Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 06-09-12, 01:33
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πώ κάτι Στέλιο;
Εγώ, ακόμα και με 150 το ανάβω, απλά πατάω συμπλέκτη για 3-4 δευτερόλεπτα (πέφτει το μοτέρ ρελαντί)..
Μετά με πατημένο συμπλέκτη πατάω γκάζι να φτάσω περίπου τις στροφές που ήμουν
και αφήνω το συμπλέκτη..
Είναι το μόνο που θα πρότεινα σαν μικρότερη καταπόνηση...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, βεβαια, κι αυτο γινεται...απλα εγω θα προτιμουσα να σταματησω και να το βαλω...σιχαινομαι να ταλαιπωρω τ'αμαξια...
(κάτι έχει γίνει με τις παραθέσεις αλλά οκ!)
συμφωνώ με rapid_fast
όσο αναφορά την μικρότερη καταπόνηση.
Απλά νομίζω ότι επειδή πάνω από 200 χρόνια που κατασκευάζονται αυτοκίνητα (έστω κ ανεπίσημα) πλέον φτιάχνονται για χαζούς! Θέλω να πω δηλαδή ότι φτιάχνονται έτσι ώστε να μπορούν να τα μεταχειριστούν άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα από μηχανικά μέρη κ δεν υπόκεινται σε τέτοιου είδους φθορές και ειδικά όταν δεν αναγράφονται στο εγχειρίδιο του αυτοκινήτου και δε στα μαθαίνουν στη σχολή οδηγών!!! (τώρα θα πει κάποιος..."εδώ δε σου μαθαίνουν άλλα κ άλλα, αυτό θα σου μάθουν;;;" )
Ας με διορθώσει κάποιος!

Αστείο σχόλιο: Τότε θα πρέπει να κόβουμε τα χέρια σ'όποια κοπέλα-γκόμενα μπαίνει στο αυτοκίνητο μας!!!
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 06-09-12 στις 06:16 Αιτία: διόρθωση παραθέσεων
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-09-12, 22:59
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Πάρα πολλοί συνάδερφοι με ταξί Merc εχουν κλάψει κομπρέσσορες κλιματισμού γιατι έβαλαν σε λειτουργία το κλιματιστικό με πολλές στροφές στον κινητήρα. Αυτούς να ρωτήσεις αν το ξανακάνουν!
Δεν είναι απόλυτο πως θα σου συμβεί αν το κάνεις, αλλα αν το ταλαιπωρείς με αυτόν τον τρόπο μειώνεις αισθητά τις ώρες λειτουργίας του.
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-09-12, 20:32
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakis4paok Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κανει να καπνιζεις
Δεν κανει να πινεις
Δεν κανει να τρως τηγανιτα
Δεν κανει να αγχωνεσαι
Πρεπει να γυμναζεσαι
Πρεπει να κοιμασαι σωστα
Και παλι παθαινεις εμφραγμα και λες το ποιημα.
Αν ειναι να το παθεις το επαθες ετσι απλα και μη ψαχνεις αιτιες πιο πολυ μπερδευεσαι.
Για να μη μαθαίνουμε να λέμε …… κρίμα χάλασε ……

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρα πολλοί συνάδερφοι με ταξί Merc εχουν κλάψει κομπρέσσορες κλιματισμού γιατι έβαλαν σε λειτουργία το κλιματιστικό με πολλές στροφές στον κινητήρα. Αυτούς να ρωτήσεις αν το ξανακάνουν!
Δεν είναι απόλυτο πως θα σου συμβεί αν το κάνεις, αλλα αν το ταλαιπωρείς με αυτόν τον τρόπο μειώνεις αισθητά τις ώρες λειτουργίας του.
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-09-12, 22:33
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πώ κάτι Στέλιο;
Εγώ, ακόμα και με 150 το ανάβω, απλά πατάω συμπλέκτη για 3-4 δευτερόλεπτα (πέφτει το μοτέρ ρελαντί)..
Μετά με πατημένο συμπλέκτη πατάω γκάζι να φτάσω περίπου τις στροφές που ήμουν
και αφήνω το συμπλέκτη..
Είναι το μόνο που θα πρότεινα σαν μικρότερη καταπόνηση...
Αν απλά αφήσεις τον συμπλέκτη αργά το ίδιο δεν είναι? Οι στροφές θα ανέβαινουν μόνες τους έτσι κι αλλιώς, γιατί να πατήσεις γκάζι πριν αφήσεις τον συμπλέκτη?

Γενικά κι εγώ μέχρι τώρα το έβαζα όταν το αμάξι ήταν σταματημένο επειδή μου το είχαν πει παλιότερα.. Δεν ήξερα ότι κάνει τόσο ζημιά να το βάζεις με ψηλές στροφές!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-05-13, 01:02
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
FYI επισκευή του συμπιεστή

