Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-15, 10:16
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Κωδικός σφάλματος

Χθες μου άναψε το λαμπάκι της μηχανής (BMW E46 318i).
Το έβαλα στο διαγνωστικό (bmw scaner) και μου έδειξε το εξής:
90 (144) Battery voltage open circuit.
Αυτό σημαίνει μπαταρία; Αυτή που φοράει είναι 62Α και την έχω περίπου ένα χρόνο. (Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι αυτή η μπαταρία είναι μικρή για αυτό το αυτοκίνητο. Άλλωστε το βλέπω και από τη θήκη. Αφήνει μεγάλο κενό, αλλά αυτός που την έβαλε σε εξουσιοδοτημένο επέμενε).
Οι γνώμες σας;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-15, 10:53
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Τι πάει να πεί ''μικρή''?

Εγώ είχα 55Ah OEM. Σε 318Ci N42B20. Επί 7 χρόνια κράτησε μια χαρά και περιόδους ακινησίας 1-2 μήνες. Την ίδια μπαταρία άλλωστε (part #) που βάζει η BMW στο Μ3 E46 CSL.

Αυτά που θέλουν μεγαλύτερη μπαταρία είναι με πολλά ηλεκτρικά μοτέρ.
Ηλεκτρικά καθίσματα, θερμαινόμενα καθίσματα, Προθέρμανση κινητήρα για πολύ κρύα κλίματα, Convertible με ηλεκτρική οροφή, συναγερμός. Για αυτό και ο μεγάλος χώρος ώστε σε κάποιο Convertible με διάφορα από αυτά που σου έγραψα να παίρνει εώς και 90Ah.

Το πρόβλημα σου είναι στο δυναμό που δεν φορτίζει την μπαταρία αν δεν υπάρχει φοβερά μεγάλη περίοδος ακινησίας.
Το σφάλμα πάντως αναφέρει πρόβλημα στο κύκλωμα του ρεύματος.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-18, 00:23
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Καλησπερα!δεν ειναι κ το καταληλο θεμα..αλλα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο για το εικονικο προβλημα μου!αρχικα!σε e46 compact n42,εχω αγορασει ενα διαγνωστικο..το γνωστο p.a soft 1.4.0!κανοντας το τυπικο σκαναρισμα,ανακαλυψα οτι στο module του abs,μου βγαζει ενα σφαλμα μονιμο που δεν σβηνει με τπτ!μου γραφει το παρακατω.."can timeout instrument cluster"!σ αυτο το σημειο να πω,οτι δεν μου αναβει κανενα λαμπακι στο καντραν,κ το abs-dsc δουλευει κανονικα χωρος προβλημα!δηλ μονο στο διαγνωστικο γραφει το προβλημα!ξερεις καποιος τι ειναι αυτο που γραφει σαν σφαλμα,κ τι χρειαζετε σαν διορθωση για να μπορεσω να το σβησω!καθε βοηθεια πολυτιμη!ευχαριστω!
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.