Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-02-13, 13:13
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Τα νεώτερα από το μέτωπο... on line
Για τα ρεταρίσματα αλλάξαμε εγκέφαλο του LPG γιατί έχει βλάβη.
Για τα σβησίματα αλλάζουμε τα μπεκ με λίγο ποιό γρήγορα γιατί χαμηλά ο MAF φαίνεται λίγο πεσμένος.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-02-13, 17:50
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νεώτερα από το μέτωπο... on line
Για τα ρεταρίσματα αλλάξαμε εγκέφαλο του LPG γιατί έχει βλάβη.
Για τα σβησίματα αλλάζουμε τα μπεκ με λίγο ποιό γρήγορα γιατί χαμηλά ο MAF φαίνεται λίγο πεσμένος.

Το πλήρες Ιστορικό από την σημερινή μέρα.
Πήγα πρωί πρωί και για τα ρεταρίσματα αλλάξαμε εγκέφαλο LPG γιατί έδειξε βλάβη.
Στη συνέχεια επικεντρωθήκαμε στις ρυθμίσεις και δοκιμές για το σβήσιμο του μοτέρ.

Στην αρχή ο τεχνικός του γκαζιού, πριν τις αλλαγές των μπεκ μου πέταξε ότι μάλλον φτάει ο μετρητής αέρα. Σε βόλτα που έκανα στην bmw το βάλαμε στο μηχάνημα και δεν έδειχνε πρόβλημα. Ανεβάσαμε και δοκιμαστικά τις στροφές ρελαντί +50 από 720 σε 770 ώστε να δούμε πως θα πάει για λίγες μέρες. Ο μετρητής αέρα έχει 297 οπότε μόλις άκουσα την τιμή ξαταπήγα πίσω (στους γκαζάδες εννοώ) και τους είπα ξεχάστε το, από την στιγμή που το κάνει μόνο στο γκάζι. Μήπως να καθαρίσω κανένα μοτερ ρελαντί γιατί πιθανά το γκάζι να είναι ποιό ευαίσθητο.

Τελικά ήρθε άλλος τεχνικός και κάναμε δοκιμές στο δρόμο με το computer και αποφάσιασν να αλλάξουμε τα μπεκ με λίγο ποιό γρήγορα. Αυτό ίσως το έκανε γιατί και σε ακινησία νομίζω έχει μία ανεπαίσθητη καθυστέρηση να ανεβάσει στροφές σε γκαζιά, παρότι δεν έχω ηλεκτρονικό γκάζι. Αυτό βέβαια μόνο στο γκάζι και όχι σε βενζίνη. Έγινε η αλλαγή και ένα μικρό ανέβασμα της πίεσης. Στις δοκιμές με αυτή τη ρύθμιση νομίζω μου φάνηκε καλύτερο.
Μετά ξανακατεβάσαμε την πίεση και έγιναν κάποιες άλλες ρυθμίσεις και το το πήρα γιατί είχε πάει 16:00 ή ώρα.

Δυστυχώς μέχρι το σπίτι μου έσβησε δύο φορές. Το σβήσιμο το κάνει συνήθως όταν σταματάς σχετικά σιγά δηλ. όχι απότομο φρενάρισμα και στρίβει και το τιμόνι. Δηλ. σε μανούβρες παρκαρίσματος ή στενά με αλλαγή πορείας. Το κάνει μόνο στο γκάζι και όχι σε βενζίνη. Καμιά ιδέα κανείς πριν ξαναπάω. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο παρόμοιο πρόβλημα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pank : 01-02-13 στις 17:54
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-02-13, 18:20
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς μέχρι το σπίτι μου έσβησε δύο φορές. Το σβήσιμο το κάνει συνήθως όταν σταματάς σχετικά σιγά δηλ. όχι απότομο φρενάρισμα και στρίβει και το τιμόνι. Δηλ. σε μανούβρες παρκαρίσματος ή στενά με αλλαγή πορείας. Το κάνει μόνο στο γκάζι και όχι σε βενζίνη. Καμιά ιδέα κανείς πριν ξαναπάω. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο παρόμοιο πρόβλημα?
Αγόρι,
υπάρχει μεγάλη πιθανότητα, να χρειάζεται να αυξήσει στο χάρτη το χρόνο ψεκασμού
με αέριο..
Αυτό γίνεται μόνο χειροκίνητα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-02-13, 18:58
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παίζει πολύ αυτό που λέει ο rapid, δεν έχει σωστό χάρτη το πράγμα!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-02-13, 10:35
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Τα νέα beck

και η σχετική φωτογραφία.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg P1010909.jpg (168,9 KB, 31 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-02-13, 10:38
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγόρι,
υπάρχει μεγάλη πιθανότητα, να χρειάζεται να αυξήσει στο χάρτη το χρόνο ψεκασμού
με αέριο..
Αυτό γίνεται μόνο χειροκίνητα...
Τι εννοείς χειροκίνητα, με τον υπολογιστή. Είναι κάτι δύσκολο?
Για την αύξηση της πίεσης έχεις άποψη? Στις δοκιμές μου "φάνηκε" καλύτερο και δεν έσβησε το οποίο όμως μπορεί να είναι έτυχε στο σύντομο χρόνο της δοκιμής.

