Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #401  
Παλιά 19-09-09, 11:54
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanassis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λευτέρη μια 320d Ε90 που είχα πετύχει στο συνεργείο που πηγαίνω, είπε ότι έχει τρελά χαμηλές καταναλώσεις (γύρω στα 5 με 6 και ότι έχει δει και 4άρια κάποιες φορές...)

Καλά, νομίζω υπερβάλει λίγο, εκτός αν εννοεί για μερικά χιλιόμετρα σε μεγάλες ευθείες δίχως σταμάτα - ξεκίνα και ίσα να πατάει το γκάζι...

Εγώ επειδή φουλάρω πάντα σε συγκεκριμένο σημείο του δείκτη του πετρελαίου, έχω παρατηρήσει πως με 50 λίτρα κάνω απο 650 Km αν δε βγω καθόλου απο την πόλη έως 750 Km αν πέσει κανένα μακρυνό ταξίδι, ενώ το έχω δει και 850 Km (Κόρινθος - Λάρισσα - επιστροφή) με κλιματισμό ανοικτό στο πήγαινε και 3 ατομα φορτωμένος και στο πήγαινε και στο έλα με πολύ γρήγορη οδήγηση

Α! Μιλάω για το αυτόματο... Για μηχανικό υπολογίζετε ένα τσικ λιγότερο...
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #402  
Παλιά 19-09-09, 11:58
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, νομίζω υπερβάλει λίγο, εκτός αν εννοεί για μερικά χιλιόμετρα σε μεγάλες ευθείες δίχως σταμάτα - ξεκίνα και ίσα να πατάει το γκάζι...

Εγώ επειδή φουλάρω πάντα σε συγκεκριμένο σημείο του δείκτη του πετρελαίου, έχω παρατηρήσει πως με 50 λίτρα κάνω απο 650 Km αν δε βγω καθόλου απο την πόλη έως 750 Km αν πέσει κανένα μακρυνό ταξίδι, ενώ το έχω δει και 850 Km (Κόρινθος - Λάρισσα - επιστροφή) με κλιματισμό ανοικτό στο πήγαινε και 3 ατομα φορτωμένος και στο πήγαινε και στο έλα με πολύ γρήγορη οδήγηση

Α! Μιλάω για το αυτόματο... Για μηχανικό υπολογίζετε ένα τσικ λιγότερο...
Δε ξέρω τι βάρος έχει η 3άρα Γιώργο, ο άσσος με 1450kg και 2 άτομα χωρίς αποσκευές και σταθερή ταχύτητα, άνετα ταξιδεύεις με 5.5 - 6.5lt/100km.

Χειροκίνητο κιβώτιο και όχι cruise control.

Και εμένα με 20λίτρα βγάζει γύρω στα 350+ στην πόλη. (επαρχιακός δρόμος χωρίς κίνηση, δλδ το 90% των μετακινήσεών μου, όχι ΜΕΣΑ στη θεσσαλονίκη)
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #403  
Παλιά 19-09-09, 12:38
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε ξέρω τι βάρος έχει η 3άρα Γιώργο, ο άσσος με 1450kg και 2 άτομα χωρίς αποσκευές και σταθερή ταχύτητα, άνετα ταξιδεύεις με 5.5 - 6.5lt/100km.

Χειροκίνητο κιβώτιο και όχι cruise control.

Και εμένα με 20λίτρα βγάζει γύρω στα 350+ στην πόλη. (επαρχιακός δρόμος χωρίς κίνηση, δλδ το 90% των μετακινήσεών μου, όχι ΜΕΣΑ στη θεσσαλονίκη)
Κώστας :-)

Η δικιά μου είναι καμμια 80αρια κιλά πιο βαριά ενω λόγω της χρήσης της υπάρχει πάντα τουλάχιστον 1 ατομο επιβάτης... Επίσης, η Κόρινθος έχει πολύ έντονο κυκλοφοριακό πρόβλημα και τα πρωινά η κατάσταση είναι πραγματικά δράμα στο κέντρο με το σταμάτα ξεκίνα... (για αυτό και επέλεξα αυτόματο και σώθηκα )
Παρόλα αυτά αναφέρω οτι σε σύγκριση με merc (C220 αυτόματο) στις ίδιες συνθήκες εργασίας έρχομαι 3 - 4 λίτρα πιο οικονομικός στα 100Km...
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #404  
Παλιά 19-09-09, 15:20
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστας :-)

