Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-10-09, 04:04
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
διαφωνω καθετως...το μ3 δεν εχει 50αρι προφιλ ομως μπερδευεσε τι συγκρινεις!!!
Εγώ είπα ότι η Μ3 φοράει συμβατικά ελαστικά και αυτό είναι γεγονός, είτε διαφωνείς είτε όχι. Εκτός αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα. Και φυσικά δε συγκρίνω 116 με Μ3, απλά καταρρίπτω το επιχείρημα ότι τα rft προσδίδουν αίσθηση, διότι αν συνέβαινε αυτό τότε θα τα φόραγε σίγουρα και η Μ3. Το ότι τα πιο σπορ μοντέλα της BMW (Μ3, Μ5, Μ6) δεν φοράνε rft αποδεικνύει περίτρανα ότι τα rft δεν προσδίδουν αίσθηση, αλλά στερούν. Ελπίζω ότι έπιασες το point μου...
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-10-09, 09:49
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Λοιπόν το θέμα rft και ανάρτησης το έχω ψάξει πολύ καλύτερα από όσο νομίζεις. Μάλιστα στον προηγούμενο άσσο, που είχα είχα κάνει αυτή τη μετατροπή απο rft σε συμβατικά. το αμάξι στις γρήγορες στροφές από τρένο που ήταν (116 dynamic) είχε γίνει βάρκα.
Έγώ προσωπικά σε αμάξι BMW με rft δεν τα ξαναβγάζω για να βάλω συμβατικά. Το ίδιο θέμα το έχουν περιγράψει και άλλα παιδιά εδώ μέσα, αν κάνεις ένα search θα το δεις.
Τώρα αν το λάστιχο είναι βαρύτερο και άλλα τέτοια, εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα, γιατί δεν κατεβαίνω σε αγώνες για να γράψω χρόνους. Εμένα με ενδιαφέρει να μην χάσω το στήσιμο του αμαξιού μου έτσι όπως είναι από το εργοστάσιο. Και με τα συμβατικά το χάνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-10-09, 13:26
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν το θέμα rft και ανάρτησης το έχω ψάξει πολύ καλύτερα από όσο νομίζεις. Μάλιστα στον προηγούμενο άσσο, που είχα είχα κάνει αυτή τη μετατροπή απο rft σε συμβατικά. το αμάξι στις γρήγορες στροφές από τρένο που ήταν (116 dynamic) είχε γίνει βάρκα.
Έγώ προσωπικά σε αμάξι BMW με rft δεν τα ξαναβγάζω για να βάλω συμβατικά. Το ίδιο θέμα το έχουν περιγράψει και άλλα παιδιά εδώ μέσα, αν κάνεις ένα search θα το δεις.
Τώρα αν το λάστιχο είναι βαρύτερο και άλλα τέτοια, εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα, γιατί δεν κατεβαίνω σε αγώνες για να γράψω χρόνους. Εμένα με ενδιαφέρει να μην χάσω το στήσιμο του αμαξιού μου έτσι όπως είναι από το εργοστάσιο. Και με τα συμβατικά το χάνεις.
Εξαρτάται τι ανάρτηση έχεις και τι ζάντα φοράς. Έχω την εργοστασιακή Μ ανάρτηση, και είχα τα 17άρια σου. Έβαλα 18άρια και συμβατικά και το αυτοκίνητο απέκτησε λίγο καλύτερο τιμόνι, ίδιο κράτημα και έγινε πιο άνετο.

Παρ'όλα αυτά θα ξανάβαζα RFT για λόγους ασφάλειας.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-10-09, 13:58
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρτάται τι ανάρτηση έχεις και τι ζάντα φοράς. Έχω την εργοστασιακή Μ ανάρτηση, και είχα τα 17άρια σου. Έβαλα 18άρια και συμβατικά και το αυτοκίνητο απέκτησε λίγο καλύτερο τιμόνι, ίδιο κράτημα και έγινε πιο άνετο.

Παρ'όλα αυτά θα ξανάβαζα RFT για λόγους ασφάλειας.
Nίκο για τον προηγούμενο άσσο που είχα μιλάω ο οποίος έιχε την μαμα m ανάρτηση και 16αρες ζάντες.
με το σημερινό αυτοκίνητο που έχω έχει πάλι την m ανάρτηση και 17αρια, αλλά δεν σκέφτομαι να βάλω συμβατικά.΄
Τώρα έχω συναντήσει παιδιά που έχουν βάλει συμβατικά αλλά έχουν αλλάξει και ανάρτηση άλλα ελατήρια και αμορτισέρ και δεν έχουν καταλάβει διαφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-10-09, 15:42
Το avatar του χρήστη antonis7_10
antonis7_10 Ο χρήστης antonis7_10 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2007
Μηνύματα: 143
antonis7_10 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν το θέμα rft και ανάρτησης το έχω ψάξει πολύ καλύτερα από όσο νομίζεις. Μάλιστα στον προηγούμενο άσσο, που είχα είχα κάνει αυτή τη μετατροπή απο rft σε συμβατικά. το αμάξι στις γρήγορες στροφές από τρένο που ήταν (116 dynamic) είχε γίνει βάρκα.
Έγώ προσωπικά σε αμάξι BMW με rft δεν τα ξαναβγάζω για να βάλω συμβατικά. Το ίδιο θέμα το έχουν περιγράψει και άλλα παιδιά εδώ μέσα, αν κάνεις ένα search θα το δεις.
Τώρα αν το λάστιχο είναι βαρύτερο και άλλα τέτοια, εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα, γιατί δεν κατεβαίνω σε αγώνες για να γράψω χρόνους. Εμένα με ενδιαφέρει να μην χάσω το στήσιμο του αμαξιού μου έτσι όπως είναι από το εργοστάσιο. Και με τα συμβατικά το χάνεις.
+100%

