Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-09, 20:32
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Σκάστρες Forge για 335

Καιρός ήταν να κάνω το πρώτο μπάξιμο στο αυτοκίνητο μου. Έτσι παράγγειλα τις σκάστρες της Forge type 007. Στην ουσία πρόκειτε για αλουμινένιες με παρόμοιο σχεδιασμό μετις εργοστασιακές πλαστικές. Έχουν μια μικρή διαφορά αφού δεν έχουν μεμβράνη για την απελευθέρωση του αέρα αλλά χρησιμοποιούν μεταλλικό έμβολο.

Απο θόρυβο δεν κάνουν τσάφ τσούφ αλλά αρκετά διακριτικό ίσως και καθόλου σύμφωνα με τον Panoz_335i, ειδικά με την εργοστασιακή εισαγωγή.

Πήγα σε αυτή την κίνηση ύστερα απο αρκετό διάβασμα για τα πλεονεκτήματα που υπάρχουν σε σχέση με τις εργοστασιακές.

Επέλεξα τιw Forge γιατί επανακυκλοφορούν τον αέρα στο σύστημα (ώντας diverter valves) και δεν τον εκτονώνουν στο περιβάλλον. Έτσι αποφεύγεται πιθανό "μπέρδεμα" του κινητήρα. Ο σημαντικότερος λόγος είναι η απόκριση και η ρυθμησιμότητα του γκαζιού. Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν lag (μην βαράτε λέμε) όταν πάταγα τέρμα το γκάζι, αλλά ύστερα απο διάβασμα κατάλαβα οτι οι εργοστασιακές σκάστρες λόγω γεωμετρίας αργούν λίγο να κλείσουν με αποτέλεσμα να φαίνεται μια ελάχιστη υστέριση.

Επίσης επιτρέπουν την ρυθμησιμότητα όταν έχεις 1/4 πατημένο το γκάζι και το πατήσεις 3/4. Όχι οτι δεν υπάρχει εξ' αρχής, απλά βελτιώνεται λιγάκι. Όλα αυτά δεν είναι δικές μου παρατηρήσεις αλλά τα διάβασα σε ξένα fora.

Μόλις τις παραλάβω και τις βάλω γράψω και τις δικές μου εντυπώσεις. Τις πήρα σε μάυρο χρώμα για πιο stealth κατάσταση.

Θα ακολουθήσει πιθανόν και DIY με την εγκατάσταση...


__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos : 08-10-09 στις 20:36
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-09, 20:43
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
καλοριζικες .. εκανες και αρχη με τα μπαξιματα οποτε καλη συνεχεια! στις σκαστρες, αυτο που με χαλασε ειναι οτι δεν θα παραγουν το χαρακτηριστικο ηχο της εκτονωσης...ειναι απολαυση να το ακους!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-09, 20:49
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panoz_335i Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν περιμενετε να ακουσετε αλλαγη στον θορυβο απο τις σκαστρες Forge θα απογοητευτειτε...
Δεν ακουγεται τιποτα
Τι να κάνουμε. Πάνω απο όλα η χρηστικότητα. Δεν είναι και πολύ ωραίο να ακούς τσάφ τσούφ απο BMW, δεν είναι Starletάκι
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-09, 20:55
Το avatar του χρήστη crazy_beaver
crazy_beaver Ο χρήστης crazy_beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 956
crazy_beaver will become famous soon enoughcrazy_beaver will become famous soon enough
Στρατο καλοριζικη η παραγκελια και με το καλο το μπαξιμο.Επετρεψε μου να πω οτι υπαρχουν τσαφ και τσαφ!!!!!!!!!!!Εν παση μεριπτωση ευχομαι να μεινεις ευχαριστημενοσ απο το μπαξιμο που πιστευω οτι θα μεινεις μιας και το κατεχεις γενικα το θεμα με τα τουρμπο οποτε δεν σε φοβαμαι.καλη συνεχεια!!!!!!
__________________
Τα λεφτα μου τα εφαγα στις γυναικες, στα ποτα και στα αυτοκινητα!!!! Τα υπολοιπα απλως τα σπαταλησα!!!!!!

και να 'ναι και καινούρια, σαν έμπειρη παρθένα
<- http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...&postcount=254
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-09, 20:58
Πατσίκας Βασίλειος Ο χρήστης Πατσίκας Βασίλειος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-08-2009
Μηνύματα: 438
Πατσίκας Βασίλειος is on a distinguished road
καλοριζικα τα καινουρια σκαστρονια και απο εμενα!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-09, 21:12
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
στρατακο..ειμαι σιγουρος πως θα εχεις ακουσει ''φυλαρμονικες'' απο σκαστρες και θα σε εχουν ταξιδεψει στο κοσμο της μουσικης τους! επειδη ειναι bmw δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να ακουγεται...σιγουρα οχι σαν εβο...αλλα το σφυριγμα ειναι κ@@@@....!! παντως οπως και να χει ..ξερεις τι κανεις εσυ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-09, 22:55
nfot Ο χρήστης nfot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Μηνύματα: 180
nfot is on a distinguished road
Περιμενω με ανυπομονησια λεπτομερειες.
__________________
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-10-09, 08:44
KOSTADAS 135 Ο χρήστης KOSTADAS 135 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-09-2009
Μηνύματα: 12
KOSTADAS 135 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καιρός ήταν να κάνω το πρώτο μπάξιμο στο αυτοκίνητο μου. Έτσι παράγγειλα τις σκάστρες της Forge type 007. Στην ουσία πρόκειτε για αλουμινένιες με παρόμοιο σχεδιασμό μετις εργοστασιακές πλαστικές. Έχουν μια μικρή διαφορά αφού δεν έχουν μεμβράνη για την απελευθέρωση του αέρα αλλά χρησιμοποιούν μεταλλικό έμβολο.

