Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-07-12, 22:25
Το avatar του χρήστη asteris777
asteris777 Ο χρήστης asteris777 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Μηνύματα: 126
asteris777 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι , να τις δώσεις...
Εναλλακτικά ο Κυρλαγκίτσης στη Θεσσαλονίκη, επίσης εξαιρετικός....

Υ.Γ ....και ο μοδεράτορας θα μάς τα πει και εξ'ιδίας εμπειρίας, οπότε αναμένουμε!!
για ποσα χρηματα μιλαμε?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-07-12, 23:13
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Όπως τα είπε ο tsilis.

Εγώ είμαι πελάτης στον Μάκη Ζευγώλη (Quick fit) και κάνω ευθυγραμμίσεις και αλλαγή ελαστικών.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους ανθρώπους και από τα αμορτισέρ που μου έφτιαξαν.

Εγώ έφτιαξα αμορτισέρ εκεί πριν 2 χρόνια και όταν έρθει η ώρα εκεί θα πάω για την Carina, για το yaris της αδερφής μου και την W211 να ρωτήσω πρώτα τιμή.

Τα αμορτισέρ είναι πολύ καλά.
Είναι κάτι σαν Koni FSD, πριν το ανακαλύψει η Κονι...και πιο σφικτό.

Έχω 2 χρόνια μεν, αλλά λίγα χλμ (περίπου 20.000χλμ) με την ανάρτηση.

Ο Ζευγώλης ως πραγματικός γνώστης μισεί το χαμήλωμα (άχρηστο αν όχι και επικίνδυνο στην Ελλάδα καθώς δεν δουλεύει στο 100% η ανάρτηση). (χοντρικά)

Επίσης τα φτιαγμένα αμορτισέρ, δουλεύουν καλύτερα από τις coilover , πλην Ohlins και άλλων που κάνουν 1000 ευρώ ανά άκρο.

Φυσικά υπάρχουν πολλοί που θα πούν τη δική τους διαφορετική γνώμη.

Ο καθένας κάνει αυτό που εμπιστεύεται. Οι δοκιμές επειδή είπε ο Dim ή ο Τάκης, Μάκης, κλπ...είναι λάθος.
Εγώ εμπιστεύομαι πιο πολύ τον Ζευγώλη παρά τη Bilstein, Koni, KW κλπ....

Αν θέλει κάποιος καλό αμορτισέρ βάζει ΟΕΜ γνήσιο (σε BMW). Από εκεί και πέρα...

Μια αναδρομή-αναφορά λίγο άσχετη, λίγο σχετική...
Στην Carina μου άρεσαν πολύ και τα KYB κόκκινα. Κράτησαν και 100.000+χλμ. Τα ΟΕΜ είναι λίγο πιο μαλακά.
Τα Bilstein σε Brava (χοντρομπούκαλα) ήταν καλά, μέχρι που έκανα σαν θεατής (οδηγώντας όπως ΔΕΝ πρέπει ανάμεσα στις ειδικές) ένα ακρόπολις και τα έκλασαν.....(σε 1500 χλμ, είχαν 10.000χλμ σύνολο)

Ξανάβαλα στη BMW και τα ξανάφτυσαν μετά από 40.000χλμ χωρίς να κάνω αυτά που έκανα με το Fiat...
ΟΕΜ και μετά τα άλλα αν κάποιος θέλει πραγματικά κάτι παραπάνω. Aftermarket πλην των FSD δεν αξίζουν.

Τα ΟΕΜ σε Mpack πάντως είναι καλύτερα για ''φτιάξιμο''. Έχουν και το ελατήριο επαναφοράς μέσα, bump steer ή κάπως έτσι. Είναι ανώτερο αμορτισέρ από aftermarket για BMW, είναι μέγιστο λάθος να βάλεις αφτερμαρκετ σε mpack και το έχω κάνει αυτό το λάθος, για αυτό το λέω με 10000% σιγουριά.

Χρήματα δεν ξέρω παιδιά. Πέρασαν 2 χρόνια σχεδόν. Πηγαίνετε να ρωτήσετε.

PS. Η δυνατότητα ρύθμισης ύψους είναι ανόητο να αναφέρεται σε αυτοκίνητα βόλτας παιδιά...Το μαμά ύψος είναι αυτό που πρέπει για το δρόμο.

PS2. Μην πεί κανείς τίποτα που τρέχει και σε αγώνες...είπαμε. Αυτοκίνητα βόλτας.