Αν είναι να αλλάξω ανάρτηση, ελατήρια κτλ μονο και μονο για να βάλω συμβατικά να μου λείπει...
Που λεέι ο λόγος στην τελική θα περιμένω να φθαρούν τα αμορτισερ και τότε μπορεί να κάνω την κίνηση....
Αν βεβαια μέχρι τότε τα run flat παραμένουν τα ίδια σε τεχνολογια και δεν έχουν βγει καλύτερα.
Αποψη μου είναι οτι η BMW μας εριξε σε αυτό το θέμα. Θα προτιμούσα από την αρχη ένα αυτοκίνητο στημένο με συμβατικά ελαστικά και όχι run flat....πλέον όμως τα χρήματα που πρέπει να διαθέσω για να αλλάξω τα πάντα και να βάλω συμβατικά είναι πολλά και δεν συμφερει.....

Απορία....τα παιδιά που έχουν την 3αρα και έχουν βάλει συμβατικά ελαστικά μήπως έχουν την Μ αναρτηση και 17 ελαστικά....γιατι ρε παιδία στην 1 με την συμβατική ανάρτηση και με 16αρια το αμαξι τι να κάνουμε είναι βάρκα....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-10-09, 16:12
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
όταν θα τα βάλεις τα συμβατικά, μην απορήσεις γιατί το αμάξι έγινε βάρκα.

Εγώ έβαλα και έγινε καλύτερο μάλιστα.

δε μπορώ να μιλήσω σε απόλυτους χρόνους, αλλά το αμάξι πληροφορεί καλύτερα εμένα με τα συμβατικά παρά με τα rft.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα έλεγα να μην απορήσει που θα αποκτήσει πραγματική πρόσφυση και όχι ξύλινη. Βάρκα το αμάξι γίνεται από την ανάρτηση, όχι από τα λάστιχα ...αν έχουν βέβαια τη σωστή πίεση...
για μένα η σωστή πίεση είναι 3-4 psi (ή 0,2-0,25 bar) παραπάνω από το συνιστώμενο

Να μην μιλήσω για το αιωρούμενο βάρος (unsprung weight) των 5-6 κιλών σε κάθε τροχό που προσθέτουν τα RFT ... ότι χειρότερο για ανάρτηση, ρουλεμάν, φρένα και γενικότερες φθορές και καταπονήσεις, + τα γνωστά χάλια από άποψη άνεσης και ευστάθειας...
My dear, ΜΗ αναρτώμενο βάρος λέγεται όχι αιωρούμενο.

Αιωρούμενα είναι τα σωματίδια της ΔΕΗ στην Πτολεμαϊδα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-10-09, 16:12
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonis7_10 Εμφάνιση μηνυμάτων
+100%

Αν είναι να αλλάξω ανάρτηση, ελατήρια κτλ μονο και μονο για να βάλω συμβατικά να μου λείπει...
Που λεέι ο λόγος στην τελική θα περιμένω να φθαρούν τα αμορτισερ και τότε μπορεί να κάνω την κίνηση....
Αν βεβαια μέχρι τότε τα run flat παραμένουν τα ίδια σε τεχνολογια και δεν έχουν βγει καλύτερα.
Αποψη μου είναι οτι η BMW μας εριξε σε αυτό το θέμα. Θα προτιμούσα από την αρχη ένα αυτοκίνητο στημένο με συμβατικά ελαστικά και όχι run flat....πλέον όμως τα χρήματα που πρέπει να διαθέσω για να αλλάξω τα πάντα και να βάλω συμβατικά είναι πολλά και δεν συμφερει.....

Απορία....τα παιδιά που έχουν την 3αρα και έχουν βάλει συμβατικά ελαστικά μήπως έχουν την Μ αναρτηση και 17 ελαστικά....γιατι ρε παιδία στην 1 με την συμβατική ανάρτηση και με 16αρια το αμαξι τι να κάνουμε είναι βάρκα....

