Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 04-02-10, 18:34
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tottasp Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα το έκανα αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού και φίλτρου καμπίνας, χωρίς πλύσιμο (!) 190Εuro στον Αδαμίδη στην Θεσσαλονίκη.. Οτι θέλουνε χρεώνουνε?!
Προς υπεράσπισή του είναι η μόνη αντιπροσωπεία στη θεσσαλονίκη η οποία με ενημέρωσε ΠΛΗΡΩΣ για το τι ΑΚΡΙΒΩΣ πρέπει να γίνει στο αμάξι, με ρώτησε τι θέλω να κάνω και μου είπε το κόστος ΠΡΙΝ πιάσει το όχημα.

Επίσης μόλις έφευγα μου φόρτωσαν και τα αναλώσιμα που άλλαξαν (θα μου πεις πως ξέρω ότι είνα τα δικά μου αλλά τέλος πάντων...).

ΔΕΝ έχω καμία εμπορική συναλλαγή με την άνωθεν αντιπροσωπεία ούτε την διαφημίζω, απλά λέω την εμπειρία μου.

Μήπως ήταν η πρώτη φορά που πήγαινες και σου χρέωσαν κανένα έλεγχο; Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 50 - 70 € κοστίζει αυτό.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-02-10, 01:52
Το avatar του χρήστη pantelis
pantelis Ο χρήστης pantelis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2009
Μηνύματα: 50
pantelis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς υπεράσπισή του είναι η μόνη αντιπροσωπεία στη θεσσαλονίκη η οποία με ενημέρωσε ΠΛΗΡΩΣ για το τι ΑΚΡΙΒΩΣ πρέπει να γίνει στο αμάξι, με ρώτησε τι θέλω να κάνω και μου είπε το κόστος ΠΡΙΝ πιάσει το όχημα.

Επίσης μόλις έφευγα μου φόρτωσαν και τα αναλώσιμα που άλλαξαν (θα μου πεις πως ξέρω ότι είνα τα δικά μου αλλά τέλος πάντων...).

ΔΕΝ έχω καμία εμπορική συναλλαγή με την άνωθεν αντιπροσωπεία ούτε την διαφημίζω, απλά λέω την εμπειρία μου.

Μήπως ήταν η πρώτη φορά που πήγαινες και σου χρέωσαν κανένα έλεγχο; Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 50 - 70 € κοστίζει αυτό.
αυτο με τα αναλώσιμα ειχε γινει και σε μενα τα βρηκα μεσα στο αμαξι!!! και εγω το ιδιο καμια σχεση δεν εχω με την εταιρία απλως τις 3-4 φορες που πηγα εξυπηρετήθηκα αρκετα καλα αν εξαιρέσεις οτι αργούν κοματακι!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-02-10, 17:36
sifnostonyla Ο χρήστης sifnostonyla δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 07-02-2010
Μηνύματα: 7
sifnostonyla is on a distinguished road
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ .ΕΧΩ ΜΙΑ 116i ΤΟΥ 2005 70000ΚΜ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΡΙΑ ΑΛΛΑΓΗΣ(ΦΘΟΡΑΣ) ΓΙΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΕΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-02-10, 18:07
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Αν θυμαμαι καλα με επιφυλαξη ομως, πρεπει να εχει μειωθει το παχος της κατα 3.5mm. Αυτο μετριεται με παχυμετρο, ρωτα καλυτερα και σε συνεργειο γιατι δε θυμαμαι ακριβως και ισως σου εχω γραψει λαθος. Τωρα αναλογα με τη χρηση συνηθως εχουν χρονο ζωης γυρω στις 100.000χμ για μια σχετικα νορμαλ χρηση που να περιλαμβανει οδηγηση σε ολους τους τυπους δρομων, πολη, εθνικη, επαρχιακους.
Γραφε και με μικρα please γιατι με κεφαλαια ειναι σα να φωναζεις και δεν επιτρεπεται απ τους κανονες του φορουμ, θα στο εγραφαν κι αλλοι αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-02-10, 17:19
Το avatar του χρήστη pvalavan
pvalavan Ο χρήστης pvalavan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2006
Μηνύματα: 145
pvalavan is on a distinguished road
Πρώτο γενικό service (μπροστά τακάκια-υγρα φρένων-Λάδια-Φίλτρο) + γρασάρισμα πόρτες 370€.
Στο Σφακιανάκη όπου είχα εποχιακή έκπτωση 20%.

