Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Μονομαχίες, Διπλομαχίες, Τριπλομαχίες!! > Ενδοκλαμπικές

Ενδοκλαμπικές Οι "μονομαχίες" μεταξύ μελών του BMW-Motorsport.gr Το παρόν φόρουμ βρίσκεται υπό επιτήρηση! Αν το κλίμα δεν είναι απόλυτα ήρεμο και φιλικό, δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης!!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-07-11, 13:59
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Μ3 Ε46 vs 335 vs M3 E46

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Evangelos
Έγινε χθες επαναληπτικό με φίλο με 335 στα σκοτάδια ... από την προηγούμενη φορά φόρεσε επιπλέον σκάστρες και downpipes και ανέβασε 14,5 psi και ήθελε να ξαναδοκιμάσει

1ες ρολ δύο ανοίγματα καθαρά μπροστά το Μ3 στο 2ο πάτημα πατήσαμε μέχρι 240 κοντερ , στο πρώτο πιο λίγα

2ες ρολ πάλι δύο πατήματα ... στο πάτα κάνει το Μ3 ένα αμάξι και κάτι ... στον κόφτη 4ης (200) έχει μαζέψει και παίζουν παρέα αν και πιστέυω ότι αν πηγαίναμε μέχρι κόφτες 5ης (270 κοντέρ) θα πέρναγε μάλλον το Ε92 αλλά τη μία τελέιωσε ο δρόμος την άλλη έκοψα εγώ

από την προηγούμενη φορά είναι σαφώς βελτιωμένο το 335 που μάλιστα έγραψε από ότι μου είπε 13 400ρι και κάτω από 4,9" 0-100

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stamatis
χτες το βραδυ βρεθηκαμε με τον ευαγγελο στα σκοταδια για να κανουμε κανενα πατηματακι μιας και την τελευταια φορα που προσπαθησαμε εμεινε απο δισκο.

απο βελτιωσεις τα αμαξια ειναι το δικο μου..φιλτρο-προγραμμα ολοσοσωμη εξατμιση και full ντυμενο και του βαγγελη αντι για χταποδι εχει alpha N και full ελαφρωμα.

καναμε 2 πατηματα ενα αναβαση και ενα καταβαση.

στο πρωτο πατημα λοιπον αναβαση με πολυ καλο συγχρονισμο στις κορνες και πολυ καλες αλλαγες και οι δυο στις ταχυτητες εως και τα 400 μετρα πηγαιναμε μαζι και μετα τα 400 ο βαγγελης ξεμυτιζε με αποτελεσμα στα 600+ να περναει ο βαγγελης με ενα φτερο με μισο αμαξι διαφορα(ο προφυλακτηρας μου ηταν μεταξυ πορτας και φτερου) εκει η διαφορα κλειδωνε χωρις να μπορω να μαζεψω αλλα και χωρις να μου ανοιγει αλλο ο βαγγελης.

στο 2ο πατημα καταβαση παλι με πολυ καλο συγχρονισμο στις κορνες πεταγομαι δυνατα πλεον(καθολου σπινιαρισμα) κανω ενα αμαξι στην δευτερα αλλα και παλι μετα 400 μετρα ο βαγγελης ηταν σχεδον διπλα μου(οτι διαφορα ειχα εγω στην αναβαση) οπου απο εκει και περα και παλι για αρκετα μετρα η διαφορα κλειδωσε υπερ του βαγγελη στο φτερο με μισο αμαξι υπερ του.και παλι ουτε μαζευα αλλα ουτε και ανοιγε.


σε συζητηση με τον βαγγελη θεωρουμε οτι λογω σπινιαρισματος του βαγγελη και οχι λογω δυναμης σε πιθανο πατημα απο σταση 0-400 θα ειμουνα μπροστα λογω καλυτερου στησιματος και μηδενικου σχεδον σπινιαρισματος.

τα ειπαμε παρα πολυ ωραια και σε πολυ καλο κλιμα,συζητησαμε διαφορα για αμαξια και δουλειες και αποχωρησαμε για τγο σπιτι...στην παρεα ηταν και ο γιωργος με το πορσε!πολυ ομορφο!
δύο πολύ καλά πατήματα με αντιπροσωπευτικά αμάξια

για το πάτημα με το Μ3 το ποστ μου είναι

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Εvangelos
κατ'αρχάς η παρουσία του Κάλαντα προσδίδει ένα τόνο επισημότητας στο θρέντ ... πως να το κάνουμε ... οπότε θα προσπαθήσω να είμαι σοβαρός στις διατυπώσεις μου !!!

