Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-11-09, 14:35
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Σε προ-facelift 2λιτρο του 7/2005 δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-11-09, 16:12
patrinos Ο χρήστης patrinos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 504
patrinos has a spectacular aura aboutpatrinos has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW850i Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει πως όταν στρίβω το τιμόνι για να κάνω μανούβρες για παρκάρισμα, κάποιες φορές - και όχι πάντα - ακούω έναν θόρυβο. Είναι ένας μπάσος ήχος, σαν να τρίβεται κάποιο μέταλλο ή κάπως έτσι.

Ο ήχος δεν ακούγεται όταν το αμάξι είναι εν κινήσει, αλλά όταν είναι σταματημένο και στρίβεις το τιμόνι. Συνήθως όταν το έχω κόψει τελείως προς τα αριστερά και προσπαθώ να το ευθυγραμμίσω.

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι; Να σας θυμίσω πως έχω ένα Ζ4 δίλιτρο του 2008 με 26.000 χιλιόμετρα.
αν δεν ειναι τριγμος ο θορυβος τοτε δεν ειναι κολωνα και ισως απλα να εχεις διαροη των υγρων απο την υποβοηθηση του τιμονιου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-12-09, 13:42
gmak Ο χρήστης gmak δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Μηνύματα: 8
gmak is on a distinguished road
μπορεί να μην έχω το ζ4 σου, αλλά έχοντας αλλάξει 3 αυτοκίνητα, πάντα όταν τερματίζεις το τιμόνι αριστερά ή δεξιά και το κρατάς εκεί, πιέζεις λίγο παραπάνω απ όσο πρέπει την τρόμπα και κάνει θόρυβο. Το αποφεύγω. Μακάρι να μην έχεις κάποιο ελάττωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-07-10, 14:39
xrikos Ο χρήστης xrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-07-2010
Μηνύματα: 1
xrikos is on a distinguished road
Den koitas kai ligo ta ygra apo to udrauliko lew egw???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-07-10, 15:06
merbeind Ο χρήστης merbeind δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Μηνύματα: 131
merbeind is on a distinguished road
O ηχος ειναι σαν να τριβεται το δισκοφρενο?Και το κανει οταν στριβεις το τιμονι αλλα οχι τερμα... και το αμαξι ισα που περπαταει?Το εκανε και το δικο μου(πολυ σπανια βεβαια) εψαξα τα παντα δεν βρηκαν τιποτα αλλαξα τις ζαντες και απο τοτε σταματησε(το τελευταιο δεν ξερω αν εχει σχεση βεβαια....).Ειμαι περιεργος να δω αν βρεις τιποτα.Εννοειται πως καμια σχεση δεν εχει με τον ηχο της τρομπας οταν στριβεις τερμα το τιμονι...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-07-10, 16:44
Το avatar του χρήστη BMW850i
BMW850i Ο χρήστης BMW850i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-01-2008
Μηνύματα: 260
BMW850i will become famous soon enough
Πριν από τρεις μήνες πήγα στο συνεργείο. Όπως συμβαίνει πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις το αμάξι δεν έκανε κανέναν απολύτως θόρυβο κατά τον έλεγχο από τους τεχνικούς, παρ’ ολ’ αυτά και επειδή είμαι ακόμα στην εγγύηση μου άλλαξαν ένα τμήμα από την κολώνα του τιμονιού (τον σταυρό αν θυμάμαι καλά).

Μετά από τρεις περίπου μήνες οδήγησης δεν είχα ακούσει το παραμικρό και πίστευα πως το πρόβλημα είχε λυθεί, όμως την περασμένη βδομάδα το έκανε πάλι.

Ο θόρυβος είναι ακριβώς όπως τον περιγράφεις και πρέπει να έχει να κάνει με τα φρένα γιατί ακούγεται μόνο όταν πατάς φρένο, το αμάξι τσουλάει ελάχιστα και στρίβεις ταυτόχρονα το τιμόνι. Καμία σχέση με τον θόρυβο της αντλίας.

Τι πρόβλημα είναι πως όταν ο τεχνικός είναι μπροστά δεν το κάνει καθόλου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.