Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-01-12, 12:02
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχην σ ευχαριστουμε που μπηκες στον κοπο και εκανες αυτο το review.

Τωρα επι του θεματος.

Να φανταστω οτι αγοραστηκαν καινουρια τα φρενα. Απο ιδιωτη , καποιο καταστημα ανταλλακτικων του εξωτερικου ή απο αντιπροσωπεια?
Χρειαστηκε καποιος επαναπρογραμματισμος πχ για το ABS, ή για τα ESP, DTC μετα την τοποθετηση των νεων φρενων ωστε να δουλευουν πλεον με τα μεγαλυτερα εμπρος φρενα;
Για να μπουν performance χρειαζονται 18αρες ζαντες ή χωρανε και σε 17αρες?..
Μπορεις αν ειναι ευκολο να μας γραψεις ποσο πηγαν ξεχωριστα οι χρεωσεις;
Για το cruise control τι πληρωσες και τι ακριβως χρειαστηκε να αγορασεις για να μπει aftermarket?..
Τα φρενα τα μαμα ποσο τα δινεις? Εχεις κανα λινκ να δουμε αγγελια;
Αληθεια η Brembo, που νομιζω οτι ειναι η κατασκευαστρια των BMW Performance, δεν εβγαζε ιδιο κιτ δικο της;.. Αν ναι, τι διαφορα εχει απ της BMW?..

Σορυ για τον καταιγισμο των ερωτησεων αλλα ειναι πολυ ενδιαφερουσες αυτες οι παρεμβασεις στα αυτοκινητα!
Καταιγισμός indeed!
Λοιπόν:
- Τα φρένα αγοράστηκαν και τοποθετήθηκαν από την αντιπροσωπεία στα Γιάννενα. Η συμφωνία αφορούσε και την τοποθέτηση του cruise control και το SSK (short shift) που τα είχα αγοράσει εγώ. Κόστισαν 200€ το πρώτο και 90€ το δεύτερο, που συμπεριελάμβανε όλο το πακέτο (μαζί με λεβιεδάκι και φούσκα). Αμφότερα μεταχειρισμένα.
- Το cc για να μπει θέλει άλλους μοχλοδιακόπτες τιμονιού (ebay, παίζουν από 100 έως 300€ συνήθως, αναλόγως πόσο τυχερός είσαι!) και άλλο πλαστικό κάλυμμα για την κολώνα του τιμονιού (25€ έχει αυτό, από την αντιπροσωπεία). Διαλέγεις να έχει ότι έχει ο δικό σου + το cruise control (πχ αν έχεις αυτόματους καθαριστήρες, θα πρέπει να έχει και ο καινούριος). Αυτό είναι άλλο θέμα όμως, μην τα μπερδεύουμε!
-Δεν μπορώ να διαχωρίσω την εργασία χωριστά, αφού τελικά για όλα τα παραπάνω, πλήρωσα 1600€, που στην τιμή συμπεριλαμβάνεται το κόστος όλων των ανταλλακτικών των φρένων (θυμίζω, μόνον τα εμπρός στην περίπτωση της 120i) και η εργασία για την τοποθέτηση του cc και το ssk.
-Επαναπρογραμματισμός για τα φρένα, δεν νομίζω πως χρειάστηκε, χρειάστηκε για το cc όμως.
-Οι 18άρες δεν είναι υποχρεωτικές, αλλά εξασφαλίζουν πως θα χωρέσουν σίγουρα. Κάποιες 17άρες κάνουν, κάποιες άλλες όχι. Καλό είναι να μην είσαι οριακά πάντως, είναι απαραίτητος κάποιος χώρος για την καλή ψύξη της δισκόπλακας.
-Η Brembo το πουλάει και μόνη της το κιτ, αλλά δεν νομίζω πως ήταν φθηνότερο. Επίσης όσο και να φανεί περίεργο, αν κάποιος ήθελε τις δαγκάνες της 135i που είναι οι ίδιες με τις δικές μου με άλλο χρώμα (γράφουν απλώς BMW...) συνήθως έπρεπε να πληρώσει ακριβότερα... Γενικώς, η τιμή που παίζουν κατά καιρούς οι Performance είναι άκρως ανταγωνιστική, οπότε δεν αξίζει ν' ασχοληθεί κάποιος με κάτι άλλο κατ' εμέ...
-Τα φρένα τα μαμά δεν τα έβαλα ποτέ αγγελία, με σκοπό αν πουλήσω το αυτοκίνητο, να τα ξαναβάλω πάνω. Τώρα, δεν βλέπω να το πουλάω, ή να μπαίνω στην διαδικασία να... ξηλώνω όλα αυτά που έχω βάλει (Brembo, Alpine upgrade kit, Performance parts κλπ κλπ), οπότε τα έχω αφήσει να κάθονται σε μια αποθήκη! Οι δίσκοι του 120i είναι 300άρηδες εμπρός, σε σχέση με του 116 και του 118 που είναι 284άρηδες. Θεώρησα πως δεν θα μπει κάποιος στον κόπο. Για μένα αξίζει, γιατί στην τιμή που θα σου κοστίσει ένα σετ δισκόπλακες-τακάκια, βάζεις καλύτερα φρένα που έχουν μπόλικα χιλιόμετρα να κάνουν, γιατί όταν τα έβγαλα τα τακάκια είχαν 15Κ χλμ υπόλοιπο σίγουρα και οι δισκόπλακες δεν είχαν ούτε νύχι, ούτε τίποτε... Αν ενδιαφερθεί κάποιος, εδώ είμαστε πάντως!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-01-12, 12:15
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Απλά έτσι όπως το περιγράφεις, μάλλον μεγαλύτερη διαφορά θα έβλεπες με μόνο ένα σετ ατσάλινα σωληνάκια υψηλής πίεσης Goodridge των 90 ευρώ.

