Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-14, 22:03
gpatera Ο χρήστης gpatera δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-03-2014
Μηνύματα: 3
gpatera is on a distinguished road
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΑΛΒΙΔΑ ΠΙΕΣΗΣ ΛΑΔΙΟΥ

Καλησπέρα. Έχω αγοράσει από τον Αύγουστο του 2013 ένα Bmw e90 1.6 μοντέλο του 7/2009 facelift με 42.000 ΚΜ (έτσι τουλάχιστον μου είπαν από την Bmw) από leasing, σε αντικειμενικά πάρα πολύ καλή κατάσταση. Έχω κάνει από τότε 2.500 ΚΜ και το αυτοκίνητο είναι πάρα πολύ καλό και απολαυστικό…
Τον τελευταίο καιρό όταν ταξιδεύω με ταχύτητα πάνω από 130 km/h μου ανάβει η ένδειξη του λαδιού. Όταν η ταχύτητα κατέβει ή πιέσω το κουμπί του μενού η ένδειξη σταματάει και δεν ξανανάβει.
Πήγα στην Bmw για έλεγχο και αφού το έβαλαν στον Η/Υ μου είπαν ότι δεν βρίσκουν τίποτα και μάλλον είναι η βαλβίδα πίεσης λαδιού ( Όταν αγόρασα το αμάξι έκανα αλλαγή λαδιών και φίλτρου)
Στην συνέχεια πήγα σε ένα άλλο συνεργείο αφού το έβαλαν και αυτοί στον Η/Υ μου είπαν ότι δεν βρίσκουν τίποτα…
Το πρόβλημα όμως υπάρχει …. Γνωρίζει κανένας τίποτα. Να κάνω την αλλαγή της βαλβίδας?
Η στάθμη των λαδιών είναι σωστή, μόνο η κατανάλωση βενζίνης μέσα στην πόλη (Λάρισα) είναι κοντά στα 11.5 lt/100 km. (μεγάλη σε σχέση με το 1.4 Οπελ Αστρα που είχα). Εκτός πόλης η κατανάλωση είναι καλή 5-6.5 lt/100km με ελαφρύ πόδι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-14, 22:23
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Καλό είναι να αλλάξεις τη βαλβίδα μέτρησης της πίεσης του λαδιού...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-14, 23:58
ptzi Ο χρήστης ptzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-07-2010
Μηνύματα: 29
ptzi is on a distinguished road
Αυτος ο κινητηρας εχει αισθητηρα μετρησης της πιεσης του λαδιου και βαλβιδα πιεσης του λαδιου που ελεγχει την πιεση αναλογα με τις στροφες του κινητηρα βασει ενος πινακα. Μπορει να φταιει η το ενα η το αλλο. Εμενα (Ε92 320) μου αναψε το λαμπακι στο ρελαντι στη διαρκεια μιας στασης σε ταξιδι, το εσβησα και μετα δεν το ξαναειδα. Μεχρι στιγμης δεν το εχει εμφανισει ξανα οποτε το αγνοησα. Εσενα ομως το εμφανιζει συνεχως οποτε ειναι θεμα. Και επειδη εχει να κανει με την πιεση του λαδιου ειναι σοβαρο. Μου κανει πολυ εντυπωση παντως οτι δεν βλεπουν τιποτα στο διαγνωστικο γιατι μπορει να σου σβηνει η ενδειξη στο ταμπλο αλλα το σφαλμα καταγραφεται στη μνημη βλαβων.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-03-14, 21:14
gpatera Ο χρήστης gpatera δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-03-2014
Μηνύματα: 3
gpatera is on a distinguished road
Τελικά αφου άλλαξα :1) Λάδια, 2)αισθητηρα πίεσης λαδιού, 3) βαλβίδα πίεσης λαδιού το πρόβλημα βρέθηκε... Είχε σπάσει η ράγα που πατούσε η καδένα και τα κομμάτια είχαν βουλώσει το στόμιο που ρουφούσε το λάδι ... Το έχει ξανακούσει κανένας αυτό??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-03-14, 21:36
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gpatera Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά αφου άλλαξα :1) Λάδια, 2)αισθητηρα πίεσης λαδιού, 3) βαλβίδα πίεσης λαδιού το πρόβλημα βρέθηκε... Είχε σπάσει η ράγα που πατούσε η καδένα και τα κομμάτια είχαν βουλώσει το στόμιο που ρουφούσε το λάδι ... Το έχει ξανακούσει κανένας αυτό??
