Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-14, 12:58
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Υγραέριο σε 116i n45b16?

Γειά!

Έχω ένα 116 του 2004 5ταχύτητο.. Μέχρι τώρα έκανα 125.000km μόνο εθνικές και ήμουν πολύ ευχαριστημένος..

Κινούμενος στα όρια ταχύτητος είχα κατανάλωση 6lt περίπου.. Το άτιμο όμως τώρα που άρχισα να το βάζω πόλη μου καίει 10lt στα 100km.. Δεν οδηγάω νορμάλ μέσα στην πόλη αλλά δεν σκοπεύω να αλλάξω τρόπο οδήγησης..

Είχα μια συζήτηση με έναν εγκαταστάση αερίου και μου έκανε τιμή 750 ευρώ με τα καλύτερα δυνατά υλικά που κυκλοφορούν.. κάτι μου είπε για hana μπεκ και εγκέφαλο νομίζω stag.. Δεν είμαι σίγουρος για τις μάρκες γιατί λέγαμε για πολλές..

Όπως τα υπολόγισα με συμφέρει το αέριο μιας και το αμάξι θα το κρατώσω όσο πάει και θα χρησιμοποιείται..

Έχει βάλει κανείς άεριο σε αυτό το μοντέλο ακριβώς? Τι προτίμησε σε μάρκες κτλ? Υπάρχει κάτι που θέλει προσοχή?

Θέλουν άλλαγμα μπουζιά και τέτοια πράματα?

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-14, 17:21
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Ψάξτω πολύ καλά πριν προχωρήσεις. Να βρεις εγκαταστάση με αρκετή εμπειρία στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο να σου δειξει εγκαταστάσεις στο μοντέλο σου ή ακόμα καλύτερα βρες ή ζήτα να σου δώσει να μιλήσεις με πελάτες του.
Τα μπεκ ΗΑΝΑ είναι πολυ καλά Injection για τον εγκέφαλο δεν ξέρω. Μην διανοηθεις να βάλεις ηλεκτροβαλβίδας τα οποία είναι φθηνότερα. Σε βάθος χρόνου το ακριβότερα θα τα αποσβέσεις καθότι τα injection έχουν 10-15% επιπλέον της βενζίνης κατανάλωση με υγραέριο ενώ τα ηλεκτροβαλβίδας +25%.
Επίσης αν είναι δυνατόν ότι σου αναφέρουν πριν την πώληση καλό θα είναι να είναι γραπτώς.
Τέλος αν έχεις βαρύ πόδι θα σε συμβούλευα να μην προχωρήσεις σε υγραέριο.
Γενικά να ξέρεις ότι ανεξάρτητα τι διαφημίζουν όλοι η οικονοομία με τα σημερινά δεδομένα είναι 30-35% ενώ το επιπλέον βάρος με την εγκατάσταση και το κάυσιμο θα είναι +1 άτομο πάντα στο αυτοκίνητο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-14, 18:24
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Το 35% δεν ειναι νομιζω ασημαντο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-14, 23:27
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Μάλλον θα το προχωρήσω κάποια στιγμή.. Από πελάτες έμαθα για τον συγκεκριμένο μάστορα Γενικά δεν ήμουν ιδιαίτερα υπερ του αερίου, απλά τώρα το σκέφτομαι με τις τιμές που ξεφεύγουν ενώ τα λεφτά μειώνονται..

Θα με ενδιέφερε περισσότερο να βρω ένα ίδιο μοτέρ και να μου πει τι φόρεσε ακριβώς και τι θέματα πιθανόν έχει..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-03-14, 11:36
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον θα το προχωρήσω κάποια στιγμή.. Από πελάτες έμαθα για τον συγκεκριμένο μάστορα Γενικά δεν ήμουν ιδιαίτερα υπερ του αερίου, απλά τώρα το σκέφτομαι με τις τιμές που ξεφεύγουν ενώ τα λεφτά μειώνονται..

Θα με ενδιέφερε περισσότερο να βρω ένα ίδιο μοτέρ και να μου πει τι φόρεσε ακριβώς και τι θέματα πιθανόν έχει..
Οταν μιλάμε για BMW δεν έχει σε απολύτως τίποτα να κάνει με το μοτέρ,
αποκλειστικά και μόνο με τον εγκαταστάτη έχει να κάνει..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-03-14, 11:57
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Ο εγκαταστάτης το κάνει αυτό εδώ και τουλάχιστον 5-6 χρόνια.. Έχει μόνιμο μαγαζί και δεν είναι της αρπαχτής.. Στο αμάξι ενός γνωστού που είχαν θέμα έστειλαν τον χάρτη του αερίου στον κατασκευαστή και μέσα σε 2 μέρες τους έστειλε τον χάρτη με κάτι διορθώσεις για το συγκεκριμένο αμάξι.. Από τότε 2 χρόνια μετά όλα τέλεια..