Η βελτίωση των φρένων είναι καλή, απλά στις μέρες μας τα αυτοκίνητα δεν έχουν πρόβλημα με τα φρένα.

Οι BMW δε, φημίζονται για τα καλά φρένα στα απλά μοντέλα.

Απλά έγιναν πολύ της μόδας οι πολυπίστονες δαγκάνες και επειδή μπαίνουν στις άλλες μάρκες, είναι κάτι που ζητούν όσοι έχουν Μ και καλώς το ζητούν γιατί δεν τίθεται θέμα κόστους.

Έχω δεί και πιάσει στα χέρια μου πολυπίστονη δαγκάνα Audi πάντως που ζυγίζει σαν να είναι ...διαφορικό! Αυτή...δεν είναι βελτίωση ακριβώς.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-01-12, 13:23
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Απο ότι βλέπω υπάρχουν ενδοιασμοί για το άν είναι καλύτερο το αυτοκίνητο με πολυπίστονες δαγκάνες και πραγματικά δέν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό,τα φρένα είναι μείζον ζήτημα για τη ζωή μας,διαβάζω προτάσεις του τύπου"μικρές διαφορές"και σας ρωτάω εάν απο τα 100 σταματάς σε 3 μέτρα λιγότερο είναι μικρή διαφορά,σωστά;και όμως στη μία περίπτωση έχεις εξαυλωθεί ενώ στην άλλη φέυγεις όρθιος,διάβασα για αλλαγή σερβό,τι σχέση έχει το σερβό με τη διαδρομή;η διαδρομή είναι καθαρά θέμα αντλίας,το σερβό είναι υποβοήθηση,τώρα βέβαια εάν ζοριζεται το ποδαράκι κάποιου ας το αλλάξει και αυτό,συνεχίζω με το βάρος,οι πολυπίστονες δαγκάνες είναι πανάλαφρες,έχω πιάσει πάρα πολλές και διαφορετικές μάλιστα και μπορώ να έχω άποψη,τελειώνω με τα εξής,για να κάνεις μία σωστή εγκατάσταση αλλάζεις δαγκάνες,σωληνάκια,αντλία και εάν δέν αλλαχθούν οι πίσω δαγκάνες θέλει ρύθμιση ο κατανεμητής για να μήν γυρνάει σε οριακές καταστάσεις.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-12, 13:43
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά έτσι όπως το περιγράφεις, μάλλον μεγαλύτερη διαφορά θα έβλεπες με μόνο ένα σετ ατσάλινα σωληνάκια υψηλής πίεσης Goodridge των 90 ευρώ.

