Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 03-03-16, 23:31
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
χαχαχαχαχ λες? δε θελω να το σκιζω το καημενο μωρε...που και που μονο αν υπαρχει λογος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 03-03-16, 23:32
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Κι εγώ το προσέχω το δικό μου στο ζέσταμα και τα σέρβις, αλλά το σκίσιμο, σκίσιμο. Και μετά που γυρνάω σπίτι και το χαζεύω 2 λεπτά αφού παρκάρω, το λέω κι εγώ καημένο.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-03-16, 23:43
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Talking

αχαχαχαχ ετσι ακριβως
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 04-03-16, 12:48
performance Ο χρήστης performance δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 202
performance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελάτε τώρα και αφήστε αυτό που κάνετε οτι δεν καταλαβαίνετε...
0,7 λίτρα σε κάθε 1000 χλμ θα κάψει αν πάς με πρώτη στον κόφτη για 1000 χιλιόμετρα..
Οχι αν πάς με 5η και 2000 στροφές..
Διαχωρίστε τι λέει το εργοστάσιο για να μην πληρώνει αντικατάσταση κινητήρων
τον ένα πίσω απο τον άλλο, με το τι είναι το πραγματικά αναμενόμενο σαν κατανάλωση λαδιού..
Να θυμάστε.. Ολα τα αυτοκίνητα καίνε λάδι, όλοι οι κινητήρες καίνε λάδι..
Αυτό που λέμε οτι δεν κάψαμε λάδι, επειδή δεν συμπληρώνουμε είναι λάθος στην πραγματικότητα..
Οταν πηγαίνουμε το αμάξι για αλλαγή λαδιών, θέλουμε ο κινητήρας να είναι ζεστός, για να βγεί το λάδι εύκολα..
Οταν συμπληρώνουμε μετά λάδι, το λάδι είναι κρύο...
Πράγμα που σημαίνει οτι βάζουμε περισσότερη ποσότητα κρύου λαδιού για να έρθουμε στο δείκτη σε σχέση με το εάν βάζαμε μέσα λάδι 130 βαθμών..
Πέραν του απλού δεδομένου πως σε κάθε αλλαγή βάζουμε ας πούμε 4 λίτρα λάδι ενω το
εργοστάσιο ζητάει 3,75..
(ας πούμε...)
Για αυτό.. Πάντα ελέγχουμε τα λάδια ζεστά.. Ποτέ κρύα..
Επιπρόσθετα να ξέρετε οτι πάντα υπάρχει παρακράτηση λαδιού σε κοιλότητες του κινητήρα..
Αν βάλετε ας πούμε 4 λίτρα λάδι, στην ουσία έχετε μέσα στο μοτέρ ΠΑΝΤΑ περισσότερο απο 4 λίτρα...
Επιπρόσθετα, η κλίση που έχει το αυτοκίνητο, είτε εμπρός, είτε πίσω, είτε δεξιά, είτε αριστερά, επηρεάζει το δείκτη..
Να θυμάστε.. το λάδι του κινητήρα φουσκώνει κατα το ασύλληπτο 0,06% για κάθε βαθμό
κελσίου, άρα τα 4 λίτρα που βάζετε κρύα, αντιστοιχούν σε 4,3 / 4,4 λίτρα ζεστού λαδιού..
Αρα, χωρίς να χάσετε χιλιοστό απο το δείκτη, έχετε κάψει 0,3-0,4 λίτρα με το καλημέρα..
Αυτά...
Ελπιζω να μην ειμαι πολυ εκτος θεματος αλλα θα το ρωτησω.
Το δικο μου αυτοκινητο μενει μια εβδομαδα ακινητο και καποια στιγμη τσεκαρω λαδια.(Χωρις να εκκινησω το κινητηρα.)
Αυτο που βλεπω στο δεικτη ειναι πλασματικο?
Ειχα την εντυπωση πως εβλεπα την ακριβεστερη δυνατη σταθμη,αφου οποια ποσοτητα λαδιου γυρω-γυρω εχει καταληξει στο κατω μερος του καρτερ.(Οκ δεν ειναι στεγνο το μοτερ αλλα καταλαβαινεις τι θελω να πω.)
Ευχαριστω!
(Ν42Β20Α)
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 04-03-16, 13:12
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Είναι εντελώς λάθος.

