Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-10, 09:50
geonazo Ο χρήστης geonazo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-01-2010
Μηνύματα: 54
geonazo is on a distinguished road
e46 αναβαθμιση-επαναπρογραματισμος

επειδη αντιμετωπιζω προβληματα κομπιασματων στις χαμηλες στροφες με τερμα γκαζι και γενικα παρατηρω μια δυσλειτουργια του εγκεφαλου σκεφτομαι να προβω σε επαναπρογραματισμο του εγκεφαλου απο την αντιπροσωπια.δεχεται το ε46 αναβαθμιση?ποσο κοστιζει περιπου και τι χρονο χρειαζεται?ειναι επικινδυνο για τον εγκεφαλο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-10, 10:56
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
φιλε μου το αυτοκινητο δεν ειναι ''κινητο'' να το κανεις αναβαθμιση και να ερθει στα ισα του ουτε ο εγγεφαλος αρχιζιε να κανει χαζα απο μονος του!!!αυτο που εχεις σιγουρα δεν ειναι προβλημα εγγεφαλου και θελει ολοκληρη διαδικασια! !αρχικα πηγαινε κουμπωσε το σε ενα διαγνωστικο και μετα βλεπεις τι πρεπει να διορθωσεις!!!!!
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-10, 12:02
geonazo Ο χρήστης geonazo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-01-2010
Μηνύματα: 54
geonazo is on a distinguished road
απο ποτε ξερεις εσυ τι διαδικασια εχω κανει εγω για να αντιμετωπισψ το προβλημα?αν μπορεις να απαντηξσεις σε αυτο που ρωταω απαντας αλλιως απλα δες το και φυγε.τι διαδικασια να αρχισω να αλλαζω μπεκ πολλαπλασιατες και αλλα??δεν εισαι καλα μου φαινεται.το μαθαμε τωρα ολοι με το διαγνωστικο.αφου δεν τη βλεπει το διαγνωστικο τη βλαβη.οτι ειμαι junior user δεν σημαινει οτι ειμαι και ασχετος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geonazo : 13-05-10 στις 12:06
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-10, 12:35
Το avatar του χρήστη giannis_compact
giannis_compact Ο χρήστης giannis_compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2009
Μηνύματα: 819
giannis_compact will become famous soon enough
????

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geonazo Εμφάνιση μηνυμάτων
απο ποτε ξερεις εσυ τι διαδικασια εχω κανει εγω για να αντιμετωπισψ το προβλημα?αν μπορεις να απαντηξσεις σε αυτο που ρωταω απαντας αλλιως απλα δες το και φυγε.τι διαδικασια να αρχισω να αλλαζω μπεκ πολλαπλασιατες και αλλα??δεν εισαι καλα μου φαινεται.το μαθαμε τωρα ολοι με το διαγνωστικο.αφου δεν τη βλεπει το διαγνωστικο τη βλαβη.οτι ειμαι junior user δεν σημαινει οτι ειμαι και ασχετος.
Ποιος ειναι ο λογος τωρα που μιλας με τετοιο τονο και υφος?Ο φιλος παραπανω δε σου ειπε κατι κακο!Και στο κατω-κατω ειναι κανονας να βαλεις το αυτοκινητο στο διαγνωστικο μιας και πλεον δεν εχουμε πλακετες στα αυτοκινητα αλλα εγκεφαλους!Και δεν αναφερεις πουθενα οτι το εβαλες ηδη και δε βγαζει τιποτα!Επομενως πως θες να ξερουμε οτι το εβαλες και δε βγαζει κατι?Δεν υπαρχει λογος να μιλας ετσι σα να σου ειπαμε κατι κακο!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-10, 12:47
geonazo Ο χρήστης geonazo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-01-2010
Μηνύματα: 54
geonazo is on a distinguished road
Γιαννη δεν μου αρεσει το υφος του φιλου οτν μαλιστα δεν με ξερει καθολου.Σεβομαι ολες τις αποψεις , εχω αναφερθει και σε αλλα σημεια για το προβλημα αυτο οπως και πολλοι αλλοι ιδιοκτητες , απο τη μια μου λεει να παω σε διαγνωστικο και απο την αλλη εχει ηδη ο ιδιος κανει διαγνωση.επειδη δεν μου αρεσουν οι διαπληκτισμοι αναφερω οτι το προβλημα εχει να κανει με ρεταρισματα και μικροκομπιασματα στις χαμηλες κυριως στροφες και ειναι ενα προβλημα που παρατηρειτα σε ολες τις εκδοσεις σε ολα τα αυτοκινητα bmw(αθτο παρατηρησα διαβαζοντας ολα τα threads του forum).επειδη διαβασα διαφορες γνωμες αλλαγη μπεκ πλλαπλασιατων inox αισθητηρες κα και επειδη βλεπω οτο ουτε η εταιρια ουτε εμεις οι ιδιοι καταφεραμε να λυσουμε το προβλημα και προγραμματισμο δεν εχω κανει σκεφτηκα ως τελευταιο αυτο.αν μπορει καποις να απαντησει στην αρχικη μου ερωτηση , ευχαριστω
θεωρω πως το προβλημα εντοπιζεται στον εγκεφαλο μετα απο πολυ ερευνα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-10, 13:00
Το avatar του χρήστη giannis_compact
giannis_compact Ο χρήστης giannis_compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2009
Μηνύματα: 819
giannis_compact will become famous soon enough
Εγω ειχα το ιδιο προβλημα και ειχε να κανει με τον αισθητηρα λαμδα.Πολλα μπερδεματα στις χαμηλες.Επισης στο Ε46 του ξαδερφου μου ηταν μετρητης μαζας αερας!Κομπιασματα στις χαμηλες στροφες μπορει να'ναι ισως πολλαπλασιαστες-μπεκ!Σε συνεργεια τι σου χουν πει?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-10, 15:44
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Το Luft/Maf δεν ειναι απαραιτητο οτι θα στο βγαζει το διαγνωστικο σαν προβλημα και τα συμπτωματα που αναφερεις φερνουν σε αυτο.Ξεκινα πρωτα με εναν καθαρισμο,σιγουρα θα δεις διαφορα (αν οντως το προβλημα ειναι εκει).Αν δεις οτι βελτιωθηκε αλλά δεν εστρωσε ολοκληρωτικα,τοτε προχωρα σε αλλαγη.Ποσα χλμ εχεις κανει?
