Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-02-09, 16:33
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Μετα απο 3μιση χρονια.... καπου στο 70%....
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-02-09, 17:19
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Εγω αυριο το βαζω μεσα...για αναρτηση......(ειμαι ετοιμος να τα βγαλω ολα...και να βαλω μαμα αναρτηση..)

Δεν με νοιαζει τι λεει το αμορτισερομετρο.....απλα δεν θελω να κοπαναει...!!!!!!
Και τα sprint οταν πεφτουν κοπανανε πολυ ασχημα..ενω στο κρατημα ειναι σχετικα οκ.....!!!!
Βεβαια για το αν πεφτουν γρηγορα φταινε και οι δρομοι μας...σκληρη αναρτηση σε κατσικοδρομους...δεν παιζει.......!!!!!!!!οποτε το πολυ 30-40,000 χλμ ειναι καλα...

οσοι φορατε σχετικα νορμαλ ελατηριο σε υψος(Mpack δλδ..με eibach κλπ δεν ειναι οτι καλυτετο)....δοκιμαστε τα KONI FSD...!!!

Γενικα η αναρτηση ειναι ενα δυσκολο θεμα...και σιγουρα....τα Mpack (ελατηρια πανω απο ολα)...ειναι μονοδρομος....εχεις ανεση...και καλη αναρτηση.....χωρις να κοπαναει...!!!


Βαρεθηκα παντως...να πεφτω σε λακουβα και να νιωθω οτι το ραμφος θα πεταχτει και θα με αρχισει στην φαπες....!!!




ps.Εχω περασει ενα ολοκληρο ΠΣΚ μαζι με τον παντελη(action man)...να ψαγνουμε για αναρτηση για τις 5αρες μας...!!και ακομα...ακρη δεν εχουμε βγαλει....και απο οτι βλεπω..αν δεν τα σκασουμε και δεν την πατησουμε...δεν θα βγαλουμε συμπερασμα.....
(αν δεν τα ελεγα θα εσκαγα)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-02-09, 17:34
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgiuc Εμφάνιση μηνυμάτων
σε Ε90 του πατερα μου εβαλε καινουργιες κουτα Βilstein τις χοντρομπουκαλες

και ειχαν διαφορα απειροελαχιστη μεταξυ τους...

αλλα ναι ειχαν,,,

μετα απο αρκετο ψαξιμο ενας που ασχολειται μονο με ανακατασκευες αμορτεσερ μου ειπε οτι η συγκεριμενη αμορτεσερομετρηση δεν ειναι ακριβης.. διοτι παιζει ρολο η πιεση των ελαστικων η κατασταση των ελαστικων.. κ.α. αυτο απλα σου δειχνει την σχεση μεταξυ των δυο αναρτησεων

η σωστη αμορτεσερομετρηση ειναι να βγει η αναρτηση και να μπει σε ενα μηχανημα που την πιεζει προς τα κατω σε ολη τη διαδρομη της και την αφηνει να εκτονωθει..{αρκετες φορες} και βγαζει ενα διαγραμμα καμπυλών..αρα την κατασταση των αναρτησεων το οποιο μηχανημα δεν εχω δει παρα μονο στο μαγαζι του συσγκεκριμενου επισκευαστη που ανεφερα παραπανω..

αυτα εν ολιγης..!!
Καμπυλη σου δινει και το μηχανημα που ανεβαινει επανω το αμαξι πρωτα με τους 2 μπροστινους και μετα με τους 2 πισω τροχους και τους μετραει τον καθενα ξεχωριστα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-02-09, 19:48
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω αυριο το βαζω μεσα...για αναρτηση......(ειμαι ετοιμος να τα βγαλω ολα...και να βαλω μαμα αναρτηση..)

Δεν με νοιαζει τι λεει το αμορτισερομετρο.....απλα δεν θελω να κοπαναει...!!!!!!
Και τα sprint οταν πεφτουν κοπανανε πολυ ασχημα..ενω στο κρατημα ειναι σχετικα οκ.....!!!!
Βεβαια για το αν πεφτουν γρηγορα φταινε και οι δρομοι μας...σκληρη αναρτηση σε κατσικοδρομους...δεν παιζει.......!!!!!!!!οποτε το πολυ 30-40,000 χλμ ειναι καλα...

οσοι φορατε σχετικα νορμαλ ελατηριο σε υψος(Mpack δλδ..με eibach κλπ δεν ειναι οτι καλυτετο)....δοκιμαστε τα KONI FSD...!!!

Γενικα η αναρτηση ειναι ενα δυσκολο θεμα...και σιγουρα....τα Mpack (ελατηρια πανω απο ολα)...ειναι μονοδρομος....εχεις ανεση...και καλη αναρτηση.....χωρις να κοπαναει...!!!


