Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-08-07, 21:01
Το avatar του χρήστη Babis_Compact
Babis_Compact Ο χρήστης Babis_Compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 827
Babis_Compact is on a distinguished road
Εσωτερικός Φωτισμός σε Ε46 Compact

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα την βοήθειά σας για ένα Project που σκέφτομαι να κάνω στο αυτοκίνητό μου. Αφορμή ήταν η επίσκεψή μου στην αντιπροσωπεία της BMW για να δω την νέα σειρά 3 Coupe Ε92. Υπέροχο αυτοκίνητο, και ειδικότερα ένα χαρακτηριστικό του εσωτερικού του μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση: Ο εσωτερικός φωτισμός της. Κάτω από τα πλαϊνά στις πόρτες είχε κάποια led στο χρώμα των οργάνων που δημιουργούσαν έναν καταπληκτικό ατμοσφαιρικό φωτισμό στο αυτοκίνητο. (Από το bmw.gr: "Το προαιρετικό πακέτο φωτισμού κάνει πιο εύκολη και ασφαλή την επιβίβαση και αποβίβαση στο σκοτάδι: Ο δρόμος και η είσοδος φωτίζεται αποτελεσματικά. Τα φώτα στον πίσω χώρο των ποδιών, καθώς και οι λωρίδες φωτισμού στις πόρτες και στις πλαϊνές επενδύσεις δημιουργούν μία άνετη ατμόσφαιρα στο εσωτερικό.")
Αμέσως σκέφτηκα πως θα ήθελα να δημιουργήσω κάτι ανάλογο και στην Compact μου. Led, ή οτιδήποτε άλλο (όχι neon...) στο χρώμα των οργάνων (το κλασσικό πορτοκαλί - δεν γνωρίζω αν έχει κάποιο συγκεκριμένο όνομα) για τα πλαινά στις πόρτες και στον πίσω χώρω των ποδιών, που να μην φαίνονται, αλλά να δημιουργούν τον επιθυμητό φωτισμό.
Το πρόβλημα είναι, κι εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας, πως δεν έχω ξαναδεί κάτι ανάλογο σε Ε46, και δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο μαγαζί/συνεργείο/ηλεκτρολογείο που να ασχολείται με τέτοια πράγματα. Μπορώ να βρω κάπου led/λάμπες στο χρώμα των οργάνων και να προσπαθήσω σιγά σιγά μόνος μου, ή μπορώ να απευθυνθώ κάπου?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
__________________
-- BMW 316ti E46 Compact --
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-08-07, 23:31
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Babis_Compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα την βοήθειά σας για ένα Project που σκέφτομαι να κάνω στο αυτοκίνητό μου. Αφορμή ήταν η επίσκεψή μου στην αντιπροσωπεία της BMW για να δω την νέα σειρά 3 Coupe Ε92. Υπέροχο αυτοκίνητο, και ειδικότερα ένα χαρακτηριστικό του εσωτερικού του μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση: Ο εσωτερικός φωτισμός της. Κάτω από τα πλαϊνά στις πόρτες είχε κάποια led στο χρώμα των οργάνων που δημιουργούσαν έναν καταπληκτικό ατμοσφαιρικό φωτισμό στο αυτοκίνητο. (Από το bmw.gr: "Το προαιρετικό πακέτο φωτισμού κάνει πιο εύκολη και ασφαλή την επιβίβαση και αποβίβαση στο σκοτάδι: Ο δρόμος και η είσοδος φωτίζεται αποτελεσματικά. Τα φώτα στον πίσω χώρο των ποδιών, καθώς και οι λωρίδες φωτισμού στις πόρτες και στις πλαϊνές επενδύσεις δημιουργούν μία άνετη ατμόσφαιρα στο εσωτερικό.")
Αμέσως σκέφτηκα πως θα ήθελα να δημιουργήσω κάτι ανάλογο και στην Compact μου. Led, ή οτιδήποτε άλλο (όχι neon...) στο χρώμα των οργάνων (το κλασσικό πορτοκαλί - δεν γνωρίζω αν έχει κάποιο συγκεκριμένο όνομα) για τα πλαινά στις πόρτες και στον πίσω χώρω των ποδιών, που να μην φαίνονται, αλλά να δημιουργούν τον επιθυμητό φωτισμό.
Το πρόβλημα είναι, κι εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας, πως δεν έχω ξαναδεί κάτι ανάλογο σε Ε46, και δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο μαγαζί/συνεργείο/ηλεκτρολογείο που να ασχολείται με τέτοια πράγματα. Μπορώ να βρω κάπου led/λάμπες στο χρώμα των οργάνων και να προσπαθήσω σιγά σιγά μόνος μου, ή μπορώ να απευθυνθώ κάπου?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Αν πιάνουν τα χέρια σου υπάρχουν έτοιμες συστοιχίες με LED σε μπλε η λευκό (δε ξέρω για πορτοκαλί αλλά το μαθαίνουμε) που πωλούνται ανα τριάδα,μπαίνουν κατευθείαν στα 12V...υπάρχουν πολλά σχήματα,και μπορείς να κάνεις αγγέλους με αυτά τα ledακια με σχετικά μικρό κόστος και ασήμαντη κατανάλωση....ψάξε στα καταστήματα ηλεκτρονικών και θα βρεις ότι θες.!!
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-08-07, 08:50
Το avatar του χρήστη Babis_Compact
Babis_Compact Ο χρήστης Babis_Compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 827
Babis_Compact is on a distinguished road
Νάσο ευχαριστώ για τις πληροφορίες, μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω από Σεπτέμβριο που θα κατέβω Πάτρα, είναι και ένα μαγαζί εκέι στην παραλιακή που ασχολείται μόνο με LED. Κάτι θα κάνουμε λογικά.
Κάποια άλλη συμβουλή, πληροφορία παιδιά? Ξέρω ότι είναι κάτι σπάνιο, αλλά κάτι θα γνωρίζετε!
__________________
-- BMW 316ti E46 Compact --
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-08-07, 12:45
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Μάλλον θα ήταν πιο σωστό να χρησιμοποιήσεις λευκά ή γαλάζια, γιατί το πορτοκαλί (αν υπάρχει) θα είναι σκοτεινό και δεδομένου ότι μιλάμε για μικρά led που ίσα-ίσα φωτίζουν, αυτά ίσως δεν θα φαίνονται καθόλου