Στο αυτοκίνητο σου, στο βιβλιαράκι του κατασκευαστή, γράφει ότι για να μετρήσεις λάδια, με ζεστό μοτέρ (κανονική θερμοκρασία λειτουργίας), το σβήνεις, το αφήνεις 5-10 λεπτά και μετά μετράς.
Να είναι ακόμα ζεστό.

Να και το document από τα παλιά χρόνια...(από το 2007).

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...61&postcount=7
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 04-03-16 στις 13:21
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 04-03-16, 14:15
performance Ο χρήστης performance δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 202
performance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι εντελώς λάθος.

Στο αυτοκίνητο σου, στο βιβλιαράκι του κατασκευαστή, γράφει ότι για να μετρήσεις λάδια, με ζεστό μοτέρ (κανονική θερμοκρασία λειτουργίας), το σβήνεις, το αφήνεις 5-10 λεπτά και μετά μετράς.
Να είναι ακόμα ζεστό.

Να και το document από τα παλιά χρόνια...(από το 2007).

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...61&postcount=7
Απολυτως σαφες!
Και η πλακα ειναι πως το service manual της μοτοσυκλετας που εχω (GSX-R 1000) περιγραφει ακριβως την ιδια διαδικασια για ελεγχο της σταθμης του λαδιου.
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 04-03-16, 15:54
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από performance Εμφάνιση μηνυμάτων
Απολυτως σαφες!
Και η πλακα ειναι πως το service manual της μοτοσυκλετας που εχω (GSX-R 1000) περιγραφει ακριβως την ιδια διαδικασια για ελεγχο της σταθμης του λαδιου.
Ευχαριστω.
Περιγράφει αυτή τη διαδικασία γιατί όταν είναι κρύο το μοτέρ από την προηγούμενη μέρα τα λάδια με τη βαρύτητα έχουν κατέβει όλα στην ελαιολεκάνη.Ολοι οι κατασκευαστές γράφουν 3-5 λεπτά στο ρελαντί και έλεγχος μετά από λίγα λεπτά.Και εγώ αυτό τον τρόπο ξέρω και έχω δει σε όλα τα manual είτε αυτοκινήτων είτε μοτοσυκλετών που έχω-είχα στην κατοχή μου.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 04-03-16, 22:04
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
ας το μετρηση καποιος οπως προβλεπετε μετα να αφησει το αυτοκίνητο στο ιδιο σημειο μέχρι την επομενη το πρωι να μας πει και εμας τι διαφορα θα υπαρχει ετσι για την περιεργεια. Ασε που οποιος το κανει αυτο θα ξερει και πόσο πρεπει να ειναι ο δεικτης του σε μετρημα με παγωμενο αυτοκινητο κατι που βολευει μια χαρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-03-16, 10:40
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
μετα απο τοσα χρονια ενα μεγαλο ποσοστο του λαδιου που καιγεται ειναι απο τα τσιμουχακια βαλβιδων
εμενα το αμαξι μ ειναι του 1991 και το πηρα το 2009 με 28.000κμ και εκαιγε λαδι απο τα τσιμουχακια
τα αλλαξα (πολυ ευκολα σχετικα) και τωρα καμια σχεση
εγω βεβαια ειχα και τα αντιστοιχα συμπτωματα που εδειχναν τσιμουχακια
λοιπον
αν εχεις το αμαξι να το κουνησεις 3 μερες πχ
και πας το πρωι να βαλει εμπρος
και με το που το βαλεις βγαλει λιγο καπνο για 1 με 2 δευτερολεπτα σημαινει οτι χανει απο κει....
οποτε σου φευγει το αγχος....
αλλα και απο την αλλη αν δν ειναι αυτο....και δν βλεπεις να βγαζεις καπνο απο την εξατμιση γενικα δεν εχεις λογο να σκας κατα τη γνωμη μου
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.