Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-03-11, 14:56
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mimisbmw Εμφάνιση μηνυμάτων
*το αυτοκινητο μου δεν εχει ενδειξη για το ποτε χρειαζεται αλλαγη λαδιου(ειναι παλιο μοντελο)
*μηπως υπαρχει καποιος αλλος φιλος ο οποιος εχει ασχοληθει εκτενεστερα να μας δωσει μια ποιο εμπεριστατωμενη αποψη?
Το αυτοκίνητο σου έχει μέσα στο καντράν του ένα σύστημα πληροφόρησης για τα service.
Αποτελείται από
  • πράσινα λαμπάκια (που σβήνουν καθώς τα χλμ και ο χρόνος από το προηγούμενο service περνούν),
  • πορτοκαλί λαμπάκι (που ανάβει όταν φτάσει ο καιρός για το oilservice ή το inspection και σε συνδυασμό με μία από τις ενδείξεις) και
  • κόκκινο λαμπάκι (2η υπενθύμιση)
καθώς και τις ενδείξεις
  • oilservice (μικρό service -λαδιών),
  • inspection (μεγάλο service) και
  • ρολογάκι για το service ασφαλείας (ψυκτικά υγρά και υγρά φρένων).
Το μόνο που χρειάζεται είναι σε κάθε service που πραγματοποιείται να μηδενίζεται αυτό το σύστημα, για να μπορεί να ξαναμετρήσει.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-03-11, 15:05
Το avatar του χρήστη lpapostolis
lpapostolis Ο χρήστης lpapostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Μηνύματα: 34
lpapostolis is on a distinguished road
Δεν τίθεται θέμα τσιγγουνιάς. Απλά δεν ήξερα για τα λάδια, τώρα που έμαθα θα κάνω και γω αυτά που λέτε. Εμένα η απορία μου είναι αν υπάρχει πρόβλημα που τα λάδια είναι μέσα από το 2008 και έχουν 11000 χιλιόμετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-03-11, 15:19
mimisbmw Ο χρήστης mimisbmw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 01-03-2010
Μηνύματα: 19
mimisbmw is on a distinguished road
φιλε μου επειδη 'πιανουν τα χερια μου' οτι εχουν σχεση με το servis του αυτοκινητου το αλλαζω μονος μου.λαδια-φιλτρα-μπουζι-τακακια κ.α.στην αντιπροσωπεια πηγαινω μονο για τα χοντρα.
οποτε τα λαμπακια που λες δεν τα σβηνω ποτε.εχω ενα βιβλιαρακι servis που σημειωνω ποτε ακριβως εχω αλλαξει κατι και συμφωνα με τις σημειωσεις γινεται η επομενη αντικατασταση.
*οσο για τα συγκεκριμενα λαμπακια εχω να πω οτι δεν ειναι τοσο αντιπροσωπευτικα.
μιλαω για το προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα 316 coype 1994 μοντελο (δεν ξερω στα καινουρια αυτοκινητα κατα ποσο ειναι ) παντως στο προηγουμενο αυτοκινητο μου ο ρυθμος με τον οποιο σβηνανε δεν συμβαδιζε με τα χιλιομετρα που εκανα και θα επρεπε να αλλαξω π.χ λαδια.
ουτε στο αυτοκινητο που εχω τωρα (m3 e36) δινω βαση στα λαμπακια (ειναι μονιμα αναμμενα τα κοκκινα λαμπακια) ακολουθω μονο τις σημειωσεις μου.
εμενα το ερωτημα μου ειναι:
αν περναει καποιο ορισμενο χρονικο διαστημα ανεξαρτητως με τα χιλιομετρα που εχουμε κανει πρεπει να αλλαζουμε τα λαδια?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-03-11, 15:36
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mimisbmw Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα το ερωτημα μου ειναι:
αν περναει καποιο ορισμενο χρονικο διαστημα ανεξαρτητως με τα χιλιομετρα που εχουμε κανει πρεπει να αλλαζουμε τα λαδια?
Ναι.
Τώρα, το πόσο είναι το διάστημα αυτό δε μπορώ να το πω με βεβαιότητα και εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες, με βασικότερο τις συνθήκες χρήσης του αυτοκινήτου.
Προσωπικά, δε θεωρώ πως ένα λάδι ακόμα και 5.000 χλμ να έχει με το που περάσει τους 12 μήνες είναι για πέταμα, καθώς δε μου φαίνεται λογικό μετά από το διάστημα αυτό να χάνονται ξαφνικά οι ιδιότητες των λαδιών.
Από την άλλη, ενδέχεται αν το αυτοκίνητο "σκίζεται" κάθε φορά που χρησιμοποιείται, ακόμα και οι 12 μήνες να είναι μεγάλο χρονικό διάστημα.

