Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 09-01-12, 16:28
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwz3m44 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστουμε για το ποστ !!! αληθεια evangelos μηπως μπορεις να παραθεσεις και χρονους 0-200 σε μανιουαλ και smgII??
Τι ψαχνεις να βρεις με το 0-200 ακομη δεν καταλαβα..
Εδω φιλε το ιδιο αμαξι να μετρησουμε πρωι, μεσημερι και βραδυ θα δουμε τρια διαφορετικα αποτελεσματα που δεν θα εχουν σχεση μεταξυ τους και εσυ θα βγαλεις καποιο συμπερασμα απο δυο διαφορετικα αυτοκινητα οσον αφορα το κιβωτιο ???
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwz3m44 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΙΜΕ SHIFTING ΜΕΤΡΑΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΑΝΑΛΥΣΑΤΕ ΠΟΣΟ ΠΑΤΙΝΑΡΟΥΝ ΤΑ SMG?
Τα SMG αναλυσα πιο πάνω που και γιατι πατινάρουν.
Στις ψηλες στροφες δεν πατινιαρουν. Αντιθετα ακομη και στο S1 οταν ειναι σε ψηλές στροφές κανουν γρηγορα την αλλαγη.
Αν το αμαξι πατινιαρει σε ψηλές στροφες, σημαινει οτι θελει δισκο. Δεν εχει να κανει με το smg .
__________________
http://www.timeattack.com.cy/
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-01-12, 17:05
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αν το αμαξι πατινιαρει σε ψηλές στροφες, σημαινει οτι θελει δισκο. Δεν εχει να κανει με το smg .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwz3m44 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΙΜΕ SHIFTING ΜΕΤΡΑΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΑΝΑΛΥΣΑΤΕ ΠΟΣΟ ΠΑΤΙΝΑΡΟΥΝ ΤΑ SMG?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά Ευάγγελε από τις μετρήσεις φαίνεται πως το smg ανεβάζει γρηγορότερα, 0,87 το μάνουαλ έναντι 0,80 το smg. Aυτό βέβαια που δεν καταλαβαίνω είναι πως τελικά το μάνουαλ κάνει καλύτερους χρόνους επιτάχυνσης.
Λοιπόν ... ναι είναι πιο αργό το smg II από το Manual και ... ναι κάνει πιο γρήγορα "shifting"

o λόγος είναι ότι ο συνολικός χρόνος μιας αλλαγής είναι άθροισμα 3 πραγμάτων

1) αποσύμπλεξη
2) αλλαγή (shifting)
3) επανασύμπλεξη

το smg II πλεονεκτεί στο 2) ... "αργεί" όμως στα 1) και 3) ... και συνολικά χάνεις ελαφρώς

προσοχή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΙΝΑΡΙΣΜΑ ... αλλά "προστατεύει" το δισκοπλατώ κάνοντας πιο αργή αποσύμπλεξη - σύμπλεξη

χειροκίνητα από την άλλη πλευρά μπορείς να κάνεις την αλλαγή ΧΩΡΙΣ πλήρη απσύμπλεξη (ημικαρφωτά) και να κάνεις πολύ πιο άγρια σύμπλεξη ... επι της ουσίας καταστρέφεις το δίσκοπλατώ πιο γρήγορα ... αλλά κάνεις και πιο γρήγορες αλλαγές ...

να πω και κάτι ακόμα ...

εγώ προσωπικά έχω ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ το clutch stop στο πεντάλ του συμπλέκτη ... έτσι το πεντάλ έχει όλη τη διαδρομή με αποτέλεσμα στο "τέρμα πάτημα" να μην είναι πλήρης αποσύμπλεξη (από ένα σημείο και κάτω ξανά-συμπλέκει) ... έτσι κάνω αλλαγή "ημικαρφωτά"

p.s. Προφανώς και ένας πιο συγκρατημένος οδγηγός που "φυλάει" το σαζμάν ΔΕΝ θα κάνει πιο γρήγορες αλλαγές από το smg II κατά μέσο όρο
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-01-12, 19:02
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Βαγγέλη, χωρις να το εχω ψαξει αλλα επειδη εχω εμπιστοσυνη στις γνωσεις σου εν μερη συμφωνω μαζι σου.
Πιθανον να ειναι οπως τα λες στην περιπτωση 2-3 αλλαγων οπως πχ σε μια κοντρα.

Ομως δεν υπάρχει καμια περιπτωση κανενας οδηγος να εχει την συνολικη ταχυτητα αλλαγων που εχει ενα SMG κιβωτιο σε μια πιστα ή σε μια ορεινη διαδρομή που σε ενα 20λεπτο πιθανον να χρειαστει να κανουμε και 50 αλλαγες.
Ακομη και σε καποια σημεια σε πιστα οσο γρηγορος και να ειναι καποιος σε αλλαγες, δεν γινετε να μην ειναι αργος με μανιουαλ κιβωτιο.
__________________
http://www.timeattack.com.cy/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chief : 09-01-12 στις 19:05
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 09-01-12, 19:34
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
εννοείται ... μιλάω για επιτάγχυνση σε μία ευθεία και ΜΟΝΟ ... αν βάλεις μέσα και ΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΑ κλπ ... δηλαδή συνθήκες πίστας ... το smg II για το μέσο οδηγό είναι πιο γρήγορο ...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-01-12, 14:13
Το avatar του χρήστη billarasm3
billarasm3 Ο χρήστης billarasm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-04-2010
Μηνύματα: 140
billarasm3 is on a distinguished road
και εγω πιστευω πως τα μανιουαλ ειναι πιο γρηγορα σε κοντρα!!!
αλλα την αλλαγη που κανει το smg με την αναβαθμιση δεν γινεται με απλο μανιουαλ σασμαν!!!
για μαμα software δεν ξερω!!
αν εχει καποιος χερας μετρησεις απο performance box ας την ανεβασει να δουμε χρονο αλλαγης!!!
εγω εχω καποιες μετρησεις απο το δικο μου που καποιος γνωστης απο file performance box μπορει να μας πει χρονο αλλαγης!!!
__________________
BMW M3 e46 '05 smgII
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.