Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-08-07, 13:13
Το avatar του χρήστη BMW5S
BMW5S Ο χρήστης BMW5S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 242
BMW5S is on a distinguished road
Τα led που χρησιμοποίησα είναι του εμπορίου έτοιμα για σύνδεση σε 12 volt. Αυτά που είναι για τον φωτισμό κάτω από την πόρτα είναι μια ευθεία ταινία με 5 ή 6 led δεν θυμάμαι ακριβώς συνδεδεμένα μεταξύ τους , και τα στρογγυλά είναι και αυτά σε μια άλλη ταινία περισσότερο με καπάκι από μπισκότα μοιάζει όπου τα led είναι τοποθετημένα κυκλικά. Η τοποθέτηση έγινε από ένα φίλο ηλεκτρολόγο που διατηρεί μαγαζί με αξεσουάρ αυτοκινήτου και ο οποίος πουλάει και τα led. Είναι πολύ εύκολη η τοποθέτηση και θα μπορούσες να την κάνεις και μόνος σου ένα πιάνουν λίγο τα χέρια σου. Μόνο θα πρέπει να προσέξεις ένα τα συνδέσεις με την πλαφονιέρα του αυτοκίνητου όπως έκανα και εγώ, ότι χρειάζεται ένας μικρός πυκνωτής που πρέπει να μπει σε σειρά στο κύκλωμα για να μπορούν τα φώτα σου (πλαφονιέρες )να παραμένουν ανοιχτό αφού κλείσεις την πόρτα για λίγη ώρα (fade out ).
__________________
ALWAYS TRUE ALWAYS BMW!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-08-07, 15:12
Το avatar του χρήστη Babis_Compact
Babis_Compact Ο χρήστης Babis_Compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 827
Babis_Compact is on a distinguished road
Φίλε μου αν μπορείς στείλε μου με pm τα στοιχεία του μαγαζιού με τα led, να περάσω μια βόλτα να δω τι παίζει, και αν μπορεί να ασχοληθεί με την εγκατάσταση που θέλω να κάνω. Ευχαριστώ!
__________________
-- BMW 316ti E46 Compact --
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-08-07, 11:00
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
γιατι θελετε να βάλετε λεδ και δεν το κάνετε με τα λαμπάκια της BMW που θα ειναι και στο ιδιο χρώμα με το υπολοιπο εσωτερικό; Να σας πω την αλήθεια εγω ήθελα να βάλω 2-3 λαμπάκια κάτω απο τις πόρτες του αυτοκινήτου, ετσι ωστε όταν ανοιγω την πορτα να φωτίζει το εδαφος για να βλέπεις και που πατας.....
Επεισης θα ηθελα να βάλω απο ένα λαμπάκι της BMW στα χερούλια απο τις πόρτες (απο μεσα φυσικα) με πυκνωτη, έτσι ώστε όταν ανοιγεις την πόρτα και την κλεινεις να μένουν αναμένα για μερικά δευτερόλεπτα και σιγα σιγα να σβήνουν....
Εμενα το αμαξι μου έχει κρυφό φωτισμό που οταν αναβεις τα φωτα το βραδυ 2 τέτοια λαμπάκια φωτίζουν το ταμπλό... Κατι τέτοιο θα ηθελα να κάνω επιπλέον.......
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-08-07, 22:21
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dark_Niaou Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι θελετε να βάλετε λεδ και δεν το κάνετε με τα λαμπάκια της BMW που θα ειναι και στο ιδιο χρώμα με το υπολοιπο εσωτερικό; Να σας πω την αλήθεια εγω ήθελα να βάλω 2-3 λαμπάκια κάτω απο τις πόρτες του αυτοκινήτου, ετσι ωστε όταν ανοιγω την πορτα να φωτίζει το εδαφος για να βλέπεις και που πατας.....
Επεισης θα ηθελα να βάλω απο ένα λαμπάκι της BMW στα χερούλια απο τις πόρτες (απο μεσα φυσικα) με πυκνωτη, έτσι ώστε όταν ανοιγεις την πόρτα και την κλεινεις να μένουν αναμένα για μερικά δευτερόλεπτα και σιγα σιγα να σβήνουν....
Εμενα το αμαξι μου έχει κρυφό φωτισμό που οταν αναβεις τα φωτα το βραδυ 2 τέτοια λαμπάκια φωτίζουν το ταμπλό... Κατι τέτοιο θα ηθελα να κάνω επιπλέον.......