Τώρα στα του πατήματος ... πραγματικά ήθελα να γίνει με τον Σταμάτη και γιατί την προηγούμενη φορά "έκλασε" ο δίσκος μου και τον κουβάλησα τσάμπα και γιατί το αμάξι του είναι από τα 2-3 πιο ενδιαφέροντα για πάτημα Μ3 με το οποίο δεν είχαμε πατήσει ποτέ ...

για μένα τέτοια πατήματα με καλούς οδηγούς και σωστό ρολ πάτημα είναι καλά για να βγάλεις και μερικά συμπεράσματα εκτός από το κλασικό ποιός ήταν μπροστά και ποιός πίσω

αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι αν και περίμενα μοτερικά να είναι πιο δυνατό αφού στροφάρει 500 rpm παραπάνω φοράει πολύ πιο επιθετικό πρόγραμμα με φουλ αβάνς λόγω βελτιωτικού και έχει ποιό ελέυθερη εξαγωγή (λόγω ss χταποδιών) από ότι είδα στα πολλά χλμ αντί να μου ανοίγει αυτός του ανοίγω εγώ ελαφρά

από την άλλη στην κατάβαση που μειώνεται η μεταφορά βάρους πίσω επάνω στις αλλαγές ... η διαφορά των cup (ειδικά σε 18αρα διασταση) σε σχέση με τα απλά ps2 (σε 19άρα με πολύ μικρό προφίλ) ήταν επίσης εντυπωσιακή αφού μου έκανε 1 αμάξι ακριβώς στην αλλαγή 1ης-2ας

αν κάτι θα άλλαζα μετά την κόντρα με το Σταμάτη στο αμάξι μου θα ήταν ίσως τα ps2 σε cup

πάντως ανεξάρτητα του τι έχει κατά καιρούς ειπωθεί για μένα το 46άρι θέλει ελάφρωμα , κοντό διαφορικό , στη χειρότερη ps2 και ακόμα καλύτερα cup (toyo κλπ το χαντακώνουν το αμάξι) και αν έχει κάποιος όρεξη (και λεφτά) κατάργηση του μαφ

τέλος επιβεβαιώνεται πάλι ο Γιώργος που αν και εγώ ήμουνα σίγουρος ότι θα είμαι πίσω επέμενε για το αντίθετο ... έχει χάρισμα αυτό το παιδί ... επίσης από τότε που πήγα στο λασιχά του το αμάξι πήρε τα πάνω του χαχαχαχαχαχα

τέσπα ήταν πολύ καλή φάση σε άριστο κλίμα ... κρίμα που δεν ήρθαν στη γέφυρα τα παιδιά με το 36άρι να τα λέγαμε με τον "zf"
αντιγραφή από το street
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-07-11, 14:20
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
δεν περνιούνται εύκολα τα ε46άρια Βαγγέλη....ειδικά από άλλα 46αρια και 335! ....καλή φάση....

πέρα από την πλάκα μου κάνει εντύπωση με τις 19άρες που φοράς...

επειδή πρόλαβα και είδα εξαρχής το τελευταίο πάτημα με το Χάρη (είχα άλλες δουλειές )
μου έδινε την εντύπωση της υστέρησης(lag )το 335 και εκεί έχτιζες την διαφορά...

πάντως με τέτοια κρίση έχεις "ανοίξει τις δουλειές σου" ! χαχαχαχα
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-11, 14:26
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of


εδώ το βίντεο με το Μ3 στο 2ο πάτημα που περνάω με πανοραμική λήψη του Γιώργου ... ούτε στο άβαταρ τέτοιες λήψεις !!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-11, 14:30
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Βλέπω πάντως άξια και τα 2 αυτοκίνητα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-07-11, 14:32
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Αυτά έγραψα εγώ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver
Έτσι έγινε.

Στο 1ο πάτημα από 1ες ήμουν στον κώλο του, δηλαδή ένα αμάξι μπροστά ο Βαγγέλης και στο 2ο από πρώτες ήταν μπροστά 1,5 περίπου αυτοκίνητο.

