Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Projects

Projects Εδώ γράφουμε με λεπτομέριες αξιόλογες μετατροπές κάθε είδους (μηχανικές, ηλεκτρονικές, ηλεκτρικές, ηχητικές κ.α) που έχουμε κάνει στα αυτοκίνητά μας, περιγράφουμε τη διαδικασία και τα κόστη. Ιδανικά βάζουμε και φωτογραφίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-02-14, 15:04
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Καλησπερα ξανα . Υστερα απο 5 σχεδον μηνες ειναι η ωρα να κανω μια ανανεωση-ενημερωση του project . Ο εμπρος αξονας ειναι σχεδον ετοιμος , αγοραστηκαν ψαλιδια απο M3 e36 97'+ , camber-caster plates και περιμενω μεσα στη βδομαδα το ταχυδρομειο να μου φερει τα rod ends για τις βασεις των ψαλιδιων . Για τον πισω αξονα ψαχνω να βρω μια λυση σε coilover εφαρμογη , και μπορω να πω οτι μου εχει παρει αρκετο καιρο αφου θα ειναι κατι φτιαχτο και οικονομικο μιας και θα ειναι μια παροδικη λυση ωστε να γινουν καποιες μετρησεις και στη συνεχεια ( δηλαδη περιπου του χρονου τετοια εποχη ) θα μπουν coilover Nitron η' Moton . Στον τομεα τον φρενων εχω καταληξει σε Ap racing , για εμπρος τα CP 5200 ( απο TVR ) και για πισω τα CP 7600 ( απο MG TF ) . Επισης θα ηθελα να μου λυσετε μια απορεια σχετικα με το μοτερ . Εχω σχεδον καταληξει σε m42 το οποιο θα γινει με τη βοηθεια καλου φιλου turbo με πιεση 0,5 με 0,6 bar . Η απορεια-ερωτηση που εχω , ειναι σχετικη με την ECU , δηλαδη μπορει να δουλεψει ως εχει η' χρειαζεται οπωσδηποτε προγραμματισμο η' χρειαζεται παραλληλη ECU . ( Δυστηχως στο τομεα των ηλεκτρονικων-ηλεκτρολογικων εχω μηδαμινη εμπειρια ) . Φυσικα το μοτερ θα γινει rebuilt . Φωτογραφιες θα ανεβασω σε 2 βδομαδες περιπου γιατι θελω να ολοκληρωθει ωστε να γινει μια πληρεις παρουσιαση των τελευταιων μηνων .
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-02-14, 15:39
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
καλλη συνεχεια να εχεις ....οπωσδηποτε θες προγραμμα .ουτε να το σκεφτεσαι να το πατησεις χωρις να του βαλεις το προγραμμα..
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-02-14, 16:17
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Μεχρι 0.45 bar φτιαχνεις προγραμμα με τον εργοστασιακο εγκεφαλο.Απο κει και πανω πας σε αγραφο ή παραλληλο εγκεφαλο...Δεν συνιστω το 2ο εν ετει 2014,ο αγραφος ειναι μονοδρομος σε τουρμπατες εφαρμογες και θα καταργησεις afm και λ που ειναι σοβαροι περιοριστες της δυναμης...Με στοκ μοτερ δουλευεις αααανετα 1bar στο Μ42 χωρις προβληματα αξιοπιστιας.
Υ.γ Τελικα αλλαξες γνωμη για τα τουρμπατα ε???
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-02-14, 16:43
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Τα turbo παντα μου αρεσαν και μου αρεσουν αλλα δεν ηξερα πως θα ειναι σε πισωκινητο . Πριν κανα μηνα οδηγησα σε test drive τη καινουργια σειρα 3 και πηρα την αποφαση για turbo , βεβαια βοηθησαν και οι αποψεις που ακουσα εδω μεσα . Επισης λογω βαρους πιστευω πως με 200hp θα ειναι αρκετα γρηγορο , αλλα να μπορω να δουλεψω μεχρι 1 bar , δε θα πω οχι σε 0,8 η' 0,9 bar . Σε αγραφο υπαρχει καποια εταιρια που θα προτεινατε ? Τετοια τυπου chip http://store.vacmotorsports.com/mill...px?Thread=True ειναι για μεχρι 0,45 bar ?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-02-14, 17:02
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Δεν ξέρω αν αντέχει το μοτέρ, αλλά στη θέση σου θα κοίταγα κάτι σε περίπου 240hp και πάνω
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-02-14, 19:08
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα turbo παντα μου αρεσαν και μου αρεσουν αλλα δεν ηξερα πως θα ειναι σε πισωκινητο . Πριν κανα μηνα οδηγησα σε test drive τη καινουργια σειρα 3 και πηρα την αποφαση για turbo , βεβαια βοηθησαν και οι αποψεις που ακουσα εδω μεσα . Επισης λογω βαρους πιστευω πως με 200hp θα ειναι αρκετα γρηγορο , αλλα να μπορω να δουλεψω μεχρι 1 bar , δε θα πω οχι σε 0,8 η' 0,9 bar . Σε αγραφο υπαρχει καποια εταιρια που θα προτεινατε ? Τετοια τυπου chip http://store.vacmotorsports.com/mill...px?Thread=True ειναι για μεχρι 0,45 bar ?
Δεν εχει καμια μα καμια σχεση το νεο 3αρι που οδηγησες σαν μοτερ,με το δικο σου ομως...Λαθος εντυπωση απεκτησες....Προγραμμα,ειτε στον δικο σου εγκεφαλο ειτε με αγραφο θα φτιαξεις χειροποιητο σε δυναμομετρο κι οχι universal....Δυστυχως βλεπω οτι δεν εχεις μεγαλη σχεση με το αντικειμενο και πας να μπλεξεις σε μια ιστορια που ΠΡΕΠΕΙ να γνωριζεις για να μην μπλεξεις.....Κυριως να μην σε κανουν μεροκαματο τα απανταχου μαστορια...
Υ.γ τα περιπου 200+hp που θα βγαλεις με πιεση 0.5-0.7bar περιπου θα πηγαινουν λιγο καλυτερα απο ενα εργοστασιακο 328 μεχρι τα τα 160χλμ..Απο κει και πανω τα κυβικα θα σε μαζευουν....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-02-14, 19:37
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Απο ηλεκτρολογικα-ηλεκτρονικα το ειπα οτι δε γνωριζω πολλα πραγματα , αλλα γι' αυτο ζηταω βοηθεια για να μαθω προς τα που πρεπει να κινηθω . Οποτε κοιταω αποκλειστικα για αγραφο εγκεφαλο και προγραμμα σε δυναμομετρο . Επισης θελω να κανω και μια χαζη πιστευω ερωτηση , μετατροπη ( μοτερ , σασμαν , πλεξουδα , εγκεφαλος ) απο τα νεα turbo μοντελα της bmw μπορω να κανω χωρις αγραφο εγκεφαλο η' θα χρειστει αγραφος για το immobilizer ?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-02-14, 19:55
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεχρι 0.45 bar φτιαχνεις προγραμμα με τον εργοστασιακο εγκεφαλο.Απο κει και πανω πας σε αγραφο ή παραλληλο εγκεφαλο...Δεν συνιστω το 2ο εν ετει 2014,ο αγραφος ειναι μονοδρομος σε τουρμπατες εφαρμογες και θα καταργησεις afm και λ που ειναι σοβαροι περιοριστες της δυναμης...Με στοκ μοτερ δουλευεις αααανετα 1bar στο Μ42 χωρις προβληματα αξιοπιστιας.
Υ.γ Τελικα αλλαξες γνωμη για τα τουρμπατα ε???
mike...μην εισαι απολυτος με τους παραλληλους. Στον δικο μου παραλληλο...μπορεις να καταργησεις το afm και να παιζεις με map.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-02-14, 21:01
Το avatar του χρήστη Vasilis M3
Vasilis M3 Ο χρήστης Vasilis M3 δεν είναι συνδεδεμένος
M3 E30...new target CSL!
 