Αυτό ακριβώς που περιγράφεις είναι είναι το πιο "φανερό" μέρος του πακέτου φωτισμού, τα φώτα στις πόρτες για να βλέπεις πού πατάς όταν νύχτα περπατάς (το οποίο πακέτο περιλαμβάνει επιπλέον πλαφονιέρα στο εσωτερικό πίσω, 4 σποτάκια ανάγνωσης, φωτισμό στα πόδια των μπροστά επιβατών, και φωτιζόμενους καθρέπτες στα σκιάδα οδηγού και συνοδηγού). Το δικό μου τα έχει όλα μαμά και δεν ασχολήθηκα αν θα μπορούσα να τα βάλω μετά. Αλλά για να το ψάχνουν τα παιδιά ίσως δεν υπάρχουν ως retrofit kit από την BMW, ή ίσως πάνε όοοολα μαζί (διάβαζε: πολλά €€€), ακόμα και αυτά που κάποιος ίσως δεν χρειάζεται
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-09-07, 21:39
Το avatar του χρήστη Babis_Compact
Babis_Compact Ο χρήστης Babis_Compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 827
Babis_Compact is on a distinguished road
Update: Σε μαγαζί που ρώτησα στον Πειραιά μου είπε για 4 συστοιχίες led, πορτοκαλί, που καθεμία θα μπαίνει στο εσωτερικό ντουλαπάκι από τις πόρτες, και τα πλαϊνά πίσω, 120 ευρώ. Και άλλα 30 για τον ηλεκτρολόγο που θα τις εγκαταστήσει. Πώς σας φαίνεται? Περιμένω βέβαια απάντηση από ένα μαγαζί στην Πάτρα για συστοιχίες με λευκά, χειροποίητες, και "φιμέ" γυαλί ώστε ο φωτισμός να μην είναι έντονος.
__________________
-- BMW 316ti E46 Compact --
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-01-08, 19:00
Το avatar του χρήστη Babis_Compact
Babis_Compact Ο χρήστης Babis_Compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 827
Babis_Compact is on a distinguished road
Πέρασε καιρός που δεν ασχολήθηκα καθόλου με το θέμα, δεν μου απάντησαν και ποτέ από το μαγαζί που είχα βρει μια συστοιχία με λευκά led.
Αύριο πρωί όμως θα πάω σε καλό μαγαζί για φωτισμό στην Πάτρα και θα δω τι έχουν να μου προτείνουν. Ξαναμπήκα σε Ε92 και ο εσωτερικός φωτισμός της το βράδυ είναι υπέροχος...
__________________
-- BMW 316ti E46 Compact --
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-01-08, 19:15
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
Καλό κουράγιο φίλε περιμένω νέα γιατί κι εγώ ψήνομαι για κάτι τέτοιο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-01-08, 10:33
Το avatar του χρήστη taou
taou Ο χρήστης taou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 200
taou is on a distinguished road
Κι εγώ μπάμπη μιας και έχουμε και ίδιο αυτοκίνητο...
__________________
Ή τραβιέσε όταν πρέπει ή τραβιέσε μια ζωή

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-01-08, 13:45
Το avatar του χρήστη Babis_Compact
Babis_Compact Ο χρήστης Babis_Compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 827
Babis_Compact is on a distinguished road
Καλησπέρα, πήγα σήμερα στον Μπαρή, πολύ εξυπηρετικός άνθρωπος, μου είπε ότι έχει κάνει αρκετές τοποθετήσεις σε αυτοκίνητα, βασικά με LED Stripes. Είπε θα κοιτάξει την Δευτέρα στην αποθήκη να δει αν έχει stock πορτοκαλί ή αν χρειάζεται να παραγγείλει, και θα μου τηλεφωνήσει, να περάσω με το αμάξι και να "σχεδιάσουμε" τι θα χρειαστεί από LED, καλωδιώσεις, πόσο θα κοστίσει κλπ.
Οπότε νεώτερα από βδομάδα.
__________________
-- BMW 316ti E46 Compact --
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-01-08, 14:13
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Ακου Μπαμπη...

Εβαλα φως στα ποδια,μπροστα. 2 τρυπιτσες στο πλαστικο κατω απ το τιμονι και απ το ντουλαπακι αντιστοιχα.
Τοποθετηση 2 ντουι με 2 πρτοκαλι ψειριτσες και συνδεση στην πλαφονιερα γαι να σβηνουν σιγα-σιγα μαζι.
Το αποτελεσμα? ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ! Κοστος? 20 ΕΥΡΩ σε ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ!
Απο δευτερα θα ρωτησω επειδη μ αρεσει και μενα η ιδεα,αν γινεται κατι ομορφο για την πορτα,στο ιδιο χρωμα,μην κανουμε καικαμια καγκουρια!!
Παντως προσεχε μη σου φανε τα λεφτα. Πραγματικα δεν ειναι τιποτα σπουδαιο.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.