Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Ας γνωριστούμε

Ας γνωριστούμε Πες μου τι οδηγείς να σου πω ποιός είσαι!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-07-17, 22:46
Το avatar του χρήστη Airness
Airness Ο χρήστης Airness δεν είναι συνδεδεμένος
You 're despicable!!!
 
Εγγραφή: 21-06-2008
Μηνύματα: 1.087
Airness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really nice
Στα ίδια μέρη πάλι θα βρεθούμε...

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι μέλος εδώ και αρκετά χρόνια στο forum αλλά τα τελευταία χρόνια δεν γράφω και τόσο συχνά. Προτιμώ να μπαίνω και να διαβάζω περισσότερο τα ενδιαφέροντα σχόλια όλων των μελών εδώ μέσα. Άλλωστε δεν μπορώ να πώ οτι έχω και πολλές γνώσεις στο θέμα αυτοκίνητο. Τα βασικά και την αγάπη και τρέλλα που έχουμε όλοι για την BMW. Ποιός ο λόγος του νέου θέματος? Μετά την πρώτη μου γνωριμία εδώ μέσα μετά την αγορά της πρώτης μου Bmw (E36 316 coupe) επανέρχομαι μετά απο καιρό να "ξαναγνωριστούμε" καθώς μετά την απόφαση να φύγω μόνιμα στο εξωτερικό (Σουηδία), ήρθε στην κατοχή μου άλλη μία Bmw. Κατάφερα να αποκτήσω μία F10 530d xDrive. Εννοείται πως μετά το Ε36 το F10 είναι σε άλλη διάσταση σαν αυτοκίνητο. Καλώς ξανασυστηθήκαμε λοιπόν και ας μιλήσουν οι φωτογραφίες. Παναγιώτης
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Bmw30.jpg (214,9 KB, 69 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Bmw32.jpg (247,3 KB, 59 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Bmw31.jpg (161,4 KB, 66 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Bmw34.jpg (141,1 KB, 63 εμφανίσεις)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-07-17, 09:29
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Airness Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι μέλος εδώ και αρκετά χρόνια στο forum αλλά τα τελευταία χρόνια δεν γράφω και τόσο συχνά. Προτιμώ να μπαίνω και να διαβάζω περισσότερο τα ενδιαφέροντα σχόλια όλων των μελών εδώ μέσα. Άλλωστε δεν μπορώ να πώ οτι έχω και πολλές γνώσεις στο θέμα αυτοκίνητο. Τα βασικά και την αγάπη και τρέλλα που έχουμε όλοι για την BMW. Ποιός ο λόγος του νέου θέματος? Μετά την πρώτη μου γνωριμία εδώ μέσα μετά την αγορά της πρώτης μου Bmw (E36 316 coupe) επανέρχομαι μετά απο καιρό να "ξαναγνωριστούμε" καθώς μετά την απόφαση να φύγω μόνιμα στο εξωτερικό (Σουηδία), ήρθε στην κατοχή μου άλλη μία Bmw. Κατάφερα να αποκτήσω μία F10 530d xDrive. Εννοείται πως μετά το Ε36 το F10 είναι σε άλλη διάσταση σαν αυτοκίνητο. Καλώς ξανασυστηθήκαμε λοιπόν και ας μιλήσουν οι φωτογραφίες. Παναγιώτης
Παναγιώτη,
επι της αρχής, η σύγκριση μιας 3αρας και μιας 5ρας δεν είναι δόκιμη.
Ποτέ η σειρά 3 δεν ήταν στα επίπεδα της σειράς 5..
Απο εκεί και πέρα, κάθε ένα απο τα οχήματα, μπορεί να συγκριθεί μόνο με τα αντίστοιχα αυτοκίνητα της γενιάς του απο άλλους κατασκευαστες...
Σαφώς το F10 δεν έχει επαφή με το E36 σε κανένα επίπεδο..
Καλοτάξιδο να είναι το αυτοκίνητο και να το χαίρεσαι όσο μπορείς περισσότερο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-07-17, 11:54
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Καλοταξιδο Παναγιωτη !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-07-17, 12:52
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Καλοτάξιδο και από εμένα.
Το F10 είναι πραγματικά καλό αυτοκίνητο σε όλους τους τομείς και αισθητά βελτιωμένο σε σχέση με το Ε60.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-17, 14:24
Το avatar του χρήστη Airness
Airness Ο χρήστης Airness δεν είναι συνδεδεμένος
You 're despicable!!!
 
Εγγραφή: 21-06-2008
Μηνύματα: 1.087
Airness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really nice
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Φίλε rapid fast εννοείται ότι δεν μπορούν να συγκριθούν τα 2 αυτοκίνητα. Απλά έγραψα πως ένιωσα όταν πρωτοδηγησα το F10. Και λίγο feedback όσο αφορά το αυτοκίνητο. Το αγόρασα απο την Στοκχόλμη και έγραψα πάνω απο 1000 χιλιόμετρα μέχρι να γυρίσω πίσω καθώς ζώ στον βορρά. Άνετα και ξεκούραστα όλη την διαδρομή. Και ας την έκανα σχεδόν μονορούφι με μόνο μια στάση 15 λεπτά! Για την αγορά τώρα. Το αυτοκίνητο έχει περάσει Κτεο ακριβώς ένα μήνα πριν το αγοράσω. Το καλό στην Σουηδία είναι ότι τα αυτοκίνητα έχουν την ίδια πινακίδα απο την πρώτη μέρα κυκλοφορίας τους μέχρι το τέλος για να ελεγχονται καλυτέρα. Επίσης ο καθένας μπορεί να τσεκάρει διάφορα πράγματα μέσω ίντερνετ.

