Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 05-10-09, 21:58
Το avatar του χρήστη DENTIST
DENTIST Ο χρήστης DENTIST δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Μηνύματα: 84
DENTIST is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpl73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
επειδή το θέμα μας ενδιαφέρει θα μπορόύσες να μας πείς:
1) άλλαξες μόνο τα lifters (όλα ή μερικά) ή όλο το καπάκι;
2) ήταν στην εγγύηση; εάν οχι, πόσο πήγε η επισκευή;

ευχαριστώ,
1)Ενώ ειχε πρόβλημα ένα lifter(σε ολες τις περιπτωσεις που έχω διαβάσει το ίδιο) ήθελα να είμαι σίγουρος ότι δε θα χρειαστεί να ξανανοίγω καπάκι και τα άλλαξα και τα 24 μαζί με φλάτζα κεφαλής και τις βίδες της βέβαια.

2)Για 2 μήνες δεν ήταν στην εγγύηση και κόστισε έργασία και ανταλλακτικά περίπου 1000euros.
__________________
she is here!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-12-09, 17:07
jpl73 Ο χρήστης jpl73 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 12
jpl73 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DENTIST Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Ενώ ειχε πρόβλημα ένα lifter(σε ολες τις περιπτωσεις που έχω διαβάσει το ίδιο) ήθελα να είμαι σίγουρος ότι δε θα χρειαστεί να ξανανοίγω καπάκι και τα άλλαξα και τα 24 μαζί με φλάτζα κεφαλής και τις βίδες της βέβαια.

2)Για 2 μήνες δεν ήταν στην εγγύηση και κόστισε έργασία και ανταλλακτικά περίπου 1000euros.
Ευχαριστώ για την απάντησή σου... ενα αξιοσέβαστο ποσό για καινούργιο αυτοκίνητο... έκτοτε έχει επανέλθει ο θόρυβος;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andy Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν φίλοι, μια εβδομαδα ήταν στο service το αυτοκίνητο και οι απαντήσεις για τα προβλήματα που έθεσα στα αρχικά posts είναι οι ακόλουθες -από την αντιπροσωπία πάντα-

"Ο θόρυβος από την κεφαλή δεν εμφανίστηκε άρα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.
Να μην ανησυχώ δεν είναι κάτι, το έχουν υπόψιν τους σαν θέμα αλλά στην Αμερική εμφανιζόταν συνήθως και όχι σε Ευρώπη γιατί εκεί είναι ίσως γενικά πιο κρύο το κλίμα. H ανασχεδιασμένη κεφαλή του 2007 έχει εμφανίσει άλλα προβληματα."

-Μάλλον τα Californezika Z4 δεν θα έχουν πρόβλημα πιστεύω )))))))))))))

"Ο ήχος που ακούω δεν είναι ρουλεμάν συμπλέκτη είναι από το κιβώτιο αλλά είναι συνήθης θόρυβος δεν έχει λειτουργικό πρόβλημα το αυτοκίνητο, αν θέλω μου αλλάζουν κιβώτιο ΟΜΩΣ επειδή θέλουν να είναι ξεκάθαροι μαζί μου πρέπει να ξέρω ότι τα κιβώτια που στελνει η μαμα BMW είναι από ανακατασκευή άλλων κιβωτίων που έχουν επιστραφεί στο εργοστάσιο στο πλαίσιο εγγυήσεων."

-Νο comment...

Τελικά έτσι όπως μου τα λένε, προσπαθούν να με πείσουν ότι το Ζ4 είναι η μεγαλύτερη αποτυχία στην ιστορία της BMW . Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω. Σου λένε μέσα στην ευγένεια ότι ένα αυτοκίνητο 3000cc με 265hp με 5 χρόνια βραβευμένο κινητήρα λειτουργεί προβληματικά με μη λειτουργικά προβλήματα ή κάτι τέτοιο.. Επίσης όλα γίνονται να στα περάσουν στην εγγύηση απλά θα είναι refurbished parts...
Σήμερα για κάποια στιγμή μπερδεύτηκα και δεν ήξερα αν είμαι σε συνεργείο ή μιλάω με εκπροσώπους του δικηγορικού συλλόγου.

