Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-01-11, 18:52
cop01nt Ο χρήστης cop01nt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-05-2009
Μηνύματα: 17
cop01nt is on a distinguished road
E90 316 Πρόβλημα με το Start/Stop

Έχω ένα 316 Ε90 μοντέλο 3/2008 με τον κινητήρα με τα 122PS και Efficient Dynamic τεχνολογία. Πρίν μια εβδομάδα(3/1/2011) αντιμετώπισα πρόβλημα ρεταρίσματος και μπήκα και εγώ στο κλάμπ με χαλασμένο πολλαπλασιαστή και μπουζί. Anyway, είναι κάτι που όπως διάβασα έχει συμβεί σε πολλους κατόχους BMW.
Το πρόβλημα μου είναι οτι μετά το άλαγμα του πολλαπλασιαστή και το μπουζί επακολούθησε και προγραμματισμός του αυτοκινήτου. Απο τότε και μετά σταμάτησαν τα ρεταρίσματα και τα προβλήματα του κινητήρα αλλά δεν δούλευε η Start/Stop λειτουργία.
Πήγα στην αντιπροσωπία και οι άνθρωποι ευγενικοί, ασχολήθηκαν με το αυτοκίνητο πάνω απο 2 ώρες και μάλιστα χωρίς να πληρώσω κάτι extra. Φεύγοντας μου είπαν οτι το πρόβλημα λύθηκε αλλά το αυτοκίνητο πρέπει να μέινει αρκετές ώρες χωρίς να λειτουργεί, ‘‘να κοιμηθεί’’ ας πούπε.
Την επόμενη μέρα όντως το αυτοκίνητο δουλευε ρολόι. Η λειτουργια Start/Stop ενεργοποιήθηκε και όλα καλά, χωρίς προβλήματα, μάλιστα σε σημείο εκνευριστικό να σβήνει το αυτοκίνητο αμέσως που εβγαζα ταχύτητα.
Μια μέρα μετά ξεκινώ για την δουλειά, με τις ίδιες περίπου καιρικές συνθήκες, και στο αυτοκίνητο δεν λειτουργούσε το Start/Stop. Μίλησα στο τηλέφωνο με τους τεχνικούς και δεν το πίστευαν.
Παρακαλώ τα ‘‘φώτα’’ σας!!!
Υ.Γ.1: Εκλεισα ραντεβού να το ξαναδούν
Υ.Γ.2: Sorry αν σας κούρασα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cop01nt : 13-01-11 στις 19:03
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-01-11, 19:56
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
φιλε μου καλως ηρθες ...ολο και καποιος θα σου πει κατι για το προβλημα σου αλλα σε παρακαλω μπες πρωτα στο θεμα με τιτλο ..ας γνωριστουμε...και πες μας και εκει 2 λογια για σενα
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-11, 23:30
Το avatar του χρήστη christos_m
christos_m Ο χρήστης christos_m δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-11-2010
Μηνύματα: 22
christos_m is on a distinguished road
Καλησπέρα...

Με ενδιαφέρει το θέμα σου καθώς έχω το ίδιο αυτοκίνητο με σένα. Σε μένα δεν έχει παρουσιάσει κάτι. Το αυτοκίνητο το πήρα μεταχειρισμένο με 41.000 και τώρα έχει 47.500
Εσύ πόσα χιλιόμετρα έχεις;

Δες τι θα σου πουν και αν θέλεις ενημέρωσε μας...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-01-11, 04:51
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cop01nt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φεύγοντας μου είπαν οτι το πρόβλημα λύθηκε αλλά το αυτοκίνητο πρέπει να μέινει αρκετές ώρες χωρίς να λειτουργεί, ‘‘να κοιμηθεί’’ ας πούπε.
Μια μέρα μετά ξεκινώ για την δουλειά, με τις ίδιες περίπου καιρικές συνθήκες, και στο αυτοκίνητο δεν λειτουργούσε το Start/Stop. Μίλησα στο τηλέφωνο με τους τεχνικούς και δεν το πίστευαν.