Προβλήματα μέχρι τώρα? Ένα! Την μέρα που το πήρα είχε πολύ βροχή και την επόμενη μέρα βρήκα στο πάτωμα στην μοκέτα που βρίσκονται τα πόδια των επιβατων να είναι υγρή. Όχι κάτι τρελό αλλά ήταν μουσκεμένη. Το ίδιο και το πορτμπαγκαζ. Μετά από λίγο ψάξιμό στο ίντερνετ είδα ότι αυτό είναι ένα θέμα που το έχουν τα F10 και μια απο τις αιτίες είναι ότι μαζεύει φύλλα και διάφορα σκουπίδια μπροστά απο το παρμπρίζ στις γωνίες στην μηχανή και δεν αφήνει το νερό να φύγει και το στραγκιζει μέσα στην καμπίνα. Μετά την επίσκεψη στο συνεργείο το θέμα του πορτμπαγκαζ λύθηκε με λίγη ρύθμιση καθώς δεν έκλεινε σωστά. Για το μέρος της καμπίνας βρέθηκαν τελικά όντως πολλά φύλλα και σκουπίδια στα συγκεκριμένα μέρη και καθαριστηκε. Μέχρι στιγμής μετά απο 2 εβδομάδες και με βροχές αυτές τις μέρες δεν εμφανίστηκε ξανά το πρόβλημα. Ίδωμεν! Αυτό σαν εμπειρία και για κάποιον άλλον που τυχών αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-07-17, 11:17
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Καλοτάξιδο. Εκεί έχετε όρια ταχύτητας ή είναι ελεύθερες οι autobahn; (δεν ξέρω αν τις λέτε έτσι).
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-07-17, 13:54
Το avatar του χρήστη Airness
Airness Ο χρήστης Airness δεν είναι συνδεδεμένος
You 're despicable!!!
 
Εγγραφή: 21-06-2008
Μηνύματα: 1.087
Airness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really nice
Σε ευχαριστώ Πέτρο! Δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο όνομα αλλά στα χιλιόμετρα που έκανα πέτυχα αρκετές κάμερες και φυσικά όρια ταχύτητας παντού.

Μια ερώτηση θέλω κάνω σε ότι αφορά τις διαστάσεις ελαστικών και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Το αυτοκίνητο έχει 19" ζάντες στα καλοκαιρινά λάστιχα με διαστάσεις 240/40 μπροστά και 275/35 πίσω αν θυμάμαι σωστά. Όταν θα χρειαστεί να αλλάξω λάστιχα είναι προτιμότερο να κρατήσω διαφορετική διάσταση μπρος πίσω ή να έχω την ίδια διάσταση μπρος πίσω?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-07-17, 16:05
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Γράφει η άδεια επάνω τις διαστάσεις; Αν ναι ακολούθα αυτές. Στη Γερμανία γράφει και αν αλλάξουμε τις δηλώνουμε.
Αλλιώς δες τις διαστάσεις που γράφει το βιβλίο του αυτοκινήτου.

Χτες έκανα ένα ταξιδάκι μέχρι διπλανή μεγάλη πόλη (120χμ) και στο γυρισμό πήγαινα σχεδόν τέρμα, εκεί που δεν έχει όριο (και ήταν αρκετά μεγάλο κομμάτι). Πραγματικά τότε ευχαριστιέμαι οδήγηση. Κρίμα που το ντιζελάκι μου περιορίζεται στα 210-220 μόνο τελική.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-07-17, 19:25
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Αρμα το 5αρι!!
Καλοριζικο και καλα & απροβληματιστα χλμ φιλε!!
Διαστασεις ελαστικων μεινε σε αυτες που λεει ο κατασκευαστης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-17, 21:52
Το avatar του χρήστη Airness
Airness Ο χρήστης Airness δεν είναι συνδεδεμένος
You 're despicable!!!
 
Εγγραφή: 21-06-2008
Μηνύματα: 1.087
Airness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really nice
Να 'σαι καλά Ζαχαρία! Όντως! Και απο ροπή ατελείωτη! Ειδικά στις προσπεράσεις δεν καταλαβαίνει τίποτα. Είναι θα μου πείς και τεράστια η διαφορά απο τους 105 (Ε36) στους 258 ίππους τώρα! Καταπίνει χιλιόμετρα για πλάκα και κυρίως με άνεση.

Όσων αφορά τα λάστιχα, στην άδεια γράφει μόνο για 17" ζάντες (225/55) που έχω τα χειμωνιάτικα σε αυτές. Για 19" μόνο στο αυτοκόλητο στην κολώνα που έχουν όλα τα Bmw. Εκεί έχει για τις 19" με ένα τρίγωνο δίπλα 245/40 και με μία τελεία δίπλα 275/35.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.