Η δικιά μου είναι καμμια 80αρια κιλά πιο βαριά ενω λόγω της χρήσης της υπάρχει πάντα τουλάχιστον 1 ατομο επιβάτης... Επίσης, η Κόρινθος έχει πολύ έντονο κυκλοφοριακό πρόβλημα και τα πρωινά η κατάσταση είναι πραγματικά δράμα στο κέντρο με το σταμάτα ξεκίνα... (για αυτό και επέλεξα αυτόματο και σώθηκα )
Παρόλα αυτά αναφέρω οτι σε σύγκριση με merc (C220 αυτόματο) στις ίδιες συνθήκες εργασίας έρχομαι 3 - 4 λίτρα πιο οικονομικός στα 100Km...
ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ για το όνομα!! Ειλικρινά συγνώμη!

Ναι το αυτόματο σε τέτοιες καταστάσεις σώζει πραγματικά.

και είναι από τα πρώτα ερωτήματα που έκανα σαν πιτσιρικάς σε ΟΛΟΥΣ τους οδηγούς ταξί!!!

Πάντως καλά είμαστε από κατανάλωση, φτου φτου!!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #405  
Παλιά 06-12-09, 23:25
Το avatar του χρήστη Raz
Raz Ο χρήστης Raz δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-10-2006
Μηνύματα: 38
Raz is on a distinguished road
316ti σε πολη με 45 λιτρα βγαζει 550 χιλιομετρα. 8 λιτρα/100χιλ
Απάντηση με παράθεση
  #406  
Παλιά 06-12-09, 23:44
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

νέο φουλάρισμα εχθές με αποκλειστική κίνηση Ελλάδα με τις παρακάτω ενδείξεις:

Διαδρομή: Αθήνα - Σέρρες (και λίγα ΚΜ τριγύρω)
Χιλιόμετρα: 653
Μ.Ο Κατανάλωσης: 5,82 l/100Km
Μ.Ο Ταχύτητας: 121,8 Κm/h
5 άτομα + 3 βαλίτσες

Πολύ καλά και στην Ελλάδα....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #407  
Παλιά 06-12-09, 23:47
Το avatar του χρήστη mitsos_chania
mitsos_chania Ο χρήστης mitsos_chania δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-10-2007
Μηνύματα: 1.308
mitsos_chania has a spectacular aura aboutmitsos_chania has a spectacular aura about
χμμμμ εγω συνεχιζω σε ε46 320ci 2.2 να εχω μεση καταναλωση 12.2.Μηπως κανω κατι λαθος?Παντως το απολαμβανω
Απάντηση με παράθεση
  #408  
Παλιά 06-12-09, 23:55
dimis_gr Ο χρήστης dimis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 280
dimis_gr is on a distinguished road
318ci 1,9 σε ταξίδι με 100-110 σταθερά με κάποια 160άρια μέση κατανάλωση την έβγαλα γύρω στο (6,5-7)lt/100χλμ.
Απάντηση με παράθεση
  #409  
Παλιά 07-12-09, 20:10
BillyVan Ο χρήστης BillyVan δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Μηνύματα: 2
BillyVan is on a distinguished road
Καλησπέρα και απο μένα.

BMW 530D 220 άλογα ( 2004 ) 120.000χλμ

120-140 ( 4,5 με 5,5 λιτρα) ποιός παει μόνο με τόσα.

140-160 ( 6 με 6,5 λιτρα )

180 ( 7,5 με 8 λιτρα )

Οι μετρήσεις είναι με το μαμα όργανο αλλα και εμπειρικα (Θεσσαλονίκη - Αθήνα και πίσω με 70 λιτρα ρεζερβουαρ και μεση ταχύτητα 130)

Σε λίγες μέρες θα μετρησω σε ταξίδι και πάλι για να δω τις διαφορες μετα την αναβαθμιση που έκανα σε 260 αλογα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BillyVan : 07-12-09 στις 20:15 Αιτία: Συμπλήρωμα
Απάντηση με παράθεση
  #410  
Παλιά 07-12-09, 23:05
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Μας έχουν κανει μ@λ@κες τα ντηζελ μου φαινεται...
ΑΑΑΑΧΧΧΧ!!! Αθανατη Ελληνικη νομοθετικη λεβεντιά!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.