Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 02-06-07, 19:41
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Είναι εκτός εγγύησης.Μήπως γνωρίζει κανένας το κόστος?
  #22  
Παλιά 02-06-07, 20:02
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Χθες ένας φίλος με μια νοικιασμένη 116 με μόλις 8.000 χιλιόμετρα έμεινε από τιμόνι αφού δεν είχε υποβοήθηση παρά μόνο αν αύξανες τις στροφές του κινητήρα 3.000 π.χ
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
  #23  
Παλιά 02-06-07, 22:16
Ghost_ Ο χρήστης Ghost_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2004
Μηνύματα: 127
Ghost_ is on a distinguished road
Κόστος ακριβώς δεν γνωρίζω να σου πω..... αλλά πρέπει να είναι γύρω στα 300 ευρώ μιας και πάει για αλλαγή όλη η κολόνα του τιμονιού.Φίλε Insane άσε αυτές οι αντλίες στους άσσους είναι πονεμένη ιστορία.....
  #24  
Παλιά 03-06-07, 18:44
Το avatar του χρήστη pvalavan
pvalavan Ο χρήστης pvalavan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2006
Μηνύματα: 145
pvalavan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosdov116i Εμφάνιση μηνυμάτων
BMW 116i 02/2005
2. Έγινε ενημέρωση λογισμικού του κινητήρα..
Νίκο, μετά το upgrade είδες κάποια αλλαγή σε κατανάλωση ή κάποια άλλη βελτίωση? Το upgrade το πλήρωσες ή ήταν εντός εγγύησης?
__________________
116 Sport
  #25  
Παλιά 03-06-07, 21:16
Ghost_ Ο χρήστης Ghost_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2004
Μηνύματα: 127
Ghost_ is on a distinguished road
Upgrade λογισμικού κινητήρα έχω κάνει κι εγώ(εντός εγγύησης φυσικά).Η μόνη διαφορά που είδα ήταν λίγο χαμηλότερη κατανάλωση και λίιιγο περισσότερη ροπή χαμηλά και κάπως βελτιωμένη απόκριση γκαζιού.


Αυτά......
  #26  
Παλιά 04-06-07, 09:43
Το avatar του χρήστη kyriakos33
kyriakos33 Ο χρήστης kyriakos33 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Μηνύματα: 64
kyriakos33 is on a distinguished road
Προβλήματα συνέχεια

116i Sport 08/2006
Να πω και εγώ με την σειρά μου τα δικά μου προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής με χρονολογική σειρά αρχίζοντας από το παλαιότερο:

1. Μεταλλικός θόρυβος από τον μπροστά αριστερό τροχό. Εμφανίζεται σε λακούβες και σαμαράκια και δεν εμφανίζεται όταν πατάω φρένο. Το πρόβλημα εμφανίστηκε από την πρώτη μέρα. Πηγαίνοντας στον αντιπρόσωπο μου είπε ότι είναι το λαμάκι από τα φρένα και γράσαρε το κομμάτι εκεί και όντως μειώθηκε ο θόρυβος. Επίσης μου είπε ότι με τον καιρό θα στρώσει γιατί ήταν πολύ καινούργιο το τακάκι. 4500 km μετά το πρόβλημα συνεχίζεται.
2.Ο ήχος από το ρεζερβουάρ. Το κάνει και σε μένα όταν το ρεζερβουάρ δεν είναι πολύ γεμάτο και πολύ άδειο. Σε όλες τις άλλες φάσεις μου το παρουσιάζει. Και αυτό το πρόβλημα το κάνει από τις αρχικές μέρες ζωής του. Πολύ χάρηκα πάντως που κάποιος είχε την λύση.
3.Ξαφνικά εδώ και κάποιες μέρες άρχισα να ακούω σε μικρές ταχύτητες με όλα τα παράθυρα κλειστά τριξίματα από τα παράθυρα. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν από την ζέστη ή το πλύσιμο που του έκανα τις προούμενες από το τρίξιμο μέρες. Διαβάζοντας σε αντίστοιχο forum του εξωτερικού είναι πολύ σύνηθες πρόβλημα για πολλά bmw (σειρά 3, z4, σειρά 5). Οφείλεται στα λάστιχα των θυρών και μπορεί να λυθεί με διάφορους τρόπους. Ενδεικτικά με σπρέϋ για τα λάστιχα, με ειδικές ταινίες, με περιποιήση με κερί του κομματιού που βρίσκει το λάστιχο στο μεταλλικό αμάξωμα ή σε αντικατάσταση των λάστιχων από τον αντιπρόσωπο.


