Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-06-07, 22:07
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Ναι Λευτερη άλλαξα,αλλά πως κολλαει το φιλτρο καμπινας με την θερμοκρασια αερα που βγαζει ο καθε αεραγωγος???Επεισης το ιδιο ισχυει και οταν εχω γυρισμενο τον αερα στο παρμπριζ ή στα ποδια.Σαν να λειτουργει διζωνικα ενα πραμα
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-07, 22:21
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Λευτερη άλλαξα,αλλά πως κολλαει το φιλτρο καμπινας με την θερμοκρασια αερα που βγαζει ο καθε αεραγωγος???Επεισης το ιδιο ισχυει και οταν εχω γυρισμενο τον αερα στο παρμπριζ ή στα ποδια.Σαν να λειτουργει διζωνικα ενα πραμα
Δεν πάει το μυαλό μου πουθενά αλλού γιαυτή την θερμοκρασία.

Αν είχε φρακάρει ή ήταν κλειστός κανένας αεραγωγός απλά δεν θα είχες παροχή.

Όσο για την ζέστη ποντάρω σε αυτό που σου είπα δλδ ότι ζεσταίνονται τα περιφερειακά ηλεκτρονικά ναβιτιβιντιβιντι και ζεσταίνουν την καμπίνα, ο συνοδηγός έχει την ίδια αίσθηση BTW;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-06-07, 02:51
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tacos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζητησε απο τον τεχνικο να γεφυρωσει τον θερμοστατη.Αν δουλεψει χωρις να ξεκομπλαρει-
κομπλαρει συνεχως αλλαξε θερμοστατη.Αν συνεχιζει τα ιδια με γεφυρωμενο τον θερμοστατη
κατι συμβαινει και η πιεση στην αναροφηση πεφτει σε σημειο που ξεκομπλαρει ο συμ/της.
Ισως η εκτονωτικη βαλβιδα η κατι εμποδιζει το ψυκτικο υγρο να περασει.
Θα γίνει, είναι η τελευταία απόπειρα να λύσω το θέμα. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον. Κάτι στο οποίο πήρα έμεση, αλλά όχι άμεση απάντηση: Δεν είναι φυσιολογικό που κομπλάρει-ξεκομπλάρει κάθε 30", έτσι? Μέχρι τώρα νόμιζα πως έτσι έπρεπε να κάνει στο ρελαντί.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-06-07, 02:58
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωσταντινε να με συγχωρεις που θα ρωτησω κατι ασχετο με το θεμα σου αλλά σχετικο με A/C για να μην ανοιγουμε καινουργιο thread.
Ναι, έχω μεγάλο πρόβλημα... Άσε μας ρε Γιώργο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω και εγω προβλημα στο a/c μου.Βαλαμε στο συνεργειο κατσαβιδι-θερμομετρο σε καθε αεραγωγο το οποιο εδειξε τις εξης θερμοκρασιες
Αριστερος-9 βαθ
κεντρικος αριστερος-14
κεντρικος δεξιος-18
δεξιος-24
Τι λες τώρα? μακάρι να έβγαζε και εμένα τόσο! Οι κεντρικοί αεραγωγοί βγάζουν +5 και οι πλαινοί +7. Δεν είχα ιδέα ότι παίζουν τέτοια νούμερα, τι έπρεπε να βγάζουν κανονικά οι δικοί μου? Παρακαλώ για υπεύθυνες απαντήσεις από ίδια αμάξια-a/c γιατί είμαι στο τσακ να το βάζω στον απαυτόν του μηχανικού και δε λέει να γίνω ρεζίλι του στυλ
-"βγάζει +5 κελσίου, φτιάξτο να μη γίνουμε εδωμέσα"
-"μα τόσο πρέπει να βγάζει ρε μεγάλε, μας δουλεύεις?"
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-06-07, 08:54
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Νομίζω ότι έγινε παρανόηση. Ο Geo δεν πρέπει να εννοούσε -18, -24, απλά πρέπει να έβαλε την παύλα για να ξεχωρίσει τους αριθμούς. Δεν παίζουν τέτοιες θερμοκρασίες στο αιρκοντίσιον. Αυτό που συνήθως βγαίνει είναι 3 με 7 βαθμούς κελσίου. Δυστυχώς τα μαύρα χρώματα είναι λιγότερο αποδοτικά σε αυτό το θέμα και αυτό είναι ένας σίγουρα αρνητικός παράγοντας.

