Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-10-05, 17:40
Το avatar του χρήστη TheCondor
TheCondor Ο χρήστης TheCondor δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2005
Μηνύματα: 404
TheCondor is an unknown quantity at this point
Aμορτισερ-Ελατηρια Για Ε30

Καλησπερα παιδια

Ερχεται σιγα σιγα ο καιρος να βαλω και εγω αμορτισερ-ελατηρια γιατι το αμαξι ειναι παρα πολυ επικινδυνο στην παρουσα κατασταση. ( 320 με αμορτισερ μαμισια του 316 καρμπιρατερ και μαλλον δεν ειναι καν αλλαγμενα απο τοτε - ουτε τα ελατηρια )

Πηγα σε εναν λαστιχα εδω κοντα σε μενα, για τον οποιο εχω ακουσει απο παρα πολλους καλα λογια, και ρωτησα. ( να σημειωσω οτι εκει εβαλε λαστιχα ο αδερφος μου, και ηταν μακραν ο φθηνοτερος απο οσους πηγε και ρωτησε, ασε που ειναι και ποντιος-πατριωτης ).

Του ειπα οτι θελω να χαμηλωσει το αμαξι, για να βαλω επιτελους τις 15αρες που εχω ( BBS αραχνη 195-50 προφιλ ) αλλα και για να εχω καλυτερο κρατημα και ασφαλεια. Ρωτησε και μου ειπε για bilstein μαυρα, 237 ευρω, και για H&R ελατηρια χαμηλωματος 200 ευρω. Μου φαινεται καλη τιμη. Τι λετε??

Να σημειωσω οτι το αμαξι το χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση και με αυτο παω τις βολτες μου, παω στη σχολη κτλ κτλ οποτε ο παραγοντας ανεση ( να μην κοπαναει πολυ κτλ ) ειναι παρα πολυ σημαντικος για εμενα. Το ξερω οτι δεν γινεται να μην κοπαναει καθολου αλλα δεν θελω να μου βγαινει το λαδι για μια βολτουλα. Επισης δεν ψαχνω τιποτα εξεζητημενο σε θεμα αναρτησης, δεν μπαινω ταπα στις στροφες, αλλα ετσι πως ειναι τωρα το αμαξι ειναι ακρως επικινδυνο για εμενα και για τους αλλους ( επιβατες και οδηγους ).

Θα βαλω και αντιστρεπτικη πισω γιατι δεν εχω ετσι ωστε να δεσει ακομα περισσοτερο το αμαξι.

Ειναι καλη η λυση που μου προτεινε ο μαστορας?

Θα ηθελα τις γνωμες σας για να δω που θα κυμανθω. Και κατι τελευταιο, δεν θα ηθελα η τιμη να ξεπερναει τα 500 ευρω ( μεγιστο ).

Ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-05, 01:19
Το avatar του χρήστη tasosbmwe30
tasosbmwe30 Ο χρήστης tasosbmwe30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Μηνύματα: 679
tasosbmwe30 is on a distinguished road
αν θες την γνωμη μου ....... "μακρια" απο τα μαυρα bilstein....ειναι τα χειροτερα που υπαρχουν στην αγορα αυτη την στιγμη!!!!λενε οτι ειναι αντιστοιχα των εργοστασιακων αμορτισερ....μα ειναι πολυ χειροτερα...πιστεψε με γιατι τα εχω δοκιμασει εδω και πολυ καιρο πριν!!!καλυτερα να βαλεις τα sport τα blistein αλλα κι αυτα δεν συνδιαζονται με χαμηλωμα με αποτελεσμα να σου "τελιωσουν" πιο γρηγορα απο καποια αλλα που να ειναι συγκεκριμενα για χαμηλωμα!!!βαλε koni τα special που ειναι φθηνα και ποιοτικα συναμα.....θα σου ερθουν την ιδια τιμη περιπου με τα "μαυρα"!!!!!καλα "ξεμπερδεματα".....................!!!!!!!!!!!!!!! !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-05, 01:33
Το avatar του χρήστη TheCondor
TheCondor Ο χρήστης TheCondor δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2005
Μηνύματα: 404
TheCondor is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasosbmwe30
αν θες την γνωμη μου ....... "μακρια" απο τα μαυρα bilstein....ειναι τα χειροτερα που υπαρχουν στην αγορα αυτη την στιγμη!!!!λενε οτι ειναι αντιστοιχα των εργοστασιακων αμορτισερ....μα ειναι πολυ χειροτερα...πιστεψε με γιατι τα εχω δοκιμασει εδω και πολυ καιρο πριν!!!καλυτερα να βαλεις τα sport τα blistein αλλα κι αυτα δεν συνδιαζονται με χαμηλωμα με αποτελεσμα να σου "τελιωσουν" πιο γρηγορα απο καποια αλλα που να ειναι συγκεκριμενα για χαμηλωμα!!!βαλε koni τα special που ειναι φθηνα και ποιοτικα συναμα.....θα σου ερθουν την ιδια τιμη περιπου με τα "μαυρα"!!!!!καλα "ξεμπερδεματα".....................!!!!!!!!!!!!!!! !!!!
Τα κονι τα κοκκινα εννοεις?? Ειχα ακουσει ξανα οτι τα μαυρα ειναι τα χειροτερα στην κατηγορια τους, αλλα γενικα επειδη δεν ασχολουμαι και πολυ, δεν ξερω και πολλα πραγματα. Απλα ρωτησα τον λαστιχα και μου ειπε για bilstein, και ειπα να ρωτησω και εδω να δω τι γινεται.

Εμενα παντως ο αδερφος μου εχει koni κοκκινα στο Ε30 ( 320 και αυτο ) και μπορω να πω οτι κραταει αρκετα καλα. ( δεν ξερω τι ελατηρια εχει ). Το ειχα για κατι παραπανω απο ενα μηνα και το οδηγουσα καθημερινα και η αισθηση που ειχε ηταν παρα πολυ καλη χωρις να κοπαναει, συν το οτι κρατουσε αρκετα καλα για τις απαιτησεις μου. ( και με λαστιχα χιλιοφαγωμενα ).

Τα κοκκινα ειναι ιδια με τα sport που λες?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-05, 10:11
Το avatar του χρήστη Elias_Z3
Elias_Z3 Ο χρήστης Elias_Z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2005
Μηνύματα: 575
Elias_Z3 is on a distinguished road
Το δικο μου το Ε30 φοραει koni κοκκινα ειναι καλα δεν ξερω ομως τι ελατηρια εχει. Τα bilstein ειναι καλα αλλα κοπανανε λιγο παραπανω. Καλυτερα koni αφου εισαι καθε μερα με αυτο στο δρομο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-05, 10:17
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TheCondor
Ρωτησε και μου ειπε για bilstein μαυρα, 237 ευρω, και για H&R ελατηρια χαμηλωματος 200 ευρω. Μου φαινεται καλη τιμη. Τι λετε??

Εγω δεν μπορω να βοηθησω πολυ στο θεμα μια και δεν ειμαι ειδικος, αλλα επειδη το εψαχνα και εγω πριν λιγες μερες θα σου πω οτι απλα αυτα τα λεφτα ειναι πολλα! Για τα ιδια αμορτισερ και ελατηρια ειχα παρει τιμες 180 και 155 αντιστοιχα! Ειχα παρει καλυτερες προσφορες απο πολλα καταστηματα. Ψαξε το λιγακι.


Επισης, για κρατημα + ανεση μαζι απ'οτι μου ειπαν και εμενα θελεις σκληρα αμορτισερ αλλα καλα μαλακα ελατηρια. Ετσι ειπα και σε φιλο μου και εβαλε σε vw golf 1.6 ελατηρια vogkland (καπως ετσι, δεν ξερω πως γραφονται) και αμορτισερ bilstein sport και δεν ακουγεται καθολου το συγκεκριμενο αμαξι.

