Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-09, 14:22
Το avatar του χρήστη ΔημητρηςΜ3
ΔημητρηςΜ3 Ο χρήστης ΔημητρηςΜ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Μηνύματα: 1.088
ΔημητρηςΜ3 is on a distinguished road
alpha-n τι ειναι ???????

επειδη εδω και καιρο στελνω μνμ τα και μια λογικη απαντηση
δεν εχω παρει ακομα ακομα μερικοι δεν εχουν απαντηση ισως να μη θελουν λεω εγω!
εχω το κουτι replica csl δεν μπορω να το βαλω γιατι δεν εχω απαντησεις!
εχω ψαξει για post με alpha -n αλλα ολα καταληγουν στου Βαγγελη το post για την βελτιωση του Μ3
αλλα κανεις δε λεει που μπορουμε να το βρουμε!!!
τι κανουμε βαζουμε και 2 aftermarket εγκεφαλο η κανουμε επαναπρογραμματισμω το δικο μας?? βαζοντας απο csl
__________________
Tα παντα ολα και σε καλες τιμες λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-09, 18:08
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Aπ'ότι έχω καταλάβει καταργεί τον MAF...

http://www.bayareamotorsport.com/alphan.html
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-09, 01:22
Το avatar του χρήστη ΔημητρηςΜ3
ΔημητρηςΜ3 Ο χρήστης ΔημητρηςΜ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Μηνύματα: 1.088
ΔημητρηςΜ3 is on a distinguished road
το εχω διαβασει και αυτο!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Tα παντα ολα και σε καλες τιμες λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-09, 16:03
Το avatar του χρήστη ΔημητρηςΜ3
ΔημητρηςΜ3 Ο χρήστης ΔημητρηςΜ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Μηνύματα: 1.088
ΔημητρηςΜ3 is on a distinguished road


κανεις δε ξερει βρε παιδες?
__________________
Tα παντα ολα και σε καλες τιμες λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-09, 16:05
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Δενβαζεις παραλληλο εγκεφαλο ουτε εγκεφαλο απο csl
Πας σε καποιον βελτιωτη - προγραματιστη και μετατρεπει το πργραμμα του εγκεφαλου σου σε alpha-n (επαναπρογραματιζει) ωστε να δουλεψει χωρις μαφ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-08-09, 18:04
Το avatar του χρήστη ΔημητρηςΜ3
ΔημητρηςΜ3 Ο χρήστης ΔημητρηςΜ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Μηνύματα: 1.088
ΔημητρηςΜ3 is on a distinguished road
ok! ευχαριστω φιλε shido!!
__________________
Tα παντα ολα και σε καλες τιμες λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-08-09, 02:07
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Ολες οι Ecu ανεξαρτητα απο το ποσο πολυπλοκες ή απλοικες μπορει να ΄ναι εχουν σαν βασικο σκοπο τους να ρυθμιζουν τον ψεκασμο και την αναφλεξη.Λαμβανοντας λοιπον μια σειρα ''σηματων'' απο τους διαφορους αισθητηρες (θερμοκρασιας ψυκτικου υγρου, θεσεως στροφαλου, θεσεως εκκεντροφορων, λ , και του μετρητη ροης αερα -MAF-) προσπαθει να ''καταλαβει'' σε τι συνθηκες δουλευει εκεινη την στιγμη...αν ειναι ρολαριστο στον αυτοκινητοδρομο ή αν ζοριζεται σε καποια ανηφορικη διαδρομη, τι πυκνοτητα εχει ο αερας κτλ...και αναλογως στελνει τα δικα του σηματα για την προπορεια αναφλεξης (αβανς) και για την διαρκεια ψεκασμου (πλατος παλμου) ,καθως και την εναρξη του.
Οι δυο βασικες παραμετροι που λαμβανει υποψιν του ο εγκεφαλος για να δωσει καυσιμο και σπινθηρα ειναι οι στροφες λειτουργιας(engine rpm) και το φορτιο (engine load).Οι στροφες λειτουργιας προκυπτουν ευκολα απο τον αισθητηρα στροφαλου (crank sensor).Αλλα το φορτιο του κινητηρα ειναι λιγο πιο πολυπλοκο να υπολογιστει.Η καλυτερη μεθοδος ειναι, απο την μαζα του εισερχομενου αερα.Αυτο μετραει το γνωστο σε ολους μας MAF.Η BMW χρησιμοποιει MAF θερμου φιλμ.Το θερμο αυτο φιλμ-συρμα ψυχεται απο την ροη του εισερχομενου αερα, προκειμενου να διατηρηθει σταθερη η θερμοκρασια του, του προσδιδεται επιπλεον ηλεκτρικο φορτιο, μετρωντας αυτο το επιπλεον ηλεκτρικο φορτιο υπολογιζουμε την ροη του εισερχομενου αερα.Αρα συμπεραινουμε οτι ο εγκεφαλος μπορει να κανει μονος του τις απαραιτητες αυξομειωσεις (adaptation) οταν τα χαρακτηριστικα λειτουργειας του βλεπε ροη εισ. αερα , μεταβαλονται σε ανεκτα επιπεδα για αυτον βλεπε ελευθερο φιτρο.
Εχουμε λοιπον το Μ3 του φιλου μας με το s54 μοτερ και την ecu της siemens MSS54 DME (αν δεν κανω λαθος) και εστω οτι χαλαει το MAF (πραγμα καθολου σπανιο-Φτου ,φτου μακρια απο μας).Πως λοιπον εξακολουθει να δουλευει το μοτορι αφου δεν δεχεται μια απο τις βασικες παραμετρους του???????
Λειτουργει μπαινοντας στο ''Speed Density Mode'' το οποιο δεν ειναι τιποτα διαφορετικο απο το περιβοητο Alpha-N.
Τι κανει λοιπον αυτο το Alpha-N???????
Οπου Alpha βαλτε γωνια πεταλουδας και οπου Ν αριθμο στροφων λειτουργιας.Αρα οπως προκυπτει απο την ονομασια του ,ο εγκεφαλος υπολογιζει ψεκασμο και αναφλεξη γνωριζοντας στροφες και γωνια πεταλουδας.Για την ακριβεια δεν τις υπολογιζει (οπως συνηθιζει με το MAF) αλλα τις αναζητα σε τρισδιαστατα γραφηματα τα οποια ειναι καταχωρημενα στην μνημη του.Μπορει να λειτουργει και ετσι μια χαρα αλλα δεν επιτυγχανεται η φιλικοτητα , η καταναλωση και οι εκπομπες ρυπων του προβλεπει ο κατασκευαστης.
Τωρα αυτην την μεθοδο την πηραν οι βελτιωτες για να επιτυχουν αυτα που πετυχε και ο EVANGELOS που τα περιγραφει εδω http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=9937
Σημαντικο:Το Alpha-N οπως ειπαμε και παραπανω δεν υπολογιζει τιμες αλλα αναζητα αποθηκευμενες! Αυτο σημαινει οτι δεν κανει adaptation αρα οποιαδηποτε μεταβολη-βελτιωση κανουμε μετα βλεπε εκκεντροφορους, πρεπει να διαφοροποιησουμε και το προγραμμα αναλογως.
Επισης αφου ειπαμε ηδη οτι το Μ3 εχει Alpha-N σαν ''safe mode'' δεν χρειαζεται αλλος εγκεφαλος η΄παραλληλος ή δεν ξερω και εγω τι... απλος προγραμματισμος χρειαζεται για να δοθουν οι επιθυμητες τιμες στου πινακες του alpha-n αλλα και να σβηστει η ''βλαβη'' του MAF ,μιας και θα εχει παρει ποδι, και να γινει πρωτευουσα λειτουργια αυτο.Ενω σε αλλα μοτερ βλεπε Ε30 carbon air box χρειαζεται μεγαλυτερη ιστορια με piggy back ecu's
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-08-09, 11:59
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
[QUOTE=m-power_01;313197.Η καλυτερη μεθοδος ειναι, απο την μαζα του εισερχομενου αερα.Αυτο μετραει το γνωστο σε ολους μας MAF.Η BMW χρησιμοποιει MAF θερμου φιλμ.Το θερμο αυτο φιλμ-συρμα ψυχεται απο την ροη του εισερχομενου αερα, προκειμενου να διατηρηθει σταθερη η θερμοκρασια του, του προσδιδεται επιπλεον ηλεκτρικο φορτιο, μετρωντας αυτο το επιπλεον ηλεκτρικο φορτιο υπολογιζουμε την ροη του εισερχομενου αερα.[/QUOTE]