Δεν θεωρώ πως υπάρχει λοιπόν κάποιο ακριβές στάνταρ στους 12 μήνες φερειπείν, απλά καλό είναι τα λάδια πάνω κάτω να αλλάζονται πριν πιάσουν τα μεγάλα κρύα του χειμώνα, κάτι που συμβαίνει περίπου ανά 12 μήνες και γι'αυτό έχει επικρατήσει σε μεγάλο βαθμό το διάστημα αυτό.
Εγώ αν το αμάξι το κινούσα λίγο και σχετικά χαλαρά, μπορεί να άφηνα τα λάδια και 2-3 μήνες πάνω από τους 12.

Αν πάλι το αμάξι έχει αρχίσει να τσιμπάει λάδι, αυτό πολλές φορές είναι ένδειξη πως έχει γίνει πολύ λεπτό έχοντας χάσει τις ιδιότητές του και καλό είναι να αλλαχτούν σχετικά σύντομα.

Εννοείται φυσικά πως μιλούμε για απλούς κινητήρες, όχι είδικές κατασκευές όπως οι τουρμπίνες ή τα πολύστροφα μοτέρ στυλ ///M όπου οι αλλαγές πρέπει να είναι πολύ πιο αυστηρές σε συχνότητα, αλλά και για ποιοτικά και φουλ συνθετικά λάδια.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-12-17, 10:16
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Μέσα στην πόλη, με μέσες ταχύτητες 20-25km/h και με αλλαγή λαδιών ανά 7500km, ο κινητήρας έχει δουλέψει ~350 ώρες + κάποιο χρόνο στο ρελαντί...

Σε επαρχία με ήρεμη οδήγηση και max 80-100km/h, με μέσες ταχύτητες 40-45km/h, για να φτάσεις ~350 ώρες λειτουργίας και σχεδόν καθόλου ρελαντί, πρέπει να αλλάξεις λάδια στα ~15000km...
Για να μη λάβουμε υπόψη στην πόλη καταστάσεις όπως το να ξεκινάς πρωί με κρύο και σε 200 μέτρα να περιμένεις στο κωλοφάναρο κανα 5λεπτο να βγεις στον κεντρικό...να σβήνεις μοτέρ...να ξανανοίγεις μοτέρ κλπ κλπ

Αν κάποιος από εσάς λοιπόν αισθάνεται ασφαλής με το να κυκλοφορεί πόλη και να αλλάζει κάθε 7500km, θα άλλαζε στην επαρχία ανά 15000km;;;
__________________
E36 M44B19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 23-12-17 στις 10:20
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-12-17, 13:10
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιος από εσάς λοιπόν αισθάνεται ασφαλής με το να κυκλοφορεί πόλη και να αλλάζει κάθε 7500km, θα άλλαζε στην επαρχία ανά 15000km;;;
Καλή ερώτηση. Μήπως λοιπόν στην πόλη θα έπρεπε να αλλάζουμε πιο συχνά;
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-12-17, 13:38
Το avatar του χρήστη dimimav
dimimav Ο χρήστης dimimav δεν είναι συνδεδεμένος
bmw supertronic
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Μηνύματα: 178
dimimav is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέσα στην πόλη, με μέσες ταχύτητες 20-25km/h και με αλλαγή λαδιών ανά 7500km, ο κινητήρας έχει δουλέψει ~350 ώρες + κάποιο χρόνο στο ρελαντί...