Αφού λοιπόν ξανάπιασαν οι ζέστες είπα να κοιτάξω τι θα κάνω με αυτό το ρημαδο-συμπιεστή! Πήγα σε μάστορες (κ χαρτορίχτρες)....άλλος μου είπε ότι έσπασε το κόμπλερ, άλλος ότι απλά έχει πρόβλημα ο συμπιεστής κ φυσικά όλοι μου είπαν ότι "αυτά τα πράγματα δεν φτιάχνονται!" Οπότε μου είπαν ή πάω για καινούργιο ή για μεταχειρισμένο ή για after market ή για ανακατασκευασμένο που το πουλάνε λίγο κάτω απτο γνήσιο της bmw. Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσε να σηκώση πίεση, δεν είχε αναρρόφηση λόγω εσωτερικής φθοράς (βαλβιδοφόρους, κάπως έτσι).
Το μεταχειρισμένο απορίφθηκε. Οπότε από τα υπόλοιπα η πιο φθηνή λύση είναι το aftermarket που παίζουν οι τιμές από 400 έως 600 χωρίς την εγκατάσταση.
Τελικά βρήκα ένα συνεργείο που ασχολείται μόνο με συμπιεστές, ψυκτικά κτλ κ μου το επισκεύασε με μόλις 140 ευρώ συν +50 φρέον κ εργασία του μάστορα μου. Το επιπλέον θετικό είναι ότι για 1 χρόνο εάν παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα μου το ξαναεπισκευάζει δωρεάν.
Σήμερα που το δούλεψα τουλάχιστον όλα ήταν τέλεια.
Νομιζώ την έβγαλα λάδι!
Τι λέτε κ εσείς;
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-05-13, 01:51
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
για μένα έκανες το σωστό αρκεί να το φτιάξανε σωστά!

όλοι ξέρουμε πως να μην ταλεπορουμε το κομπρεσερ ώμος τα συνχρονα αυτοματα κλιματιστικά δεν ανοιγοκλεινουν μονα τους μολις πιάσουν θερμοκρασία?
και τα προσπέκτους που λένε οτι οταν κάνουμε προσπερασει ο εγκέφαλος το καταλαβαίνει και κόβει το κλιματιστικό? μετα δεν το ξανακομπλαρη? οπότε τι γλιτώνουμε εμείς τελικά με την πιο ορθή χρήση του?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-05-13, 10:28
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Όπως λένε και στον κλάδο μου: Καλύτερα να προλαμβάνειν παρά νε θεραπεύειν.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-05-13, 12:20
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν απλά αφήσεις τον συμπλέκτη αργά το ίδιο δεν είναι? Οι στροφές θα ανέβαινουν μόνες τους έτσι κι αλλιώς, γιατί να πατήσεις γκάζι πριν αφήσεις τον συμπλέκτη?

Γενικά κι εγώ μέχρι τώρα το έβαζα όταν το αμάξι ήταν σταματημένο επειδή μου το είχαν πει παλιότερα.. Δεν ήξερα ότι κάνει τόσο ζημιά να το βάζεις με ψηλές στροφές!
A!! Τώρα το είδα αυτό.!!!!!
Για να μην φάω δίσκο πλατώ..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-05-13, 09:37
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s1fis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού λοιπόν ξανάπιασαν οι ζέστες είπα να κοιτάξω τι θα κάνω με αυτό το ρημαδο-συμπιεστή! Πήγα σε μάστορες (κ χαρτορίχτρες)....άλλος μου είπε ότι έσπασε το κόμπλερ, άλλος ότι απλά έχει πρόβλημα ο συμπιεστής κ φυσικά όλοι μου είπαν ότι "αυτά τα πράγματα δεν φτιάχνονται!" Οπότε μου είπαν ή πάω για καινούργιο ή για μεταχειρισμένο ή για after market ή για ανακατασκευασμένο που το πουλάνε λίγο κάτω απτο γνήσιο της bmw. Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσε να σηκώση πίεση, δεν είχε αναρρόφηση λόγω εσωτερικής φθοράς (βαλβιδοφόρους, κάπως έτσι).
Το μεταχειρισμένο απορίφθηκε. Οπότε από τα υπόλοιπα η πιο φθηνή λύση είναι το aftermarket που παίζουν οι τιμές από 400 έως 600 χωρίς την εγκατάσταση.
Τελικά βρήκα ένα συνεργείο που ασχολείται μόνο με συμπιεστές, ψυκτικά κτλ κ μου το επισκεύασε με μόλις 140 ευρώ συν +50 φρέον κ εργασία του μάστορα μου. Το επιπλέον θετικό είναι ότι για 1 χρόνο εάν παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα μου το ξαναεπισκευάζει δωρεάν.
Σήμερα που το δούλεψα τουλάχιστον όλα ήταν τέλεια.
Νομιζώ την έβγαλα λάδι!
Τι λέτε κ εσείς;
Σήφη έχεις p.m.
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-05-13, 16:44
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
A!! Τώρα το είδα αυτό.!!!!!
Για να μην φάω δίσκο πλατώ..
δεν το ειχα σκεφτει αυτο...
εγω μεχρι τωρα εαν ημουν σε αυτοκινητοδρομο με πολλα χαω, επιανα την λωριδα με την μικροτερη ταχυτητα, πατουσα συμπλεκτη ενεργοποιουσα το κλιμα και μετα αφου ειχα χασει κ αρκετη ταχυτητα αφηνα προσεκτικα και σιγα τον συμπλεκτη.
αν δεν ετρεχα με πολλα, απλα δεν περιμενα να "χασω ταχυτητα"
γενικα να πετυχεις τις στροφες που ειχες ειναι δυσκολο εκτος κιαν ξερεις τον δρομο κλισεις κλπ.
επομενη φορα θα παταω γκαζι κι εγω
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.