ΣΥγγνωμη γιατι ηταν αργα και εκανα ενα λαθακι...δεν υπολογιζουμε απο το ηλεκτρικο φορτιο την ροη αλλα την μαζα! Εξαλου το λεει και η ιδια η ονομασια MAF sensor...δηλαδη mass air flow sensor.

Αλλα με αφορμη το λαθος μου να πω οτι στα προηγουμενα μοντελα βλεπε Ε30 ο αντιστοιχος sensor ηταν ο AFM (Air Flow Meter) ο οποιος μετρουσε ογκομετρκικη ροη.Ειχε δηλαδη ενα ''κλαπετο'' συνδεδεμενο με ενα ποτενσιομετρο και ''διαβαζε'' τον ογκο του εισερχομενου αερα.Αρα διαβαζοντας και την θερμοκρασια εισερχομενου αερα μπορουσε ο εγκεφαλος να υπολογισει την μαζα και στην συννεχεια να ρυθμισει το μειγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-09, 02:47
Το avatar του χρήστη ΔημητρηςΜ3
ΔημητρηςΜ3 Ο χρήστης ΔημητρηςΜ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Μηνύματα: 1.088
ΔημητρηςΜ3 is on a distinguished road
Να ξερεις πως με εχεις βοηθησει παρα πολυ!!!!!
top++++++++++
ps μπορεις να μου πεις που το κανουμε αυτο σε ποιον βελτιωτη να παω!!!!!!!!!
__________________
Tα παντα ολα και σε καλες τιμες λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-08-09, 13:40
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ntiospo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξερεις πως με εχεις βοηθησει παρα πολυ!!!!!
top++++++++++
ps μπορεις να μου πεις που το κανουμε αυτο σε ποιον βελτιωτη να παω!!!!!!!!!
Να 'σαι καλα φιλε μου, δυστυχως δεν εχω //Μ ,και δεν εχω δει αντιστοιχη δουλεια απο καποιον για να προτεινω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.