Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-10, 12:09
Το avatar του χρήστη driver team
driver team Ο χρήστης driver team δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-12-2007
Μηνύματα: 55
driver team is on a distinguished road
προβλημα σε φρνα... M3 E46

καλημερα σε ολους εκανα ελεγχο στα τακακια μου και ειδα οτι τα πισω ηταν για τα σκουπιδια οποτε πειρα καινουρια τα αλλαξα και ολα καλα (galfer)!!!
η ενδειξη μεσα στο καντραν δεν ειχε αναψει ομως!!δεν εδωσα συμασια εβαλα τα νεα τακακια και τελος...μετα ομως απο μερικα χιλιομετρα η ενδειξη αναψε και δεν ξερω το λογο..κοιταξα μιπως το καλωδιο εχει φυγει αλλα ολα ηταν στη θεση τους μηπως επιδη δεν αλλαξα τα εμπρως συμβαινει αφτο η κατι αλλο ειναι?
το καλωδιο στο πισω τακακι για την ενδειξη ειναι καλο και στη σωστη θεση γιατι το χα συμαδεψει...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-10, 22:16
MILTOS M3 E46 Ο χρήστης MILTOS M3 E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-11-2009
Μηνύματα: 51
MILTOS M3 E46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από driver team Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σε ολους εκανα ελεγχο στα τακακια μου και ειδα οτι τα πισω ηταν για τα σκουπιδια οποτε πειρα καινουρια τα αλλαξα και ολα καλα (galfer)!!!
η ενδειξη μεσα στο καντραν δεν ειχε αναψει ομως!!δεν εδωσα συμασια εβαλα τα νεα τακακια και τελος...μετα ομως απο μερικα χιλιομετρα η ενδειξη αναψε και δεν ξερω το λογο..κοιταξα μιπως το καλωδιο εχει φυγει αλλα ολα ηταν στη θεση τους μηπως επιδη δεν αλλαξα τα εμπρως συμβαινει αφτο η κατι αλλο ειναι?
το καλωδιο στο πισω τακακι για την ενδειξη ειναι καλο και στη σωστη θεση γιατι το χα συμαδεψει...
φιλε μου προσωπικη μου αποψη και απο προσωπικη εμπειρια ξερω πως οταν αλαζουμε τακακια πρεπει να αλαχτει και το καλωδιο...πανε πακετο αυτα....δεν γινεται το καλωδιο να μην ηθελε αλαγμα απο την στιγμη που τα τακακια ηταν για πεταμα οπως λες θα ειχε φθαρθει και το καλωδιο...παρε και ενα ζευγαρι μπροστινα τακακια(μαμα αν εχεισ μαμα δαγκανες κατα εμε)αλαξε και ενα καλωδιο μπρος πισω για να εισαι σιγουρος..το κοστος ειναι χαμηλο και καλο θα ειναι να αλαξεις τα καλωδια...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-10, 15:16
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MILTOS M3 E46 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου προσωπικη μου αποψη και απο προσωπικη εμπειρια ξερω πως οταν αλαζουμε τακακια πρεπει να αλαχτει και το καλωδιο...πανε πακετο αυτα....δεν γινεται το καλωδιο να μην ηθελε αλαγμα απο την στιγμη που τα τακακια ηταν για πεταμα οπως λες θα ειχε φθαρθει και το καλωδιο...παρε και ενα ζευγαρι μπροστινα τακακια(μαμα αν εχεισ μαμα δαγκανες κατα εμε)αλαξε και ενα καλωδιο μπρος πισω για να εισαι σιγουρος..το κοστος ειναι χαμηλο και καλο θα ειναι να αλαξεις τα καλωδια...
ειναι υποχρεωτικο να αλλαχτει το καλωδιο?εγω εχω αλλαξει πισω τακακια και δεν αλλαξα καλωδια και τωρα θα αλλαξω τα μπροστα παλι χωρις να αλλαξω το καλωδιο,πρεπει να αλλαζεται οπωσδηποτε?να ξερω και εγω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-10, 01:00
MILTOS M3 E46 Ο χρήστης MILTOS M3 E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-11-2009
Μηνύματα: 51
MILTOS M3 E46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mo328i Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι υποχρεωτικο να αλλαχτει το καλωδιο?εγω εχω αλλαξει πισω τακακια και δεν αλλαξα καλωδια και τωρα θα αλλαξω τα μπροστα παλι χωρις να αλλαξω το καλωδιο,πρεπει να αλλαζεται οπωσδηποτε?να ξερω και εγω...
ναι φιλε μου τακακια και καλωδιο πανε παρεα σαν τους χιωτες...δυο δυο..χιχιχ ναι οποτε αλαζεις τακακια πρεπει να αλαζετε και το καλωδιο....και παντα να εχεισ μαμα δαγκανες και μαμα δισκους παντα μα ΠΑΝΤΑ μαμα τακακια...μονο ολοκληρομνενο κιτ φρενων και οχι παντρεματα και αλχημιες....καπου στα 12 με 15 ευρω εχουν τα καλωδια δεν ειναι ακιβα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-10, 10:19
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MILTOS M3 E46 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι φιλε μου τακακια και καλωδιο πανε παρεα σαν τους χιωτες...δυο δυο..χιχιχ ναι οποτε αλαζεις τακακια πρεπει να αλαζετε και το καλωδιο....και παντα να εχεισ μαμα δαγκανες και μαμα δισκους παντα μα ΠΑΝΤΑ μαμα τακακια...μονο ολοκληρομνενο κιτ φρενων και οχι παντρεματα και αλχημιες....καπου στα 12 με 15 ευρω εχουν τα καλωδια δεν ειναι ακιβα...
ενταξει φιλε θα το κοιταξω τοτε,οσο για τα τακακια εμενα προσωπικα δεν με εντυπωσιαζουν,τελος παντων γουστα ειναι αυτα,αλλουνου ειναι το thrreat οποτε σταματαω εδω,thnks
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-10, 07:04
Το avatar του χρήστη driver team
driver team Ο χρήστης driver team δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-12-2007
Μηνύματα: 55
driver team is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mo328i Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι υποχρεωτικο να αλλαχτει το καλωδιο?εγω εχω αλλαξει πισω τακακια και δεν αλλαξα καλωδια και τωρα θα αλλαξω τα μπροστα παλι χωρις να αλλαξω το καλωδιο,πρεπει να αλλαζεται οπωσδηποτε?να ξερω και εγω...

