Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-10, 13:48
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
1 χρόνος εγγύηση αντί για 2 σε καινούργιο αυτοκίνητο

Τον Φεβρουάριο του 2009 αποφάσισα να προχωρήσω στην αγορά αυτοκινήτου. Την περίοδο εκείνη λόγο πτώσης της αγοράς οι προσφορές που κάνανε οι αντιπροσωπίες ήταν παρά πολύ καλές και οι τιμές αρκετά ελκυστικές. Κατέληξα έτσι σε ένα e92 320i.

Οι προσφορές που είχα ήταν:

37000 ευρώ με έντοκη χρηματοδότηση από την BMW Κοντόλιας στην Ξάνθη
40000 ευρώ με άτοκη χρηματοδότηση από την BMW Ιωαννίδης στην Καβάλα

Επέλεξα την 1η γιατί ήταν ετοιμοπαράδοτο στην έκθεση. Ο έμπορος με πληροφόρησε πως είχε ήδη εκδώσει αυτός πινακίδες για το αυτοκίνητο αλλά με διαβεβαίωσε πως το αυτοκίνητο είναι καινούργιο. Το ίδιο διαπίστωσα και εγώ τόσο από την αίσθηση όσο και από τα χιλιόμετρα που είχε καταγεγραμμένα. Ακολούθησε ερώτηση μου για το αν τίθεται θέμα εγγύησης και έλαβα ως απάντηση "Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την εγγύηση". Τελικά προχώρησα στην αγορά του αυτοκινήτου.

Τον Δεκέμβριο του 2009, μετά από επικοινωνία με την υπηρεσία BMW Mobile Care λόγω ακινητοποίησης του αυτοκινήτου από βλάβη, πληροφορήθηκα πως η εγγύηση λήγει τον Φεβ του 2010 και όχι του 2011. Ο λόγος είναι πως η εγγύηση αρχίζει να μετράει από την στιγμή που το αγόρασε ο επίσημος αντιπρόσωπος και όχι από την στιγμή που το πούλησε.

Τελικά ενώ
1. έχω τιμολόγιο αγοράς καινούργιου αυτοκινήτου τον Φεβ 2009 από επίσημο αντιπρόσωπο
2. έχω τα έντυπα του δανείου της BMW Bank που αναφέρουν αγορά καινούργιου αυτοκινήτου.

η εγγύηση μου λήγει σε ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ μετά την αγορά του αντί για ΔΥΟ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-10, 14:09
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Ρώτα έναν δικηγόρο για να είσαι σίγουρος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-10, 15:01
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Η εγγυηση ξεκιναει με την εκδοση αδειας (στο ονομα της εταιριας και μετα μεταβιβαση σε σενα σαν τον νεο ιδιοκτητη),δηλαδη εκδοση πινακιδων
Αυτο που πηρες δηλαδη ηταν ενα καινουργιο μεν,πινακιδομενο δε αυτοκινητο.Συνηθως τα πινακιδομενα εχουν την "παγιδα" οτι ειναι πιο φτηνα αποτι αν περιμενες να σου ερθει ενα αλλο αυτοκινητο.Συνηθως αυτα τα "αγοραζουν" οι αντιπροσωποι για να πιασουν καποιους στοχους που εχει θεσει η BMW.
Αν παρ'ολα αυτα,δεν στο διευκρινησαν κατα την αγορα,σχετικα με την εγγυηση,το θεωρω λαθος.Δεν νομιζω ομως να μην σε καλυψουν με μια εγγυηση καλης θελησεως,αν υπαρξει καποια βλαβη στο αμαξι μετα το περας της κανονικης εγγυησης

