Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-11, 18:34
Το avatar του χρήστη inno
inno Ο χρήστης inno δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 14-06-2011
Μηνύματα: 16
inno is on a distinguished road
Ποιό είναι το κατάλληλο ελαστικό σε διάσταση 235/45/17 για το Ε39?

Καταρχήν καλησπέρα σας. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να συμμετέχω στην παρέα σας για να βοηθήσω αν μπορώ αλλά πιο πολύ να βοηθηθώ.

Έχω ένα Ε39 και καλοέβλεπα και καλοβλέπω τα sport conti 3 η και πιο καινούρια σειρά, θα ήθελα τις γνώμες σας αν κάποιος τα έχει πάνω στο Ε39.

Αν ξαναέχει συζητηθεί ανάλογο θέμα ζητώ συγνώμη, για κάθε γνώμη σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-06-11, 10:32
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
καλημερα φιλε μου.καλα κανεις και τα καλοβλεπεις.οπου και αν πας οπου και αν ρωτησεις το ιδιο θα σου πουν.τυχαιο?δεν νομιζω!conti sp con 3 το κορυφαιο λαστιχο για bmw και γενικα.αμεσο διαβασμα του δρομου και πολυ καλη επαφη με το οδοστρομα,δεν κανει θορυβο και οταν θες να φρεναρεις φρεναρεις δεν κανεις πατιναζ.αμα τα καλομεταχειριστεις με ελαχιστα κολιδια και καβαληματα πεζοδρομιων δεν θα σε προδωσουν ποτε!και το βασικοτερο ζεσταινονται σε μικρο χρονικο διαστημα!πριν ειχα avon zz3 και ξεκιναγα απο αθηνα και ζεσταινοντουσαν κορινθο!top λαστιχο το continental!προχωρα αφοβα!θα τα ευχαριστηθεις!(εγω φοραω 225/45/17 σε ε36 ομως).
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-11, 17:03
Το avatar του χρήστη dimitris 029/505
dimitris 029/505 Ο χρήστης dimitris 029/505 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Μηνύματα: 392
dimitris 029/505 is on a distinguished road
Συμφωνω απολυτα με τον προλαλησαντα.Εγω τα φοραω σε Μ pack 520 E39 που εχει βεβαια αλλη αναρτηση απο απλο 39αρι αλλα το λαστιχο ειναι κορυφαιο.Το πληρωσα λιγο πιο ακριβα απο αλλα λαστιχα αλλα αξιζει.Τωρα νομιζω οτι εχει αρχισει να κυκλοφορει το SPORT CONTACT 5 που πιστευω θα ειναι ακομα καλυτερο αλλα και το 3αρι να βαλεις θα ευχαριστηθεις λαστιχο.Νομιζω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-11, 18:55
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα φιλε μου.καλα κανεις και τα καλοβλεπεις.οπου και αν πας οπου και αν ρωτησεις το ιδιο θα σου πουν.τυχαιο?δεν νομιζω!conti sp con 3 το κορυφαιο λαστιχο για bmw και γενικα.αμεσο διαβασμα του δρομου και πολυ καλη επαφη με το οδοστρομα,δεν κανει θορυβο και οταν θες να φρεναρεις φρεναρεις δεν κανεις πατιναζ.αμα τα καλομεταχειριστεις με ελαχιστα κολιδια και καβαληματα πεζοδρομιων δεν θα σε προδωσουν ποτε!και το βασικοτερο ζεσταινονται σε μικρο χρονικο διαστημα!πριν ειχα avon zz3 και ξεκιναγα απο αθηνα και ζεσταινοντουσαν κορινθο!top λαστιχο το continental!προχωρα αφοβα!θα τα ευχαριστηθεις!(εγω φοραω 225/45/17 σε ε36 ομως).
Αν έρθει και με ρωτήσει παντως, δε θα του πω το ίδιο..
Κορυφαίο λάστιχο για μπεμβε και γενικά, δεν υπάρχει.. Αυτό είναι ανακρίβεια.
Μη λέμε ότι να ναι στο παιδί, τα λεφτά του θα δώσει..
Άμεσο διάβασμα του δρόμου έχουν όλα τα λάστιχα, δεν έχουν?? Τον μεγαλύτερο ρόλο
σε αυτό έχει η ανάρτηση, και το πλάτος του ελαστικού, και όχι το ελαστικό καθεαυτό.
(Αρκει, να μπορεί να έρθει στη θερμοκρασία λειτουργίας..)
Θόρυβο κάνουν τα ελαστικά με σκληρό πέλμα.
Ολα τα σύγχρονα αυτοκίνητα δεν κάνουν πατιναζ, χάρη στα ηλεκτρονικά τους.
Τα ελαστικά δεν είναι για καλομεταχείριση. Και λακκούβες θα βρεις, και σε χαλίκια θα
πας, και κράσπεδα θα καβαλήσεις, και με λιγότερο αέρα θα είσαι, και σε πάγο θα πας, και με
αλυσίδες θα πάς, και σε χώμα θα πάς, και κωλίδια σε χώμα και χαλίκια θα κάνεις..
Δε θα σε προδώσουν ποτε?? αμα βρείς καρφί? Αν πέσεις σε γούρνα με τα 1000 και
φρεναριστός? Αμα πάς με χαλασμένα αμορτισέρ??
Η εννοείς πως αν χρειαστεί να φρενάρεις, θα φρενάρεις??
Είναι δεδομένο πως αν προσέχεις, αν θα πάς παναγίτσα, και με ελαστικά πρώτης τοποθέτησης, μετά απο 25 χρόνια και 185.000 χιλιόμετρα θα πηγαίνεις ακόμα..
Το ζέσταμα εξαρτάται από το δείκτη ταχύτητας απο το δείκτη βάρους και από
τις σωστές πιέσεις.