κοιτα το καλωδιο δεν ειχε ακουμπισει καν στον δισκο απλα τα τακακια ηταν πολυ φαγωμενα...ας ειναι θα το δοκιμασω να δω σ ευχαριστω πολυ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-01-10, 08:18
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MILTOS M3 E46 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι φιλε μου τακακια και καλωδιο πανε παρεα σαν τους χιωτες...δυο δυο..χιχιχ ναι οποτε αλαζεις τακακια πρεπει να αλαζετε και το καλωδιο....και παντα να εχεισ μαμα δαγκανες και μαμα δισκους παντα μα ΠΑΝΤΑ μαμα τακακια...μονο ολοκληρομνενο κιτ φρενων και οχι παντρεματα και αλχημιες....καπου στα 12 με 15 ευρω εχουν τα καλωδια δεν ειναι ακιβα...
Φίλε Μίλτο λες ανακρίβειες εδώ.

1. Καλώδιο > άν ο αισθητήρας δεν έχει πατήσει και ο μηχανικός βγάλει το καλώδιο χωρίς να σπάσει το κλιπ, φυσικά δεν χρειάζεται να βάλεις καινούργιο (εκτός αν θέλεις να πετάξεις κάτι που δουλεύει, ενώ το καινούργιο δεν πρόκεται να κάνει καμμία διαφορά).

2. Τακάκια. Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις εργοστασιακά τακάκια. Μπορεί να βάλει κάτι πιο σπορ ή ακόμη και αγωνιστικά. Εξαρτάται τη χρήση που κάνει καθένας στο αυτοκίνητο αλλά το να βάλεις τακάκι με άλλα χαρακτηριστικά στο εργοστασιακό σύστημα μόνο αλχημεία δεν είναι.

Εγώ προσωπικά τα καλώδια δεν τα έχω καν επάνω στα τακάκια, τα έχω κάνει κόμπο...
Αγωνιστικό και έτσι Ούτως ή άλλως, κάθε 2-3 χιλ. χλμ. βγάζω τους τροχούς και ελέγχω οπτικά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-01-10, 08:31
Το avatar του χρήστη STR
STR Ο χρήστης STR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Μηνύματα: 1.171
STR has a spectacular aura aboutSTR has a spectacular aura about
Να επιβεβαιωσω κι εγω , απο προσωπικη εμπειρια , οτι αφου δεν ειχε αναψει λαμπακι πριν σημαινει οτι δεν ειχε κανει επαφη ο αισθητηρας ,αρα δεν χρειαζεται αλλαγη το καλωδιο. Αν οντως δεν του εκανε ζημια ο μηχανικος βγαζοντας το ,τοτε να στο κοιταξει ξανα μηπωε δεν εχει τοποθετηθει σωστα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-10, 09:24
Το avatar του χρήστη driver team
driver team Ο χρήστης driver team δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-12-2007
Μηνύματα: 55
driver team is on a distinguished road
οχι δεν ειχε ακουμπισει καν και δεν αναβε ακομα και οταν τα αλλαξα....απλα μετα απο μερηκα χιλ οχι πανω απο 200 χιλ αναψε...και φανταζομαι και λεω ισως και να ναι απο τα εμπρως!!!
δεν τα εχω ανοιξει για να δω αλλα φενομενικα ειναι ακομα πολυ καλα!!!
το πισω το τσεκαρα μιπως εχει κουνησει η εχει φηγει απο την θεση του αλλα ολα ειναι οκ...
για να δουμε...θα το τσεκαρω και εμπρως και βλεπουμε!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.