Στα πατήματα από 2ες στο πρώτο πάτα μου κάνει λίγο λιγότερο από ένα αμάξι και μαζεύω, όπου στις 4ες έως εκεί που κόψαμε ξεμύτησα ελάχιστα(μισό φτερό). Στο δεύτερο ήρθα δίπλα πάλι αλλά ήταν ελάχιστα μπροστά ο Βαγγέλης νομίζω.


Γενικά όση διαφορά έκανε το Μ3 ήταν στο πάτα και μετά σταθεροποιούσα και ή μάζευα ή έμενε εκεί. Βέβαια μετά τα πρώτα 2 πατήματα ανέβαζα σιγά σιγά θερμοκρασίες και ήταν μείον.

Επιφυλάσομαι για επανάληψη με 16 psi, μιας και δεν είναι full ακόμα από ρύθμιση.

Το Μ3 του Βαγγέλη πάει μπάλα πάντως αφού ο συνδυασμός δύναμη-βάρος παίζει πολύ δυνατά. Εμένα είναι 1600παρά κιλά μετρημένο σε πλάστιγγα.
Μακράν το πιο γρήγορο e46 ατμόσφαιρα στην Ελλάδα πιστεύω.-

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
μου έδινε την εντύπωση της υστέρησης(lag )το 335 και εκεί έχτιζες την διαφορά...
Δεν ήθελα να το πω για να μην φανεί σαν δικαιολογία ή κάτι άλλο, αλλά αυτό συμβαίνει. Όποτε πατάγαμε έκανε ένα αμάξι και μετά έτρεχα να προλάβω και είτε έφτανα είτε όχι. Νομίζω ότι έχει να κάνει με την οδήγηση μου. Ίσως είναι λάθος στο πάτα σε ένα turbo αμάξι να σανιδώνεις τέρμα το γκάζι γιατί έστω και στιγμιαία θα λαγγάρει. Πρέπει να κάνω δοκιμές στο θέμα αυτό.

Όπως και να έχει πάντως θα ξαναγίνει με 16 psi που θα δουλεύει μόνιμα το αμάξι, γιατί είχα βάλει λίγες μέρες πριν τα downpipes και ανεβάζω σταδιακά την πίεση ώστε να δω αν όλα λειτουργούν σωστα(κυρίως με την αντλία που είναι ευπαθής στα n54) και να κάνει σωστό adaptation.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-07-11, 14:34
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Μες τη μαυρη τη νυχτα τρεχατε? Ετσι για να ανεβει και λιγο η αδρεναλινη??
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-07-11, 14:36
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
για αυτό λέγονται σκοτάδια !!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-07-11, 14:43
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
Φιλε Χαρη ακριβως ετσι οπως τα ειπες συμβαινει...
Μηπως ειναι καλυτερα απο σταση;
ποσο μαλλον με εκπληκτικο χρονο που εχεις κανει 0-100;
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-07-11, 15:01
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
H λογική λέει ότι θα έχει περισσότερο λαγκ από 0 χαω ... είναι και σπινιάρισμα και λαγκ Πάνο ... κοίτα έχω πατήσει με S2K τουρμπάτο 360 ρόδα από 1ες Κερατέα ... στο πάτα του κάνω ακόμα μεγαλύτερη διαφορά ...

δε γίνεται να έχεις την απόκριση του s54 με τουρμπιστό
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-07-11, 15:16
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
δε γίνεται να έχεις την απόκριση του s54 με τουρμπιστό
Προφανώς, αλλά όλες τις φορές είναι σαν να πατάω γκάζι τουλάχιστον μισό δευτερόλεπτο μετά από εσένα που έχεις τρελή απόκριση.

Θα δοκιμάσω σε μετρήσεις με performance box να πατάω στην αρχή λιγότερο(πχ 3/4 γκάζι) και μετά αφού σπουλάρουν τα καυσαέρια να σανιδώνω. Θέλει δοκιμές και θα φανεί από το χρονόμετρο.


Από στάση φίλε Pano 316T έκανα 2 εκκινήσεις για χαβαλέ να δω που βρισκόμαστε. Πραγματικά το λυπάμαι χωρίς μπλοκέ να χοροπηδάει να βρει πρόσφυση. Δεν αξίζει η καταπόνηση αυτή πιστεύω. Πάντως από στάση και 2.000 στροφές δεν υπάρχει lag.

Ωρίστε οι μετρήσεις:

__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη InsaneDriver : 14-07-11 στις 15:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.