Δύο ελαστικά με ίδιους δείκτες, ζεσταίνονται στον ίδιο χρόνο..
Αφού βλέπεις διαφορά, απλά φορούσες λάθος λάστιχα..
Η ε36 ουδεμία σχέση έχει σε κατανομή βαρών και οδική συμπεριφορά με ένα ε39..
Είμαι σίγουρος ότι αν το λάστιχο Α πάει γάντι σε ε39, σε ε36 θα είναι κρύο
και υπερστροφικό..
Υπήρχε, υπάρχει, και μάλλον θα υπάρχει για πολλά ακόμα χρόνια,
μονοπώλιο στο θέμα αγοράζω στα τυφλά λάστιχο και ξέρω 100%
ότι είναι το καλύτερο του ανταγωνισμού στην κατηγορία του..
Όλοι τον πρώτο προσπαθούν να πιάσουν, δεν το έχουν καταφέρει, και μοιράζουν
MP3 players, σύνδεση Ιντερνετ, κινητά τηλέφωνα, χύτρες ταχύτητας ή χαμηλότερη τιμή
για να τα καταφέρουν

Υ.Γ. Δεν αμφισβητώ την κρίση σου οτι ειναι καλό λάστιχο..
Άλλο θέλω να δείξω...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 17-06-11 στις 19:09
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-06-11, 08:07
Το avatar του χρήστη inno
inno Ο χρήστης inno δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 14-06-2011
Μηνύματα: 16
inno is on a distinguished road
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Προσπαθώ να ακούσω γνώμες και εντυπώσεις επι του πραγματικού δηλαδή απο χρήστες που καθημερινά βγάζουν χλμ στον δρόμο και οχι μόνο πίσω απο αποτελέσματα και μετρήσεις διαφόρων εταιριών που πρός Θεού δεν τα αμφισβητώ απλά μπορεί να θέλουν να εξηπηρετήσουν άλλα συμφέροντα και παρουσιάζουν τα αποτελέσματα πολλές φορές όπως θέλουν.
Πράγματι απο πάρα πολλούς έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα sport contact 3 και είμαι προς τα εκεί.
Βέβαια όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω σίγουρα για να κάνεις σωστή επιλογή πρέπει να δείς και τους δείκτες ταχύχητας - διαστάσεις - ημερ/νίες κτλ και ασφαλώς σε τι τύπο αυτο/του θα το βάλεις και σε τι κατάσταση είναι και τα αμορτισέρ όλα παίζουν ρόλο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-06-11, 12:34
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
εγω φιλε rapid fast μιλησα γενικα για επιλογη ελαστικου.τα υπολοιπα ενοειται πως παιζουν ρολο αλοιμονο.οπως και να το κανουμε το λαστιχο ειναι το α και το ω στο αμαξι.ειναι η επαφη μας με το δρομο.στον δεικτη ταχυτητας που λες και ιδιος να ειναι παλι εχει διαφορα απο λαστιχο σε λαστιχο.η ποιοτητα ελαστικου παιζει ρολο.(γομα κ.τ.λ.).
παραδειγμα:avon zz3 με δεικτη Υ.conti 3 με ιδιο δεικτη.καμια σχεση στο ζεσταμα με τσεκαρισμενες πιεσεις τα παντα ολα.πολυ πιο ευκολα ζεσταινεται το conti.εχει διαφορα λαστιχο με λαστιχο.δεν ειναι ολα το ιδιο.γιαυτο λεω να παει σε αυτη τη λυση.τωρα αμα αρχισει τα καφριλικια καθε μερα δεν φταιει το λαστιχο.λογικος δεν ειμαι?χεχε
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-06-11, 17:26
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω φιλε rapid fast μιλησα γενικα για επιλογη ελαστικου.τα υπολοιπα ενοειται πως παιζουν ρολο αλοιμονο.οπως και να το κανουμε το λαστιχο ειναι το α και το ω στο αμαξι.ειναι η επαφη μας με το δρομο.στον δεικτη ταχυτητας που λες και ιδιος να ειναι παλι εχει διαφορα απο λαστιχο σε λαστιχο.η ποιοτητα ελαστικου παιζει ρολο.(γομα κ.τ.λ.).
παραδειγμα:avon zz3 με δεικτη Υ.conti 3 με ιδιο δεικτη.καμια σχεση στο ζεσταμα με τσεκαρισμενες πιεσεις τα παντα ολα.πολυ πιο ευκολα ζεσταινεται το conti.εχει διαφορα λαστιχο με λαστιχο.δεν ειναι ολα το ιδιο.γιαυτο λεω να παει σε αυτη τη λυση.τωρα αμα αρχισει τα καφριλικια καθε μερα δεν φταιει το λαστιχο.λογικος δεν ειμαι?χεχε
ε, μα ναι.. εννοείτε πως έτσι είναι..
Δεν είναι όλα τα λάστιχα στην ίδια ακριβώς σειρά..
Αν πάμε ας πούμε σε κατηγορία μαλακό λάστιχο αυτό παίζει μεταξύ (α..και ε)
Η μια εταιρία έχει γόμα α, κάποια άλλη β, κάποια άλλη ε..
Στην οποία γόμα ε, είναι πολύ κοντά η γόμα ζ κάποιας άλλης μάρκας, κάποιας άλλης όμως σειράς..
Άβυσσος..
Ασε που η συμπεριφορά του ενός ελαστικού που τον έναν τον ενθουσιάζει,
τον άλλο τον αφήνει αδιάφορο..
Ειναι πολύ προσωπικό το θέμα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.