Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-08-08, 21:01
Το avatar του χρήστη Premium
Premium Ο χρήστης Premium δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 26
Premium is on a distinguished road
Πριν το Ε46 είχα μία compact E36 316 με 105 άλογα. Η διαφορά στη κατανάλωση δεν ήταν θιεαματική, τα ίδια ταξίδια έκανα, απλά το αμάξι "εσκαγε" στη διαδρομή, ειδικά με επιβάτες και μπαγκάζια. Επειδή μάλιστα συχνά ήταν μεγάλο πρόβλημα να περάσω τρεις νταλίκες στη σειρά την αναβάθμισα σε 1900cc με τον κινητήρα της IS και πήρα 150 άλογα και όμοια κατανάλωση με την 320. Φαίνεται όμως ότι έχεις οικονομικότερο στυλ οδήγησης από εμένα φίλε μου.
Το cruise control το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά, ειδικά την εποχή που έστηναν κάμερες στην εθνική στο τμήμα Κατερίνη - Θεσσαλονίκη και μου φέρνανε "τα παιδιά" τις κλήσεις στο γραφείο . Ρυθμισμένο στα 135 χιλ είχε θεαματική διαφορά στη κατανάλωση σε σχέση με το βαρύ μου πόδι.
Για τη τιμή σου έχω αναντήσει νωρίτερα ότι θα τα βρούμε, αλλά προτιμώ να το συζητήσουμε από κοντά. Ελπίζω να μην έχεις αντίρρηση, τι λες?
__________________
Never drive faster than your guardian angel can fly...
  #12  
Παλιά 03-08-08, 23:52
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Φίλε μου, ομολογώ ότι δεν είχα προσέξει ότι είχες γράφει νωρίτερα ότι η τιμή μπορεί να πέσει. Ασφαλώς και οι διαπραγματεύσεις πρέπει να γίνουν από κοντά. Το αυτοκίνητό σου με ενδιαφέρει όπως σου έχω πει, αρκεί να μου πει ότι είναι ΟΚ και ο μηχανικός μου. Πιστεύω ότι δεν έχεις αντίρρηση να το τσεκάρουμε εκεί που πάω. Θέλω πρώτα όμως μέσα στην βδομάδα θα πάω να δω και τα άλλα 3 που έχω υπόψη μου και μετά να επικοινωνήσουμε εάν είναι. Επίσης με αγχώνει ότι ακόμα δεν έχω πουλήσει το 316 και θα πρέπει να δανειστώ τα χρήματα που υπολόγιζα από αυτό. Τέλοσπάντων δικό μου πρόβλημα αυτό. Να σου κάνω μερικές ερωτήσεις ακόμα:
1. Έχεις περάσει ΚΤΕΟ?
2. Έχει φυμέ τζάμια, ή λάθος μου φάνηκε?
3. Οι αισθητήρες βροχής και φώτων είναι χρήσιμοι, ή εκνευριστικοί όπως μου έχουν πει κάποιοι?
4. Μου φάνηκε ότι είχε το λαμπάκι του συναγερμό στον καθρέπτη, μήπως λοιπόν έχεις και δεν το θυμάσαι?
5. Βιβλίο σέρβις υπάρχει?
6. Κάθε πότε του άλλαζες λάδια και ποία έβαζες?
Όσο για την κατανάλωση έπεσες έξω αφού δυστυχώς έχω πολύ βαρύ πόδι. Ο πατέρας μου όποτε μπαίνει μέσα με κράζει, αλλά δεν μπορώ να αλλάξω….ΧΑΧΑ!!!!! Πάντως ο θείος μου με το 318(2000cc 143HP) με το αυτόματο κιβώτιο καίει πολύ πολύ λιγότερο από εμένα με την 316(άσχετο, αλλά μου ήρθε και το έγραψα).
Ευχαριστώ πολύ.
  #13  
Παλιά 04-08-08, 00:44
Το avatar του χρήστη Premium
Premium Ο χρήστης Premium δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 26
Premium is on a distinguished road
Να το παρεις - να το πάρεις !!! Είναι αστέρι

Μα και βέβαια να το δει ο μηχανικός σου, τι λεμε τώρα.... Το αμάξι ειναι αστέρι και δεν θα το μετανοιώσεις. Θα το ευχαριστηθείς πολύ. Τι να τρεχεις να ψάχνεις αλλα τρία τώρα... χαχα πλάκα κάνω.

