Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 14-11-07, 22:06
Το avatar του χρήστη sotiris 328i
sotiris 328i Ο χρήστης sotiris 328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 1.424
sotiris 328i is on a distinguished road
Οχι ξυδι παιδια πρωτη φορα το ακουω αυτο το πραγμα και εχω κανει αρκετα σεμηναρια πανω στο θεμα της αλοιφης και του χρωματος..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-11-07, 21:04
Το avatar του χρήστη Johnyb
Johnyb Ο χρήστης Johnyb δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 355
Johnyb is on a distinguished road
Παιδιά μήπως ξέρει κάποιος τα προϊόντα Zaino ?Έμαθα ότι ειναι πολυ καλά αλλα δυστηχως δεν υπάρχουν στην Ελλάδα και σκεφτομαι να τα παραγγείλω απο Γερμανία.Αξίζουν τον κόπο?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-11-07, 10:49
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Έχουν πολύ καλό όνομα και φαντικούς υποστηρικτές. Εγώ ποτέ δεν τα χρησιμοποίησα ιδιαίτερα, πάντα προτιμούσα κάτι άλλο.

Σε ΠΟΛΥ γενικές γραμμές είναι σχετικά ακριβά προϊόντα, πολύ φιλικά προς το χρώμα, δεν είμαι όμως σίγουρος πόσο διαρκούν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-11-07, 17:08
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά μήπως ξέρει κάποιος τα προϊόντα Zaino ?Έμαθα ότι ειναι πολυ καλά αλλα δυστηχως δεν υπάρχουν στην Ελλάδα και σκεφτομαι να τα παραγγείλω απο Γερμανία.Αξίζουν τον κόπο?
Χρησιμοποιώ ZAINO εδώ και 8 μήνες περίπου (έχω τα περισσότερα προϊόντα της σειράς - ZAIO, ZCS, Z5 Pro, Z6, Z7, Z9, Z10, Z16) και τα έχω παραγγείλει από Γερμανία. Αργούν λίγο να έρθουν (2-3 εβδομάδες) αλλά ο αντιπροσωπος είναι πολύ εξυπηρετικός.

Από όσα προίόντα έχω δοκιμάσει (Zymol, Swissol, Sonax, Autoglym, Meguiars) πιστεύω ότι είναι ο,τι καλύτερο κυκλοφορεί. Είναι πολύ εύκολα στο να τα χρησιμοποιήσεις και έχουν το καλό ότι μπορείς να τα στρωματοποιείς για έξτρα γυαλάδα και διάρκεια. Επίσης ενώ φαίνονται σχετικά ακριβά (καμία σχέση φυσικά με Zymol/Swissol στην τιμή) τελικά είναι φτηνά γιατί:

1. Διαρκούν πάρα πολύ (άνετα 3 μήνες).
2. Χρησιμοποιείς πολύ μικρή ποσότητα.

Αρνητικό, το μόνο που βρίσκω είναι ότι τα προϊόντα για το χρώμα δεν έχουν αποτριπτικές ιδιότητες (εκτός από το ZPC, αλλά θέλει αλοιφαδόρο για σωστή δουλειά και είναι και πολύ λεπτό, οπότε δεν κάνει για δύσκολες περιπτώσεις) οπότε αν το χρώμα είναι πολύ χάλια, ίσως να μην σου κάνουν καλή δουλειά (θες menzerna ή 3Μ για αρχή). Επίσης, οπωσδήποτε ακολουθείς τις οδηγίες που έχει στο site, αν θές να έχεις καλό αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-12-07, 23:46
Το avatar του χρήστη antonis7_10
antonis7_10 Ο χρήστης antonis7_10 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2007
Μηνύματα: 143
antonis7_10 is an unknown quantity at this point
Ξέρει κανείς να προτείνει σαμπουάν, καθαριστικά ζαντών, αλοιφές και γενικά προϊόντα καθαρισμού (μια ολοκληρωμένη πρόταση) έτσι ώστε να γνωρίζουμε όλοι κάποια καλά προϊόντα και να μην πετάμε άσκοπα τα λεφτά μας? Επίσης σκέφτομε να πάρω κουκούλα, είναι καλύτερα να πάρω τη γνήσια ή υπάρχει κάτι καλύτερο στο εμπόριο?(BMW 1 series).
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-12-07, 14:35
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Αντώνη, πέρα από τα ΖΑΙΝΟ που αναφέρω και για εμένα είναι κορυφαία, καλές και αρκετά οικονομικές επιλογές είναι και Autoglym, Sonax (της BMW τα προϊόντα είναι Sonax), Meguiars.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-12-07, 20:19
Το avatar του χρήστη sotiris 328i
sotiris 328i Ο χρήστης sotiris 328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 1.424
sotiris 328i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντώνη, πέρα από τα ΖΑΙΝΟ που αναφέρω και για εμένα είναι κορυφαία, καλές και αρκετά οικονομικές επιλογές είναι και Autoglym, Sonax (της BMW τα προϊόντα είναι Sonax), Meguiars.
Δεν εχω και την καλητερη εντυπωση για την sonax.
Kαλη ειναι αλλα εχει και καλητερες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-12-07, 10:52
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Σωτήρη, σαφώς και υπάρχουν και καλύτερες εταιρίες....απλά ανέφερα μερικές αρκετά καλές και σε λογικές τιμές. Υπάρχουν πάρα πολλές μάρκες, αρκετές καλύτερες από την Sonax. Εγώ μετά από πολλές δοκιμές, την Zaino δεν την αλλάζω.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-12-07, 14:41
Το avatar του χρήστη sotiris 328i
sotiris 328i Ο χρήστης sotiris 328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 1.424
sotiris 328i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωτήρη, σαφώς και υπάρχουν και καλύτερες εταιρίες....απλά ανέφερα μερικές αρκετά καλές και σε λογικές τιμές. Υπάρχουν πάρα πολλές μάρκες, αρκετές καλύτερες από την Sonax. Εγώ μετά από πολλές δοκιμές, την Zaino δεν την αλλάζω.
Σωστα..
Την Zaino δεν την εχω δοκιμασει για να σου πω την γνωμη μου..
Η FORCH εχει βγαλει τωρα πολυ καλη αλοιφη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-02-08, 21:53
kter20 Ο χρήστης kter20 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-12-2007
Μηνύματα: 23
kter20 is on a distinguished road
Μόλις διάβασα το thread.... συγχαρητήρια σε όλους για την βοήθεια που δίνουν σε ένα θέμα που αφορά όλους μας.
Αποφεύγω να πλένω το αυτοκίνητό μου σε πληντύρια γιατί πραγματικά οι περισσότεροι είναι για φάπες. Την τελευταία φορά το πήγα σε ένα πληντύριο που χρησιμοποιεί κάτι παλλόμενα δέρματα αντί για βούρτσες για να μην καταστρέφει το χρώμα. Τί έκαναν οι τύποι όμως.....πρίν το βάλουν στο πληντύριο το περνάνε ένα χέρι με μιά σκούπα!!! το είδα και μου σηκώθηκε η τρίχα! Με την ίδια σκούπα(αυτή που χρησιμοποιεί η μάνα μου για να σκουπίζει την αυλή μάλλον είναι καλύτερη) σκούπιζαν τις λάσπες στους τροχούς και μετά το παμπρίζ και το υπόλοιπο αυτοκίνητο.... Anyway....

Γιατί λέτε οτι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε γνήσιο δέρμα για το στέγνωμα? Νομίζω οτι έχει το καλύτερο αποτέλεσμα....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.