PS3. Είπα περισσότερα από όσα έπρεπε μάλλον...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-07-12, 00:15
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Smile

Κανονισε να ερθεις Χιο να οδηγησεις το δικο μου να δουμε διαφορες..
Αυτο για το υψος το ανεφερα Δημητρη διοτι ο Θανος γουσταρει τις επεμβασεις στο look και τα χαμηλωματα..
Κι εγω θα ηθελα ενα κλικ πιο κατω (ειδικα πισω) αλλα δε ρισκαρω να χασω την ανεση και το κρατημα που εχει το δικο μου αυτη τη στιγμη....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-07-12, 00:26
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ο Ζευγωλης ειναι.. Παντως εγω που εχω παει βολτα με του Dim η αναρτηση ειναι απαιχτη..
Απλα Θανο θα χασεις τη δυνατοτητα ρυθμισης του υψους..
Ζάχο δέ με πειράζει... θα βρώ μια 4άδα ελατήρια που να μου αρέσουν το χαμήλωμα που κάνουν,και θα μείνουν έτσι μόνιμα....αυτό είναι το τελευταίο...
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-07-12, 00:36
Το avatar του χρήστη bmwdakias85
bmwdakias85 Ο χρήστης bmwdakias85 δεν είναι συνδεδεμένος
george
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Μηνύματα: 1.390
bmwdakias85 will become famous soon enoughbmwdakias85 will become famous soon enough
Ολο τελευταια κ τελευταια λετε κ αυτο το τελευταιο δεν τελειωνει ποτες ναουμε
__________________

BMW-Motorsport
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-07-12, 00:42
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως τα είπε ο tsilis.

Εγώ είμαι πελάτης στον Μάκη Ζευγώλη (Quick fit) και κάνω ευθυγραμμίσεις και αλλαγή ελαστικών.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους ανθρώπους και από τα αμορτισέρ που μου έφτιαξαν.

Εγώ έφτιαξα αμορτισέρ εκεί πριν 2 χρόνια και όταν έρθει η ώρα εκεί θα πάω για την Carina, για το yaris της αδερφής μου και την W211 να ρωτήσω πρώτα τιμή.

Τα αμορτισέρ είναι πολύ καλά.
Είναι κάτι σαν Koni FSD, πριν το ανακαλύψει η Κονι...και πιο σφικτό.

Έχω 2 χρόνια μεν, αλλά λίγα χλμ (περίπου 20.000χλμ) με την ανάρτηση.

Ο Ζευγώλης ως πραγματικός γνώστης μισεί το χαμήλωμα (άχρηστο αν όχι και επικίνδυνο στην Ελλάδα καθώς δεν δουλεύει στο 100% η ανάρτηση). (χοντρικά)

Επίσης τα φτιαγμένα αμορτισέρ, δουλεύουν καλύτερα από τις coilover , πλην Ohlins και άλλων που κάνουν 1000 ευρώ ανά άκρο.

Φυσικά υπάρχουν πολλοί που θα πούν τη δική τους διαφορετική γνώμη.

Ο καθένας κάνει αυτό που εμπιστεύεται. Οι δοκιμές επειδή είπε ο Dim ή ο Τάκης, Μάκης, κλπ...είναι λάθος.
Εγώ εμπιστεύομαι πιο πολύ τον Ζευγώλη παρά τη Bilstein, Koni, KW κλπ....

Αν θέλει κάποιος καλό αμορτισέρ βάζει ΟΕΜ γνήσιο (σε BMW). Από εκεί και πέρα...

Μια αναδρομή-αναφορά λίγο άσχετη, λίγο σχετική...
Στην Carina μου άρεσαν πολύ και τα KYB κόκκινα. Κράτησαν και 100.000+χλμ. Τα ΟΕΜ είναι λίγο πιο μαλακά.
Τα Bilstein σε Brava (χοντρομπούκαλα) ήταν καλά, μέχρι που έκανα σαν θεατής (οδηγώντας όπως ΔΕΝ πρέπει ανάμεσα στις ειδικές) ένα ακρόπολις και τα έκλασαν.....(σε 1500 χλμ, είχαν 10.000χλμ σύνολο)

Ξανάβαλα στη BMW και τα ξανάφτυσαν μετά από 40.000χλμ χωρίς να κάνω αυτά που έκανα με το Fiat...
ΟΕΜ και μετά τα άλλα αν κάποιος θέλει πραγματικά κάτι παραπάνω. Aftermarket πλην των FSD δεν αξίζουν.

Τα ΟΕΜ σε Mpack πάντως είναι καλύτερα για ''φτιάξιμο''. Έχουν και το ελατήριο επαναφοράς μέσα, bump steer ή κάπως έτσι. Είναι ανώτερο αμορτισέρ από aftermarket για BMW, είναι μέγιστο λάθος να βάλεις αφτερμαρκετ σε mpack και το έχω κάνει αυτό το λάθος, για αυτό το λέω με 10000% σιγουριά.