Τώρα έχω συναντήσει και άλλο αυτοκίνητο που έκανε το ίδιο στο ρελαντί (S2000) και σύμφωνα με την αντιπροσωπεία ήταν φυσιολογικό...

Το αιρκοντίσιον σου είναι εργοστασιακό ή aftermarket? Γιατί μπορεί και να λειτουργεί έτσι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-06-07, 10:15
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, έχω μεγάλο πρόβλημα... Άσε μας ρε Γιώργο!


Τι λες τώρα? μακάρι να έβγαζε και εμένα τόσο! Οι κεντρικοί αεραγωγοί βγάζουν +5 και οι πλαινοί +7. Δεν είχα ιδέα ότι παίζουν τέτοια νούμερα, τι έπρεπε να βγάζουν κανονικά οι δικοί μου? Παρακαλώ για υπεύθυνες απαντήσεις από ίδια αμάξια-a/c γιατί είμαι στο τσακ να το βάζω στον απαυτόν του μηχανικού και δε λέει να γίνω ρεζίλι του στυλ
-"βγάζει +5 κελσίου, φτιάξτο να μη γίνουμε εδωμέσα"
-"μα τόσο πρέπει να βγάζει ρε μεγάλε, μας δουλεύεις?"
Ρε Κωστη....δεν ειμαστε στην Αλασκα για να βαζω καλοριφερ
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-06-07, 11:10
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι έγινε παρανόηση. Ο Geo δεν πρέπει να εννοούσε -18, -24, απλά πρέπει να έβαλε την παύλα για να ξεχωρίσει τους αριθμούς. Δεν παίζουν τέτοιες θερμοκρασίες στο αιρκοντίσιον. Αυτό που συνήθως βγαίνει είναι 3 με 7 βαθμούς κελσίου. Δυστυχώς τα μαύρα χρώματα είναι λιγότερο αποδοτικά σε αυτό το θέμα και αυτό είναι ένας σίγουρα αρνητικός παράγοντας.

Τώρα έχω συναντήσει και άλλο αυτοκίνητο που έκανε το ίδιο στο ρελαντί (S2000) και σύμφωνα με την αντιπροσωπεία ήταν φυσιολογικό...

Το αιρκοντίσιον σου είναι εργοστασιακό ή aftermarket? Γιατί μπορεί και να λειτουργεί έτσι.
Είναι εργοστασιακό. Μάλιστα αφού δεν βρέθηκε κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, έκατσαν κάτω να τσεκάρουν (όσο μπορεί κανείς βέβαια) αν υπάρχει από το εργοστάσιο ή αν το έβαλε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης με πιθανή κακοτεχνία.
Κατέληξαν πως το αμάξι πουλήθηκε καινούργιο με a/c εργοστασιακό, αλλά η τοποθέτησή του έχει γίνει εδω στην Ελλάδα από την αντιπροσωπεία.

