Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-09, 15:30
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
δυναμομετρο ο δρόμος ??

Αγαπητοι φιλοι καλησπέρα,
Εχω κανει εχθες δυναμομέτριση του Μ3 μου και ομολογώ οτι εχω μπερδευτει με αυτά που μου έχουν τύχει και θα ήθελα τα φώτα σας. Ας πω το story απο την αρχή..
Αφου μου έτυxε να ρίξω ξύλο πριν απο 2 μέρες σε ενα evo9 jap spec ( μόνο φίλτρο είχε το evo ) απο πρωτες τσουλητες, και αφου έριξα ποοολύ ξύλο σε ενα 335 ενός φίλου που το εστειλα νοσοκομείο ( βλεπετε tuning ), αποφασισα να κάνω και μια δυναμομέτριση στο αμαξι μου που είναι Ε46 smg ΜΑΜΑ με ενα κοροπηνεο 3.91 (το οποίο και θα βγαλω εντος των ημερών γιατι πιστευω οτι μου κοβει, και το αμαξι δεν μαζευει χιλιόμετρα στην τριτη και τετάρτη).
Το δυναμόμετρο, το μοναδικό που υπάρχει στην πόλη μου την Λεμεσό, ειναι dynojet και τα πιο πολλά αμάξια που δυναμομετρήθηκαν στην Κυπρο έχουν ανεβει στα τα ραουλά του.
Πάω λοιπόν και εγώ με το δικό μου, μας δένουν, και παταω με τετάρτη ταχύτητα και μας δείχνει 271 αλογα και 32 κιλα ροπή.
Απογοητευτικα...
Ξενερωσα και το καταλαβε και ο μαστορας εκει και με ρωτάει αν περιμένα περισσότερα. Περιμενα καμιά 285αρια του λέω, γιατι εκει διαβάζω οτι ειναι τα μαμα Μ3.
Πριν απο 2 μήνες μετρησα αλλο ενα με supersprint τελικό, χωρις καταλυτες και με φίλτρο εισαγωγης και εδειξε 274 άλογα μου λέει και μου δείχνει την δυναμομέτρηση. Μην ξενερώνεις και το αμαξι είναι μια΄χαρα μου ξαναλέει.

Φεύγω και μου μενουν πολλα ερωτηματα..

- Λεει αληθεια το δυναμομετρο?
- Εγινε η σωστη διαδικασία στην δυναμομετριση? Υπαρχει καποια διαδικασία για τα smg που δεν γνώριζε ο υπευθυνός εκει?
- Αμα ειναι το δικό μου 271 ποσο ειναι το evo που εφαγε και 3 κενα σε τετρακοσια μετρα?
- Αν το δικό μου ειναι 271 ποσο πρεπει να ειναι το 335 που σε 10 ανοιγματα ετρωγε 5-7 κενα μεχρι τα 200-220 χιλιομετρα?
-Οταν το evo κολητου μου που ειναι 350 τροχο στο ιδιο δυναμομετρο μου ρίχνει μονο 2 κενα στα 500-600 μέτρα ποσο πρεπει να ειναι το δικό μου?
- Ειναι τα αλογα του Μ3 αραβικά και των λοιπων αυτοκινητων μουλάρια, πόνι, ζέπρες και δεν ξέρω και έγω τι αλλό?

Να σημειώσω οτι το αμάξι είναι καλοσυντηρημένο, με ολα τα σέρβις και σε ολους τους ελέχους που του έχω κανει ( καυσαέρια, compresion, λάδια κτλ) δουλευει ρολόι χωρις πρόβλημα. Μόνο η ρύθμηση βαλβίδων μου μενει και είναι και αυτη στο προγραμμα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-09, 15:35
Το avatar του χρήστη andreas_R
andreas_R Ο χρήστης andreas_R δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 686
andreas_R will become famous soon enough
στην δυναμομετρηση σου πηρε σωστα βημα? (ασχετο βεβαια)

το αποτελεσμα με το evo που ειναι 350 ps ειναι λογικο

φυσικα θα γνωριζεις οτι τα 4κινητα δεν ειναι για πολλα μετρα λογο τριβων και απωλειων


Τωρα στην γενικη ερωτηση που κανεις...