Βαρεθηκα παντως...να πεφτω σε λακουβα και να νιωθω οτι το ραμφος θα πεταχτει και θα με αρχισει στην φαπες....!!!




ps.Εχω περασει ενα ολοκληρο ΠΣΚ μαζι με τον παντελη(action man)...να ψαγνουμε για αναρτηση για τις 5αρες μας...!!και ακομα...ακρη δεν εχουμε βγαλει....και απο οτι βλεπω..αν δεν τα σκασουμε και δεν την πατησουμε...δεν θα βγαλουμε συμπερασμα.....
(αν δεν τα ελεγα θα εσκαγα)
Ohlins...3 εμείς, θα βρούμε κ 1-2 ακόμα κ θα πάρουμε καλύτερη τιμή.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-02-09, 19:55
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω πως μπορειτε να εχετε σκληρες αναρτησεις στα αυτοκινητα σας. εγω δεν την παλευω με τιποτα! στην ελλαδα ζουμε οχι στην γερμανια!!!!
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-02-09, 20:14
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen Εμφάνιση μηνυμάτων
Ohlins...3 εμείς, θα βρούμε κ 1-2 ακόμα κ θα πάρουμε καλύτερη τιμή.
Τί λές τώρα ?!?!?!?!?!
Οhlins !!!!
Μιλάς για το Αγιο Δισκοπότυρο των αναρτήσεων.
Ξέρεις για πόσα χρήματα πρόκειται ?

Αν πάτε για group buy, πέιτε μου αν δεν σας κάνει κόπο.

Ευχαριστώ (με φουντώσατε...)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-02-09, 22:19
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen Εμφάνιση μηνυμάτων
Ohlins...3 εμείς, θα βρούμε κ 1-2 ακόμα κ θα πάρουμε καλύτερη τιμή.
μα να σου πω........!!!


πηγα και τσεκαρα την μετρηση της δικιας μου αναρτησης....
εχω ακριβως 30.000 χλμ.....82 εμπρος 60 πισω....!!!!!!

θα φανε τρελο πεταμα αυριο.....!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-02-09, 22:33
318 M-PACK Ο χρήστης 318 M-PACK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-11-2008
Μηνύματα: 176
318 M-PACK is an unknown quantity at this point
ποιοι θα κανουν ομαδικη παραγγελια για αναρτηση ? χρειαζομαι 2 ελατηρια eibach 3cm
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-02-09, 22:33
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgiuc Εμφάνιση μηνυμάτων
...μετα απο αρκετο ψαξιμο ενας που ασχολειται μονο με ανακατασκευες αμορτεσερ μου ειπε οτι η συγκεριμενη αμορτεσερομετρηση δεν ειναι ακριβης.. διοτι παιζει ρολο η πιεση των ελαστικων η κατασταση των ελαστικων.. κ.α. αυτο απλα σου δειχνει την σχεση μεταξυ των δυο αναρτησεων

η σωστη αμορτεσερομετρηση ειναι να βγει η αναρτηση και να μπει σε ενα μηχανημα που την πιεζει προς τα κατω σε ολη τη διαδρομη της και την αφηνει να εκτονωθει..{αρκετες φορες} και βγαζει ενα διαγραμμα καμπυλών..αρα την κατασταση των αναρτησεων το οποιο μηχανημα δεν εχω δει παρα μονο στο μαγαζι του συσγκεκριμενου επισκευαστη που ανεφερα παραπανω..
Ισχύει αυτό που σου είπαν! Και τέτοια μηχανήματα υπάρχουν αρκετά. Δεν ξέρω αν το ένα που εννοείς υπάρχει στην Πάτρα.

Αλλά βασικό πράγμα για να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία Βαγγέλη (Βαθυγάλαζε) είναι να νιώσεις ότι η ανάρτηση έχει αλλάξει αίσθηση και συμπεριφορά. Σου συμβαίνει κάτι τέτοιο και μπήκες στη διαδικασία να "μετρήσεις";
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-02-09, 23:04
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάς για το Αγιο Δισκοπότηρο των αναρτήσεων.
Kάνεις λάθος φίλε Βαγγέλη...Το Αγιο Δισκοπότηρο είναι αυτές εδώ...Που νομίζω σε απαλλάσουν μια για πάντα απο το πρόβλημα ανάρτηση...


http://www.bose.com/learning/project..._challenge.jsp
http://www.bose.com/controller?event...components.jsp



Αμα βρείτε καμιά καλή τιμή γι αυτές,αναλαμβάνω εγώ το group buy...hehehehehe!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.