1. Έχεις περάσει ΚΤΕΟ? Οχι, κοστίζει μόνο 70 euro στην Autovision
2. Έχει φυμέ τζάμια, ή λάθος μου φάνηκε? Καλά σου φάνηκε, είναι φυμέ
3. Οι αισθητήρες βροχής και φώτων είναι χρήσιμοι, ή εκνευριστικοί όπως μου έχουν πει κάποιοι? Κάνουν λάθος οι κάποιοι, εμένα μου έχουν φανεί πολύ χρήσιμοι. Και των φώτων βοηθάνε (εγώ τα έχω πάντα στο αυτόματο) και της βροχής βοηθάνε όταν ταξιδεύεις και τα βροχοσύνεφα έρχονται και φεύγουν. Για βόλτα στη πλατεία φυσικά είναι άχρηστοι
4. Μου φάνηκε ότι είχε το λαμπάκι του συναγερμό στον καθρέπτη, μήπως λοιπόν έχεις και δεν το θυμάσαι? Έχεις δίκιο, έχει συναγερμό αλλά επειδή πάντα πάρκαρε σε ιδιωτικό γκαράζ ποτέ δε με απασχόλησε.
5. Βιβλίο σέρβις υπάρχει? Φυσικά υπάρχει και πάει πακέτο με το αμάξι
6. Κάθε πότε του άλλαζες λάδια και ποία έβαζες? Κάθε 8000 χλμ Valvoline 5W30 αρχικά και τα τελευταία 2 χρόνια Castrol TXT 5W30, αμφότερα συνθετικά.

