Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 29-05-13, 15:50
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
μαλλον δε κανει καλη επαφη η φισα (στ φωτο τ δειχνει με κιτρινο βελακι) ισως θελει καθαρισμα με σπρευ επαφων ή τα πεξε τελειως ο μετρητης μαζας αερα
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-07-13, 20:05
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
δεν εχω αναφερει κατι σχετικα με το προβλημα της Ε36 318ις του θειου μου γιατι ακομα αποσο γνωριζω δεν εχει διορθωθει.
στην τελευταια επικοινωνια μας μου διευκρινησε οτι μηχανολογικα εχουν αλλαχθει ολα τα πιθανα ανταλλακτικα. του ειπα να δοκιμασει κ στο εξειδικευμενο που πηγαινα κ εγω οταν ημουν ελλαδα. το αμαξι ακομα ενω κινειται στην πορεια κανονικα ξαφνικα σβηνει (με ταχυτητα μεσα παρακαλω κ φορτιο στο γκαζι) κ αλλοτε μιζαρει ο θειος κ παιρνει αλλοτε δεν παιρνει με τιποτα κ σιγα σιγα το παει στην ακρη του δρομου..μ ειπε οτι εχει αλλαξει δυναμο (κ μπαταρια)
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-07-13, 21:50
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω αναφερει κατι σχετικα με το προβλημα της Ε36 318ις του θειου μου γιατι ακομα αποσο γνωριζω δεν εχει διορθωθει.
στην τελευταια επικοινωνια μας μου διευκρινησε οτι μηχανολογικα εχουν αλλαχθει ολα τα πιθανα ανταλλακτικα. του ειπα να δοκιμασει κ στο εξειδικευμενο που πηγαινα κ εγω οταν ημουν ελλαδα. το αμαξι ακομα ενω κινειται στην πορεια κανονικα ξαφνικα σβηνει (με ταχυτητα μεσα παρακαλω κ φορτιο στο γκαζι) κ αλλοτε μιζαρει ο θειος κ παιρνει αλλοτε δεν παιρνει με τιποτα κ σιγα σιγα το παει στην ακρη του δρομου..μ ειπε οτι εχει αλλαξει δυναμο (κ μπαταρια)
Ας αλλάξει το ρελέ αντλίας βενζίνης...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-11-13, 12:09
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ανανεωνω μιας κ το προβλημα φαινεται οτι λυθηκε αυτες τις μερες.
το αυτοκινητο (318ις κουπε 12/94) τον αφηνε καθημερινα και συνεχεια και αποφασισε να το παει σε μεγαλο επισημο αντιπροσωπο στην αθηνα ο οποιος το κρατησε 3 μερες (μαλιστα του προσφεραν κ ενα μινι ως αυτοκινητο αντικαταστασης) χωρις ομως να βρει το προβλημα, λεγοντας οτι το αμαξι ειναι οκ...το καλο ειναι οτι δεν ζητησε χρηματα (εδω δεν νοειται να το ψαξουν χωρις να σταζεις την εργατοωρα αδρα..ειτε ειναι αντιπροσωπος ειτε ειναι ο indy της γειτονιας σου και μαλιστα οσες μερες κι αν χρειαστει, ακομα κι αν δεν βρουν την λυση)
του ειχα προτεινει να παει κ σε εξειδικευμενο που εγω ημουν απολυτα ικανοποιημενος κ απο δουλεια κ απο τιμες. τελικα το αμαξι το κοιταξε ενας ηλεκτρολογος (αποτι καταλαβα οχι ειδικευμενος σε bmw) και οπως το εψαχνε ειδε οτι ειναι ο εγκεφαλος του. το διαγνωστικο δεν εδειχνε τιποτα παντως. τον αλλαξε με μεταχειρισμενο και πλεον δουλευει ρολοι το αμαξι. δεν γνωριζω περισσοτερα γιατι μιλησαμε τηλ για λιγο απλα ηθελα να το αναφερω εδω μιας κ ειχα ζητησει κ τη βοηθεια των μελων μας. ο θειος δυστυχως εσκασε πολλα λεφτα κ μερικα κακως (π.χ. του ειχαν αλλαξει την αντλια καυσιμου χωρις να μετρησουν πιεση το πρωι δλδ ημαρτον) μεχρι να βρει μια ακρη.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 07-11-13 στις 12:12
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-11-23, 14:42
skouros1 Ο χρήστης skouros1 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-07-2011
Μηνύματα: 1
skouros1 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fotislol Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
Έχω ένα πρόβλημα με τον κινητήρα μου που το παρουσίασε το τελευτέο διάστημα. Στην πορεία και εκεί που οδηγώ κανονικά, βγάζοντας την ταχύτητα δεν μπορεί να κρατήσει ρελαντί. Οπότε ξαναβάζω ταχύτητα μέσα για να ξαναπάρει ο κινητήρας, μερικές φορές πέρνει μερικές όχι. Στις περιπτώσεις που δεν έπερνε πρέπει να γυρίσω τον διακόπτη στο μηδέν και ύστερα να το ξαναβάλω μπροστά. Θέλω να σημειώσω πως το μοντέλο του κινητήρα μου είναι Ν40Β16 (Ε46 1.6). Δεν δοκίμασα να έχω το air condition ανοιχτό σε κάποια διαδρομή μου για να δώ αν συμβένει το ίδιο (μήπως και δεν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα επείδη ανεβάζει ρελαντί από μόνο του). Το ρελαντί μου είναι στις 600 στροφές περιπού και μερικές φορές παίζει κάτι ψιλά πάνω κάτω. Επίσης κάποιες άλλες φορές όταν βγάζω την ταχύτητα στην πορεία το ρελαντί πέφτει στις 300-400-500 και με το ζόρι κρατάει.

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει από που προέρχεται το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα σπαστικό και επικύνδηνο όταν γίνεται πορεία και ειδικά πάνω στην εγνατία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σηγνώμη για τα ορθογραφικά μου λάθη.

Καλησπερα,
εχω ακριβως το ιδιο προβλημα μετα απο γενικο service. Το διαγνωστικο εδειχνε εναν απο τους 4 πολλαπλασιαστες ο οποιος αλλαχτηκε. Δεν εφτιαξε το αυτοκινητο τελικα.. αλλαχτηκε και ο μαφ.. τιποτα.. εχετε βρει τι εφταιγε?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-11-23, 05:02
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Το γραφει.Ηταν η ECU.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-11-23, 05:03
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skouros1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,
εχω ακριβως το ιδιο προβλημα μετα απο γενικο service. Το διαγνωστικο εδειχνε εναν απο τους 4 πολλαπλασιαστες ο οποιος αλλαχτηκε. Δεν εφτιαξε το αυτοκινητο τελικα.. αλλαχτηκε και ο μαφ.. τιποτα.. εχετε βρει τι εφταιγε?
To γραφει,ηταν η ECU.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.