Εγω επειδη θελω αμορτισερ-ελατηρια απλα θα το κανω πιο μετα πλεον, θα βαλω τα Koni red special με ελατηρια vogkland η αντιστοιχα καλα και σχετικα μαλακα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-05, 12:08
Το avatar του χρήστη TheCondor
TheCondor Ο χρήστης TheCondor δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2005
Μηνύματα: 404
TheCondor is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elias_Z3
Το δικο μου το Ε30 φοραει koni κοκκινα ειναι καλα δεν ξερω ομως τι ελατηρια εχει. Τα bilstein ειναι καλα αλλα κοπανανε λιγο παραπανω. Καλυτερα koni αφου εισαι καθε μερα με αυτο στο δρομο.
Για Ε30 δεν λες? ( γιατι βλεπω Ζ3 στο avatar γιαυτο :P )

Δεν σου γερνει πολυ το αμαξι ετσι?? Βασικα θελω να μην γερνει οπως τωρα, αμα δεις πως πηγαινει το αμαξι θα παθεις πλακα!

God μηπως μπορεις να μου πεις απο που πηρες αυτες τις τιμες αν ειναι να παω να ρωτησω απο κοντα?? ( σε λιγο θα παρω τους δρομους και θα ρωτησω ολα τα λαστιχαδικα της περιοχης )
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-05, 12:38
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TheCondor
God μηπως μπορεις να μου πεις απο που πηρες αυτες τις τιμες αν ειναι να παω να ρωτησω απο κοντα?? ( σε λιγο θα παρω τους δρομους και θα ρωτησω ολα τα λαστιχαδικα της περιοχης )

Σε μαγαζια περιοχη Πειραια-Αιγαλεω. Εισαι λιγο αναποδα. Αν κατασταλαξεις σε μοντελο ομως δωσε μου τα μοντελα να ρωτησω στα 2-3 κοντα στο σπιτι μου.

Δες και το www.tpauto.gr. Δεν ειναι και οτι φτηνοτερο ομως.


Edit: Το tpauto δειχνει τα bilstein original για σενα κατω απο 150 ευρω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 07-10-05 στις 12:40
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-05, 12:59
Το avatar του χρήστη TheCondor
TheCondor Ο χρήστης TheCondor δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2005
Μηνύματα: 404
TheCondor is an unknown quantity at this point
Μολις πηγα και ρωτησα στον Καλογριτσα, ( ειναι απο τους φθηνοτερους ) και για Koni κοκκινα η τιμη ειναι 340 ευρω. Ρωτησα με τι ελατηρια μπορω να τα συνδυασω, μου λεει το παιδι μπορω να βαλω Apex ( 200 ευρω ).

Καλος συνδυασμος ειναι koni+apex?? Παντως μαλλον για Koni παω γιατι και στου αδερφου μου που εχει τα koni κοκκινα το αμαξι πηγαινε παρα πολυ καλα και δεν κοαπαναγε καθολου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-10-05, 13:33
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Τα Apex ειναι σκληρα μου ειπαν...τα καλυτερα ειναι τα vogkland, για κοιτα αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-10-05, 13:44
Το avatar του χρήστη Elias_Z3
Elias_Z3 Ο χρήστης Elias_Z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2005
Μηνύματα: 575
Elias_Z3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TheCondor
Για Ε30 δεν λες? ( γιατι βλεπω Ζ3 στο avatar γιαυτο :P )

Δεν σου γερνει πολυ το αμαξι ετσι?? Βασικα θελω να μην γερνει οπως τωρα, αμα δεις πως πηγαινει το αμαξι θα παθεις πλακα!

God μηπως μπορεις να μου πεις απο που πηρες αυτες τις τιμες αν ειναι να παω να ρωτησω απο κοντα?? ( σε λιγο θα παρω τους δρομους και θα ρωτησω ολα τα λαστιχαδικα της περιοχης )
Αστο το Ζ3 αυτο φοραει bilstein με H&R. To E30 το αγορασα & φορουσε τα koni, ελατηρια δεν θυμαμε θα δω να σου πω. Οχι δεν γερνει καθολου ο τυπος το ειχε κανει πολυ καλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.