Μπορω να πω οτι εισαι ενας πολυ τυχερος ανθρωπος! Αφου δεν πηδηξε η καδενα απ τις γλιστρες οδηγους της, δηλαδη το κομματι που ανεφερες οτι εσπασε, τα λενε και 'κοκκαλα', εισαι ΠΟΛΥ τυχερος που γλιτωσες τα πολυ χειροτερα...Μιλαμε για καταστροφικη βλαβη..Εχω ακουσει παρομοιες βλαβες σε σειρες 1 και 3 λογω κακης τανυσης (τεντωματος) της καδενας. Ειχε θεμα στα πρωιμα μοντελα ο τεντωτηρας της καδενας και ειχε βγει και καμπανια μαλιστα απ την εταιρια για να αλλαχτει αυτος απο τους εξουσιοδοτημενους αντιπροσωπους χωρις κοστος απο πλευρας κατοχων των οχηματων. Τωρα για μοτερ οπως το δικο σου που ειναι το επομενο απο αυτα που ειχαν θεματα δεν εχω ακουσει ή δει κατι. Παιζει και το οτι ηταν κι απο leasing μηπως και το ξεσκιζαν το κακομοιρο και δεν του κανανε και σωστα τα σερβις οταν επρεπε, οπως επρεπε...

Λογικα θα σου ανοιξαν το καπακι του καθρεπτη της μηχανης και θα αλλαξαν τα 'κοκκαλα', σωστα; Το καρτερ το κατεβασαν να καθαρισουν καλα απο μεσα του για τυχον εναπομειναντα κομματια απ το σπασμενο εξαρτημα; Λογικα με το σερβις λαδιου θα σου αλλαξαν και φιλτρο σωστα;..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-14, 13:22
gpatera Ο χρήστης gpatera δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-03-2014
Μηνύματα: 3
gpatera is on a distinguished road
Τα λάδια μου ειπαν οτι δεν χρειαζονται ξανα αλλαγη.Φυσικα μου ειπαν οτι το καθαρισαν απο τα κομμάτια, αλλα κανένας δεν ξέρει... Ο μηχανικος μου ειπε οτι πράγματι η καδένα ήταν χαλαρη και την τέντωσε!! και φυσικά οτι ήμουν πολύ τυχερός...... Βασικά μου είπε πάλι οτι το αυτοκίνητο είναι καθαρό και σε πολύ καλη κατάσταση. Αλλά πλέον έχω φοβιθέι! Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο?
Το αυτοκίνητο δεν φαίνεται να έχει πολλά χιλιόμετρα Το εσωτερικό του (από δέρμα) είναι πραγματικά ατσαλάκωτο και οι φθορές στα πλαστικά ελάχιστες...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-03-14, 15:40
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gpatera Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λάδια μου ειπαν οτι δεν χρειαζονται ξανα αλλαγη.Φυσικα μου ειπαν οτι το καθαρισαν απο τα κομμάτια, αλλα κανένας δεν ξέρει... Ο μηχανικος μου ειπε οτι πράγματι η καδένα ήταν χαλαρη και την τέντωσε!! και φυσικά οτι ήμουν πολύ τυχερός...... Βασικά μου είπε πάλι οτι το αυτοκίνητο είναι καθαρό και σε πολύ καλη κατάσταση. Αλλά πλέον έχω φοβιθέι! Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο?
Το αυτοκίνητο δεν φαίνεται να έχει πολλά χιλιόμετρα Το εσωτερικό του (από δέρμα) είναι πραγματικά ατσαλάκωτο και οι φθορές στα πλαστικά ελάχιστες...
Ισως απλα ενα τυχαιο γεγονος, σπανια αλλα συμβαινουν..
Με: Καινουρια 'κοκκαλα' (γλιστρες, οδηγους), σωστο τεντωτηρα και σωστη τανυση, καθαρο κυκλωμα λαδιου και καρτερ απο θραυσματα-σκουπιδακια, φρεσκο λαδι και καινουριο φιλτρο, δε νομιζω να χεις ποτε ξανα παρομοιο προβλημα..
Παιξε κανα τζοκερ-λοττο...Τυχερος εισαι σου τονιζω και παλι!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-06-18, 23:38
TasosT Ο χρήστης TasosT δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Μηνύματα: 1
TasosT is on a distinguished road
Ψαχνοντας να βρώ και εγω καποια πληροφορία εφτασα στην αναρτηση αυτη έχοντας ακριβως το ιδιο προβλημα. Ηθελα να ρωτησω αν μετα απο την αλλαγη των ανταλλακτικων υπηρξε ξανα το ιδιο προβλημα με την ενδειξη πιεση του λαδιου να εξακολουθει να υπαρχει σαν συμβολο στο καντραν και το κοστος που προεκυψε απο ολη την δουλεια. Εχω λιγο καιρο με το ιδιο προβλημα εχοντας ενα ε92 320 του 2007 και σημερα μετα απο διαγνωση μου ειπαν ολα τα παραπανω που αναφερατε. Αλαχτηκαν τελικα και γλισιερες? Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.