Η βελτίωση των φρένων είναι καλή, απλά στις μέρες μας τα αυτοκίνητα δεν έχουν πρόβλημα με τα φρένα.

Οι BMW δε, φημίζονται για τα καλά φρένα στα απλά μοντέλα.

Απλά έγιναν πολύ της μόδας οι πολυπίστονες δαγκάνες και επειδή μπαίνουν στις άλλες μάρκες, είναι κάτι που ζητούν όσοι έχουν Μ και καλώς το ζητούν γιατί δεν τίθεται θέμα κόστους.

Έχω δεί και πιάσει στα χέρια μου πολυπίστονη δαγκάνα Audi πάντως που ζυγίζει σαν να είναι ...διαφορικό! Αυτή...δεν είναι βελτίωση ακριβώς.
Μα νομίζω πως το γράφω πως και υγρά άλλαξα και πως αγόρασα και σωληνάκια, απλά δεν τα έχω βάλει. Και φυσικά προτείνω κάποιος ν' αλλάξει υγρά και σωληνάκια που είναι φθηνή μετατροπή και έχεις μόνον κέρδος από αυτήν.
Η σωστή σειρά και για μένα πλέον (απλώς δεν το γνώριζα νωρίτερα...) είναι πρώτα υγρά-σωληνάκια και μετά δαγκάνες. ΟΛΑ έχουν να προσφέρουν, τώρα το πόσο και αν αξίζει, αφορά τον καθένα χωριστά.

Οι εμπρός δίσκοι μου από 300χλ πήγαν στα 330χλ και αν συνυπολογίσεις πέρα από την αύξηση της διαμέτρου και το μεγαλύτερο τακάκι της πολυπίστονης και την καλύτερη επαφή με την δισκόπλακα, είναι σχεδόν... υποχρεωτική και η βελτίωση λόγω της δαγκάνας. Για το βάρος το είπαμε, ΔΕΝ είναι βαρύτερες, το αντίθετο. Άρα, πέρα από το... ελάφρωμα της τσέπης, δεν έχεις να χάσεις κάτι, μόνον να κερδίσεις.

Επίκειται αλλαγή των υγρών σύντομα και θα αλλάξω επιτέλους και τα σωληνάκια, οπότε θα ενημερώσω κατάλληλα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-01-12, 14:05
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά 2 παρατηρήσεις.

Τα εμπρός δεν σηκώνουν μόνα τους το μεγάλο φορτίο. Εξαρτάται από την κατανομή βάρους.
Σε εμπροσθοκίνητα οχήματα με κατανομή 60-40 βλέπουμε ότι ο κατασκευαστής τοποθετεί μεγαλύτερους δίσκους εμπρός.
Στα πισωκίνητα οχήματα σχεδόν πάντα αν δούμε τις επιλογές του κατασκευαστή θα δούμε ομοιομορφία στο μέγεθος των δίσκων εμπρός και πίσω. (έχω ξαναβάλει παραδείγματα Nissan350Z-όλες οι BMW και ειδικά τα Μ).

Δεν είναι χαζή η BMW να βάζει (σε Ε46 το παράδειγμα)
316-320 286mm-279mm
325 300mm-294mm
330 325mm-320mm
Μ3 325mm-328mm (και 345-328 το CSL & competition pack)

Θα έβαζε 260-280 πίσω σε όλα και εμπρός θα έβαζε τα θηρία. (όπως έχει περίπου αντίστοιχα ένα επίσης ταχύτατο Focus ή Megane RS που σχεδιάστηκε και να ...ζορίζει τα φρένα του αλλά έχει άλλη κατανομή βάρους)

H αμερικάνικη Stoptech είχε μια ολόκληρη ανάλυση για το θέμα ''μεγαλύτερα φρένα εμπρός'' και ''ολόκληρο μεγαλύτερο κιτ εμπρός πίσω και αναλογικά με τα μαμά φρένα''.

