Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-07, 23:14
Το avatar του χρήστη bmw318cabrio
bmw318cabrio Ο χρήστης bmw318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 943
bmw318cabrio is an unknown quantity at this point
Exclamation Turbo σε 318cabrio

Καλησπερα...σε λιγο καιρο θα παω να "TURBISW" το μωρο μου(μην ακουσω σχολια του στυλ μην το κανεις , γιατι το εχω αποφασισει ηδη για δικους μου λογους:pPpP...)..Θα χρησιμοποιηθει παντως ενα κιτ το οποιο το χρησιμοποιουνε οι μηχανικοι της BMW καπως επισημα-ανεπισημα(κατι σαν τους γνωστους αγνωστους ενα πραγμα) , και αφου ρωτησα μηχανικους σε πολλες αντιπροσωπειες μου ειπανε ολοι οτι δουλευει ρολοι..την δουλεια θα μου την κανει καποιος δικος μου ανθρωπος και μου δινει και εγγυηση..το θεμα ειναι οτι θα χρειαστει να αλλαξω και φρενα(το αμαξι θα παει περιπου 180 αλογα τροχο) απο οτι μου ειπανε ολοι(και δυναμομετρημενα)..για φρενα εχει κανεις να προτεινει κατι καλο αλλα οχι πανακριβο(απο καλα και πανακριβα ολοι γνωριζουμε πιστευω)..ενα καλο σετ ποσο περιπου θα κοστισει????
Υγ:Η μετατροποη θα κοστισει 4000 κομπλε...

Ευχαριστω για τον χρονο σας...
Φιλικα , Νικος...
__________________
Καλα ειχα συνηθισει στο Cabrio...ποιος μπαινει σε κλειστο τωρα??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-07, 00:14
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Βάλε εμπρός δαγκάνες-δίσκους-τακάκια από 330i, και πίσω αεριζόμενα από 328i E36, και είσαι κομπλέ. Θα σου πάει κανα χιλιάρικο.
Αν δεν θες να δωσεις τοσα, απλά βάλε εμπρος δαγκανες απο iS με αεριζόμενες δίσκους και ασε τα πισω οπως ειναι. Αυτο θα σου παει κανα 250αρι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-02-07, 01:47
Το avatar του χρήστη bmw318cabrio
bmw318cabrio Ο χρήστης bmw318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 943
bmw318cabrio is an unknown quantity at this point
Eυχαριστω παρα πολυ Nick για την βοηθεια..μαλλον στη λυση του 330 θα παω...
__________________
Καλα ειχα συνηθισει στο Cabrio...ποιος μπαινει σε κλειστο τωρα??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-07, 02:56
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw318cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
Eυχαριστω παρα πολυ Nick για την βοηθεια..μαλλον στη λυση του 330 θα παω...
Καλύτερα να πας στου 330i αν θες να σταματάει το αμάξι, γιατί είναι και βαρύ το κάμπριο!
Για την ιστορία:
Οι εμπρός δίσκοι του 330i έχουν διάμετρο 325mm. Τα πίσω αεριζόμενα του Ε36 328i 276mm (αν θυμάμαι καλά). Μην πάρεις και τα πίσω του 330i γιατί για να μπουν θέλουν πατέντα.
Γιατί δεν κάνεις swap σε Μ44 πριν τουρμπίσεις...; Θα δώσεις κάτι παραπάνω (πριν λίγο καιρό έφυγε μοτέρ κομπλέ ένα χιλιάρικο αν θυμάσαι μέσω του φόρουμ) αλλά θα ξεπεράσεις αρκετά τα 200... Έχω και εγώ Μ43 αλλά δεν μου κάνει καρδιά να του ρίξω λεφτά ρε φίλε.. Για να λέω και του στραβού το δίκιου όμως, είναι σκύλος. Έχει κάνει 215.000km και η κατανάλωση λαδιού στα 7500km που τα αλλάζω μετά βιας ξεπερνάει τα 100ml!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-02-07, 06:37
jonmedic Ο χρήστης jonmedic δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Μηνύματα: 322
jonmedic is an unknown quantity at this point
M42 και Μ44 δυσκολα βρισκεις καποιον να το τουρμπισει ...και στο Αργος ακομα δεν τα τουρμπιζουν πια δεν υπαρχει νομιζω πολλαπλη...ενω το 318ι το απλο με ενα πλακακι μπαινει η τουρμπινα..και εγω ψηνομουνα...τωρα ομως τα μαζευω για καινουργιο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-02-07, 08:54
Cabriolakias Ο χρήστης Cabriolakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 1.321
Cabriolakias will become famous soon enough
Exclamation kompressor