Όταν λέω ψάχνω κάποιον με ίδιο μοτέρ με ενδιαφέρει να μάθω ακριβώς τι φόρεσε και φυσικά ποιός τα έβαλε! Να ακούσω και καμια γνώμη από άλλο μάστορα..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-14, 12:24
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο εγκαταστάτης το κάνει αυτό εδώ και τουλάχιστον 5-6 χρόνια.. Έχει μόνιμο μαγαζί και δεν είναι της αρπαχτής.. Στο αμάξι ενός γνωστού που είχαν θέμα έστειλαν τον χάρτη του αερίου στον κατασκευαστή και μέσα σε 2 μέρες τους έστειλε τον χάρτη με κάτι διορθώσεις για το συγκεκριμένο αμάξι.. Από τότε 2 χρόνια μετά όλα τέλεια..

Όταν λέω ψάχνω κάποιον με ίδιο μοτέρ με ενδιαφέρει να μάθω ακριβώς τι φόρεσε και φυσικά ποιός τα έβαλε! Να ακούσω και καμια γνώμη από άλλο μάστορα..
Αυτά ακριβώς όπως τα περιγράφεις, είναι αυτά που πρέπει να αποφύγεις..
Μηχανικός που δεν μπορεί να φτιάξει χάρτη, αλλά βάζει τον χάρτη που του στείλανε απο το εργοστάσιο, είναι προς αποφυγή για εμένα..
Είναι τόσο απλό θέμα η ρύθμιση του υγραερίου και η παραμετροποίηση του χάρτη, που πραγματικά προβληματίζομαι..
Ασε που στην αρχική διαμόρφωση του χάρτη, μπορείς να καταλάβεις αμέσως που έχει κάνει πατάτα ο εγκαταστάτης, ενώ αν βάλεις έτοιμο χάρτη κουκουλώνεις τα προβλήματα...
Ο καθένας είναι ελεύθερος φυσικά να κάνει οτι αγαπάει με το αυτοκίνητο του..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-14, 15:45
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Δεν το έθεσα σωστά.. Ξέρω 3 που πήγαν σε αυτόν.. Οι 2 παίξαν από την πρώτη στιγμή τέλεια.. Στον τρίτο μια στο τόσο είχε ένα θέμα.. Επειδή δεν βγάλαν άκρη γρήγορα και βιάζονταν να βγει το αμάξι, έστειλαν τον χάρτη έξω που τα παίζαν στα δάχτυλα και λύθηκε το θέμα πολύ πιο γρήγορα απότι να ψαχνε ο ίδιος..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-03-14, 17:01
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το έθεσα σωστά.. Ξέρω 3 που πήγαν σε αυτόν.. Οι 2 παίξαν από την πρώτη στιγμή τέλεια.. Στον τρίτο μια στο τόσο είχε ένα θέμα.. Επειδή δεν βγάλαν άκρη γρήγορα και βιάζονταν να βγει το αμάξι, έστειλαν τον χάρτη έξω που τα παίζαν στα δάχτυλα και λύθηκε το θέμα πολύ πιο γρήγορα απότι να ψαχνε ο ίδιος..
Δεν αλλάζει κάτι..
το σύστημα πρέπει να παίξει απο την αρχή τέλεια..
Αν δεν παίζει, σημαίνει οτι υπάρχει θέμα που δεν εντοπίζεται..
Η φόρτωση έτοιμου χάρτη (δηλαδή αυξημένων χρόνων ψεκασμού με διαφορετικά ποσοστά στο φάσμα των στροφών, και τίποτε περισσότερο) δείχνει αδυναμία προγραμματισμού και κουκούλωμα λανθασμένης εγκατάστασης..
Αποψη μου, δεν είναι υποχρεωτικό να την αποδεχτεί κάποιος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-03-14, 02:30
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παναγιωτη ; υπαρχει περιπτωση τα δυο πρωτα αυτοκινητα που επαιξαν κανονικα να μην ειχα καποιο θεμα και υπαρχει περιπτωση το τριτο οχημα να ειχε θεμα.πχ με Αισθητηρα Λ κ να μην ειχε προλαβει να αναψει βλαβη. Μιας κ το προβλημα.σε πρωταρχικο σταδιο. Μου το εκανε εμενα το προηγουμενο....λεω εγω τωρα....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.