Eγώ δεν είπα να αλλάξει κανείς ανάρτηση, να κάνει χαμήλωμα κλπ για να φορέσει απλά ελαστικά. Είπα ότι η διαφορά στο στήσιμο επιτυγχάνεται ΜΟΝΟ έτσι και όχι φορώντας rft. Τα rft με τη σκληρότητά τους δίνουν μια ψευδαίσθηση απολυτότητας, στην πραγματικότητα όμως δεν προσφέρουν ούτε καλύτερα κρατήματα, ούτε αίσθηση ούτε τίποτα. Αντίθετα, έχουν πιο απότομες αντιδράσεις, είναι 30-40% βαρύτερα και αργούν να ζεσταθούν σε σχέση με τα απλά. Και το κοπάνημα που προσφέρουν απλόχερα (αυτό που πολλοί μπερδεύουν με την σπορτίφ αίσθηση) δημιουργεί με τον καιρό προβλήματα και στο υπόλοιπο αυτοκίνητο.

Όλα αυτά είναι γνωστά. Τώρα είναι δικαίωμα του καθενός να διαλέγει ό,τι ελαστικό θέλει, άλλωστε σε κάποιους μπορεί να αρέσει η σκληρή αίσθηση των rft, σε άλλλους όχι κλπ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα rft ΔΕΝ είναι καλύτερα ή πιο σπορ από τα νορμάλ ελαστικά και αυτό φαίνεται και στις προτιμήσεις του κοινού (κατά κανόνα), αλλά και στα ακριβά σπορ μοντέλα που φορούν κανονικά ελαστικά. Δεν έχω να πω τίποτε παραπάνω για το συγκεκριμένο θέμα. Ο καθένας μπορεί να έχει προσωπική άποψη και εμπειρία, όμως κάποια πράγματα είναι αδιαμφισβήτητα.

ΥΓ το αμάξι που μπήκα και είχε αλλάξει σε συμβατικά είχε 17άρες ζάντες με απλή ανάρτηση. Η διαφορά πριν και μετά ήταν μεγάλη. Το δικό μου έχει κι αυτό 17άρες με Μ ανάρτηση και είμαι σίγουρος ότι όταν αλλάξω σε συμβατικά, η διαφορά θα είναι ακόμα μεγαλύτερη.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-10-09, 16:44
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έβαλα και έγινε καλύτερο μάλιστα.

δε μπορώ να μιλήσω σε απόλυτους χρόνους, αλλά το αμάξι πληροφορεί καλύτερα εμένα με τα συμβατικά παρά με τα rft.



My dear, ΜΗ αναρτώμενο βάρος λέγεται όχι αιωρούμενο.

Αιωρούμενα είναι τα σωματίδια της ΔΕΗ στην Πτολεμαϊδα.
hehehe, εντάξει τώρα, ποιά η διαφορά? το μή αναρτώμενο (τεχνικά-επιστημονικά) είναι αιωρούμενο και το αιωρούμενο (στην καθομιλουμένη) είναι μη αναρτώμενο. Όπως και να το πείς, είναι περιττό βάρος το οποίο εμποδίζει την ελεύθερη περιστροφή, επιβαρύνοντας με φυγόκεντρες τάσεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 18-10-09 στις 16:51
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-10-09, 19:13
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είπα ότι η Μ3 φοράει συμβατικά ελαστικά και αυτό είναι γεγονός, είτε διαφωνείς είτε όχι. Εκτός αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα. Και φυσικά δε συγκρίνω 116 με Μ3, απλά καταρρίπτω το επιχείρημα ότι τα rft προσδίδουν αίσθηση, διότι αν συνέβαινε αυτό τότε θα τα φόραγε σίγουρα και η Μ3. Το ότι τα πιο σπορ μοντέλα της BMW (Μ3, Μ5, Μ6) δεν φοράνε rft αποδεικνύει περίτρανα ότι τα rft δεν προσδίδουν αίσθηση, αλλά στερούν. Ελπίζω ότι έπιασες το point μου...
καταρχην που ξερεις εσυ τον λογο τον οποιο εβαλαν στην μ3 συμβατικα!?...μηπως για να το κανουν πιο ανετο?!...αυτη η εκδοχη δλδ δεν παιζει...

και τελος αφου δοκιμασα και τα 2 λαστιχα...και τα συμβατικα ηταν κιολας michelin...τωρα αμα νομιζεις οτι λεω ψεματα τι να σου πω
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-10-09, 19:44
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
hehehe, εντάξει τώρα, ποιά η διαφορά? το μή αναρτώμενο (τεχνικά-επιστημονικά) είναι αιωρούμενο και το αιωρούμενο (στην καθομιλουμένη) είναι μη αναρτώμενο. Όπως και να το πείς, είναι περιττό βάρος το οποίο εμποδίζει την ελεύθερη περιστροφή, επιβαρύνοντας με φυγόκεντρες τάσεις...
Το παράδοξο είναι ότι επηρεάζει και την περιστροφή κατά τον κάθετο κατά την περιστροφή άξονα.

Χώρια το βάρος, που όντως είναι βάρος.

Πλάκα έκανα ρε συ για το αναρτω - μη αναρτώμενο.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.