Εγγραφή: 13-04-2010
Μηνύματα: 647
Vasilis M3 has a spectacular aura aboutVasilis M3 has a spectacular aura about
Εγώ φίλε μου θα στο ξαναπώ και ας καταντάω κουραστηκός..

Με τα λεφτά που θα δώσεις για να τουρμπίσεις τον Μ42 παίρνεις έναν S50b30 με εξατάχυτο κιβώτιο και κάνεις την δουλειά σου.Ή και μοτέρ απο Μ5 Ε34 αν θες..

Για αναβάσεις θέλεις και λίγο ροπή να ανεβαίνει σωστά το εργαλείο.Στα συν αυτής της μετατροπής είναι:

-Πολυφορεμένη μετατροπή,άρα και αρκετοί μάστορες που θα μπορούν να την βγάλουν εις πέρας...

-Αρκετά ατμοσφαιρικά άλογα και ροπή.

-Μοτέρ σκυλί.

Το να δώσεις λεφτά για να τουρμπίσεις και να είσαι δίπλα με ένα 325-328 δεν είναι βλακεία?

Φιλικά Βασίλης
__________________
Lunatic ζούμε,με Μ3 να σε δούμε!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-02-14, 21:58
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
εγω για αυτες τις περιπτωσεις-πιστα,αναβαση- θα προτεινα 2 λυσεις...λιγο xtreme για ελληνικα δεδομενα αλλα γινονται...

1)μοτερ sr20det..με 1500 και με μαμα πραγματακια θα φτασεις για 250hp καθε μερα γυρω στα 3-4χιλ συνολο....κρατας οπωσδηποτε σασμαν bmw (εξακυλινδρο για αξιοπιστια!)

2)μοτερ 20vt group vag...παλι μαμα 225hp..250 φουσκωμενο παλι με κοστος επισης στα 3-4χιλ..για μαμα καταστασεις...ξανα bmw σασμαν....

τα παραπανω ειναι καλες λυσεις αλλα οπωσδηποτε με καλο ηλεκτρολογο..αλλιως ειναι αρκετα τα προβληματα που θα προκυψουν....

υγ..συμφωνω με την ιδεα σου να κρατησεις ελαφρα μουτρα...

υγ2...μην ασχοληθεις με s14 (m3 ε30 τετρακυλινδρο μοτερ)....πολυ ακριβο hobby....συν οτι τις ροπες των παραπανω ισως να μην τις δεις ποτε!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.