Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-03-13, 14:46
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Όλοι την έχουμε πατήσει με τις ασφαλιστικές.

3 χρόνια έκανα να πάρω αποζημίωση από κλοπή με δικαστήρια κλπ.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-03-13, 15:30
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων

Εμένα μου έκαναν άλλη πουστιά, ενώ όταν έκανα την μεικτή είχα πάνω 15άρες ζάντες, και ένα ραδιοcd της πλάκας, αυτοί το φωτογράφισαν και έστειλαν φωτογραφίες στον μαντρά με τις 17άρες BBS RK που είχα, θολόμπαρες μπρος πίσω, ακριβό ραδιοcd και διάφορα άλλα αξεσουάρ. Εγώ τα έβγαλα όλα αυτά πρωτού το δώσω και έβαλα τα παλιά πράγματα, και δεν με πλήρωναν αν δεν τα γύριζα στον μαντρά.. επειδή αυτός τους εδωσε μια χ προσφορά για να το αγοράσει με αυτά που είδε... τα οποία πουθενά δεν φαίνονταν στην φωτογράφιση που έγινε κατά την ασφάλιση.. γιατί δεν υπήρχαν καν. Τελικά προκειμένου να πάρω τα λεφτά μου για να προχωρήσω στην αγορά του επόμενου, και όντας πιτσιρικάς (6 χρόνια πριν) τα έδωσα. Αν μου το έκαναν τώρα θα τους γ@%$^σα και για τα πράγματα που μου πήραν παράνομα, και επειδή έφτιαξαν το αμάξι και το έδωσαν σε κυκλοφορία.
Εμενα αυτο μου φαινεται λογικο. Τα λεφτα που προσεφερε ο μαντρας, απο τη μερια του, ηταν για το αυτοκινητο ΜΑΖΙ με τα πραγματα. Οποτε

Ασφαλιστικη λεει αξια αυτοκινητου τη στιγμη του ατυχηματος πχ 5000 (αδιαφορο αν εχει πανω τα πραγματα).

Μαντρας λεει δινω 2000 για αυτοκινητο ΜΕ τα πραγματα

Ασφαλιστικη δινει τα υπολοιπα 3000

Αν εσυ το δωσεις στο μαντρα χωρις, αυτος δεν δινει τα 2000 ολοκληρα (λογικοτατο) οποτε η ασφαλιστικη δεν δινει τα υπολοιπα 3000.

Το πως φωτογραφηθηκε το αμαξι κατα τη αρχικη συναψη της ασφαλειας δεν πολυεχει σημασια αφου η αξια που αποζημιωνεσαι υπολογιστηκε κατα τη στιγμη του ατυχηματος.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-03-13, 15:33
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην πράξη οι ασφαλιστικές μεταβιβάζουν τα αυτοκίνητα σε μαντράδες, και αν συμφέρει τα επισκευάζουν κιόλας.. το compact μου το έχω πετύχει 3-4 φορές, παρότι είχα μεικτή και είχε βγει και αυτό ολική και αποζημιώθηκα.
Εμένα μου έκαναν άλλη πουστιά, ενώ όταν έκανα την μεικτή είχα πάνω 15άρες ζάντες, και ένα ραδιοcd της πλάκας, αυτοί το φωτογράφισαν και έστειλαν φωτογραφίες στον μαντρά με τις 17άρες BBS RK που είχα, θολόμπαρες μπρος πίσω, ακριβό ραδιοcd και διάφορα άλλα αξεσουάρ. Εγώ τα έβγαλα όλα αυτά πρωτού το δώσω και έβαλα τα παλιά πράγματα, και δεν με πλήρωναν αν δεν τα γύριζα στον μαντρά.. επειδή αυτός τους εδωσε μια χ προσφορά για να το αγοράσει με αυτά που είδε... τα οποία πουθενά δεν φαίνονταν στην φωτογράφιση που έγινε κατά την ασφάλιση.. γιατί δεν υπήρχαν καν. Τελικά προκειμένου να πάρω τα λεφτά μου για να προχωρήσω στην αγορά του επόμενου, και όντας πιτσιρικάς (6 χρόνια πριν) τα έδωσα. Αν μου το έκαναν τώρα θα τους γ@%$^σα και για τα πράγματα που μου πήραν παράνομα, και επειδή έφτιαξαν το αμάξι και το έδωσαν σε κυκλοφορία.
Ναι Οκ,
Αλλά ο μαντρας αξιολόγησε τις φωτο του τρακαρισμενου αυτοκινήτου για να δώσει προσφορά οι οποίες προφανώς είχαν πάνω όλες τις μετατροπές που αναφέρεις σε ραδιοcd ζάντες κλπ.
Ο μαντρας δεν εδωσε προσφορά με βάσει τις φωτο της αρχικής ασφάλισης.
Σωστά δεν σου έδιναν τα χρήματα σου. Τέλος αναφορικά και μόνο μπορεί μια ασφαλιστική να μην την συμφέρει να το φτιάξει, αλλά έναν μάντρα με προσωπική εργασία και κόπο και χρόνο να συμφέρει.
Δεν βρίσκω πουθενά λάθος στην περίπτωση σου

Χαρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-03-13, 15:55
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Με πρόλαβε ο kacey
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-03-13, 16:29
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harristheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Οκ,
Αλλά ο μαντρας αξιολόγησε τις φωτο του τρακαρισμενου αυτοκινήτου για να δώσει προσφορά οι οποίες προφανώς είχαν πάνω όλες τις μετατροπές που αναφέρεις σε ραδιοcd ζάντες κλπ.
Ο μαντρας δεν εδωσε προσφορά με βάσει τις φωτο της αρχικής ασφάλισης.
Σωστά δεν σου έδιναν τα χρήματα σου. Τέλος αναφορικά και μόνο μπορεί μια ασφαλιστική να μην την συμφέρει να το φτιάξει, αλλά έναν μάντρα με προσωπική εργασία και κόπο και χρόνο να συμφέρει.
Δεν βρίσκω πουθενά λάθος στην περίπτωση σου

Χαρης
Διάβασε καλά τι έχω γράψει... στα @@ μου τι αξιολόγηση έκανε ο μαντράς! Η σύμβαση ήταν μεταξύ εμού και της τάδε ασφαλιστικής εταιρίας, η οποία ασφάλισε ένα αμάξι όπως φωτογραφίστηκε και εκτιμήθηκε από τον πραγματογνώμονα της κατά την έναρξη. Οι φωτογραφίες δείχνουν ξεκάθαρα την μορφή του αυτοκινήτου που ασφάλισα, και η αξία προφανώς και επηρεάστηκε επίσης. Όφειλα να παραδώσω το αμάξι ΟΠΩΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΗΘΗΚΕ κατά την έναρξη της ασφάλισης από τον εκπρόσωπο της ασφαλιστικής, ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΕΓΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΜΠΛΟΚΗ ΜΕ ΜΑΝΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΘΩ, όπως έγινε. Και δεν έπρεπε να με απασχολήσει ΚΑΘΟΛΟΥ το πώς ήθελε ο μαντράς το αμάξι, καθώς απλά έπρεπε να δώσει λιγότερα λεφτά αυτός και παραπάνω η ασφάλεια. ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΟΛΙΚΗ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ;;;;;

Ασφαλιστής είσαι;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-03-13, 17:08
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασε καλά τι έχω γράψει... στα @@ μου τι αξιολόγηση έκανε ο μαντράς! Η σύμβαση ήταν μεταξύ εμού και της τάδε ασφαλιστικής εταιρίας, η οποία ασφάλισε ένα αμάξι όπως φωτογραφίστηκε και εκτιμήθηκε από τον πραγματογνώμονα της κατά την έναρξη. Οι φωτογραφίες δείχνουν ξεκάθαρα την μορφή του αυτοκινήτου που ασφάλισα, και η αξία προφανώς και επηρεάστηκε επίσης. Όφειλα να παραδώσω το αμάξι ΟΠΩΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΗΘΗΚΕ κατά την έναρξη της ασφάλισης από τον εκπρόσωπο της ασφαλιστικής, ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΕΓΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΜΠΛΟΚΗ ΜΕ ΜΑΝΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΘΩ, όπως έγινε. Και δεν έπρεπε να με απασχολήσει ΚΑΘΟΛΟΥ το πώς ήθελε ο μαντράς το αμάξι, καθώς απλά έπρεπε να δώσει λιγότερα λεφτά αυτός και παραπάνω η ασφάλεια. ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΟΛΙΚΗ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ;;;;;

Ασφαλιστής είσαι;;;;;
Νικο ναι μεν αλλα, αμα σου εκλεβαν κατι θα ζηταγες τις 17αρες ή τις 15αρες?
αμα η ασφαλιστική σε αποζημιωνε για 15αρες θα εγταγε παλι η ασφαλιστικη?

αμα δήλωνες στην ασφαλιστικη καθε μετατροπη που χες κανει θα ησουν οκ στο να πληρωνες την αναλογη προσαυξηση στο ασφαλιστρο σου?

ουτε εγω τους παω τους ασφαλιστές αλλα ειναι κ αυτοι ελληνες... κ οπως καθε ελληνας, τα θελουν ολα βασει του συμφερώντος τους χωρις να αναλογιζονται σφαιρικα το θεμα...

