Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-12-10, 19:52
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Στο 1780 έκανα λάθος ρε !!! στο άλλο καλά το είπα 2.0 λτ f/i= 2.8 n/a και 2.0 λτ n/a=1.4 f/i

Στο γενικό προφανώς και συμφωνούν όλοι ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΡΑΦΟΣ ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ F/I ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ N/A !!!

To πρόβλημα είναι (και εδώ συμφωνώ με το Νίκο) ότι σήμερα για κάποιο περίεργο λόγο ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ Ν/Α ΜΟΤΕΡ ΙΔΙΩΝ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ ΜΕ F/I ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ...

p.s. 316 στα λεφτά που έχει δε θα έπαιρνα ΟΥΤΕ ΣΤΑ 60 !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 28-12-10 στις 19:54
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-12-10, 19:52
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Στο video του top gear ομως το prius παει ΤΕΖΑ... και αμαξι που παει τεζα ΚΑΙΕΙ.
Ας τα εβαζαν στην κινηση της πολης να δουμε ποιο θα εκαιγε λιγοτερο... οπως θελουν τα παρουσιαζουν. Χωρια που η Μ3 εκανε slipstreaming πισω απο το Prius....
__________________

Καγκουριά δεν είναι η αεροτομή, καγκουριά είναι η υποκρισία και το ψεύτικο.
Το ευχαριστώ σε όσους μου έχουν αφήσει θετική ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. -
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-12-10, 20:03
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
1) Το θέμα είναι ότι αν πηγαίνεις αργά με οποιοδήποτε μοτέρ θα κάψεις πολύ λίγο ... το αργά για το Μ3 είναι γρήγορα για το αγαπημένο αμάξι της Cameron Diaz , της Kristen Scott Thomas (και άρα ολων μας ) όμως στη ζωή ΔΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 1η - 2α ... το αμάξι το έχεις για διάφορες διαδρομές ... όπως στην κίνηση πλεονεκτεί το Πρίους έτσι και σε ανοικτό δρόμο σε ταχύτητηες 100-140 χαω πλεονεκτεί το Μ3

2) Στην ταχύτητα που πήγαινε το Πρίους το να μιλάμε για slip streaming ... είναι σαν τη δικαιολογία του Τζένσον Μπάτον που ισχυρίστηκε ότι πήγε χάλια επειδή το μοτέρ του Σουζούκι Λιάνα επηράστηκε από τη ζέστη ...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-12-10, 20:20
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
επειδη εχω turbo αμαξι επιτρεψτε μου να μπω στην κουβεντα...
φυσικα και να βγαλεις ενα καλο ατμοσφαιρικο μοτερ ειναι πολυ δαπανηρη...και ναι τα turbo ειναι μια καλη λυση για ενα συμβατικο μικρο αμαξι η και πιο μεγαλο αλλα δεν λεει κανεις οταν στο πουλανε οτι στις πχ..100χιλ χιλιομετρα θες καινουργια τουρμπινα...η οτι τα λαδια πρεπει να ειναι καλα...και οτι καιγονται (χαλαει το ιξωδες τους) πολυ πιο ευκολα απο ενα ατμοσφαιρικο μοτερ...επισης δεν μπορεις να πας ολη την μερα κοφτες γιατι οι ζημιες ειναι υπερμετρες....δηλαδη ειναι εν μερει συμβιβασμος το εργοστασιακο turbo....καθως απευθυνονται σε νορμαλ οδηγους...που δεν θα τα σκιζουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ....κατ εμε αν θες αξιοπιστια με Α κεφαλαιο παιρνεις ατμοσφαιρα....

υγ..και τα turbakia αν τα πηγαινεις οπως τα αλογα τους λενε...καινε πολυ παραπανω απο οτι ενα ατμοσφαιρικο στα ιδια αλογα...απλα οταν πηγαινεις χαλαρα λογω κυβισμου δεν καινε τοσο (ξετουρμπιστος δηλαδη)..ενω το ατμοσφαιρικο παντα καιει λογω κυβισμου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-12-10, 21:53
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Όσον αφορά την κατανάλωση.
Προχθές πήτα ένα SEAT LEON 1.4Τ 122 ps ενός φίλου και πήγα Τρίπολη (περίπου 300χλμ). Ταξίδεψα βράδυ και πήγαινα περίπου με 180 χλμ. Έβαλα 70 ευρώ βενζίνη.
Πριν μία βδομάδα με το δικό μου BMW 1.9 118 ps με την ίδια ταχύτητα και λίγο πιο γρήγορα σε μερικά σημεία έκαψα 42 ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-12-10, 22:10
Μ5V8 Ο χρήστης Μ5V8 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 127
Μ5V8 will become famous soon enoughΜ5V8 will become famous soon enough
Μεγάλη συζήτηση...
σίγουρα δε θα είχε νόημα αν μιλούσαμε για τουρμπίσια μοτέρ προηγούμενων ετών. Σήμερα όμως λογικά η κατανάλωση έχει βελτιωθεί με τα τούρμπο τουλάχιστο σε καθημερινή χρήση.