Σε προσθιοκίνητα πάντως με 60-40, (για να μην πώ τα πιο πολλά είναι 63-37) κάτι κάνεις με τα εμπρός κιτ.


2η παρατήρηση. Το πιο σημαντικό από όλα είναι τα σωληνάκια και τα υγρά. Αν τα αλλάξεις με μαμά φρένα και πιέσεις θα δείς ότι έχει διαφορά (στη διάρκεια, αφού ότι δίσκους και να βάλεις τα υγρά θα βράσουν, τα σωληνάκια θα φουσκώσουν και ...δε θα έχεις δύναμη στο πεντάλ).
Μετά θα βάλεις και μεγαλύτερα φρένα και ΔΕΝ θα δείς πολύ μεγάλη διαφορά.

Και τελικά καταλήγεις σε αυτό
Η BMW χαζή σίγουρα δεν είναι, αλλά δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα από ένα μοντέλο μόνον. Στον Άσσο, είναι διαφορετικά τα πράγματα:
116 286mm-280mm
118 292mm-220mm
120 300mm-300mm (με το μοτέρ των 170 ίππων)
120 330mm-300mm (αεριζόμενα και τα πίσω, ίδια διάμετρος όμως)
(αντίστοιχες διαφορές και στα diesel)

Η κατανομή, σωστά λες παίζει ρόλο, γι' αυτό λόγω κατανομής κοντά στο 50:50, βλέπουμε παρόμοιες διαστάσεις, αλλά κι αυτό δεν λέει όλη την αλήθεια: οι διαστάσεις μπορεί να είναι ίδιες, αλλά οι δαγκάνες ΔΕΝ είναι, επομένως, αφού οι δαγκάνες ασκουν διαφορετική πίεση, άρα και ροπή, επομένως ακόμη και στην περίπτωση της 120i που έχει ακριβώς ίδιους σε διάμετρο δίσκους, ο εμπρός άξονας φρενάρει περισσότερο...

Επίσης, να πω πως στην περίπτωσή μου ακολουθήθηκαν οι οδηγίες της BMW στην τοποθέτηση των Performance που λέει πως θα βάλεις εμπρός δαγκάνες, αλλά δεν αλλάζεις ουσιαστικά τις πίσω ή την αντλία ή γενικώς οτιδήποτε άλλο.

Οι διαστάσεις που πήρα, είναι από την Brembo, όποιος θέλει, ρίχνει μια ματιά:
Εμπρός: http://goo.gl/ORjn7
Πίσω: http://goo.gl/V3EeY

A και να ξαναπώ και για τα σωληνάκια και τα υγρά: στην BMW δεν τα έχω βάλει ακόμη (σύντομα θα γίνει κι αυτό), τα έχω βάλει στο δεύτερο αμάξι μου (Lancia Y, αεριζόμενα εμπρός 254mm, απλά πίσω 242mm) και έχει διαφορά, αλλά νομίζω πως οι δαγκάνα έχει ακόμη πιο εντυπωσιακή... Μπορεί να είναι και η εντύπωσή μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη highfidelity : 17-01-12 στις 14:10
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-12, 14:09
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από highfidelity Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα νομίζω πως το γράφω πως και υγρά άλλαξα και πως αγόρασα και σωληνάκια, απλά δεν τα έχω βάλει. Και φυσικά προτείνω κάποιος ν' αλλάξει υγρά και σωληνάκια που είναι φθηνή μετατροπή και έχεις μόνον κέρδος από αυτήν.
Η σωστή σειρά και για μένα πλέον (απλώς δεν το γνώριζα νωρίτερα...) είναι πρώτα υγρά-σωληνάκια και μετά δαγκάνες. ΟΛΑ έχουν να προσφέρουν, τώρα το πόσο και αν αξίζει, αφορά τον καθένα χωριστά.