Κατ'εμε ΝΑΙ το δυναμομετρο ειναι μονο ο δρομος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-09, 15:41
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Κατα την γνωμη μου κανε και αλλη μια με 5η!
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-09, 15:52
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Γιατί μέτρησε με 4η???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-09, 16:01
Το avatar του χρήστη andreas_R
andreas_R Ο χρήστης andreas_R δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 686
andreas_R will become famous soon enough
ε συνηθως 4-5 στα 6ταχυτα εχουν μικρες διαφορες!
οσο μεγαλυτερη ταχυητητα μετρας τοσο λιγοτερα αλογα βγαινουν
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-09, 16:18
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas_R Εμφάνιση μηνυμάτων
στην δυναμομετρηση σου πηρε σωστα βημα? (ασχετο βεβαια)

το αποτελεσμα με το evo που ειναι 350 ps ειναι λογικο

φυσικα θα γνωριζεις οτι τα 4κινητα δεν ειναι για πολλα μετρα λογο τριβων και απωλειων


Τωρα στην γενικη ερωτηση που κανεις...

Κατ'εμε ΝΑΙ το δυναμομετρο ειναι μονο ο δρομος

Δεν ξερω για το βήμα Αντρεα, αλλα μιλαμε για εβο 8 με εξατμηση, φιλτρο, εκκεντρα, μπεκ, ιντερκουλερ κιτ, και μανατζμεντ της Αpex (power fc) για 350 ΤΡΟΧΟ στο ιδιο δυναμομετρο.
Δηλαδη καμια 100 αλογα πανω απο το δικό μου κινητήρα. ( ετσι λεει το δυναμομετρο δηλαδη...)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-09, 16:30
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas_R Εμφάνιση μηνυμάτων
ε συνηθως 4-5 στα 6ταχυτα εχουν μικρες διαφορες!
οσο μεγαλυτερη ταχυητητα μετρας τοσο λιγοτερα αλογα βγαινουν
Eχουν μεγαλη.
1:1 ειναι h 5η σου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-09, 16:38
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί μέτρησε με 4η???
Λαθος μου που δεν διευκρινησα στην αρχή.
Η τριτη εδειξε 223 αλογα και
η πεμπτη 267 και 32 κιλά ροπή.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-09, 16:53
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Λοiπον για να μην μπερδευομαστε,αμα το evo εβγαλε 350 στον τροχο,στον στροφαλο θα εχει σιγουρα περισσοτερα,ενω το δικο σου βγαζει 343 στροφαλο,συμφωνα με τις τιμες του κατασκευαστη(πιο κατω ακομα και απο τον τροχο του evo,συμφωνα με αυτα που ισχυριζεσαι),συνεπως αρκετα λιγοτερα!Δηλαδη μιλαμε για μεγαλη διαφορα αλογων στον στροφαλο μεταξυ των δυο αυτ/των.Αν υποθεσουμε οτι το evo εχει μηδενικες απωλειες,πραγμα αδυνατο,μονο τοτε τα αλογα του στροφαλου θα ειναι ιδια με αυτα του τροχου,δηλαδη 350.Επομενως απο τη στιγμη που δεν ειναι δυνατον να υπαρχουν μηδενικες απωλειες,τα αλογα του evo στον στροφαλο ειναι παραπανω,μπορει και +50!Το θεμα ειναι πως και ποσα αλογα βγαινουν στο δρομο κ πως τα χαλιναγωγεις!Δηλαδη εκτος απο τα αλογα που μπορει να διαθετει ενα αυτ/το παιζει ρολο κ ο οδηγος αυτου!
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-09, 17:07
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK BMW LOVER Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοiπον για να μην μπερδευομαστε,αμα το evo εβγαλε 350 στον τροχο,στον στροφαλο θα εχει σιγουρα περισσοτερα,ενω το δικο σου βγαζει 343 στροφαλο,συμφωνα με τις τιμες του κατασκευαστη(πιο κατω ακομα και απο τον τροχο του evo,συμφωνα με αυτα που ισχυριζεσαι),συνεπως αρκετα λιγοτερα!Δηλαδη μιλαμε για μεγαλη διαφορα αλογων στον στροφαλο μεταξυ των δυο αυτ/των.Αν υποθεσουμε οτι το evo εχει μηδενικες απωλειες,πραγμα αδυνατο,μονο τοτε τα αλογα του στροφαλου θα ειναι ιδια με αυτα του τροχου,δηλαδη 350.Επομενως απο τη στιγμη που δεν ειναι δυνατον να υπαρχουν μηδενικες απωλειες,τα αλογα του evo στον στροφαλο ειναι παραπανω,μπορει και +50!Το θεμα ειναι πως και ποσα αλογα βγαινουν στο δρομο κ πως τα χαλιναγωγεις!Δηλαδη εκτος απο τα αλογα που μπορει να διαθετει ενα αυτ/το παιζει ρολο κ ο οδηγος αυτου!
Δεν ειπα κατι διαφορετικο..
Οσον αφορα τον οδηγο του εβο 8 ειναι ¨χερας¨ το ιδιο και ο και ο οδηγος του 335.
Τον οδηγο του 9αριού δεν τον ξερω. Για κουλος μου φανηκε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.