Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #221  
Παλιά 15-02-12, 23:41
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Στο εξειδικευμένο συνεργείο BMW που πηγαίνω.

Πριν 4 χρόνια τα είχα πάρει από αντιπροσωπεία πάλι τόσο. Τα λαστιχάκια της BMW είναι πολύ καλής ποιότητας. Δε χρειάζεται όλο το σύστημα αλλαγή εντωμεταξύ, παρά μόνο τα λαστιχακια.
Αποσυναρμολογείς, συναρμολογείς (τα ελάσματα) και το βάζεις στη θέση του.

(Το ίδιο ισχύει φυσικά για όλα τα αυτοκίνητα, αρκεί να κρατάς τον υαλοκαθαριστήρα ΟΕΜ και να μην τον πετάς αν σου δώσουν σε βενζινάδικο πχ. όλο το σετ -αντίγραφο κακής ποιότητας συνήθως).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 25-02-12, 21:06
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαγή μάκτρων υαλοκαθαριστήρων με γνήσια 16.7 ευρώ
Τοσο ειχαν τα λαστιχα μονο ή ολο το σετ..?
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 29-02-12, 22:04
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Σε εξειδικευμένο συνεργείο BMW – MINI:

Ανταλλακτικά original BMW (όλα με10% έκπτωση):
1.Φίλτρο λαδιού 12,75
2.Σινεμπλόκ για οχήματα με σύστημα κλιματισμού 42,31
3.Τακάκια μπροστά 47,02
4.Δίσκοι φρένων μπροστά 107,06
Σύνολο ανταλλακτικών: 209,14

Εργασία (με 40% έκπτωση):
1.Για τα σινεμπλόκ 30,60
2.Για τακάκια και δίσκους 24,48
3.Για αλλαγή λαδιών 9,18
Σύνολο εργασίας: 79,04

Υ.Γ. Λάδια αγορά από eBay 10W40 Original BMW 5L 20 ευρώ + μεταφορικά (Ευχαριστώ τον Μάριο topmar)
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KAZA : 29-02-12 στις 22:14
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 29-02-12, 22:11
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο εξειδικευμένο συνεργείο BMW που πηγαίνω.

Πριν 4 χρόνια τα είχα πάρει από αντιπροσωπεία πάλι τόσο. Τα λαστιχάκια της BMW είναι πολύ καλής ποιότητας. Δε χρειάζεται όλο το σύστημα αλλαγή εντωμεταξύ, παρά μόνο τα λαστιχακια.
Αποσυναρμολογείς, συναρμολογείς (τα ελάσματα) και το βάζεις στη θέση του.

(Το ίδιο ισχύει φυσικά για όλα τα αυτοκίνητα, αρκεί να κρατάς τον υαλοκαθαριστήρα ΟΕΜ και να μην τον πετάς αν σου δώσουν σε βενζινάδικο πχ. όλο το σετ -αντίγραφο κακής ποιότητας συνήθως).
Έβαλα τον Αύγουστο του 2011 από την αντιπροσωπεία λάστιχα 15,89 και πριν μία εβδομάδα μου κόπηκε του οδηγού! Τα προηγούμενα πήγαν 1 χρόνο ….. Βενζινάδικο και πάλι βενζινάδικο βέβαια μόνο για λάστιχα με 1,5 ευρώ !
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 29-02-12, 22:30
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εμένα μου κράτησαν 5 χρόνια φίλε μου. Ακόμη και φέτος καθάριζαν ικανοποιητικά.
Όπως κράταγαν φοβερά τα γνήσια της Toyota (πάνω από 2 χρόνια) και λίγο λιγότερο της Fiat.

Των βενζινάδικων βγάζουν 3 μήνες το πολύ και να πώ και την αλήθεια, δεν έχω δεί να κάνουν 1.5 ευρώ.
Τάχα πάνε μαζί με το βραχίονα και τα χρεώνουν όσο ναναι.

Των βενζινάδικων είναι για μια ώρα ανάγκης που είσαι σε ταξίδι/δρόμο και σου κόβεται το δικό σου και παίρνεις ένα πρόχειρα μαζί με το βραχίονα. (αλλά κρατάς τον γνήσιο).
Έχει τύχει να μου φύγει το λάστιχο (''μαχαιράκι'') από την πιο σκληρή τετράγωνη βάση του, την πρώτη μέρα...(σε βενζινάδικου).

Μετά από 17 χρόνια που αλλάζω μάκτρα και αυτοκίνητα, μπορώ να πώ ότι μόνο τα γνήσια αξίζουν εκτός αν βρείς καλής μάρκας που θα είναι και ακριβά.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 01-03-12, 12:31
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από 17 χρόνια που αλλάζω μάκτρα και αυτοκίνητα, μπορώ να πώ ότι μόνο τα γνήσια αξίζουν εκτός αν βρείς καλής μάρκας που θα είναι και ακριβά.
+1. Τα γνήσια συνήθως βγάζουν πάνω από 2-3 χρόνια, αλλιώς καλής μάρκας. Εγώ που έβαλα σετάκι της Bosch πριν τους Ολυμπιακούς, ακόμα με το ίδιο είμαι. Αλλά και 40€ πριν 8 χρόνια!
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 01-03-12, 18:31
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
......Υ.Γ. Λάδια αγορά από eBay 10W40 Original BMW 5L 20 ευρώ + μεταφορικά (Ευχαριστώ τον Μάριο topmar)
Anytime φίλε.......

