Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 07-05-09, 16:01
Το avatar του χρήστη Christoforos
Christoforos Ο χρήστης Christoforos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-03-2009
Μηνύματα: 31
Christoforos is an unknown quantity at this point
Παιδες εγω που το αυτοκινητο τρεμοπαιζε και ρεταριζε..το πηγα και τελικα μου αλλαξαν 2 μπεκ...Κακης ποιοτητα βενζινας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-05-09, 13:23
Το avatar του χρήστη Zer0cooL
Zer0cooL Ο χρήστης Zer0cooL δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-10-2007
Μηνύματα: 489
Zer0cooL will become famous soon enoughZer0cooL will become famous soon enough
Μπορει να εξηγησει καποιος τι ενοειτε οταν λετε ρεταρισμα? Μη καλη ανταποκριση του γκαζιου σε επιταχυνση? Αν ναι, απ την αρχη? Σε ποσες στροφες?
Προσπαθω να βρω αν υπαρχουν αυτες οι παιδιες ασθενεις και στο δικο μου αλλα δεν εχω αντιληφθει κατι ως τωρα (και μακαρι να παραμεινει ετσι...)
__________________
Εχω κι εγω ενα κλειδι....του παραδεισου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-05-09, 14:31
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Ανεβοκατεβασμα των στροφων του κινητηρα,και συνηθως οταν πατας γκαζι δεν ανεβαζει πανω απο καποιο αριθμο στροφων
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-07-09, 08:59
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Το ρετάρισμα(επαναλαμβάνω) όπως το συναντώ εγώ είναι το εξής.
Με ταχύτητα στην δευτέρα και στροφές στις 1200 περίπου εν κινήση , κάνω απότομο πάτημα και μέχρι να φτάσει και ξεπεράσει τις 2500 στροφές κάνει μια δύο διακόπες στιγμιαίεες.
Πολύ σπάνια να κάνει και μια διακοπή εν κινήση με σταθερή ταχύτητα ταξιδίου περίπου στα 130 χμ/ώρα.
Οι προσπάθεις που έχουν γίνει για διόρθωση του θέματος στην δική μου περίπτωση περιορίσθηκαν σε update/upgrade του λογισμικού του εγκεφάλου που διαχειρίζεται τον κινητήρα.
Η τελευταία προσπάθεια επίλυσης του θέματος έγινε χθές μιας και στις 13-7 κλείνει διετία το αυτοκίνητο (εγγύηση)
Οι πράξεις που έγιναν χθές ήταν:
Upgrade εκ νέου του εγκεφάλου , επίσης ανιχνέυσανε μια δισλειτουργία της βαλβίδας ανακύκλωσης καυσαερίων ?????* η οποία όπως μου είπε ο τεχνικός δεν είναι και τελείως άσχετη με το πρόβλημα μου.
Σε αλλαγές ανταλακτικών δεν προχώρησε γιατί όπως μου εξήγησε , απο την στιγμή που ούτε κάποιο malfuction διεγνώσθη απο το αυτοκίνητο , αλλά ούτε απο τον έλεγχο του συνεργείο βρέθηκε κάτι , δεν μπορούσαν να προχωρήσουν σε μια ¨τυφλή αντικατάσταση¨
Επίσης ως .....τριτεύουσα ερώτηση ήταν αυτή της ποιότητας της βενζίνης.
Οταν του απάντησα μόνο 100 άρα μου είπε οτι είναι ο,τι κάνω σωστά.
Εχθές παρέλαβα και θα το παρακολουθώ.....

*τι κάνει αυτή?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-08-09, 01:11
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
εχεις ακόμη πρόβλημα με τα κομπιάσματα ή λύθηκε το θέμα?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-08-09, 09:47
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ρετάρισμα(επαναλαμβάνω) όπως το συναντώ εγώ είναι το εξής.
Με ταχύτητα στην δευτέρα και στροφές στις 1200 περίπου εν κινήση , κάνω απότομο πάτημα και μέχρι να φτάσει και ξεπεράσει τις 2500 στροφές κάνει μια δύο διακόπες στιγμιαίεες.
Πολύ σπάνια να κάνει και μια διακοπή εν κινήση με σταθερή ταχύτητα ταξιδίου περίπου στα 130 χμ/ώρα.
Οι προσπάθεις που έχουν γίνει για διόρθωση του θέματος στην δική μου περίπτωση περιορίσθηκαν σε update/upgrade του λογισμικού του εγκεφάλου που διαχειρίζεται τον κινητήρα.
Η τελευταία προσπάθεια επίλυσης του θέματος έγινε χθές μιας και στις 13-7 κλείνει διετία το αυτοκίνητο (εγγύηση)
Οι πράξεις που έγιναν χθές ήταν:
Upgrade εκ νέου του εγκεφάλου , επίσης ανιχνέυσανε μια δισλειτουργία της βαλβίδας ανακύκλωσης καυσαερίων ?????* η οποία όπως μου είπε ο τεχνικός δεν είναι και τελείως άσχετη με το πρόβλημα μου.
Σε αλλαγές ανταλακτικών δεν προχώρησε γιατί όπως μου εξήγησε , απο την στιγμή που ούτε κάποιο malfuction διεγνώσθη απο το αυτοκίνητο , αλλά ούτε απο τον έλεγχο του συνεργείο βρέθηκε κάτι , δεν μπορούσαν να προχωρήσουν σε μια ¨τυφλή αντικατάσταση¨
Επίσης ως .....τριτεύουσα ερώτηση ήταν αυτή της ποιότητας της βενζίνης.