Είναι πολύ καλό το αμάξι, το δίνω με πόνο ψυχής πίστεψέ με, αλλά χρειάζομαι το χρήμα και δεν μπορώ να συντηρώ τρία αυτοκίνητα. Πάρε με να τα πούμε, να βρεθούμε και να το πάμε βόλτα.
__________________
Never drive faster than your guardian angel can fly...
  #14  
Παλιά 04-08-08, 11:11
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Καλημέρα φίλε μου,
Θα προσθέσω μερικές ερωτήσεις – παρατηρήσεις:
1. Εάν όντως προχωρήσουμε σε αγοραπωλησία θα ήθελα να έχει περάσει ΚΤΕΟ το αυτοκίνητο γιατί την πάτησα μια φορά τον Φεβρουάριο όταν αγόρασα το Μίκρα για την αρραβωνιαστικιά μου και έτρεχα για το ΚΤΕΟ με τα φυμέ που είχε(και δεν είχα το χαρτί τους), για πυροσβεστήρες κτλ. Δεν είναι για τα 70ευρω, αλλά θεωρώ ότι όταν αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο που θα έπρεπε να έχει περάσει ΚΤΕΟ, οφείλει να το έχει κάνει ήδη ο πωλητής.
2. Η αλλαγή λαδιών στα 8000χιλ γινόταν από δικό σου υπερβάλλοντα ζήλο, ή το ζητούσε το αυτοκίνητο? Σε πόσα περίπου χιλ είναι το επόμενο σέρβις και ποιο είναι?
3. Σόρρυ που δεν σου στέλνω πριβέ, αλλά δεν ξέρω το πώς και δεν έχω το χρόνο να ψάξω πως γίνεται.
4. Όποτε είναι να έρθεις Αθήνα μέσα στην βδομάδα ειδοποίησε με μήπως βολεύει και πεταχτώ να το δούμε παρέα(απογεύματα μόνο γιατί το πρωί δουελύω). Δεν θέλω να σε φέρω Αθήνα επί τούτου, αφού ακόμα το σκέφτομαι και είμαι σε φάση έρευνας αγοράς.
Ευχαριστώ….
  #15  
Παλιά 04-08-08, 17:24
Το avatar του χρήστη Premium
Premium Ο χρήστης Premium δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 26
Premium is on a distinguished road
Γειά σοι Wiserman, σε βλέπω φουριόζω με το ΚΤΕΟ, ευχαρίστως να στο περάσω εγώ, κανένα πρόβλημα.
Η αλλαγή λαδιών προβλέπεται σε 25000 χιλ αλλά όπως από βίτσιο βάζω σούπερ αμόλυβδη, από το ίδιο βίτσιο αλλάζω λάδια (και φίλτρα λαδιού) νωρίς-νωρίς. Αποτέλεσμα το μοτεράκι να "λάμπει", να "σκοτώνει", να κελαιδάει και να σφυρίζει από τη χαρά του. Ενδεχομένως και εσύ να χαίρεσαι εξίσου, λέμε τώρα.... Είπαμε ότι η Μπέμπα αυτή είναι αστέρι, θυμάσαι? Το επόμενο σέρβις θα το δούμε από κοντά στο αυτοκίνητο, δεν θυμάμαι τώρα να σου πω.
Τι θάλεγες να συναντηθούμε αύριο Τρίτη? Αν συμφωνείς, πες μου την ώρα που σε βολεύει να κανονίσω το πρόγραμμα μου. Τετάρτη είμαι φορτωμένος
__________________
Never drive faster than your guardian angel can fly...
  #16  
Παλιά 04-08-08, 17:29
Το avatar του χρήστη Premium
Premium Ο χρήστης Premium δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 26
Premium is on a distinguished road
Για να στείλεις στο ΡΙΜ κάνεις αριστερό κλικ στο nick name μου και από το παράθυρο που ανοίγει επιλέγεις "Send a private message to Premium"
__________________
Never drive faster than your guardian angel can fly...
  #17  
Παλιά 09-08-08, 17:38
mafias Ο χρήστης mafias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 192
mafias will become famous soon enough
να έχετε υπόψιν οτι εδώ και καιρό ΔΕΝ μπορεί να γίνει μεταβίβαση εαν δεν υπάρχει χαρτί ΚΤΕΟ το οποίο να ισχύει!

ενημερώνω γιατι εγώ την πάτησα....ευχαριστώ!
  #18  
Παλιά 09-08-08, 21:13
Το avatar του χρήστη Premium
Premium Ο χρήστης Premium δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 26
Premium is on a distinguished road
Πολλά ευχαριστώ για την ενημέρωση αγαπητέ μου Mafias, τελικά θα τρέχω θέλω-δε θέλω
__________________
Never drive faster than your guardian angel can fly...
  #19  
Παλιά 17-08-08, 11:55
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
και απο μενα για το αμαξι.
Και το ξερω,και ξερω και τον οδηγο του.
Ενα copy-paste του Dr.Abo,λες και βγηκαν απτην ιδια μανα!!!
Δηλαδη,ευλαβικα λαδακια και σερβις πριν ακομα χρειαστει και τα παντα εργοστασιακα
Και φυσικα το 90% των χλμ σε εθνικες οδους,που σημαινει οτι καλυτερο για το μοτερ!!!

Κωστα,αν το πουλαγες 1.5 χρονο πριν θα ηταν στανταρ μια απτις επιλογες μου,αφου πληρει ολες τις προυποθεσεις που ηθελα-θελω για το δικο μου.Κουπε,6κυλινδρο και να ξερω τον ιδιοκτητη!!!

Καλοπουλητο και πραγματικα ευκαιρια ειτε για τον φιλο που ενδιαφερεται,ειτε για οποιονδηποτε αλλον το παρει!!!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
  #20  
Παλιά 18-08-08, 10:40
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Αυτό το αμάξι Γιώργο θα ήταν ιδανικό για σένα. Αλλά.........
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DoctorAbo : 18-08-08 στις 10:43
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.