Εαν υπάρχει και άλλο αυτοκίνητο που λειτουργεί έτσι και θεωρείται φυσιολογικό, πιθανότατα να είναι έτσι. Εγω δεν είχα ακούσει κανένα, με μπρίζωσε και ο τεχνικός "φιλαράκο έχεις πρόβλημα...". Βρε παιδιά, δεν υπάρχει άλλος με απλό a/c σε Ε36 να μας πει επιτέλους πως λειτουργεί όταν το αφήνει στο ρελαντί? Απ'ότι καταλαβαίνω, αλλάζω τον θερμοστάτη "μπας και", βάζω και φιμέ και τέλος. Μετά αλλάζω αμάξι.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-06-07, 11:34
Το avatar του χρήστη Stelios E21
Stelios E21 Ο χρήστης Stelios E21 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 30
Stelios E21 is on a distinguished road
Εγώ πάντως με το Ε36 που είχα συμπτόματα ίδια με τα δικά σου, χωρίς να ακούγεται κάτι όμως, έδειξε ο εγκέφαλος ότι το πρόβλημα προερχόταν από τον συμπιεστή του a\c. Βέβαια εμένα με άφησε το αυτοκίνητο στη μέση του δρόμου για να πάρω την απόφαση να πάω να το φτιάξω... αλλά αυτό μάλλον είναι μια άλλη ιστορία!
Εγώ θα σου πρότεινα να βρεις έναν ηλεκτρολόγο τζιμάνι (σίγουρα θα έχεις ακουστά για κάποιον στην περιοχή σου), και να του πεις να ελένξει το συμπιεστή.
Εμένα τελικά είχε χάσει λάδια ο ίδιος ο συμπιεστής και ενώ η αντιπροσωπεία μου μιλούσε για αντικατάστση (περίπου 500 euros), τη γλύτωσα φθινά δίνοντας 100...
Αυτό που θα έπρεπε να ξέρεις είναι ότι εφόσον ο συμπιεστής έχει μεγάλη φθορά, μπορεί και να ξαναδημιουργήσει το πρόβλημα.
Η απόφαση δικιά σου αλλά για να δει τη συγκεκριμένη βλάβη ο εγκέφαλος, θα πρέπει να έχει φτάσει σε σημείο να σταματάει τελείως τη λειτουργία του ο συμπιεστής.
Καλή επιτυχία!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-06-07, 13:49
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Κων/νε,
την Τετάρτη υπάρχει τακτική συγκέντρωση στον Άτταλο. Αν σε βολεύει με την δουλειά σου έλα μία βόλτα από εκεί να το δούμε μαζί και σε σύγκριση με το δικό μου... Είναι όχι το καλύτερο αλλά το γρηγορότερο που μπορώ να κάνω για εσένα.

Γενικά τώρα τα Ε36 είχαν ένα θέμα με το εργοστασιακό σύστημα κλιματισμού τους. Ο κομπρέσσορας τους είναι μικρός σε σχέση με την καμπίνα που πρέπει να ψύξουν. Ήταν ένα θέμα που δεν πέρασε απαρατήρητο από οποιοδήποτε τεστ μακράς διαρκείας έγινε σε τέτοιο αυτοκίνητο.

Αν το κλιματιστικό το έχει δει-μετρήσει κάποιος ψυκτικός που ασχολείται με τέτοια πράγματα και είχε θέμα θα το είχε εντοπίσει. Αν το είδε μόνο μηχανικός (και δεν το μέτρησε ...) η δουλειά μάλλον έχει ψωμί... αλλά άνθρωποι (επαγγελματίες) που θα σου πουν συγκεκριμένα τι χρειάζεσαι, υπάρχουν.

Οι μεμβράνες θα σου δώσουν μεγάλη βοήθεια, ανεξάρτητα του αν υπάρχει η όχι ιδιαίτερο θέμα...

Κάτι άλλο τώρα... η μέγιστη ψύξη καμπίνας δεν επιτυγχάνεται με τον ανεμιστήρα στην τρίτη ή στην τέταρτη σκάλα αλλά... στην πρώτη. Εκεί ο αέρας προλαβαίνει να ψυχεί σωστά από το σύστημα.

Και τέλος αν το αυτοκίνητο σου μένει ώρα στον ήλιο (ειδικά αφού είναι μαύρο), το κλιματιστικό σύστημα αργεί πάρα πολύ να πετύχει αξιοπρεπή θερμοκρασία εσωτερικού...
Μπορεί να μην έχεις ιδιαίτερο θέμα αλλά ο συνδυασμός της χαμηλής εργοστασιακής απόδοσης και των τροπικών συνθηκών που επικρατούν τελευταία να σου δίνει αυτή την εντύπωση.