Μπορώ να πάω σε άλλον εγκαταστάτη για ρύθμιση ή κάθε μάρκα έχει τα δικά της κόλπα, software κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 07-02-13, 23:03
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
2η Επίσκεψη σήμερα.

Τα προβλήματα 2. Το παλιό με τα σβησίματα και επιπλέον μάλλον έχω πρόβλημα με στην πλήρωση του αερίου καθότι κάνει διπλάσιο χρόνο από τους υπόλοιπους που βλέπω στην ίδια αντλία. Επίσης κάνει και θόρυβο από το πρώτο λίτρο.
Για το πρόβλημα με την πλήρωση άλλαξε η βαλβίδα και ελπίζω να είναι οκ τώρα.

Για τα σβησίματα σήμερα ο Τεχνικός αν μη τι άλλο ήταν ειλικρινής. Παρότι οι ρυθμίσεις είναι αυτές που πρέπει και δεν φαίνεται να υπάρχει κάπου πρόβλημα. Δυστυχώς-ευτυχώς στις δοκιμές σήμερα που κάναμε μαζί έσβησε αρκετές φορές. Ακόμα και σε ακινησία με μικρή γκαζιά πολλές φορές έσβηνε. Στη βενζίνη όλα τέλεια.
Δεν μπορούσε να βρει τι φταίει παρότι έχει φτιάξει και άλλα τέτοια αυτοκίνητα.
Τελικά έβαλε ελάχιστο κάτω όριο στη λειτουργία του υγραερίου 3,68 ms αν το θυμάμαι καλά και έτσι φαίνεται να δουλεύει. Πιστεύει ότι έτσι θα λυθεί το πρόβλημα, αν δεν μου ανάψει λαμπάκι μηχανής βέβαια.
Θα δούμε λοιπόν πως θα πάει. Έκανα σήμερα 150 χλμ αλλά στην Εθνική και δεν φάνηκε κάτι ούτε φυσικά μου έσβησε.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-02-13, 23:06
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγόρι,
υπάρχει μεγάλη πιθανότητα, να χρειάζεται να αυξήσει στο χάρτη το χρόνο ψεκασμού
με αέριο..
Αυτό γίνεται μόνο χειροκίνητα...
Του ανέφερα τα λεγόμενά σου αλλά μου είπε ότι ήδη οι ρυθμίσεις είναι ψηλά και δεν πρέπει να πάνε παραπάνω. Μήπως το κάτω όριο στα 3,68ms που έβαλε είναι το ίδιο πράγμα?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-02-13, 08:11
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
Του ανέφερα τα λεγόμενά σου αλλά μου είπε ότι ήδη οι ρυθμίσεις είναι ψηλά και δεν πρέπει να πάνε παραπάνω. Μήπως το κάτω όριο στα 3,68ms που έβαλε είναι το ίδιο πράγμα?
Ναι ο μ@λ@κας το ίδιο έκανε και μας την λέει κίολας......
Η πίεση πρέπει να είναι στο 1,2.
Αν είναι πιο ψηλά για να μη σβήνει η μηχανή,
σημαίνει οτι έχει βάλει μικρότερα μπέκ ή μικρότερα ακροφύσια στην πολλαπλή..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-02-13, 08:33
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ο μ@λ@κας το ίδιο έκανε και μας την λέει κίολας......
Καλά το ψιλιάστηκα παρότι δεν είμαι τεχνικός.

Το 3,68ms τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει. Ίσως να είναι και 2,68 δεν είμαι σίγουρος. Μόνο το ,68 είμαι σίγουρος.
Να το αφήσω έτσι ή να ξανακλείσω ραντεβού.

Τα μπεκ ήδη τα έχει αλλάξει με ποιό γρήγορα στο προηγούμενο ραντεβού αλλά δεν είδα διαφορά. Έχω και την σχετική φώτο ποιό πάνω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 08-02-13 στις 11:35
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.