Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-09, 00:52
Το avatar του χρήστη gant
gant Ο χρήστης gant δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 300
gant is on a distinguished road
Ανάρτηση

Παιδιά για όσους γνωρίζουν καλύτερα το θέμα, το 316 Ci facelift του 2003 που χω, φορά την σπορ ανάρτηση, όχι την Μpack όμως.
Αν έρθει η ώρα αντικατάστασης των αμορτισέρ, τι θα ήταν καλύτερο με τα μαμά ελατήρια, πάλι μαμίσια η bilstein;
Αν η επιλογή είναι bilstein, τότε ποιά ταιριάζουν καλύτερα τα Β6 η τα Β8;
Θέλω δε να σημειώσω πως μου αρέσει η σκληρότητα που έχει τώρα και δεν θέλω να την αυξήσω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-09, 11:18
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Εγώ δεν το γνωρίζω καλά το θέμα,εξαρτάται πως το θεωρείς το <καλα> βέβαια και τι ακριβώς θέλεις να ακούσεις από τις απαντήσεις ,οπότε θα σου έλεγα οτι το θέμα το γνωρίζει καλα η BMW.
Πλήρωσε την εργοστασιακή.
Αφού θέλεις να διατήρησις την σκληρότητα που έχεις συνηθίσει και σε ικανοποιεί νομίζω ότι είναι αναντικατάστατη.
Το κόστος περίπου το ίδιο θα σου έρθει με τα καλά αμορτισέρ του εμπορίου.
Αν θες καλλίτερο κράτημα θα το βρεις στα Bilstain Β6 και χωρίς ελατήρια και Β8 με αναγκαστική αλλαγή ελατηρίων.
Δες τι χρώμα είναι οι μπουκάλες των αμορτισέρ που έχεις τώρα,αν μπορείς βρες και τα partnumber όπου από εκεί θα καταλάβεις αν τα αμορτισέρ σου είναι μόνης ενέργειας(λαδιού) η διπλής ενέργειας(αέρος-λαδιού).
Αν είσαι στην πρώτη περίπτωση(που δεν νομιζω) τότε τα εργοστασιακά είναι μονόδρομος για να διατηρήσεις την σκληρότητα που λες πιο πάνω.Δεν μπορείς δηλαδή να τα βρεις στο εμπόριο.
Αν είσαι στην δεύτερη περίπτωση τότε υπάρχουν αντίστοιχοι κωδικοί να τα πάρεις από το εμπόριο σε καλύτερη τιμή.

ΥΓ Έχεις κάνει μια αρχή να ρωτήσεις ποσό κανουν τα γνησια?
__________________
FOLDING TOP......... CART1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κυριακος : 25-09-09 στις 11:21
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-09, 11:31
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Να πω και γω την γνωμη μου..

Εγω οταν αγορασα το αμαξι μου (318ci valvetronic) φορουσε M pack αναρτηση.. Μ'αρεσε η σκληροτητα του.. Μετα απο περιπου 2,5 χρονια στα χερια μου και 60000χλμ στο κοντερ ηθελε αμορτισερ.. (μου το ειπαν και στο ΚΤΕΟ αλλα και ο μηχανικος μου απο πριν). Και επειδη ηθελα να το χαμηλωσω και λιγο ακομη εβαλα schnitzer ελατηρια με sachs αμορτισερ και γιαυτο το αμαξι εχει παραμεινει ανετο και δεν κοπαναει..

Γιαυτο σου προτεινω ή να παρεις M pack αμορτισερ (τα οποια δεν ξερω ποσο κοστολογουνται) ή να παρεις sachs τα απλα (μαυρα ή super touring, τα δευτερα εβαλα εγω, μου ειπαν οτι ειναι ακριβως τα ιδια με 250 ευρω, χωρις τοποθετηση). Αν μπεις στο site της sachs θα δεις οτι προτεινει τα "οικονομικα" (μαυρα ή super touring) για αυτοκινητα με M pack αναρτηση..

Για bilstein ξερω μελος απο εδω που τα εβαλε και λεει οτι ειναι πιο σκληρα απο τα "μαμα" M pack..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-09, 12:39
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Tα shacs είναι όντος μεγάλης εμπιστοσύνης αμορτισέρ και <Ανθρωπινά> στην οδήγηση τους
Πολύ το μετάνιωσα που δεν τα έβαλα σε άλλο αμάξι βέβαια.
Τιμή 250ε για τα super touring της zachs μου ακούγετε πολύ καλή.Έμενα μου είχαν πει κάνα 350αρι για τα stantar στο e36
Αυτά τα Ε46 μου φαίνεται έχουν χαμηλότερες τιμές σε πολλά ανταλλακτικά τους από τα Ε36
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-09-09, 13:40
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα Ε46 μου φαίνεται έχουν χαμηλότερες τιμές σε πολλά ανταλλακτικά τους από τα Ε36
Ισχύει αυτό σε πολλές περιπτώσεις, δυστυχώς... Έχει βέβαια και λογική εξήγηση.

Που να δεις και κάποια πακέτα προσφορών σε αναλώσιμα αλλά και αξεσσουάρ για Ε46 (μάλλον για να μειωθούν τα αποθέματα), που γινόντουσαν μέχρι και πριν ένα χρόνο (ίσως και να συνεχίζονται σποραδικά)... Μιλάμε πως ερχόντουσαν από -30 έως -50% σε σχέση με τα αντίστοιχα για Ε36.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-09, 14:03
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Έτσι είναι Αντώνη, είμαστε οι αδικημένοι.
Που να δεις διάφορες σε κάτι ανταλλακτικά στην κουκούλα του Ε46 σε σχέση με του Ε36.
Ανεμουραυστης -Εγκέφαλος flting top-Hardtop-Rollover bar-Ιμάντες-Ακόμα και το πανι είναι πιο φτηνό στο Ε46 παρόλο που είναι μεγαλύτερο.
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.