Σε κανέναν μήνα περίπου θα πάω για το πρώτο μου service οπότε και θα πω να κοιτάξουν αλλά και να φτιάξουν όλα αυτά τα προβλήματα.

Παρόλα τα προβλήματα που έχει και μου βγάζει, με αποζημειώνει στον δρόμο. Αν τελειώσει βέβαια η εγγύηση θα τα πάρω στο κρανίο!


PS. Παράκληση: Για την επίλυση του προβλήματος του ρεζερβουαρ μήπως μπορούν να υπάρξουν κάποιες περισσότερες πληροφορίες για το πως έγινε και που - σε ποιον αντιπρόσωπο ή συνεργείο. Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει αυτές τις πληροφορίες με pm για να είμαι προετοιμασμένος τι θα τους πω όταν πάω να το φτιάξουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kyriakos33 : 04-06-07 στις 11:53
  #27  
Παλιά 04-06-07, 13:50
dimkyr Ο χρήστης dimkyr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Μηνύματα: 23
dimkyr is on a distinguished road
116i Sport, 07/2006
Οριστε και τα δικα μου μικρο/μεγαλο προβληματα:

1. Τριξιμο σε ολες τις θυρες απο τα πρωτα κι ολας χιλιομετρα. Αντιμετωπιστηκε στα 19000κμ με σπρεϊ σιλικονης στο συνεργειο. Ο θορυβος απλα υποχωρησε για μερικες μερες και επανηλθε υστερα απο 1000-1500Κμ. Μαλλον πρεπει να μαθουμε να ζουμε με αυτο!
2. Ο γνωστος θορυβος απο το ρεζερβουαρ, θα το επισημανω στο επομενο σερβις. Ειχα αναφερει την τελευταια φορα στο συνεργειο οτι ακουω ενα κοπανημα προερχομενο απο το πισω μερος του αυτοκινητου αλλα δεν υπηρξε ανταποκριση. Ο λογος της επισκεψης στο συνεργειο τοτε ηταν για
3. Αλλαγη τιμονιερας (ειναι αλλο κομματι απο την κρεμαγιερα), δουλεια ηλεκτρολογου, υστερα απο ενα τριξιμο που ακουγα στο τιμονι οταν εστριβε, ειτε εν στασει ειτε εν κινησει. Το καλυψε η εγγυηση, αλλα μου το ξανακανει υστερα απο 3000κμ...

Συμφωνω με Κυριακο33, η εγγυηση ειναι ενα θεμα!
  #28  
Παλιά 04-06-07, 21:06
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με τον ghost είχα και εγώ φίλε pvalavan.Αλλά έχω ένα νέο καθόλου ευχαριστο.Σε κάποια αναφορά μου παραπάνω σας είπα για το σκορτσάρισμα του αυτοκινήτου.Ένας φίλος γι'αυτό το λόγο άλλαξε δίσκο-πλατό όταν ήταν στην εγγύηση.Και το νέο?Η BMW αυτή τη στιγμή τον δίσκο τον έχει αλλάξει(ίσως βελτιώσει),αφού και ο κωδικός ανταλ/κού είναι άλλος.http://www.realoem.com/bmw/partgrp.d...22&hg=21&fg=05
  #29  
Παλιά 04-06-07, 21:08
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Άν έχετα κάτι όλα στη φόρα.Γιατί δεν δώσαμε 30000 χιλιάρικα για τέτιοα προβλήματα.
  #30  
Παλιά 04-06-07, 21:22
kkirios Ο χρήστης kkirios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 19
kkirios is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosdov116i
Ένας φίλος γι'αυτό το λόγο άλλαξε δίσκο-πλατό όταν ήταν στην εγγύηση.Και το νέο?Η BMW αυτή τη στιγμή τον δίσκο τον έχει αλλάξει(ίσως βελτιώσει
Την τετάρτη έχω κανονήσει να περάσω τον νέο βελτιωμένο δίσκο οπότε θα σας πω τις εντυπώσεις!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strax : 05-06-07 στις 09:53
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.