Οι εμπρός δίσκοι μου από 300χλ πήγαν στα 330χλ και αν συνυπολογίσεις πέρα από την αύξηση της διαμέτρου και το μεγαλύτερο τακάκι της πολυπίστονης και την καλύτερη επαφή με την δισκόπλακα, είναι σχεδόν... υποχρεωτική και η βελτίωση λόγω της δαγκάνας. Για το βάρος το είπαμε, ΔΕΝ είναι βαρύτερες, το αντίθετο. Άρα, πέρα από το... ελάφρωμα της τσέπης, δεν έχεις να χάσεις κάτι, μόνον να κερδίσεις.

Επίκειται αλλαγή των υγρών σύντομα και θα αλλάξω επιτέλους και τα σωληνάκια, οπότε θα ενημερώσω κατάλληλα.

Καλά έκανες και πήρες τώρα τα σωληνάκια,ή μαζί με τις δαγκάνες τα βάζουμε ή μετά,γιατί 9 στις 10 περιπτώσεις δέν μπαίνουν πάνω στις πολυπίστονες που ώς επι το πλήστον πιάνουν με θηλιά.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-01-12, 14:18
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Τα φρένα δε σε σταματάνε από μόνα τους.
Χρειάζεται συνδυασμός και συνεργασία με τα:
Ελαστικά (πλάτος, τύπος ελαστικού)
Ανάρτηση
Δαγκάνα-δίσκος-τακάκι

Συνήθως σε απλές δοκιμές ένα αυτοκίνητο κερδίζει τα 3-4 μέτρα (και παραπάνω) σε στεγνό οδόστρωμα με καλύτερα και φαρδύτερα λάστιχα (πχ. μικρομεσαίο με 205-55-16 comfort ελαστικό και 225-45-17 σπορ ελαστικό).
Αλλο λάστιχο στην ίδια διάσταση (μεγάλες διαφορές και 2-3 μέτρα στα 100kmh).
Για την ανάρτηση το καταλαβαίνετε φαντάζομαι αν και δεν γίνονται συνήθως δοκιμές για σύγκριση.

Για τη διάρκεια των φρένων αρκούν σωληνάκια και δεν πειράζεις τίποτα στην αναλογία και κατανομή πέδησης που έχει μελετήσει ο κατασκευαστής.
(είπαμε έβαλε 300-294 σε 325 Ε46 για κάποιο λόγο αλλιώς θα άφηνε τα 279 μέχρι του 320 2.2 για παράδειγμα)

Εγώ έχω κάνει ''αναβαθμίσεις φρένων'' χωρίς να έχω πρόβλημα με τα μαμά φρένα της BMW και ανακάλυψα τα εξής με την εξής σειρά:

1) σωληνάκια υψηλής πίεσης. Μεγάλη αύξηση της αντοχής σε παρατεταμένη πίεση κατηφορικής διαδρομής...
2) Δίσκοι εμπρός από 330 (325mm) και 279 πίσω. Φαινομενική βελτίωση στο φρένο σε μεγάλη ταχύτητα στην ευθεία...κάτι μου έφταιγε και ειδικά σε φρένα οριακά πάνω ή λίγο πριν τη στροφή.
3) Δίσκοι πίσω από 325 (294mm). Βελτίωση της αίσθησης φρεναρίσματος στα μαμά στάνταρ...

Έχω καλά φρένα δε λέω τώρα, αλλά δεν ξέρω αν έχω 1000 ευρώ καλύτερα φρένα από τα μαμά...Με αυτά τα λεφτά θα είχα αλλάξει μαμά (BMW) δίσκους και τακάκια 2 φορές τουλάχιστον.

Εγώ πιστεύω αυτό που ειχα διαβάσει στο site της Stoptech. Η τα αναβαθμίζεις με σωστά κιτ εμπρός και πίσω, ή άστα...