Σε επαρχία με ήρεμη οδήγηση και max 80-100km/h, με μέσες ταχύτητες 40-45km/h, για να φτάσεις ~350 ώρες λειτουργίας και σχεδόν καθόλου ρελαντί, πρέπει να αλλάξεις λάδια στα ~15000km...
Για να μη λάβουμε υπόψη στην πόλη καταστάσεις όπως το να ξεκινάς πρωί με κρύο και σε 200 μέτρα να περιμένεις στο κωλοφάναρο κανα 5λεπτο να βγεις στον κεντρικό...να σβήνεις μοτέρ...να ξανανοίγεις μοτέρ κλπ κλπ

Αν κάποιος από εσάς λοιπόν αισθάνεται ασφαλής με το να κυκλοφορεί πόλη και να αλλάζει κάθε 7500km, θα άλλαζε στην επαρχία ανά 15000km;;;
Έχεις απόλυτο δίκιο στις διαπιστώσεις σου.
Όμως ένα αυτοκίνητο δύσκολα κανει αποκλειστικά πόλη ή και αποκλειστικά επαρχεία.
Θα δουλέψεις και πόλη αλλά θα κάνεις και κάνα ταξιδακι όπου θα μαζευτούν εκεί πιο εύκολα χιλιόμετρα.
Όποτε εκτιμώ για κάποιον που κάνει μικτή χρήση το αυτοκίνητο του μια αλλαγή ανάμεσα στις εφτά μισή και εννιά χιλιάδες θα ήταν σωστή.τωρα για πόλη μόνο πέντε χιλιάδες.και για αμάξι σκ που κάνει ταξίδια δέκα χιλιάδες είναι μια λογική αλλαγή
__________________
Το να ρωτας τις μηχανες αν μπορουν να σκεφτουν είναι σα να ρωτας τα υποβρυχια αν μπορουν να κολυμπουν
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-12-17, 20:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Στο Ε28, υποθέτω και στο Ε30,
υπήρχε ένας αλγόριθμος, χρόνου, εκκινήσεων, θερμοκρασίας μοτέρ και στροφών..
Ιξώδες δεν έβλεπε, κατάσταση λαδιού δεν έβλεπε.. νερο να έβαζες, λάδι θεωρούσε οτι έχεις..
Αν είχε διαρροή δεν ήξερε οτι λείπει λάδι, ούτε αν συμπλήρωνες ή άλλαζες χωρίς μηδενισμό οτι το είχες κάνει..
Ενα απολύτως τυφλό σύστημα ήταν με κάποιες παραδοχές, αλλά σε γενικές γραμμές δούλευε σωστά και με ακρίβεια..
Μου έχει ανάψει Oil service στα 1000 χιλιόμετρα εμένα προσωπικά όταν έπινα το λάδι στο Ε28...
Εχω σβήσει πράσινο λαμπάκι, μόνο κάνοντας εκκινήσεις, χωρίς το αμάξι να κινηθεί...

Στα γενικότερα θέματα...
Τα λάδια αλλάζουν ανεξαρτήτως χιλιομέτρων, στο εξάμηνο εαν το αμάξι κυκλοφορεί..
Και στο έτος εάν το αμάξι κάθεται..
Στα ε30 καλό είναι να μην ξεπερνάει τα 5000χλμ απο αλλαγή σε αλλαγή..

Στο Ε46 θέλει αλλαγή κάθε 25.000 χιλιόμετρα...
Τα αλλάζω όταν ο μετρητής δείχνει 16.000 όταν δείχνει 8.000 και όταν δείχνει μηδεν..
Τα 25.000 ανάλογα με τη χρήση μου είναι απο 16.500 μέχρι 23.000 χιλιόμετρα..
Λέει λοιπόν 25.000 αλλά τα πραγματικά χιλιόμετρα κίνησης είναι πάντα λιγότερα...
Συνεπώς και στα Ε46 έχει αλγόριθμο που αφαιρεί χρόνο / χιλιόμετρα απο το προβλεπόμενο...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-12-17, 01:16
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
στο Ε30,
υπήρχε ένας αλγόριθμος, χρόνου, εκκινήσεων, θερμοκρασίας μοτέρ και στροφών..
Ιξώδες δεν έβλεπε, κατάσταση λαδιού δεν έβλεπε.. νερο να έβαζες, λάδι θεωρούσε οτι έχεις..
Στο E30 έχει σίγουρα τέτοιο, το έχω διαβάσει.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.