Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 28-07-12, 21:15
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις, η χώρα που εννοεί μπορεί να είναι Ινδια, Πακιστάν, Μαυρίκιος (έχω πάει και δεν είμαι σίγουρος ότι η πάμφθηνη βενζίνη εκεί είναι κατάλληλη για το BMW μου που εδώ δουλεύει τέλεια με 95αρα), Μεξικό, νησιά Φίτζι, απλή αμόλυβδη στις ΗΠΑ (91 και πολλά λέω ίσως)....

Έχουμε κολλήσει ότι για όλα φταίει η βενζίνη στην Ελλάδα....καλή δικαιολογία για τα συνεργεία που δεν ξέρουν πως να φτιάξουν το πρόβλημα...Η 95άρα πάντως είχε φτάσει να είναι παραπάνω σε δοκιμές που κάνανε με το ΕΜΠ και δημοσίευαν μέχρι πριν 2-3 έτη.

γενικα στην Ασια παιζει πολυ η απλη 91 οκτανιων. η 95αρα κανονικα (οπως π.χ. στα περισσοτερα βενζιναδικα της ευρωπης) λεγεται σουπερ αμολυβδη ενω η 98αρα (100 που την λενε στην ελλαδα) ονομαζεται σουπερ πλας αμολυβδη.
ο ν46β20 ειναι σκυλος παντως.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 29-07-12, 10:55
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takisiliadis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε συνεντευξη της στο περιοδικό Autobild μια Γερμανίδα υπεύθηνη χαρτογράφησης των κινητήρων της Mercedes
είπει πως τα αυτοκινητα ανάλογα με την χώρα για την οποία προωρίζονται βγαίνουν με δια-
φορετική χαρτογράφηση διότι η ποιότητα της βενζίνης είναι διαφορετική.
Τωρα το γεγονός ότι η βενζίνη 95 οκτανίων από την παραγωγή της μέχρι να μπεί στα αυτοκίνητα μας στο βενζινάδικο δεν νοθευεται απο κανέναν Έλληνα αλλά και ούτε αλοιώνεται οι ποιότητα της από τις άριστες συνθήκες αποθήκευσης είναι ένα γεγονός το οποίο δεν χωρά αμφιβολία. ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ.
αυτο μου το ειπε και εμενα ενας τυπος που γνωριστηκαμε και δουλευε μεσα στο χημειο του κρατους και μπαινοβγαινει στα δυιληστηρια.αλλες προδιαγραφες για την ελλαδα.και θυμαμαι μου ειπε οτι και να βαλεις ακριβη βενζινη δεν θα κανεις τιποτα καλο στο αμαξι σου γιατι εχει προδιαγραφες για 95αρα.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 29-07-12, 11:11
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Ελλάδα έχουμε το εξής φαινόμενο..
Η βενζίνη 95 οκτανίων στο βενζινάδικο δεν έχει ούτε τα 91..
Για αυτό και τα BMW έχουν που απαιτούν 91 οκτάνια έχουν πρόβλημα..
Στην αντιπέρα όχθη, το αμέσως επόμενο διαθέσιμο καύσιμο, η 100ρα βενζίνη
έχει 100+ οκτάνια, και έτσι τα οχήματα τούρμπο που απαιτούν ελάχιστα 100 οκτάνια
λειτουργούν υποδειγματικά..
Αρα, τη νοθεία στα καύσιμα δεν την κάνουν οι βενζινάδες, αλλά τα διυλιστήρια.
(διότι η 100ρα είναι εισαγωγης)
οχι πλεον ...παραγεται στην ελλαδα απο τον ασπροπυργο και την μοτορ οιλ στην κορινθο.μην ακους τι λενε οι επιστημονες πρατηριουχοι και υπαλληλοι.το λενε για να δικαιολογησουν την καλη ξενη βενζινη που ερχεται με αυστηρους ελεγχους γιατι ειναι ντε και καλα εισαγωμενη..παπαριες.

να κανω και εγω λιγες ερωτησεις περι βενζινης...

σε πρατηρια που ειναι εταιρικα γραφεια απο πισω και ανηκουν στο προγραμα καλυψω....ειναι καλος συνδυασμος αξιοπιστου πρατηριου που θα πουλαει καλη βενζινη?

και ακομα μια ερωτηση.βαζω απο σελ εδω και ενα χρονο απο 2 πρατηρια της ιδιας εταιρειας...στο ενα εβαλα 2- φορες και στο αλλο τις υπολοιπες εδω και ενα χρονο.παρατηρω προχθες γυρω απο την μεταλικη εισοδο που μπαινει η μανικα,μαυριλα.ρωταω αφελαστατα ταχα εγω τον υπαλληλο που ηταν καινουριος και δεν με ηξερε.γιατι ειναι τοσο μαυρο,τι ειναι αυτο?μου λεει απο την βενζινη που σας εβαλαν καπου.μα απο εδω βαζω συνεχεια,γελαω...ε τοτε ειναι φυσιολογικο,μου λεει με σοβαροτητα.
ηθελα να ρωτησω τους πιο μπασμενους.ειναι φυσιολογικο να εχει γεμισει μαυριλα το βαμβακι που το καθαρισα η' να μην ξαναβαλω απο αυτα τα 2 πρατηρια?

μπι-εκο πλεον ειναι ιδια βενζινη αφου ανηκουν στην ιδια εταιρεια?

α και τελος περαν του οτι η καλη βενζινη δεν ειναι θεμα εταιρειας αλλα πρατηριου,κατι τεστ που δειχνουν οτι η μπιπι(αρα και εκο εαν ειναι ιδιες) ειναι καλυτερη για ατμοσφαιρικους κινητηρες αμμεσου ψεκασμου ειναι αληθεια ?

σημειωτεον αλλαξα νοξ μεσα στην εγγυηση,μεσα σε ενα χρονο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.