Οταν του απάντησα μόνο 100 άρα μου είπε οτι είναι ο,τι κάνω σωστά.
Εχθές παρέλαβα και θα το παρακολουθώ.....

*τι κάνει αυτή?
θα μπορούσε κάποιος να μας ενημέρωνε τι συμπτώματα έχει η δυσλειτουργεία της βαλβίδας επιστροφής καυσαερίων; Μπορεί να δικαιολογήσει τα προβλήματά μας;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-08-09, 11:23
Georgios... Ο χρήστης Georgios... δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Μηνύματα: 174
Georgios... is on a distinguished road
Μαλλον εγω πρεπει να ειμαι ο πιο γκαντεμης με E92....
μια φορα ειπα να δοκιμασω 100αρα...
μια φορα να αλλαξω βενζιναδικο.....
και μια φορα εβαλα (αναγκαστικα) βενζινη απο αγνωστο βενζιναδικο....
αποτελεσμα?
3 αλλαγες μπεκ σε λιγοτερο απο μηνα...
το καλυτερο? και οι 3 αρχισαν 5-6 μερες αν θυμαμαι καλα μετα τη ληξη της εγγυησης....................
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-08-09, 11:47
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις ακόμη πρόβλημα με τα κομπιάσματα ή λύθηκε το θέμα?
Δεν είμαι ικανοποιημένος με το θέμα....υπάρχει ακόμα ....
Το μόνο που έχω εντοπίσει είναι πως μετά απο αρκετή ώρα λειτουργίας του κινητήρα (καμιά ώρα) το φαινόμενο αυτό δεν παρουσιάζεται... (χωρίς να είμαι κ απόλυτος ) , τώρα τι συμπέρασμα μπορεί να βγεί απο αυτό δεν ξέρω...
Είναι μια ιδιάζουσα περίπτωση πάντως γιατί ,
πρώτον , δεν εμφανίζεται κάποιο malfunction στο bc ώστε να ¨πατήσεις¨ πάνω σε αυτό, και δεύτερον μπορεί σε μια δοκιμή που θα το δώσεις να μην το κάνει το ρετάρισμα....
Το ρετάρισμα όμως μετά απο 30500 χιλιόμετρα μπορώ να πω πως υπάρχει και το χρεώνω ως μειονέκτημα του κινητήρα μου.-
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-08-09, 16:54
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
δεν μπορώ να χωνέψω σε ένα τόσο ωραίο αυτοκίνητο να μην μπορούμε να βρούμε άκρη. 2 τα τινά. Η είναι κάτι που δεν ανιχνεύεται προφανώς από τον εγκέφαλο(πιθανό), ή είναι κατασκευαστικό ελλάτωμα του αυτοκινήτου. Είμαι πολύ υπέρ της συνολικής διαμαρτυρίας κατά της BMW όλων όσων έχουμε πρόβλημα.(κάποιος φίλος το είπε), αρκεί βέβαια να να εμφανιστούν και κάποιοι οι οποίοι δεν έχουν.
ρε παιδιά σε όλους το κάνει αλλά δεν του δίνουν σημασία ή μήπως κάποια αυτοκίνητα βγήκαν με πρόβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-09-09, 09:51
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι ικανοποιημένος με το θέμα....υπάρχει ακόμα ....
Το μόνο που έχω εντοπίσει είναι πως μετά απο αρκετή ώρα λειτουργίας του κινητήρα (καμιά ώρα) το φαινόμενο αυτό δεν παρουσιάζεται... (χωρίς να είμαι κ απόλυτος ) , τώρα τι συμπέρασμα μπορεί να βγεί απο αυτό δεν ξέρω...
Είναι μια ιδιάζουσα περίπτωση πάντως γιατί ,
πρώτον , δεν εμφανίζεται κάποιο malfunction στο bc ώστε να ¨πατήσεις¨ πάνω σε αυτό, και δεύτερον μπορεί σε μια δοκιμή που θα το δώσεις να μην το κάνει το ρετάρισμα....
Το ρετάρισμα όμως μετά απο 30500 χιλιόμετρα μπορώ να πω πως υπάρχει και το χρεώνω ως μειονέκτημα του κινητήρα μου.-
Διάβασα πως κάποιος έλυσε το πρόβλημα αυτό, με καθαρισμό και στεγανοποίηση με σιλικόνη, του σημείου που συνδέεται ηλεκτρικά ο αισθητήρας λ. Αν πράγματι πιάνει εκεί υγρασία μάλλον δικαιολογούνται τα κομπιάσματα στα χαμηλά αλλά και αυτά τα σκαλοπάτια ισχύος στις 2000σ/λ και ίσως και στις πιο ψηλές στροφές. Απο κεί και πέρα, ίσως να διακιολογείται και αυτό που περιγράφεις ότι μετά από 1 ώρα λειτουργείας βελτιώνεται η κατάσταση, ίσως διότι λόγο θερμοκρασίας που αναπτύσσεται κάποιο κομμάτι της υγρασίας εξατμίζεται. Τι γνώμη έχεις; Νομίζω ότι αξίζει το κόπο να το δοκιμάσουμε. Φτηνό και ανώδυνο είναι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.