ΥΓ: Ποιά 3άρα έχεις εσύ?? Διότι έχω την αίσθηση ότι μπορούσα να σου βρω και δίσκους+τακάκια από Ebay αρκετά φθηνότερα.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 01-03-12 στις 18:45 Αιτία: προσθήκη κειμένου...
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 01-03-12, 19:36
x318big Ο χρήστης x318big δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 213
x318big is on a distinguished road
Εχει αλλαξει κανεις τσιμουχακια βαλβιδων σε 36 ?(4κυλινδρο)
Ποσο πηγε?
Επισης ψαχνω συνεργειο της προκοπης ,σε περιοχες Ηλιουπολη και γυρω τριγυρω ,γιατι καλος ο διασημος φιλος μου ,αλλα πολυ ακριβος!
π.μ αν ειναι να θεωρηθει διαφημιση και δεν επιτρεπεται ,ευχαριστω.
__________________
ειμαι ο 318big επειδη δεν μπορουσα να επανακτησω κωδικο ...ξαναγραφτηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 01-03-12, 22:29
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα μου κράτησαν 5 χρόνια φίλε μου. Ακόμη και φέτος καθάριζαν ικανοποιητικά.
Όπως κράταγαν φοβερά τα γνήσια της Toyota (πάνω από 2 χρόνια) και λίγο λιγότερο της Fiat.

Των βενζινάδικων βγάζουν 3 μήνες το πολύ και να πώ και την αλήθεια, δεν έχω δεί να κάνουν 1.5 ευρώ.
Τάχα πάνε μαζί με το βραχίονα και τα χρεώνουν όσο ναναι.

Των βενζινάδικων είναι για μια ώρα ανάγκης που είσαι σε ταξίδι/δρόμο και σου κόβεται το δικό σου και παίρνεις ένα πρόχειρα μαζί με το βραχίονα. (αλλά κρατάς τον γνήσιο).
Έχει τύχει να μου φύγει το λάστιχο (''μαχαιράκι'') από την πιο σκληρή τετράγωνη βάση του, την πρώτη μέρα...(σε βενζινάδικου).

Μετά από 17 χρόνια που αλλάζω μάκτρα και αυτοκίνητα, μπορώ να πώ ότι μόνο τα γνήσια αξίζουν εκτός αν βρείς καλής μάρκας που θα είναι και ακριβά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
+1. Τα γνήσια συνήθως βγάζουν πάνω από 2-3 χρόνια, αλλιώς καλής μάρκας. Εγώ που έβαλα σετάκι της Bosch πριν τους Ολυμπιακούς, ακόμα με το ίδιο είμαι. Αλλά και 40€ πριν 8 χρόνια!
Όπα θα με τρελάνετε ……. Ο βραχίονας μου είναι μαμά της Bosch αυτός δεν αλλάζεται , δηλαδή αλλάζω μόνο το λάστιχο στο μάκτρο και βάζω είτε της BMW με 15,89 ευρώ είτε από βενζινάδικο με 1,5 – 2 ευρώ δεν θυμάμαι καλά γιατί έχω να βάλω από βενζινάδικο 3 χρόνια …. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι στο βενζινάδικο έχει δύο είδη 1. Με χοντρή πατούρα 2. μικρή πατούρα
Τώρα από εκεί και πέρα χίλια δύο μπορεί να παίζουν ρόλο ……
1.Το αμάξι είναι εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες χωρίς κουκούλα ,μόνο εσωτερικά ένα αντανακλαστικό πανί στο μπροστινό μπαρ μπριζ
2.Κηκλοφορει 3 φορές το μήνα οπότε αν δεν βρέχει εκείνες τις μέρες οι υαλοκαθαριστήρες δεν θα δουλέψουν πέρα από κανένα απρόοπτο ή μυγάκια …..
Άρα να υποθέσω ότι ξεραίνονται και με μια άγαρμπη κίνηση να τους σηκώσεις – ξεκολλήσεις από το μπαρ μπριζ θα σχιστούν ( πιάνω το λάστιχο και το ξεκολλώ σιγά σιγά από το τζάμι ) αλλά να σας πηγαίνουν 5 και 8 χρόνια μου φαίνονται πολλά , ακόμη και στο άλλο μου αμάξι στα 2 χρόνια το πολύ θα αρχίσουν να κάνουν θόρυβο ! Τι να πω …….
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 01-03-12, 22:29
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Anytime φίλε.......

ΥΓ: Ποιά 3άρα έχεις εσύ?? Διότι έχω την αίσθηση ότι μπορούσα να σου βρω και δίσκους+τακάκια από Ebay αρκετά φθηνότερα.....
Ε30 318i Μάριε ….. έριξα μια ματιά αλλά δεν το κούρασα και πολύ γιατί δεν είχα χρόνο.
Μη κοιτάς με τα λάδια …. Είχε δώσει ο God μια πολύ ωραία λύση εκδηλώθηκε ενδιαφέρον και κάναμε την παραγγελία , δεν μπορώ όμως να χώνω άλλους για δική μου δουλειά … δεν το βρίσκω σωστό ….. Είμαι ευγνώμων τουλάχιστον από τις πληροφορίες που δίνουν τα παιδιά από το forum ! Σε ευχαριστώ πάντως που προσφέρθηκες ……
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
316i, bmw, e30, e36, service


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.