Φίλε Andy έχεις κάποιο νεότερο για τα θέματα που αναφέρεις;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από athoryvos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα κι από μένα (καινούργιος στην παρέα)

το έτος κατασκευής μπορείς να το βρεις εδώ http://www.realoem.com/bmw/select.do με τον αριθμό πλαισίου (αν δεν κάνω λάθος σε αυτό το forum είχα βρει το link)

στα γρήγορα μήνας και έτος κατασκευής φαίνονται στις ετικέτες των ζωνών ασφαλείας και στα τζάμια (αν δεν είναι αλλαγμένα, δύσκολο για καινούργιο αυτοκίνητο)

έμπλεξες φιλαράκι...
Σε ποιό σημείο των ετικετών και στα τζάμια εμφανίζεται η ημερομηνία κατασκευής;

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-12-09, 01:24
Το avatar του χρήστη DENTIST
DENTIST Ο χρήστης DENTIST δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Μηνύματα: 84
DENTIST is on a distinguished road
ευτυχώς από τότε δεν εχει ακουστεί κιιχ!
__________________
she is here!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-12-09, 01:56
Το avatar του χρήστη MaSt0RaS
MaSt0RaS Ο χρήστης MaSt0RaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Μηνύματα: 1.463
MaSt0RaS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andy Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν φίλοι, μια εβδομαδα ήταν στο service το αυτοκίνητο και οι απαντήσεις για τα προβλήματα που έθεσα στα αρχικά posts είναι οι ακόλουθες -από την αντιπροσωπία πάντα-

"Ο θόρυβος από την κεφαλή δεν εμφανίστηκε άρα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.
Να μην ανησυχώ δεν είναι κάτι, το έχουν υπόψιν τους σαν θέμα αλλά στην Αμερική εμφανιζόταν συνήθως και όχι σε Ευρώπη γιατί εκεί είναι ίσως γενικά πιο κρύο το κλίμα. H ανασχεδιασμένη κεφαλή του 2007 έχει εμφανίσει άλλα προβληματα."

-Μάλλον τα Californezika Z4 δεν θα έχουν πρόβλημα πιστεύω )))))))))))))

"Ο ήχος που ακούω δεν είναι ρουλεμάν συμπλέκτη είναι από το κιβώτιο αλλά είναι συνήθης θόρυβος δεν έχει λειτουργικό πρόβλημα το αυτοκίνητο, αν θέλω μου αλλάζουν κιβώτιο ΟΜΩΣ επειδή θέλουν να είναι ξεκάθαροι μαζί μου πρέπει να ξέρω ότι τα κιβώτια που στελνει η μαμα BMW είναι από ανακατασκευή άλλων κιβωτίων που έχουν επιστραφεί στο εργοστάσιο στο πλαίσιο εγγυήσεων."

-Νο comment...

Τελικά έτσι όπως μου τα λένε, προσπαθούν να με πείσουν ότι το Ζ4 είναι η μεγαλύτερη αποτυχία στην ιστορία της BMW . Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω. Σου λένε μέσα στην ευγένεια ότι ένα αυτοκίνητο 3000cc με 265hp με 5 χρόνια βραβευμένο κινητήρα λειτουργεί προβληματικά με μη λειτουργικά προβλήματα ή κάτι τέτοιο.. Επίσης όλα γίνονται να στα περάσουν στην εγγύηση απλά θα είναι refurbished parts...
Σήμερα για κάποια στιγμή μπερδεύτηκα και δεν ήξερα αν είμαι σε συνεργείο ή μιλάω με εκπροσώπους του δικηγορικού συλλόγου.
Λοιπον φιλε μου βαλτους να στα γραψουν αυτα που σου λενε καντο καπως πλαγιως και στειλτα στην Γερμανια...
Αν ειναι ο θεος...! ειδικα για τα refubrished parts..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-12-09, 02:12
Andy Ο χρήστης Andy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-09-2009
Μηνύματα: 10
Andy is on a distinguished road
'Οσον αφορά το θέμα με τον θόρυβο από το κιβώτιο, ναι είναι consistent και όποτε ζορίζω το αυτοκίνητο, ο συγκεκριμένος θόρυβος ακούγεται έντονα.
Το θέμα με τα lifters εξακολουθεί να υπάρχει και μια φορά στο 15μερο θα μου θυμίσει την παρουσία του.
Το μεγαλύτερο θέμα είναι βέβαια ότι τίποτα δεν επιδεινώνεται ή εξαφανίζεται. Από την μια λέω οk ας τα να υπάρχουν και από την άλλη με τρομάζει το γεγονός ότι μετά το πέρας της εγγύησης θα σκάσουν όλα μαζί και τότε και τα lifters θα ακούσει η αντιπροσωπία και το κιβώτιο θα μπορέσουν να το αλλάξουν με καινούριο και όλα αυτά θα μου στοιχίσουν κανά αυτοκίνητο πόλης σε αξία.
Πάνω από όλα ο νόμος του Murfey..

P.S.
Τον πωλητή που μου το έσπρωξε είχα πάει να βρω τις προάλες αλλά δυστυχώς παραιτήθηκε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.