Ύπνο βαθύ έχουν αυτοί..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-01-11, 05:22
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cop01nt Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα 316 Ε90 μοντέλο 3/2008 με τον κινητήρα με τα 122PS και Efficient Dynamic τεχνολογία. Πρίν μια εβδομάδα(3/1/2011) αντιμετώπισα πρόβλημα ρεταρίσματος και μπήκα και εγώ στο κλάμπ με χαλασμένο πολλαπλασιαστή και μπουζί. Anyway, είναι κάτι που όπως διάβασα έχει συμβεί σε πολλους κατόχους BMW.
Το πρόβλημα μου είναι οτι μετά το άλαγμα του πολλαπλασιαστή και το μπουζί επακολούθησε και προγραμματισμός του αυτοκινήτου. Απο τότε και μετά σταμάτησαν τα ρεταρίσματα και τα προβλήματα του κινητήρα αλλά δεν δούλευε η Start/Stop λειτουργία.
Πήγα στην αντιπροσωπία και οι άνθρωποι ευγενικοί, ασχολήθηκαν με το αυτοκίνητο πάνω απο 2 ώρες και μάλιστα χωρίς να πληρώσω κάτι extra. Φεύγοντας μου είπαν οτι το πρόβλημα λύθηκε αλλά το αυτοκίνητο πρέπει να μέινει αρκετές ώρες χωρίς να λειτουργεί, ‘‘να κοιμηθεί’’ ας πούπε.
Την επόμενη μέρα όντως το αυτοκίνητο δουλευε ρολόι. Η λειτουργια Start/Stop ενεργοποιήθηκε και όλα καλά, χωρίς προβλήματα, μάλιστα σε σημείο εκνευριστικό να σβήνει το αυτοκίνητο αμέσως που εβγαζα ταχύτητα.
Μια μέρα μετά ξεκινώ για την δουλειά, με τις ίδιες περίπου καιρικές συνθήκες, και στο αυτοκίνητο δεν λειτουργούσε το Start/Stop. Μίλησα στο τηλέφωνο με τους τεχνικούς και δεν το πίστευαν.
Παρακαλώ τα ‘‘φώτα’’ σας!!!
Υ.Γ.1: Εκλεισα ραντεβού να το ξαναδούν
Υ.Γ.2: Sorry αν σας κούρασα
Τι εννοεις δεν σβηνει ο κινητηρας?Μεσα στο εγχειριδιο αναγραφει τις περιπτωσεις που δεν συμβαινει παντα αυτο,ακριβως πως δουλευει το start/stop,λεει για οταν ειναι κρυος ο κινητηρας,για φορτιση κ αποφοριση μπαταριας κλπ,τσεκαρε το,απλως σου το λεω γιατι μπορει να εχεις παρει φοβο κ να μην παει ο νους σου εκει κ να το εχεις ξεχασει...
Αν παλι δεν ειναι κατι τετοιο πηγαινε να το κοιταξουν κ ισως να θελει παλι επαναπρογραμματισμο!!!
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-01-11, 05:34
cop01nt Ο χρήστης cop01nt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-05-2009
Μηνύματα: 17
cop01nt is on a distinguished road
Παιδιά νομίζω οτι ξέρω τις συνθήκες για να λειτουργεί το Start/Stop.
Και ζώνη φοράω, και χαμηλη εξωτερική θερμοκρασία δεν εχει αυτές τις μέρες, και η μπαταρία είναι σιγουρα φορτισμένη γιατί τη μέτρησα με το πολύμετρο (12,1V σε στάση, 15,6V σε λειτουργία ο κινητήρας), επίσης δεν δουλεύει ο κλιματισμός να πώ οτι είναι θολωμένα τα τζάμια.
Ααα... Όταν λέω δεν σβήνει ο κινητήρας εννοώ οτι δεν λειτουργεί το Start/Stop.
Νομίζω ότι πρέπει να είναι θέμα προγραμματισμού και μάλιστα ολόκληρου του αυτοκίνητου, θα δούμε.
Το αυτοκίνητο έχει 29.687km.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cop01nt : 14-01-11 στις 05:38
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-01-11, 05:47
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cop01nt Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά νομίζω οτι ξέρω τις συνθήκες για να λειτουργεί το Start/Stop.