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-10, 16:03
geonazo Ο χρήστης geonazo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-01-2010
Μηνύματα: 54
geonazo is on a distinguished road
65.000 χλμ.αλλαξα πολλαπλασιαστες πριν απο 10.000χλμ περιπου.απο τοτε μου εχει ρεταρει το αυτοκινητο 2 φορες οταν το αναψα αλλα αμεσως επανηλθε.ειχε καταγραψει βλαβη αφλογιστια κυλινδρων.τη σβησαμε και δεν παρουσιατηκε τιποτε απο τοτε εκτος απο κομπιασματα στις χαμηλες στροφες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-10, 16:15
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geonazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη δεν μου αρεσει το υφος του φιλου οτν μαλιστα δεν με ξερει καθολου.Σεβομαι ολες τις αποψεις , εχω αναφερθει και σε αλλα σημεια για το προβλημα αυτο οπως και πολλοι αλλοι ιδιοκτητες , απο τη μια μου λεει να παω σε διαγνωστικο και απο την αλλη εχει ηδη ο ιδιος κανει διαγνωση.επειδη δεν μου αρεσουν οι διαπληκτισμοι αναφερω οτι το προβλημα εχει να κανει με ρεταρισματα και μικροκομπιασματα στις χαμηλες κυριως στροφες και ειναι ενα προβλημα που παρατηρειτα σε ολες τις εκδοσεις σε ολα τα αυτοκινητα bmw(αθτο παρατηρησα διαβαζοντας ολα τα threads του forum).επειδη διαβασα διαφορες γνωμες αλλαγη μπεκ πλλαπλασιατων inox αισθητηρες κα και επειδη βλεπω οτο ουτε η εταιρια ουτε εμεις οι ιδιοι καταφεραμε να λυσουμε το προβλημα και προγραμματισμο δεν εχω κανει σκεφτηκα ως τελευταιο αυτο.αν μπορει καποις να απαντησει στην αρχικη μου ερωτηση , ευχαριστω
θεωρω πως το προβλημα εντοπιζεται στον εγκεφαλο μετα απο πολυ ερευνα.
Είσαι παράλογος,
και μέσα στον παραλογισμό σου έχασες την σαφέστατη απάντηση για το πρόβλημα σου, που σου έδωσε ο φίλος gyiama
Ναι, ο εγκέφαλος προγραμματίζεται, ο καινούριος ανταλλακτικός είναι τελείως κενός..
Η διαδικασία απαιτεί ένα οκτάωρο.
Ναι, υπάρχει περίπτωση να καεί ο εγκέφαλος στην διαδικασία.
Το κόστος είναι 80+ευρώ, ανάλογα τον αντιπρόσωπο.. Αυτός καλύπτει και αν καεί ο εγκέφαλος.
Στα υπ'ψιν, οτι έχουν αλλαχτεί τρελές ποσότητες εγκεφάλων στη Θεσσαλονίκη 2 χρόνια μετά τον αρχικό προγραμματισμό.
Έδωσα απάντηση στα ερωτήματα σου..
Πάμε και στο πρόβλημα.
Εχω Ε46 318ι (1995-2004)
Δεν έχω κομπιάσματα, δέν έχω ρεταρίσματα. Εχω 217.000 χιλιόμετρα.
Κοινώς, δέν εχουν όλα πρόβλημα όπως λες, ή έχω τη λύση στο πρόβλημα, χωρίς να έχω κάνει επαναπρογραμματισμό.
Ο αδερφός μου έχει την Ε92 320 2005 με 130.000 χιλιόμετρα, και ομοίως δεν έχει κάνει
επαναπρογραμματισμό. Ούτε κομπιάσματα, ούτε ρεταρίσματα..
Μπορείς να συνεχίσεις την έρευνα σου, γιατί το συμπέρασμα σου δεν ισχύει..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-10, 17:23
geonazo Ο χρήστης geonazo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-01-2010
Μηνύματα: 54
geonazo is on a distinguished road
rapid fast σε παραπεμπω στο thread ρεταρει και δεν μπορουν να το φτιαξουν στα tread της σειρας 1 και σε ολα εκεινα που μιλουν για αφλογιστια κυλινδρων πολλαπλασιατσες μπεκ .υπαρχει ενα γενικοτερο προβλημα αν δεν το εχεις καταλαβει και μου κανει εντυπωση γιατι σε βλεπω να συμμετεχεις σε ολα αυτα τα treads.μη μου λες λοιπον οτι δεν υπαρχει προβλημα.μεχρι και στη bmw γερμανια εφτασε το ζητημα.στο προβλημα τωρα.δεν μιλας για αντικτασταση του εγκεφαλου αλλα για αναβαθμιση του υπαρχοντος μηπως και περιοριστει το προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.