Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 02-08-11, 15:45
Το avatar του χρήστη Bimmer56
Bimmer56 Ο χρήστης Bimmer56 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Μηνύματα: 33
Bimmer56 is on a distinguished road
Ελαστικα

Pirelli Μεινε μακρυα, Bridgestone ετσι και ετσι, Conti, Michelin, Goodi, Dunlop ναι.
Το απολυτο NITTO INVO
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-08-11, 16:19
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bimmer56 Εμφάνιση μηνυμάτων
Pirelli Μεινε μακρυα, Bridgestone ετσι και ετσι, Conti, Michelin, Goodi, Dunlop ναι.
Το απολυτο NITTO INVO
Γιατί μακριά? Φαίνεται πολύ καλό το συγκεκριμένο.

Goodyr/Dunlop είχα, δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένος και Michelin είναι πολύ μαλακή η γόμα.

Conti δεν είχα ποτέ, αλλά για κάποιο περίεργο λόγο δε τα συμπαθώ. Δε μπορώ να το εξηγήσω, άσε που νομίζω ότι δεν υπάρχουν σε rft αντίστοιχων επιδόσεων ελαστικά (δεν είμαι όμως σίγουρος) . Στο elastika-online σε rft δε μου έβγαλε conti.

Αλλά για πιο λόγο λες μακριά από το συγκεκριμένο Pirelli? Το φοράς? Ένας γνωστός που το φοράει και στα δυο αυτοκίνητά του είναι πολύ ευχαριστημένος.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-08-11, 15:05
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα-καλησπέρα!

Σήμερα το πρωί πήρα μια απάντηση από την αντιπροσωπεία της Bridgestone στην Ελλάδα (elastrak) σχετικά με τα S001 RFT. Δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμα ακόμα στην Ελλάδα και θα είναι στα μέσα του 2012. Το ελαστικό αυτό μου είπαν ότι ουσιαστικά είναι ο διάδοχος του 050 RFT. Επειδή δε μπορώ να περιμένω άλλο, αναγκαστικά βγαίνει εκτός των επιλογών μου.

Το 050 είναι πλέον παλιό λάστιχο Πέτρο και είναι σκληρό, πολύ σκληρό. Όταν ζεσταθεί έχει καλό κράτημα, αλλά αργεί. Όπως είπε κι ο Τάσος, οποιοδήποτε λάστιχο είναι πιο άνετο από αυτό.

Στη παρακάτω έρευνα, το Pirelli που σκέφτομαι να βάλω είναι καλύτερο και διαβάζω σε ξένα φόρα ότι είναι πολύ πιο άνετο από το 050 (πάντα σε RFT):
http://www.tirerack.com/tires/tests/...ay.jsp?ttid=98

Οπότε αποφάσισα να πάω στο PZero.

Βγαίνει και ένα 10% πιο φθηνά από το 050.
Αναμενουμε εντυπωσεις!
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-08-11, 15:43
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Απο Continental premium contact SSR (runflat) που φοράω πάντως είμαι πλήρως ικανοποιημένος και σε στεγνό και σε βρεγμένο στρίβει σα τρένο. Σίγουρα θα παραμείνω σε continental όταν αλλάξω σε μια 10άρα χιλ χλμ, εκτός αν δώ τη νέα γενιά Bridgestone να μην κοπανάει πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-08-11, 16:21
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAZ118! Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναμενουμε εντυπωσεις!
Μόλις τα βάλω, βεβαίως.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-08-11, 18:58
Το avatar του χρήστη nick7837
nick7837 Ο χρήστης nick7837 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Μηνύματα: 134
nick7837 is on a distinguished road
Εγω παντως που εβαλα τα michelin στον χρονο πανω τα διαλυσα και εβαλα παλι τα bridgestone.Ειναι πιο σκληρα αλλα και πιο ανθεκτικα στους ελληνικους δρομους.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-08-11, 22:18
Το avatar του χρήστη Bimmer56
Bimmer56 Ο χρήστης Bimmer56 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Μηνύματα: 33
Bimmer56 is on a distinguished road
Eλαστικα

Βλεπω οτι ξερεις για το www.tirerack.com. Το Pirelli και το Bridgestone μετα απο καποια χλμ χανουν. ιδιαιτερα το Bridgestone. Αυτα απο τον γιο μου που δουλευει για την BMW USA

Προσωπικα δεν εχω ουτε θα εβαζα ποτε RFT ειδικα με την παρουσα τεχνολογια. Eαν σου αρεσει η συμπεριφορα των RFT τοτε εχεις αρκετες επιλογες. Τα contis ειναι πιο ελαφρα με λιγοτερο θορυβο και καλλιτερη ανεση, βεβαια με ολα τα αλλα, που επηρεαζουν την συμπεριφορα του αυτοκινητου να δουλευουν σωστα.