Απο θόρυβο δεν κάνουν τσάφ τσούφ αλλά αρκετά διακριτικό ίσως και καθόλου σύμφωνα με τον Panoz_335i, ειδικά με την εργοστασιακή εισαγωγή.

Πήγα σε αυτή την κίνηση ύστερα απο αρκετό διάβασμα για τα πλεονεκτήματα που υπάρχουν σε σχέση με τις εργοστασιακές.

Επέλεξα τιw Forge γιατί επανακυκλοφορούν τον αέρα στο σύστημα (ώντας diverter valves) και δεν τον εκτονώνουν στο περιβάλλον. Έτσι αποφεύγεται πιθανό "μπέρδεμα" του κινητήρα. Ο σημαντικότερος λόγος είναι η απόκριση και η ρυθμησιμότητα του γκαζιού. Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν lag (μην βαράτε λέμε) όταν πάταγα τέρμα το γκάζι, αλλά ύστερα απο διάβασμα κατάλαβα οτι οι εργοστασιακές σκάστρες λόγω γεωμετρίας αργούν λίγο να κλείσουν με αποτέλεσμα να φαίνεται μια ελάχιστη υστέριση.

Επίσης επιτρέπουν την ρυθμησιμότητα όταν έχεις 1/4 πατημένο το γκάζι και το πατήσεις 3/4. Όχι οτι δεν υπάρχει εξ' αρχής, απλά βελτιώνεται λιγάκι. Όλα αυτά δεν είναι δικές μου παρατηρήσεις αλλά τα διάβασα σε ξένα fora.

Μόλις τις παραλάβω και τις βάλω γράψω και τις δικές μου εντυπώσεις. Τις πήρα σε μάυρο χρώμα για πιο stealth κατάσταση.

Θα ακολουθήσει πιθανόν και DIY με την εγκατάσταση...


και εγω τις παραγγειλα και μου ηρθαν αυτη την εβδομαδα!βεβαια δεν τις εχω βαλει ακομη μολις μπει το v3 θα μπουν παρεα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-10-09, 09:32
yodas Ο χρήστης yodas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-04-2009
Μηνύματα: 327
yodas will become famous soon enough
Καλή κίνηση αδερφέ στράτο. Περιμένω εντυπώσεις μιας και είναι στη λίστα μου και αυτές (η π****α η λίστα δεν τελειώνει τελικά)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-10-09, 10:16
Το avatar του χρήστη Panoz_335i
Panoz_335i Ο χρήστης Panoz_335i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 462
Panoz_335i will become famous soon enoughPanoz_335i will become famous soon enough
Eιναι σημαντικο οταν κανεις μια βελτιωση να ξερεις για ποιον λογο την κανεις...απ'οσο εχω καταλαβει, ολοι βαζουν σκαστρες forge αλλα κανεις δεν ξερει γιατι.

Αλλοι πιστευουν οτι θα παρουν αλογα , αλλοι οτι θα ακουγονται σαν evo, αλλοι για να ανεβασουν πιεση , αλλοι για να βελτιωσουν την αποκριση γκαζιου (ημαρτον).

Εχοντας τις σκαστρες Forge για 10 μηνες πανω στο αμαξι μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι δεν κερδιζεις τιποτα απο τα παραπανω. Καμια απολυτως διαφορα απο οδηγικης αποψης.
Αυτο που βοηθα ειναι η "ασφαλεια" που σου παρεχουν δουλευοντας σε ψηλωτερες πιεσεις σε σχεση με την "μαμα" πλαστικη.

Οι Forge προσομοιωνουν την λειτουργια των "μαμα" σκαστρων καθως ειναι εντελως διαφορετικες. Οι μαμα σκαστρες λειτουργουν με ημαντα ενω οι forge εχουν εμβολο.

Αυτο σημαινει δυο πραγματα:
α) Θελει ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχη ποιο ελατηριο θα χρησημοιποιησεις. Λαθος ελατηριο μπορει να προκαλεσει τις βαλβιδες να ανοιγουν νωριτερα (λιγοτερη πιεση απο το κανονικο) η αργοτερα (μεγαλητερη πιεση απο το κανονικο).

β) Επισης οι Forge θελουν συντηρηση. Επειδη ειναι και μεταλικες και με εμβολο θελουν λαδωμα ,ιδανικα με γρασο υψηλης θερμοκρασιας (Mobil1 κοκκινο).Σε διαφορετικη περιπτωση κολανε τα εμβολα και γινεται παρτυ...

Προσοχη λοιπον...και ιδιαιτερα αυτοι που δεν εχουν μπαρομετρο και δεν βλεπουν τι τους γινεται.
__________________

ΒΜW Freak -E92 335i -Space Grey
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.