Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-04-09, 22:14
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakoss E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αδεια γραφει 320 αλλα δεν εχω δηλωσει τιποτα. Ουτε στην ασφαλεια αλλα ο ασφαλιστης ειναι φιλος μου και μπορω να κανω συμπληρωματικη. Επισης τιμολογια υπαρχουν για τα περισσοτερα πραγματα χωρις να ειμαι σιγουρος για το ποσό. Παντως οχι για 6000. Το αμαξι ειναι νομιμα "εξακυλινδρο" δεν νομιζω να δει κανενας διαφορα εφοσον τα μοτερ ειναι ιδια. Επισης δεν ειχα προλαβει να δηλωσω αλλαγη χρωματος στο υπουργειο. Για το ποιος φταιει δεν υπαρχει ερωτημα εφοσον ειναι απο πισω και μεθυσμενος σε λωριδα εκτακτης αναγκης... Ανησυχω μονο για το χρωμα...
φίλε μου εσύ φταις, γιατί το αμάξι σου ΔΕΝ έπρεπε να κυκλοφορεί στο δρόμο ΠΡΙΝ να δηλωθεί το νέο του μοτέρ.-

Αυτοί δε κοιτάνε πως φαίνεται το μοτέρ στο μάτι, αλλά τα νούμερά του.

Επίσης είσαι διπλά παράνομος γιατί δεν είχες δηλώσει και την αλλαγή χρώματος.

Δλδ το αμάξι έπρεπε να είναι σε στάση μέχρι να δηλωθούν η αλλαγή του μοτέρ και του χρώματος.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-04-09, 22:37
Το avatar του χρήστη tasosbmw316
tasosbmw316 Ο χρήστης tasosbmw316 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-12-2008
Μηνύματα: 44
tasosbmw316 is on a distinguished road
αδερφε δυσκολα τα πραματα καλυτερα να παρεις τα 2500 απο τον τυπο και να δεις τι μπορεις να κερδισεις απο την ασφαλεια δεν θα βγαλεις ευκολα ακρη αλλιως .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-04-09, 22:49
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Το οτι ειμαι παρανομος δεν νομιζω να εχει να κανει με το ποιος φταιει και το ποιος πρεπει να πληρωσει. Εξ'αλλου ποσα νομιμα αυτοκινητα υπαρχουν στους δρομους μας? Το προβλημα μου δεν ειναι το ποιος φταιει αλλα αν θα μπορεσω να διεκδικησω περισσοτερα χρηματα απο τα 2500 που μου φαινονται ξεφτιλα... Γι'αυτο ανοιξα αυτο το θεμα, αν καποιος εχει περασει παρομοια κατασταση σε δικαστηριο αν δικαιωθηκε. Με οσους εχω μιλησει μου λενε οτι με ενα καλο δικηγορο μπορω να κερδισω και περισσοτερα απο 5, αλλα τι να λεμε... ελλας το μεγαλειο σου...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-04-09, 23:16
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakoss E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το οτι ειμαι παρανομος δεν νομιζω να εχει να κανει με το ποιος φταιει και το ποιος πρεπει να πληρωσει. Εξ'αλλου ποσα νομιμα αυτοκινητα υπαρχουν στους δρομους μας? Το προβλημα μου δεν ειναι το ποιος φταιει αλλα αν θα μπορεσω να διεκδικησω περισσοτερα χρηματα απο τα 2500 που μου φαινονται ξεφτιλα... Γι'αυτο ανοιξα αυτο το θεμα, αν καποιος εχει περασει παρομοια κατασταση σε δικαστηριο αν δικαιωθηκε. Με οσους εχω μιλησει μου λενε οτι με ενα καλο δικηγορο μπορω να κερδισω και περισσοτερα απο 5, αλλα τι να λεμε... ελλας το μεγαλειο σου...

Το ότι είσαι παράνομος δεν έχει σχέση με το ποιος φταίει; Πλάκα κάνεις τώρα ή το λες έτσι για να περάσει η ώρα;

Από τη στιγμή που είσαι παράνομος ΔΕΝ πρέπει το αμάξι να κυκλοφορεί.

Αν δεν κυκλοφορούσε όπως ΚΑΝΟΝΙΚΑ θα έπρεπε να γίνει ο μεθυσμένος ΔΕΝ θα έπεφτε πάνω σε εσένα.

Πάμε άλλη μία.
Κοίταξε κανονικά φταίς εσύ γιατί το αμάξι ΔΕΝ έπρεπε να κυκλοφορεί από τη στιγμή που ΔΕΝ είναι δηλωμένο, σωστά;

Αν ΔΕΝ κυκλοφορούσε ΔΕΝ θα πάθαινε τη ζημιά από τον μεθυσμένο(ο οποίος πιθανότατα θα έπεφτε πάνω στις μπαριέρες), σωστά;

Μα για να αποζημιωθείς πρέπει να βρεις ποιος φταίει! Εσύ ή αυτός, και αν η υπόθεση φτάσει στα δικαστήρια δε νομίζω να έχεις και πολλές πιθανότητες.

Επίσης να έχεις στο νου σου ότι η αξία του αυτοκινήτου (ΟΛΟΥ του αυτοκινήτου) είναι αυτή που λέει ΤΩΡΑ το συμβόλαιο σου, τέρμα πάει και τελείωσε, και αν βγει ΟΛΙΚΗ αυτά τα λεφτά θα πάρεις.