ελα ρε φιλε πας για τουρμπακι?και εγω ψηνωμαι!!θελω πληροφοριες για τον ανθρωπο σου να μαθω για τουρμπισμα 320ι ποσο θα κοστησει και ποσα αλογακια θα φτασει...παντως δεν μου πολυ αρεσει η ιδεα για τουρμπο αλλα ψαχνω εδω και τοσο καιρο για να βρω κιτ κομπρεσορα και δεν βρησκω για 320ι.παντως για φρενα και εγω ψηφιζω 330 εμπρος και 328 πισω....περιμενω πληροφοριες για τον ανθρωπο σου και καλη συνεχια στο ψαξιμο..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-02-07, 09:25
Το avatar του χρήστη bmw318cabrio
bmw318cabrio Ο χρήστης bmw318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 943
bmw318cabrio is an unknown quantity at this point
Φιλε Kabriolakia καλημερα..ο ανθρωπος μου δουλευει 25 χρονια σε μεγαλο εξουσιοδοτημενο αλλα εγω παω στο σπιτι του στο οποιο εχει φτιαξει ενα συνεργειο και μου φτιαχνει το αμαξι με πολυ μικροτερο κοστος...τον ξερω χρονια και τον εμπιστευομαι οποτε ειναι ο μονος λογος που θα το κανω..το εχει κανει αυτο σε αρκετα αυτοκινητα με επιτυχια και χωρις κανενα προβλημα...σε περιπτωση που θες παραπανω πληροφοριες τα λεμε με πμ...το δικο μου που ειναι 1800 θα παει 180 αλογα με 0.8 πιεση αρχικα χωρις ανοιγμα μηχανης..αμα ανοιξω και μηχανη θα παει αρκετα παραπανω...
__________________
Καλα ειχα συνηθισει στο Cabrio...ποιος μπαινει σε κλειστο τωρα??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-02-07, 09:55
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Ρε μπαργιακι τελικα εληξε το βαζεις μεσα για την τουρμπιναρα ; ; ;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-02-07, 10:05
Το avatar του χρήστη bmw318cabrio
bmw318cabrio Ο χρήστης bmw318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 943
bmw318cabrio is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christos 330i ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε μπαργιακι τελικα εληξε το βαζεις μεσα για την τουρμπιναρα ; ; ;

αχαχαχ...Το περιμενα το δικο σου ποστ...ναι χρησταρα το αποφασισα..απλα περιμενω λιγο καιρο να μαζεψω τα φραγκα..μετα θα γινει τρελλο ΜΠΑΞΙΜΟ!!!
__________________
Καλα ειχα συνηθισει στο Cabrio...ποιος μπαινει σε κλειστο τωρα??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-02-07, 10:33
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw318cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
αχαχαχ...Το περιμενα το δικο σου ποστ...ναι χρησταρα το αποφασισα..απλα περιμενω λιγο καιρο να μαζεψω τα φραγκα..μετα θα γινει τρελλο ΜΠΑΞΙΜΟ!!!

Δεν σου λεω να μην το βαλεις κ λοιπα αυτα τα ειπαμε . . .

Απλα σου λεω ολα βολικα αφου το πηρες αποφαση εσυ ξερεις . . .

Αλλα μην ακουσω οτι σου εβγαλε κανενα προβλημα μετα το μοτερ να ξερεις

θα σε . . . . . . . !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.