Θεωρώ την τιμή πολύ καλή δεδομένου το ότι η bmw δεν έχει ετήσια sevice.
__________________
116 Sport
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-02-10, 17:20
Το avatar του χρήστη pvalavan
pvalavan Ο χρήστης pvalavan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2006
Μηνύματα: 145
pvalavan is on a distinguished road
Το παραπάνω service έγινε στα 4 χρόνια 37000 km
__________________
116 Sport
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-02-10, 01:26
Το avatar του χρήστη themis78
themis78 Ο χρήστης themis78 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2007
Μηνύματα: 258
themis78 is on a distinguished road
200-250 ευρώ.
__________________
There is no exception to the rule that everyone thinks they are an exception to the rule!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-02-10, 14:10
116sport Ο χρήστης 116sport δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-11-2007
Μηνύματα: 28
116sport is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pvalavan Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτο γενικό service (μπροστά τακάκια-υγρα φρένων-Λάδια-Φίλτρο) + γρασάρισμα πόρτες 370€.
Στο Σφακιανάκη όπου είχα εποχιακή έκπτωση 20%.

Θεωρώ την τιμή πολύ καλή δεδομένου το ότι η bmw δεν έχει ετήσια sevice.
Σου ειχε βγαλει λαμπακι για τα τακακια?εμενα λεει ο υπολογιστης να τα αλλαξω σε 10000 αλλα τα καταλαβαινω οτι δε πιανουν πολυ καλα απο τωρα.ξερεις ποσο ηταν η τιμη τους?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-02-10, 14:29
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Πως δηλαδη καταλαβαινεις οτι δεν πιανουν καλα τα φρενα; Πολλες φορες ιδιως το χειμωνα οταν ειναι κρυα ή οταν βρεχει και ειναι βρεγμενες οι δισκοπλακες οντως δε πιανουν καλα. Δοκιμασε να τα ζεστανεις καλα, οχι να τα καψεις, και δες μετα αν πιανουν ή όχι. Δε νομιζω να υπαρχει αυτο που λες να μην πιανουν καλα και το BC να σου δειχνει οτι εχουν ακομα 10.000χμ ως την επομενη αλλαγη. Εκτος και εαν εχει κολλησει η ενδειξη του BC, καθολου απιθανο, μου ειχε συμβει κι εμενα, ενω ήθελαν αλλαγη σχεδον αμεσα και ηταν φαγωμενα αρκετα, στο BC δεν ειχε βγει ενδειξη και παρα τη χρηση τα χιλιομετρα δεν κατεβαιναν. Αλλαξα τακακια και μεσω διαγνωστικου εγινε ενα σεταρισμα στις ενδειξεις σερβις και απο τοτε δουλευει καλα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας να σου δουν τα φρενα σε συνεργειο ασχετα με το τι γραφει το BC αν εσυ εχεις καποια αμφιβολια για το φρεναρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-02-10, 15:42
116sport Ο χρήστης 116sport δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-11-2007
Μηνύματα: 28
116sport is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pvalavan Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτο γενικό service (μπροστά τακάκια-υγρα φρένων-Λάδια-Φίλτρο) + γρασάρισμα πόρτες 370€.
Στο Σφακιανάκη όπου είχα εποχιακή έκπτωση 20%.

Θεωρώ την τιμή πολύ καλή δεδομένου το ότι η bmw δεν έχει ετήσια sevice.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως δηλαδη καταλαβαινεις οτι δεν πιανουν καλα τα φρενα; Πολλες φορες ιδιως το χειμωνα οταν ειναι κρυα ή οταν βρεχει και ειναι βρεγμενες οι δισκοπλακες οντως δε πιανουν καλα. Δοκιμασε να τα ζεστανεις καλα, οχι να τα καψεις, και δες μετα αν πιανουν ή όχι. Δε νομιζω να υπαρχει αυτο που λες να μην πιανουν καλα και το BC να σου δειχνει οτι εχουν ακομα 10.000χμ ως την επομενη αλλαγη. Εκτος και εαν εχει κολλησει η ενδειξη του BC, καθολου απιθανο, μου ειχε συμβει κι εμενα, ενω ήθελαν αλλαγη σχεδον αμεσα και ηταν φαγωμενα αρκετα, στο BC δεν ειχε βγει ενδειξη και παρα τη χρηση τα χιλιομετρα δεν κατεβαιναν. Αλλαξα τακακια και μεσω διαγνωστικου εγινε ενα σεταρισμα στις ενδειξεις σερβις και απο τοτε δουλευει καλα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας να σου δουν τα φρενα σε συνεργειο ασχετα με το τι γραφει το BC αν εσυ εχεις καποια αμφιβολια για το φρεναρισμα.
απλως εννοω οτι δε πιανουν τοσο καλα σε σχεση με παλιοτερα οταν ηταν καοινουριο.παντως η ενδειξη αλλαζει με τον τροπο οδηγησης,μπορει να αυξηθει κιολας.αν οδηγας ηρεμα μπορει να κανεις κ 10000 κμ χωρις να αλλαξει η ενδειξη στο bc
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.