Και σου ξαναλέω ότι όταν έρθει ο εμπειρογνώμονας κατά 99,99999% θα κοιτάξει τα νούμερα από το μοτέρ σου και αν αυτά δεν είναι αυτά που είναι και στην άδεια, δεν έχεις καμία ελπίδα.-
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-04-09, 23:16
Το avatar του χρήστη tasosbmwe30
tasosbmwe30 Ο χρήστης tasosbmwe30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Μηνύματα: 679
tasosbmwe30 is on a distinguished road
αν δεν εχεις προβλημα με τα λεφτα(να τα χρειαζεσαι αμεσα δηλαδη)....τοτε ναι....πηγαινε την υποθεση στα δικστηρια...αλλα να ξερεις οτι εχεις κανει 2 σοβαρα λαθη(ενα το χρωμα και ενα η μη δηλωση του μεγαλυτερου κινητηρα)...που μπορει να σου βγουν σε "κακο"....

Για εμενα το καλυτερο που εχεις να κανεις...ειναι να του ζητησεις 3000 ευρο...και αν στα δωσει....παρ'τα....και μην "το λες ουτε του Παπα" (οπως λεει και μια εκφραση)....κρατας και το δικο σου για ανταλακτικα...και εισαι οκ...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-04-09, 23:26
Το avatar του χρήστη Libanner
Libanner Ο χρήστης Libanner δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 949
Libanner will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasosbmwe30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για εμενα το καλυτερο που εχεις να κανεις...ειναι να του ζητησεις 3000 ευρο...και αν στα δωσει....παρ'τα....και μην "το λες ουτε του Παπα" (οπως λεει και μια εκφραση)....κρατας και το δικο σου για ανταλακτικα...και εισαι οκ...!!!
Συμφωνώ και εγώ με το φίλο παραπάνω γιατί έχεις κάποια σημαντικά θέματα ανοιχτά...αν δεν ήταν αυτά ας το πήγαινες δικαστικά.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-04-09, 10:44
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Βασικά ΠΡΕΠΕΙ να μιλήσεις με ένα δικηγόρο που ασχολείται με αυτά τα θέματα. Δεν θα βγάλεις άκρη αλλιώς.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι οι παρανομίες δεν συμψηφίζονται. Δηλαδή, δεν γλυτώνει ο άλλος επειδή δεν έχεις δηλώσει το μοτέρ ή το χρώμα. Θα πρέπει να σε πληρώσει ο άλλος για τη ζημιά και να δεχτείς εσύ τις κυρώσεις για τις παραλήψεις σου, ο καθένας στο μέτρο που του αναλογεί.

Αλλά και πάλι, όλοι ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ πράγματα. Μίλησε με δικηγόρο που ασχολείται με το αυτοκίνητο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-04-09, 10:56
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
με μια προχειρη αναγνωση το θεμα εχει οπως τα λεει ο λευτερης.
και μαλιστα οχι δεν θα παρεις τιποτα, αλλα ισως πληρωσεις και τη ζημια του μεθυσμενου...
αρα παρε κανενα τριχιλιαρο με πιεση και ευχαριστησε το Θεο που οι κοπελες ειναι καλα.
αφου εχεις κανει τοσες παρατυπιες κοιταξε να μην μπλεξεις.
βεβαια οπως λεει ο στραξ μια νομικη συμβουλη ειναι απαραιτητη και καθοριστικη του τι θα κανεις τελικα. ασχετα απο αυτα που θα διαβασεις εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-04-09, 11:14
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
Ρώτησα τη γυναίκα μου (δικηγόρος) και μου είπε ότι είναι τρελό μπλέξιμο.

Με ρώτησε πολλά πράγματα που δε τα ξέρω για την περίπτωση του φίλου μας αλλά το ρεζουμέ είναι αν έχεις μάγκα ασφαλιστή, να κάνει με προγενέστερη ημ/νια απο το συμβάν συμπληρωματική για τις μετατροπές ή πάρε τα 2.500 και μη μιλάς καθόλου.

Το συμβάν καταγράφηκε από την αστυνομία?
Πριν πόσο καιρό έγιναν οι μετατροπές?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-04-09, 13:08
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Τις μετατροπες μπορεις να τις δηλωσεις μεσα σε καποιο χρονικο οριο,κανε μια ερωτηση στο υπουργειο.Εξω απο το υπουργειο ειναι καποια γραφεια που μπορουν να βοηθησουν.Το οτι ηταν αλλο χρωμα το αυτοκινητο δεν θα το λαβει κανεις δικαστης βεβαια στα σοβαρα.Οσο για το τριγωνο και βεβαια το ειχες στην σωστη αποσταση,το βεβαιωνουν οι αυτοπτες μαρτυρες σου.Η ΛΕΑ ειναι συμφωνα με τον νομο για τετοιες περιπτωσεις και οποιος κινηται εκει παρανομει και δεν μπορει να φταιει ακινητο αυτοκινητα γιατι εχει αλλη μηχανη.Η μετατροπη σου εχει εγκριση.Ασε τους δικηγορους μια και εχεις καλυψη να κανουν αυτο για το οποιο τους πληρωσες προκαταβολικα.Υπομονη μεγαλη βεβαια.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.