Και ζώνη φοράω, και χαμηλη εξωτερική θερμοκρασία δεν εχει αυτές τις μέρες, και η μπαταρία είναι σιγουρα φορτισμένη γιατί τη μέτρησα με το πολύμετρο (12,1V σε στάση, 15,6V σε λειτουργία ο κινητήρας), επίσης δεν δουλεύει ο κλιματισμός να πώ οτι είναι θολωμένα τα τζάμια.
Ααα... Όταν λέω δεν σβήνει ο κινητήρας εννοώ οτι δεν λειτουργεί το Start/Stop.
Νομίζω ότι πρέπει να είναι θέμα προγραμματισμού και μάλιστα ολόκληρου του αυτοκίνητου, θα δούμε.
Το αυτοκίνητο έχει 29.687km.
Τοτε κατα πασα πιθανοτητα θες επαναπρογραμματισμο
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-01-11, 08:45
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK BMW LOVER Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοτε κατα πασα πιθανοτητα θες επαναπρογραμματισμο
Φιλε μου αν θέλεις απαντησε μου στα εξης
1 Επειδη μιλάς στον ενικο όταν αναφαιρεσαι στην αλλαγη μπουζι και πολλαπλασιαστη πες μας αν σου πρότειναν να αλλαξεις και τα τεσσερα μπουζι και τους τεσσερις πολλαπλασιαστες γιατι αυτό είναι το σωστό.
2 ¨Οταν πρότειναν να 'κοιμηθεί' σου το έδωσαν να το πας στο σπίτι ή το κράτησαν στο συνεργείο?
3 Θα ήθελα να μάθω σε ποιο συνεργειο πήγες?
4 Γιατι κάναν επαναπρογραματισμό είχες καποιο πρόβλημα πιο πρίν ? Δεν ξέρουν πως ότι σκαλίζεις χωρίς λόγο χαλάει?
Καποιος άλλος φίλος αναφαίρει πως μετά απο επαναπρογραματισμό άρχισε να βαράει πιράκια και δεν δουλευε το μπλου τουθ. Το ίδιο αυτοκλινητο έχω και στις 22000χιλ μου είπαν να του κάνουν επαναπρογραματισμο στο Σπανο χωρις να έχει τοτε παρουσιασει το παραμικρο. Μέχρι τώρα δεν το έχω πάει και έχει 45000 τώρα και δουλέυει και μια χαρα
Και κάτι τελευταιο ,όταν έβαζες απλή βενζίνη πριν τον επαναπρογραματισμο άκουγες να βαράει πιρακια?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-01-11, 11:52
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takisiliadis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου αν θέλεις απαντησε μου στα εξης
1 Επειδη μιλάς στον ενικο όταν αναφαιρεσαι στην αλλαγη μπουζι και πολλαπλασιαστη πες μας αν σου πρότειναν να αλλαξεις και τα τεσσερα μπουζι και τους τεσσερις πολλαπλασιαστες γιατι αυτό είναι το σωστό.
2 ¨Οταν πρότειναν να 'κοιμηθεί' σου το έδωσαν να το πας στο σπίτι ή το κράτησαν στο συνεργείο?
3 Θα ήθελα να μάθω σε ποιο συνεργειο πήγες?
4 Γιατι κάναν επαναπρογραματισμό είχες καποιο πρόβλημα πιο πρίν ? Δεν ξέρουν πως ότι σκαλίζεις χωρίς λόγο χαλάει?
Καποιος άλλος φίλος αναφαίρει πως μετά απο επαναπρογραματισμό άρχισε να βαράει πιράκια και δεν δουλευε το μπλου τουθ. Το ίδιο αυτοκλινητο έχω και στις 22000χιλ μου είπαν να του κάνουν επαναπρογραματισμο στο Σπανο χωρις να έχει τοτε παρουσιασει το παραμικρο. Μέχρι τώρα δεν το έχω πάει και έχει 45000 τώρα και δουλέυει και μια χαρα
Και κάτι τελευταιο ,όταν έβαζες απλή βενζίνη πριν τον επαναπρογραματισμο άκουγες να βαράει πιρακια?
Προφσνως δεν αναφερεσαι σε εμενα...
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-01-11, 13:33
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK BMW LOVER Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφσνως δεν αναφερεσαι σε εμενα...
Ναι λαθος μου.Για το φίλο που έχει το πρόβλημα ήταν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.