Προσωπικά είμαι σε ένα τέτοιο δίλημμα... Μ5 Ε60 ή 335i ??? Πόσο καλύτερο είναι το μοτέρ της Μ5;; Πόσο παραπάνω μπορεί να καίει σε καθημερινή χρήση;;; Μου αρέσει τόσο η αίσθηση των τούρμπο αλλά και το στροφάρισμα...Η Μ5 βέβαια έχει έτοιμες και αναρτήσεις, μπλοκέ κλπ ...

Το τούρμπο ίσως έχει την καθημερινή οδηγησιμότητα, τη ροπή από το ρελαντί σχεδόν...
Η ατμόσφαιρα και ειδικά σε τόσο καλά μοτερ... έχει το στροφάρισμα στο Θεό...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-12-10, 22:13
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από intasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά την κατανάλωση.
Προχθές πήτα ένα SEAT LEON 1.4Τ 122 ps ενός φίλου και πήγα Τρίπολη (περίπου 300χλμ). Ταξίδεψα βράδυ και πήγαινα περίπου με 180 χλμ. Έβαλα 70 ευρώ βενζίνη.
Πριν μία βδομάδα με το δικό μου BMW 1.9 118 ps με την ίδια ταχύτητα και λίγο πιο γρήγορα σε μερικά σημεία έκαψα 42 ευρώ.
Σε ποιες σαλ. εχει τα 180 το ενα και σε ποιες το αλλο;
Επισης ποσο πατημα χρειαζεται το γκαζι,στο καθε αμαξι,για να διατηρεις μια τετοια ταχυτητα;
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-12-10, 22:16
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagmag Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγάλη συζήτηση...
σίγουρα δε θα είχε νόημα αν μιλούσαμε για τουρμπίσια μοτέρ προηγούμενων ετών. Σήμερα όμως λογικά η κατανάλωση έχει βελτιωθεί με τα τούρμπο τουλάχιστο σε καθημερινή χρήση.

Προσωπικά είμαι σε ένα τέτοιο δίλημμα... Μ5 Ε60 ή 335i ??? Πόσο καλύτερο είναι το μοτέρ της Μ5;; Πόσο παραπάνω μπορεί να καίει σε καθημερινή χρήση;;; Μου αρέσει τόσο η αίσθηση των τούρμπο αλλά και το στροφάρισμα...Η Μ5 βέβαια έχει έτοιμες και αναρτήσεις, μπλοκέ κλπ ...

Το τούρμπο ίσως έχει την καθημερινή οδηγησιμότητα, τη ροπή από το ρελαντί σχεδόν...
Η ατμόσφαιρα και ειδικά σε τόσο καλά μοτερ... έχει το στροφάρισμα στο Θεό...
Φίλε μου εσύ το παράκανες. Αυτά τα 2 μοτέρ που λες δεν συγκρίνονται. Είναι κλάσεις ανώτερο το V10, παντού και πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-12-10, 22:19
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από intasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά την κατανάλωση.
Προχθές πήτα ένα SEAT LEON 1.4Τ 122 ps ενός φίλου και πήγα Τρίπολη (περίπου 300χλμ). Ταξίδεψα βράδυ και πήγαινα περίπου με 180 χλμ. Έβαλα 70 ευρώ βενζίνη.
Πριν μία βδομάδα με το δικό μου BMW 1.9 118 ps με την ίδια ταχύτητα και λίγο πιο γρήγορα σε μερικά σημεία έκαψα 42 ευρώ.
Αυτό που λες δεν παίζει με τίποτα. Δεν γίνεται το Leon να έκαψε 20 λίτρα μέση. Tόσο καίει το Cupra φίλου με revo πρόγραμμα 310ps.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-12-10, 22:49
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
1ον ποιο Zonda βγαινει υπερτροφοδοτουμενο?

2ον Προσπαθειτε να βγαλετε τα ατμοσφαιρικα καλυτερα απο τα υπετροφοδοτουμενα χρησιμοποιωντας νουμερα κ θεωρια? ΔΕΝ γινεται...

Να μου πει καποιος οτι υποκειμενικα γουσταρει την ατμοσφαιρα, το στροφαρισμα ή δεν ξερω εγω τι, να το καταλαβω. Αλλα να μου χρησιμοποιει νουμερα, που δειχνουν οτι οποιοδηποτε τουρμπο μοτερ εχει παντου κ παντα περισσοτερη ροπη κ λιγο εως αρκετα λιγοτερη καταναλωση, ΔΕΝ στεκει.

Οπως επισης να προσπαθειτε να με πεισετε με την θεωρια. Η θεωρια λοιπον λεει οτι σε ενα τουρμπο μοτερ αξιοποιουμε ΧΑΜΕΝΗ ενεργεια (την θερμοτητα των καυσαεριων που αλλιως παει αχρησιμοποιητη στην εξατμιση μας) για να παραγουμε περισσοτερη δυναμη. Εκ των πραγματων το παραπανω ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ειναι χειροτερο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.