Ή αποφασίζεις να βάλεις κάποιο σωστό κιτ εμπρός πίσω (ας είναι και στις μαμά διαστάσεις δίσκων) ή άστα. Δεν έχει νόημα το ''ταψί'' εμπρός παρά μόνο για ψυχολογικούς λόγους ειδικά σε αυτοκίνητα με ουδέτερη κατανομή βάρους.

Κακό μπορεί να μην κάνει (πλην της τσέπης), αλλά μη το φτάνουμε και στα επίπεδα του 80-90 που όντως τα αυτοκίνητα είχαν ΜΕΤΡΙΑ (το πολύ) φρένα για την ισχύ και το βάρος τους και δεν έφτανε αυτό, πολλοί βελτίωναν και άφηναν τα κακόμοιρα φρενάκια όπως είναι.

Έχω δεί επίσης ανθρώπους που θέλουν να κάνουν ''κάτι'' και πάνε και τρυπάνε τους δίσκους...δε φτάνει που δε βελτίωσαν τίποτα...κάνανε και πιο ευαίσθητους τους δίσκους λές και θα κρυώνουν πιο γρήγορα (ίσως κρυώνουν πιο γρήγορα αραγμένα στην καφετέρια...)

Τα τελευταία 10 χρόνια δεν είναι τόσο αναγκαίο εκτός αν συντρέχει ειδικός λόγος και τα μαμά φρένα δεν επαρκούν. Και φυσικά τα σύγχρονα αυτοκίνητα δεν έχουν ανάγκη παντρέματος δαγκανών από ότι μοντέλο τουμπανο υπάρχει με άλλα εμπρός πίσω έτσι για να ''λέμε'' ότι κάτι βάλαμε.

Υ.Γ. (Edit) Καλά είναι όλα, αλλά να γίνονται με κάποιο ''εργοστασιακό'' σχεδιο (όπως βλέπεις και στη σειρά 1 ακολουθείται).

Συζήτηση κάνουμε.
Υ.Γ.2 Με ειχαν διαβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει θέμα σερβο με τα φρένα του 330. Θα ήμουν πιο χαρούμενος αν είχα βάλει και τα πίσω από 330, αλλά το κόστος ξέφευγε...Γενικά το μόνο μπροστά το έκανα ...από απερισκεψία τελικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 17-01-12 στις 14:22
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-01-12, 14:42
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Στο παρακάτω βίντεο αλλάζουν δίσκους,τακάκια,σωληνάκια και υγρά,ανάρτηση ίδια,λάστιχα ίδια,για δείτε τη διαφορά και πείτε μου εάν αξίζει.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-01-12, 14:45
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά έκανες και πήρες τώρα τα σωληνάκια,ή μαζί με τις δαγκάνες τα βάζουμε ή μετά,γιατί 9 στις 10 περιπτώσεις δέν μπαίνουν πάνω στις πολυπίστονες που ώς επι το πλήστον πιάνουν με θηλιά.
Τι εννοείς "ως επί το πλείστον πιάνουν με θηλειά";
Δεν είδα να υπάρχουν διαφορετικά κιτ για την σειρά 1, πήρα αυτό που έδινε η Goodridge. Παίζει δηλαδή να μην κάνει; Υπάρχει κάποιος αντάπτορας που είναι η θηλειά;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-01-12, 14:50
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από highfidelity Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοείς "ως επί το πλείστον πιάνουν με θηλειά";
Δεν είδα να υπάρχουν διαφορετικά κιτ για την σειρά 1, πήρα αυτό που έδινε η Goodridge. Παίζει δηλαδή να μην κάνει; Υπάρχει κάποιος αντάπτορας που είναι η θηλειά;
Στη δικιά σου περίπτωση αφού βιδώνει επάνω το εργοστασιακό σωληνάκι δέν έχεις θέμα αλλά ως επι το πλείστον δέν ταιριάζει.
Θηλιά είναι το άκρο απο το σωληνάκι,δές τη φωτό
http://www.google.gr/imgres?q=brembo...1t:429,r:0,s:0
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mike21 : 17-01-12 στις 14:58
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.