Χρήματα δεν ξέρω παιδιά. Πέρασαν 2 χρόνια σχεδόν. Πηγαίνετε να ρωτήσετε.

PS. Η δυνατότητα ρύθμισης ύψους είναι ανόητο να αναφέρεται σε αυτοκίνητα βόλτας παιδιά...Το μαμά ύψος είναι αυτό που πρέπει για το δρόμο.

PS2. Μην πεί κανείς τίποτα που τρέχει και σε αγώνες...είπαμε. Αυτοκίνητα βόλτας.

PS3. Είπα περισσότερα από όσα έπρεπε μάλλον...:
αγαπητέ μοντεράτορα είπες αυτα που έπρεπε. είμαι θετικότατος....εγώ λέω να προχωρήσω μιάς και το έχεις κάνει ηδη στο δικό σου....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανονισε να ερθεις Χιο να οδηγησεις το δικο μου να δουμε διαφορες..
Αυτο για το υψος το ανεφερα Δημητρη διοτι ο Θανος γουσταρει τις επεμβασεις στο look και τα χαμηλωματα..
Κι εγω θα ηθελα ενα κλικ πιο κατω (ειδικα πισω) αλλα δε ρισκαρω να χασω την ανεση και το κρατημα που εχει το δικο μου αυτη τη στιγμη....
πως με καταλαβαίνεις εσύ αγόρι μου....


απο ελατήρια μάλλον θα παω σε eibach μιας κ είναι λιγο σηκωμένο πίσω ή αλλιώς μιλάμε για h&r...3ποντα το πολύ!!!! τέλος τα υπερβολικά. πλέον θελω ενα αμαξι που να μπορώ να το χαρω και στο δρόμο. όχι μονο στο μάτι και στις στροφές...ούτως ή άλλως έτσι που έγιναν τα πράγματα δέν μπορουμε να τρέξουμε...κι αυτο το σκεφτόμαστε....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-07-12, 02:00
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι να μπει ο Dim, τα γράφω εγώ!

Μαρακάκης - Θεσσαλονίκης 115, Μοσχάτο τηλ 210-4811563 - 314

Κατ' ουσία μηχανικός της Alfa Romeo και αρχιμηχανικός του Μοσχού για χρόνια
Έμαθε την τέχνη των αμορτισέρ στην OSRAV
Eκεί φτιάχνει ο Ζευγώλης και το Quick fit τα αμορτισέρ τους

Έχει φτιάξει 4 αυτοκίνητα φίλων μου, και όλοι είναι υπερευχριστημένοι, αρκεί να ξέρεις τί ζητάς από την αναρτησή σου, ώστε να μεταφέρεις τις απαιτήσεις σου

Μισεί τα χαμηλώματα (αν και το ένα από τα 4, το άφησε χαμηλωμένο με πολλά παρακάλια)
Δεν αγαπά να φτιαχνει αμορτισέρ πέρα από "μαμα", ωστόσο θα το κάνει...




Παίδες, ερευνήστε, μάθετε και διαμορφώστε την άποψή σας πέρα από τα γραφόμενα του κάθε μέλους.....



Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-07-12, 07:44
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων



Παίδες, ερευνήστε, μάθετε και διαμορφώστε την άποψή σας πέρα από τα γραφόμενα του κάθε μέλους.....



???

Κάποια γραφόμενα ήταν από εμπειρίες πάντως...

Ένα πράγμα πάντως που ξέρω είναι ότι πρέπει να υπάρχουν ΟΕΜ μπουκάλες...για τα μπιλσταιν δεν είμαι πολύ σίγουρος (παρότι μόνο η μπουκάλα μένει από τα αρχικά ''υλικά'').
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-07-12, 08:15
tsilis Ο χρήστης tsilis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Μηνύματα: 559
tsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων



Παίδες, ερευνήστε, μάθετε και διαμορφώστε την άποψή σας πέρα από τα γραφόμενα του κάθε μέλους.....



Αν έχεις κατι άλλο να προσθέσεις (θετικό ή αρνητικό) , πέρα από αρλεκίνους και Πυθίες, με χαρά θα το ακούσω...

Θα προσφέρεις και στην έρευνα , που έγραψες
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-07-12, 08:21
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις κατι άλλο να προσθέσεις (θετικό ή αρνητικό) , πέρα από αρλεκίνους και Πυθίες, με χαρά θα το ακούσω...

Θα προσφέρεις και στην έρευνα , που έγραψες

Είμαι άσχετος από αναρτήσεις και αυτοκίνητα γενικά - περιμένω από εσένα να μάθω τι κάνει στις ΟΕΜ μπουκάλες ο μάγος του Οζ ...



(φιλικά πάντα και με συμπάθεια)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.