Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-11-12, 21:29
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά γι αυτό το μοτέρ θα πρότεινα το 10-40 Castrol Magnatec. Καλό λάδι που για 12 μήνες θα φροντίσει τον κινητήρα σου όπως πρέπει και παράλληλα οικονομικό (35€ με ΦΠΑ το 5λιτρο)
Καλό λάδι, που όμως ούτε εγκρίνεται, ούτε κάνει για τον κινητήρα αυτόν...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-11-12, 21:41
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Από Magnatec το 5w-40 εκγρίνεται.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-11-12, 21:55
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό λάδι, που όμως ούτε εγκρίνεται, ούτε κάνει για τον κινητήρα αυτόν...
Εμπιστεύτηκα το site της Castrol που το έχει σαν εναλλακτική λύση του edge για αυτόν το κινητήρα.Μου φαίνεται δύσκολο λοιπόν να προτείνουν κάτι που "δεν κάνει" καθότι η γκάμα τους είναι τεράστια και θα μπορούσαν το ίδιο απλά να προτείνουν το 5-40 Magnatec...

Η απόψή σου σεβαστή Μάνο, απλά δικαιολογώ τόσο την επιλογή μου, όσο και την πρόταση που έκανα προς τα παιδιά εδω μέσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-11-12, 22:10
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμπιστεύτηκα το site της Castrol που το έχει σαν εναλλακτική λύση του edge για αυτόν το κινητήρα.
Όντως Γιάννη, απλά νόμιζαν ότι έδιναν το 5w-40, λάθος μου.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-11-12, 00:11
Το avatar του χρήστη Panos 318is
Panos 318is Ο χρήστης Panos 318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Μηνύματα: 167
Panos 318is is on a distinguished road
Εγώ βάζω λάδια BMW 10w-40 στο δικό μου (m42) με αλλαγή κάθε 8000χμ μαζί με φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-11-12, 02:02
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Λοιπόν... Εχω δοκιμάσει Castrol magnatec 5w40 το οποίο είναι καλύτερο από το ΟΕΜ BMW 5w40 αλλά δεν έχει προδιαγραφές BMW. Μόνο τα edge έχουν... Στην επόμενη αλλαγή θα βάλω Motul 8100 5w40 το οποίο είναι με προδιαγραφές BMW και σίγουρα καλύτερο από το ΟΕΜ με παραπλήσια τιμή... Ιξωδες 10w40 σε Μ44 μοτερ μαμά δε βάζω εγώ! Κρίμα είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-11-12, 04:43
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμπιστεύτηκα το site της Castrol που το έχει σαν εναλλακτική λύση του edge για αυτόν το κινητήρα.Μου φαίνεται δύσκολο λοιπόν να προτείνουν κάτι που "δεν κάνει" καθότι η γκάμα τους είναι τεράστια και θα μπορούσαν το ίδιο απλά να προτείνουν το 5-40 Magnatec...

Η απόψή σου σεβαστή Μάνο, απλά δικαιολογώ τόσο την επιλογή μου, όσο και την πρόταση που έκανα προς τα παιδιά εδω μέσα.
Αν βάλεις το Αγγλικό site της Castrol, θα σου βγάλει σε Μ40 ότι θέλεις 10W60 λάδι, πράγμα που αν το κάνεις σε 6 μήνες έχεις κουρέψει τον εκκεντροφόρο και πήγες για σετ κεφαλής. Για Μ44 προτείνει όντως το 10W40 στην λίστα και μετά διαβάζεις από κάτω τις σημειώσεις και σου λέει ότι προτείνει το Magnatec 5W30. Aν βάλεις το Ιαπωνικό, θα σου πει 0W30. Το Ελληνικό πάλι, λέει τα σωστά (δηλαδή προτείνει το 5W40 Magnatec που λες, όχι 10W40) και στις σημειώσεις από κάτω πάλι λέει ότι προτείνονται άλλα. Αν πάλι βάλεις άλλο μοντέλο με τον ίδιο κινητήρα, προτείνει άλλα λιπαντικά. Με λίγα λόγια το σύστημά τους είναι εντελώς κουκουρούκου.



Δεν είναι δύσκολο να προτείνουν κάτι που δεν κάνει, είναι πάρα πάρα πολύ εύκολο όταν η εφαρμογή που έχεις φτιάξει δεν έχει ενημερωθεί ποτέ, ή ενημερώνεται με γνώμονα το τι θέλεις να "πασάρεις" σε κάθε χώρα. Καλό θα ήταν να εμπιστεύεστε μόνο ότι λέει ο κατασκευαστής, γιατί αν στηρίζεστε σε τέτοια συστήματα θα ψάχνετε την Castrol και την κάθε Castrol να σας φτιάξει τον κινητήρα που πήρατε στο χέρι σε κάποια φάση. Εδώ προτείνει 75W140 LS βαλβολίνη για το διαφορικό στην παραπάνω φωτογραφία...ρώτησε τον Dim που το έβαλε το τι έπαθε.

The fact : Το Magnatec 10W40, όπως και κανένα 10W40, δεν εγκρίνεται για χρήση σε τέτοιο κινητήρα ενώ δεν έχει και καμία έγκριση της BMW. Δεν είναι η άποψή μου, είναι η ξερή, πικρή αλήθεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 03-11-12 στις 11:45
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-11-12, 09:56
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
στ 318ισ καλά είναι να χρησιμοποιούμε λάδι με προδιαγραφές ll-98 από κει κ πέρα ο καθένας μπορεί λέει ότι θέλει πχ στο diy για αλλαγή λαδιών της pelican parts στ m42 βγάζουν Castrol 20-50 δηλ ότι να ναι
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-11-12, 10:52
Το avatar του χρήστη Panos 318is
Panos 318is Ο χρήστης Panos 318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Μηνύματα: 167
Panos 318is is on a distinguished road
Στην επόμενη αλλαγή τι να βάλω?? 5w-40 god? ziaba?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-11-12, 11:43
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panos 318is Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην επόμενη αλλαγή τι να βάλω?? 5w-40 god? ziaba?
5W40 αλλά όχι ένα οποιοδήποτε, κάτι να έχει τουλάχιστον LL98 έγκριση ή νεότερη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.