Η δική μου 116i με μαμίσιο πακέτο φωτισμού έχει λευκό φωτισμό στο σαλόνι (φωτίζει τα πόδια) και γαλάζιο στα εξωτερικά χερούλια των θυρών (φωτίζει περιφερειακά το αυτοκίνητο όταν μπαίνεις ή βγαίνεις).
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-07, 14:27
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Babis_Compact Εμφάνιση μηνυμάτων
...κάτω από τα πλαϊνά στις πόρτες είχε κάποια led στο χρώμα των οργάνων που δημιουργούσαν έναν καταπληκτικό ατμοσφαιρικό φωτισμό στο αυτοκίνητο...
... καθώς και οι λωρίδες φωτισμού στις πόρτες και στις πλαϊνές επενδύσεις δημιουργούν μία άνετη ατμόσφαιρα στο εσωτερικό...
Πράγματι αυτός ο πορτοκαλί διακριτικός φωτσιμός κάτω απο τα πλαινά "χερούλια" των πορτών είναι εκπληκτικός.
Είναι ίδια απόχρωση με τον φωτισμό των οργάνων του ταμπλώ και όντως δείνει "άλλη αίσθηση" στο εσωτερικό του αυτοκινήτου.

Μακάρι να τα καταφέρεις.
Αν πετύχει, ενημέρωσέ μας.
Καλή επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-08-07, 14:39
Το avatar του χρήστη Babis_Compact
Babis_Compact Ο χρήστης Babis_Compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 827
Babis_Compact is on a distinguished road
Ευχαριστώ για την ιδέα eliashan, θα δω τι παίζει από led και το επίπεδο φωτισμού τους όταν κατέβω Πάτρα, και τι μπορεί να γίνει με τις συστοιχίες και την εγκατάσταση.
VanVIC thnx, αν τελικά γίνει το project θα ενημερωθείτε!
__________________
-- BMW 316ti E46 Compact --
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-08-07, 21:48
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Babis_Compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Νάσο ευχαριστώ για τις πληροφορίες, μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω από Σεπτέμβριο που θα κατέβω Πάτρα, είναι και ένα μαγαζί εκέι στην παραλιακή που ασχολείται μόνο με LED.
Ναι, νομιζω αυτος θα σε βοηθήσει. Λες ενα με οπτικές ινες πριν τη Στροφή (με Σ κεφαλαιο) στον Α. Ανδρέα ε?
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-08-07, 13:02
Το avatar του χρήστη Babis_Compact
Babis_Compact Ο χρήστης Babis_Compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 827
Babis_Compact is on a distinguished road
Ναι, πριν τον Α.Ανδρέα. Η στροφή που λες είναι από τα πιο αγαπημένα μου σημεία στην Πάτρα..! Σε μια εβδομάδα που θα κατέβω ξανά ετοιμάζεται επίσκεψη στο κατάστημα.
__________________
-- BMW 316ti E46 Compact --
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-08-07, 11:09
Το avatar του χρήστη BMW5S
BMW5S Ο χρήστης BMW5S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 242
BMW5S is on a distinguished road
Κάτι αντίστοιχο έχω κάνει και εγώ με LED

Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 000_0163.JPG (140,3 KB, 141 εμφανίσεις)
__________________
ALWAYS TRUE ALWAYS BMW!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-08-07, 12:48
Το avatar του χρήστη Babis_Compact
Babis_Compact Ο χρήστης Babis_Compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 827
Babis_Compact is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW5S Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι αντίστοιχο έχω κάνει και εγώ με LED
Μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το πώς και πού το έκανες? Πάρα πολύ ωραίος ο κύκλος με τα LED!
__________________
-- BMW 316ti E46 Compact --
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.