Θα προτεινα να το θεσεις υπ'οψην του αντιπροσωπου αυτο το θεμα,ετσι ωστε να γνωριζει την υποθεση ωστε αν χρειαστει κατι στο μελλον,να μπορει να το χειριστει αναλογα.Δεν υπαρχει λογος να πας στα ακρα...Οι καλες σχεσεις,μονο καλο μπορει να επιφερουν
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-10, 15:06
jmicro Ο χρήστης jmicro δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Μηνύματα: 50
jmicro is on a distinguished road
Φιλε, ειναι συνηθες φαινομενο αυτο. Πολλοι αντιπροσωποι κανουν προαγορες σε αυτοκινητα και αναγκαζονται να τα ταξινομισουν για διαφορους λογους(π.χ. ληξη εγκρισης τυπου), οποτε οταν βγαλουν πινακιδες αρχιζει και "τρεχει" και η εγγυηση....Μεγαλη μαακια αλλα πιστευω οτι αν επικοινωνισεις με BMW Hellas θα σου βρουνε λυση. Γενικα ολες οι "σοβαροι" εισαγωγεις λυνουν τετοια προβληματα μιας και ειναι διαδεδομενα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-10, 15:15
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jmicro Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε, ειναι συνηθες φαινομενο αυτο. Πολλοι αντιπροσωποι κανουν προαγορες σε αυτοκινητα και αναγκαζονται να τα ταξινομισουν για διαφορους λογους(π.χ. ληξη εγκρισης τυπου), οποτε οταν βγαλουν πινακιδες αρχιζει και "τρεχει" και η εγγυηση....Μεγαλη μαακια αλλα πιστευω οτι αν επικοινωνισεις με BMW Hellas θα σου βρουνε λυση. Γενικα ολες οι "σοβαροι" εισαγωγεις λυνουν τετοια προβληματα μιας και ειναι διαδεδομενα
Έχω στα χέρια μου υπεύθυνη δήλωση του επίσημου αντιπροσώπου πως θα καλύψει οποιοδήποτε ζημιά θα κάλυπτε η εργοστασιακή εγγύηση μέχρι να ολοκληρωθεί η διετία από την αγορά του αυτοκινήτου αρκεί να επισκευαστεί το αυτοκίνητο στο δικό του συνεργείο.

Παρόλα αυτά ΔΕΝ έχω το δικαίωμα να κάνω χρήση της υπηρεσίας BMW Mobile Care, γιατί στην περίπτωση αυτή το αυτοκίνητο θα μεταφερθεί στον πλησιέστερο εξουσιοδοτημένο συνεργείο και όχι σε αυτόν.

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω πως θα έπρεπε να είχα ενημερωθεί κατά την αγορά, από τη στιγμή μάλιστα που έκανα σχετική ερώτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-10, 15:30
SOTKOUL Ο χρήστης SOTKOUL δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 06-12-2009
Μηνύματα: 17
SOTKOUL is on a distinguished road
Επικοινωνησε με την BMW HELLAS, ελπίζω να σου δώσει λύση..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-10, 15:55
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOTKOUL Εμφάνιση μηνυμάτων
Επικοινωνησε με την BMW HELLAS, ελπίζω να σου δώσει λύση..
Με παρέπεμψαν στον αντιπρόσωπο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-10, 18:14
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Εγω παλι θα σε παραπεμψω στην τελευταια προταση του ποστ μου πιο πανω και αν θες με ακους...
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-10, 18:19
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παλι θα σε παραπεμψω στην τελευταια προταση του ποστ μου πιο πανω και αν θες με ακους...
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου. Σε κάθε περίπτωση έχω μερικώς εξασφαλιστεί με την υπεύθυνη δήλωση που έχω στα χέρια μου από τον αντιπρόσωπο.

Ανέφερα το περιστατικό γιατί πιστεύω πως πολύς κόσμος δεν γνωρίζει (όπως δεν γνώριζα και εγώ) και πιθανόν να παραπλανηθεί.

Όπως και να έχει πάντως η συγκεκριμένη συμπεριφορά εμπεριέχει χαρακτηριστικά "δόλου" γιατί την ερώτηση για την εγγύηση την έκανα πριν την αγορά.

Φυσικά ΔΕΝ γνωρίζω αν θα έκανα ή όχι την συγκεκριμένη επιλογή αν είχα λάβει μια σαφή απάντηση. Ίσως και να προχωρούσα κανονικά στην αγορά, ίσως όμως και όχι.

Πάντως είναι άξιο αναφοράς πως η BMW Hellas γνωρίζει το θέμα, και παρόλα αυτά βγάζει την ουρά της απ' έξω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-02-10, 09:20
jmicro Ο χρήστης jmicro δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Μηνύματα: 50
jmicro is on a distinguished road
Για μένα η εγγύηση ενός αυτοκινήτου δεν είναι σε καμία περίπτωση θέμα αντιπροσώπου αλλά εισαγωγέα-εργοστασίου. Απ' όσο ξέρω η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή και όχι εθνική, πόσο μάλλον τοπική. Η BMW-Hellas πρέπει να καλύψει τον πελάτη από τη στιγμή που αυτός δεν φέρει καμία ευθύνη. Το να δίνεις εξουσιοδότηση σε κάποιον δεν σημαίνει ότι το κολλάς ένα σήμα στο συνεργείο και καθάρισες...Πρέπει να ελέγχεις και την ποιότητα των υπηρεσιών που προσφέρει. Εγώ θα επέμενα λίγο στην BMW-Hellas να δώσει μια επίσημη απάντηση και είναι απαράδεκτο να μην παίρνει θέση για το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.