Στο προηγουμενο μηνυμα ανεφερα τις Εταιρειες για συγκεκριμενους τυπους συμβατικων ελαστικων που φορανε οι μπεμπες μου τωρα η στο παρελθον.
Συγνωμη εαν σε μπερδεψα. Ευχομαι καλη τυχη σε οτι τυπο αποφασησεις
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-08-11, 08:01
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bimmer56 Εμφάνιση μηνυμάτων
Pirelli Μεινε μακρυα, Bridgestone ετσι και ετσι, Conti, Michelin, Goodi, Dunlop ναι.
Το απολυτο NITTO INVO
θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο.εχει βαλει και την σωστη σειρα για μενα....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-08-11, 16:11
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Μια παράκληση.

Γράφετε "μακρυά από Pirelli".

Ποιά Pirelli? Τα συγκεκριμένα?

Γιατί μακρυά? Τι συμπεριφορά έχουν και κάτω από ποιές συνθήκες? Έχει δοκιμαστεί σε Ε90?

Μπορεί το κάθε ελαστικό να έχει διαφορετική συμπεριφορά στο κάθε αυτοκίνητο. Μπορεί δηλαδή ένα Ε36 να μη το δουλέψει αλλά μπορεί σε Ε90 να δουλέψει. Επίσης τεράστια σημασία έχει πως η ανάρτηση "δουλεύει" το ελαστικό.

Οπότε πολλά παίζουν ρόλο και μόνο αν έχει δοκιμαστεί σε συγκεκριμένο αυτοκίνητο και ανάρτηση (Μ στη προκειμένη) μπορούμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα.

Στην Αμερική σε 335i λένε τα καλύτερα λόγια το PZero.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-08-11, 19:57
Το avatar του χρήστη Bimmer56
Bimmer56 Ο χρήστης Bimmer56 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Μηνύματα: 33
Bimmer56 is on a distinguished road
Eλαστικα

Στο Tirerack δεν εχουν δοκιμαστει, αλλα ουτε κανενα αλλο RFT. Η συγκεκριμενη εταιρια χρησιμοποιει BMW cars για τα τεστ. Ειναι κοινο μυστικο οτι τα RFT προσφερουν ασφαλεια σε κλαταρισμα η καποια καλλιτερη αντοχη σε Road Hazard ομως υστερουν σημαντικα σε επιδοσεις.

Το γεγονος οτι φορας Μ ενισχυει την αποψη οτι δεν βαζουμε σκληρο δυσκαμπτο και βαρυ ελαστικο.

Συμφωνω για το οτι καθε αυτοκινητο εχει αλλη συμπεριφορα, πχ στο 330CI ZHP εκανα πολλα Upgrades με μεγαλη αυξηση ιπποδυναμης μεγαλη μειωση βαρους (περιπου 40% Carbon Fiber)
αναρτησεις, φρενα κλπ κλπ,. επισης αλλαξα τα πολυ καλα Pilot Sports με τα Nitto Invo.
Μεγαλη διαφορα και πολυ καλες επιδοσεις με τα Νιττο, αν και τα δυο λαστιχα ειναι στην κορυφη της κατηγοριας, να υπερτερουν.

Ομως ειναι αληθεια οτι η καθε εταιρεια εχει συγκεκριμενη φιλοσοφια για τα προιντα της και το αγοραστικο κοινο που απευθυνονται.

Καλο θα ηταν να υπαρχουν dedicated ελαστικα για καθε special μπεμπα η αλλα super cars.
Δυστυχως δεν ειναι εφικτο.

Τελος το θεωρω αδικο και ανεντιμο να επηρεασω την αποφαση σου με την δικη μου εμπειρια σε διαφορετικους τυπους αυτοκινητων αλλα και ελαστικων.
Απο τα γραφομενα σου εισαι καλα ενημερωμενος, πιστευω θα κανεις την καλυτερη επιλογη για την μπεμπα σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.