(οπως και ο γραφων)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lil : 08-03-13 στις 17:10
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-03-13, 17:36
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασε καλά τι έχω γράψει... στα @@ μου τι αξιολόγηση έκανε ο μαντράς! Η σύμβαση ήταν μεταξύ εμού και της τάδε ασφαλιστικής εταιρίας, η οποία ασφάλισε ένα αμάξι όπως φωτογραφίστηκε και εκτιμήθηκε από τον πραγματογνώμονα της κατά την έναρξη. Οι φωτογραφίες δείχνουν ξεκάθαρα την μορφή του αυτοκινήτου που ασφάλισα, και η αξία προφανώς και επηρεάστηκε επίσης. Όφειλα να παραδώσω το αμάξι ΟΠΩΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΗΘΗΚΕ κατά την έναρξη της ασφάλισης από τον εκπρόσωπο της ασφαλιστικής, ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΕΓΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΜΠΛΟΚΗ ΜΕ ΜΑΝΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΘΩ, όπως έγινε. Και δεν έπρεπε να με απασχολήσει ΚΑΘΟΛΟΥ το πώς ήθελε ο μαντράς το αμάξι, καθώς απλά έπρεπε να δώσει λιγότερα λεφτά αυτός και παραπάνω η ασφάλεια. ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΟΛΙΚΗ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ;;;;;

Ασφαλιστής είσαι;;;;;
όχι δεν είμαι
και δεν έχω κάτι μαζί σου.
συζήτηση κάνουμε.
το ιδιο ακριβώς είχα πάθει και εγώ με το Honda Type-R που είχα.
βγήκε ολική και πήρα 4.000 από μαντρά και 8.000 από ασφαλιστική.
σημασία ε΄χει πόσα χρήματα μπαίνουν στην τσέπη σου φίλε μου στο τέλος.
επίσης εσύ δεν αποζημιώθηκες από τον μαντρά. λάθος διατύπωση.
ο μαντρας αγόρασε από εσένα την υπάρχουσα κατάσταση του αυτοκινήτου, και αποζημιώθηκες από την ασφαλιστική. διότι το αυτοκίνητο σου τρακαρισμένο με ότι είχε πάνω του εκείνη την στιγμή στοίχιζε €€€ χρήματα.

Όφειλα να παραδώσω το αμάξι ΟΠΩΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΗΘΗΚΕ κατά την έναρξη της ασφάλισης από τον εκπρόσωπο της ασφαλιστικής
έτσι λες εσύ και εν μέρη έχεις δίκιο.
τότε όμως θα έπαιρνες λιγότερα χρήματα από τον μαντρα, και στο σύνολο μαντρά και ασφαλιστική λιγότερο επίσης.
ο μαντράς δεν ξέρει τι συμβόλαιο έχεις και δεν τον ενδιαφέρει. βλέπει αυτό το αυτοκίνητο όπως είναι τώρα.
τέλος για να λέμε τα πράγματα με το ονομάτους κανονικά η ασφαλιστική έπρεπε να παρει από εσένα το αυτοκίνητο σου και αντίστοιχά να το πουλήσει εκείνη στον μαντρά) 2 μεταβιβάσεις τισ οποίες στο τέλοσ θα "χρεωνόσουν" εσύ.ουσιαστικά η ασφαλιστική θα σου έδινε λιγότερα χρήματα ακόμη και λόγο του κόστους της μεταβίβασης, τησ εργασίας, του χώρου αποθήκευσης...κλπ κλπ...
επίσης σου ξαναείπα ολική σημαίνει ότι δεν συμφέρει να επισκευαστεί το αυτοκίνητο. όχι ότι δεν επισκευάζεται. γι αυτό και αποζημιώνεσαι.
ο μαντράς το παίρνει στο όνομά του. και εσύ παίρνεις τα χρήματα σου.

τι θα τ κάνει μαντράς δεν σε ενδιαφέρει.
έμενα για παράδειγμα έγινε αγωνιστικό για χωμάτινο rally.

διάβασε και εσύ καλά τι έχω γράψει.

χάρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-03-13, 18:06
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Κόντρα σε όλους... αδυνατείτε να κατανοήσετε κάτι. Είχα μεικτή ασφάλεια, μαζί και ιδία ζημιά. Αποζημιώθηκα για ολική από ζημιά που προκάλεσα ο ίδιος. Όταν έκανα την ασφάλιση, και ζήτησα και ιδίες ζημιές, ήρθε πραγματογνώμονας και εκτίμησε την αξία του οχήματος. Εκτίμησε και φωτογράφισε ακόμα ΚΑΙ τις ζάντες, τον χώρο του κινητήρα και τον χώρο αποσκευών, και εγώ πλήρωνα ασφαλιστήριο βάση της αξίας που εκτίμησε ο πραγματογνώμονας και μετέφερε στην ασφαλιστική. Κάθε χρόνο ο ασφαλιστής υπολόγιζε και μια μικρή μείωση αξίας. Έκανα την ζημιά, και το αμάξι φωτογραφήθηκε εκείνη τη στιγμή, στην κατάσταση που ήταν. ΜΗΠΩΣ έπρεπε να ζητήσω να γίνει αναπροσαρμογή της αξίας εκείνη τη στιγμή προς τα πάνω;;;;; Βέβαια όχι!!! Είμαι λογικός άνθρωπος, και έφερα το αμάξι στην κατάσταση για την οποία το ασφάλιζα, και με την οποία είχε εκτιμήσει ο ασφαλιστής το αυτοκίνητο. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Η ασφαλιστική τελικά ΔΕΝ μου αποζημίωσε ΟΥΤΕ ΚΑΝ το ποσό για το οποίο το ασφάλιζε βάση της αξίας που είχε εκτιμήσει μειον την απομείωση με τα έτη, αλλά ΛΙΓΟΤΕΡΑ, και επιπλέον, με εκβίασαν ότι αν δε δώσω τα πράγματα που είχα βάλει στον μαντρά δεν με αποζημίωναν. Έβαλα δηλαδή ένα σκασμό ακριβά πράγματα για να κερδίσει τελικά, ποιός, η ασφαλιστική, αφού ο μαντράς έβαλε μεγαλύτερο ποσό απότι θα έβαζε αν το αμάξι το έπαιρνε στην κανονική του μορφή. ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ;;;!!!

EDIT : Γυρίζοντας 6 χρόνια πίσω, θυμήθηκα ότι το ποσό του αυτοκινήτου το είχα πληρωθεί από τον μαντρά απευθείας, 2600 ευρώ, και αν δεν του έδινα τα πράγματα πίσω, ούτε αυτός με πλήρωνε, ούτε η ασφαλιστική προχωρούσε την υπόλοιπη διαδικασία.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-03-13, 18:13
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
αυτό που λες ειναι σωστό.
αλλά εσύ πήρες τα χρήματα του αυτοκινήτου σου σε αξία εκείνη την στιγμή. με τισ ζαντες κλπ

αλλιώς θα έπαιρνες λιγότερα

το πρόβλημα είναι ότι άλλο αυτοκίνητο είδε ο μαντράς και άλλο του παραδόθηκε.
και σου ξαναλέω, αν δεν είχες τις ζάντες κτλπ άλλο ποσό θα έπαιρνες στο τέλος.
μην μπερδεύεις το ποσό της αποζημίωσης (πραγματικής) με το ποσό της ασφαλιζόμενης αποζημίωσης.

χάρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-03-13, 18:22
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harristheo Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό που λες ειναι σωστό.
αλλά εσύ πήρες τα χρήματα του αυτοκινήτου σου σε αξία εκείνη την στιγμή. με τισ ζαντες κλπ

αλλιώς θα έπαιρνες λιγότερα

το πρόβλημα είναι ότι άλλο αυτοκίνητο είδε ο μαντράς και άλλο του παραδόθηκε.
και σου ξαναλέω, αν δεν είχες τις ζάντες κτλπ άλλο ποσό θα έπαιρνες στο τέλος.
μην μπερδεύεις το ποσό της αποζημίωσης (πραγματικής) με το ποσό της ασφαλιζόμενης αποζημίωσης.

χάρης
Αφού δεν πρέπει να τα μπερδεύω τότε γιατί κάνουν εκτιμήσεις Χάρη όταν ασφαλίζεις για ιδία ζημιά; Και τελικά τι διαφορά έχει η ασφαλιζόμενη με την αποζημιούμενη αξία;
Αν είχα κάνει μικρότερη ζημιά, και ήθελαν άλλαγμα οι 2 πανάκριβες ζάντες BBS, η ασφαλιστική τι θα έκανε; Θα κοιτούσε να δει με τι ζάντες το είχα ασφαλίσει ή θα μου πλήρωνε αέρα 2 BBS;
Και τέλος όχι δεν πήρα παραπάνω χρήματα το 2007 από όσα άξιζε το αμάξι. Πήρα λιγότερα και από την ασφαλιζόμενη αξία, η οποία βέβαια επηρέαζε προς τα πάνω πάντα και το ασφάλιστρο μου, και στην ουσία τους χάρισα ένα χιλιάρικο που έκαναν τα πράγματα μεταχειρισμένα τότε.
Τέλος μην μπερδεύουμε ένα αμάξι ασφαλισμένο και για ιδίες ζημιές, με ένα αμάξι με απλή ασφάλιση, όπου η αξία του όντως υπολογίζετε τη στιγμή του ατυχήματος. Εδώ είχε προηγηθεί εκτίμηση από τον ασφαλιστή της εταιρίας. Τι νόημα είχαν όλες οι φωτογραφίες που έβγαλε;;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αποζημίωση, ασφαλιστική, ολική, τρακάρισμα, διαδικασία

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.