Κάνε μια βόλτα... θα είμαι εκεί από αργά εως πολύ αργά αν υπάρχει παρέα.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-06-07, 15:56
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Κων/νε,
την Τετάρτη υπάρχει τακτική συγκέντρωση στον Άτταλο. Αν σε βολεύει με την δουλειά σου έλα μία βόλτα από εκεί να το δούμε μαζί και σε σύγκριση με το δικό μου... Είναι όχι το καλύτερο αλλά το γρηγορότερο που μπορώ να κάνω για εσένα.
Δυστυχώς δουλεύω βράδυ, αλλά η διάθεση μετράει, ευχαριστώ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά τώρα τα Ε36 είχαν ένα θέμα με το εργοστασιακό σύστημα κλιματισμού τους. Ο κομπρέσσορας τους είναι μικρός σε σχέση με την καμπίνα που πρέπει να ψύξουν. Ήταν ένα θέμα που δεν πέρασε απαρατήρητο από οποιοδήποτε τεστ μακράς διαρκείας έγινε σε τέτοιο αυτοκίνητο.
Αααα...τώρα κάτι γίνεται, αυτή είναι ωραία πληροφορία! Δεν είχα ακούσει ποτέ για κάτι τέτοιο. Ο λόγος που τρώγομαι είναι γιατί από τα (αρκετά) αυτοκίνητα που οδηγώ κατά καιρούς, παλιά-καινούργια, είναι το μόνο στο οποίο ζεσταίνομαι ή έστω δεν ψύχομαι όσο θα ήθελα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το κλιματιστικό το έχει δει-μετρήσει κάποιος ψυκτικός που ασχολείται με τέτοια πράγματα και είχε θέμα θα το είχε εντοπίσει. Αν το είδε μόνο μηχανικός (και δεν το μέτρησε ...) η δουλειά μάλλον έχει ψωμί... αλλά άνθρωποι (επαγγελματίες) που θα σου πουν συγκεκριμένα τι χρειάζεσαι, υπάρχουν.
Κατεβάζει +5 με +6, και όπως προειπώθηκε στο thread είναι το φυσιολογικό. Με τον συμπιεστή δεν έχει ασχοληθεί κανείς αφού βλέπουν φυσιολογική θερμοκρασία στους αεραγωγούς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι άλλο τώρα... η μέγιστη ψύξη καμπίνας δεν επιτυγχάνεται με τον ανεμιστήρα στην τρίτη ή στην τέταρτη σκάλα αλλά... στην πρώτη. Εκεί ο αέρας προλαβαίνει να ψυχεί σωστά από το σύστημα.
Έτσι ακριβώς είναι, αλλά όταν ταξιδεύεις στην εθνική και στο 1 ή στο 2 η καμπίνα βράζει και στάζεις, ο μόνος τρόπος να τη βγάλεις είναι με το να φυσάει ο δροσερός (γιατί στο 3 κρύος δεν είναι) αέρας κατευθείαν πάνω σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να μην έχεις ιδιαίτερο θέμα αλλά ο συνδυασμός της χαμηλής εργοστασιακής απόδοσης και των τροπικών συνθηκών που επικρατούν τελευταία να σου δίνει αυτή την εντύπωση.
Ναι, έτσι όπως τα λες δένουν όλα και βγαίνει νόημα. Δεν είχα το δεδομένο για τη χαμηλή απόδοση από το εργοστάσιο. Όταν κυκλοφόρησε το αυτοκίνητο και δοκιμαζόταν δεν ήταν στα άμεσα ενδιαφέροντά μου και δεν είχα διαβάσει τίποτα σχετικό.

Τελευταία ερώτηση και σταματάω να σας τα πρίζω με το θέμα, θα το πάρω απόφαση, θα βάλω μεμβράνες και πετάξω και 2-3 παγοκύστες στο πίσω κάθισμα
Τον συμπιεστή πως θα τον ελέγξω? Θα το πάω κάπου και τι θα πω, ελέγξτε τον συμπιεστή? Τι πρέπει να δουν για να αποφανθούν αν είναι οκ?

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον ακόμα μια φορά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.