Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-06-10, 08:44
eparad Ο χρήστης eparad δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 18
eparad is on a distinguished road
Πρόβλημα στον εσωτερικό καθρέφτη

Καλημέρα σε όλους!
Έχω ξανασυστηθεί στο παρελθόν, αλλά επειδή πάει πολύς καιρός από τότε που έγραψα για τελευταία φορά, είμαι ο Στρατής και έχω μία Μ3 Ε46 του 2002.

Έχω το αυτοκίνητο κάτι περισσότερο από ένα χρόνο και μέχρι στιγμής δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Τώρα μου έτυχε το παρακάτω πρόβλημα, το οποίο ενώ στην αρχή φαντάζει αστείο, εν τέλει δεν είναι.

Όπως όλοι γνωρίζετε, ο εσωτερικός καθρέφτης των Μ3 είναι ηλεκτροχρωματικός. Πριν από μερικές μέρες λοιπόν, μου εμφανίστηκε το εξής: Ενώ όλος ο καθρέφτης ήταν σκούρος, υπήρχε μία περιοχή στο επάνω μέρος, η οποία ήταν ανοιχτόχρωμη (δηλαδή όχι στο αντιθαμβωτικό Mode).

Στην αρχή αδιαφόρησα, διότι μπόρώ να ζήσω και έτσι και δεν έχω χρόνο να αρχίσω την αναζήτηση καθρέφτη.
Διάβασα όμως στο αμερικάνικο forum (http://m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=276865) ότι το πρόβλημα είναι πολύ συνηθισμένο, αλλά, κυρίως, ότι το υγρό, το οποίο περιέχεται στον καθρέφτη και προκαλεί την εναλλαγή του χρώματός του, είναι ένα εξαιρετικά διαβρωτικό οξύ, το οποίο σε ορισμένους που είχαν παρόμοιο πρόβλημα, διέρρευσε από τον καθρέφτη και "έκαψε" οτιδήποτε έπεσε επάνω του.

Έχω λοιπόν τα εξής ερωτήματα:
1. Έχει αντιμετωπίσει ποτέ κανείς από εσάς παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι πως το αντιμετώπισε; Με αλλαγή του καθρέφτη;
2. Επειδή είναι η πρώτη μου BMW και δε γνωρίζω τις πηγές των ανταλλακτικών, μπορεί κανείς να με κατατοπίσει που θα μπορούσα να βρω μεταχειρισμένα ανταλλακτικά (με ΡΜ εάν θέλετε για να μη θεωρηθεί διαφήμιση).

Να σημειώσω ότι ο καθρέφτης είναι χωρίς το αναλάμπων λαμπάκι του συναγερμού.

Ευχαριστώ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eparad : 24-06-10 στις 08:46
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-10, 09:50
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
ναι πραγματι πολλοι ηλεκτροχρωνματικοι καθρεπτες και δεν ξερω τον λογο αλλα σε πολλα Μ3- Μ5εχει διαρροη το υγρο του ηλεκτροχρωματικου και δημιουργει μια μεγαλη η μικρη κυλιδα μεσα στον καθρεπτη!!!δυστυχως δεν επισκευαζεται και πας για αλλαγη καθρεπτη!!το κοστος απο εξω μεταχειρισμενος ειναι κοντα 200-250ε και φτανει μεχρι 300!1κοστος καινουργιος αν θυμαμαι καλα 450ε!!!ΠΡΟΣΟΧΗ στους καθρεπτες του ebay αυτους που θα βρεις φθηνους εχουν διαρροη υγρου αυτο θα το καταλαβεις αν προσεξεις την φωτογραφια καλα θα δεις οτι ειναι πιο σκουρο το κρυσταλο του ειναι δλδ λες και ειναι σε λειτουργια η σκιαση!!σε πολλους ειναι πολυ μεγαλη η διαρροη που καλυπτει ολοκληρη την επιφανεια του καθρεπτη οποτε δεν ξεχωριζει ευκολα και φυσικα τα λαμογια που τον πουλανε λενε ειναι οπως τον βλεπεις στην φωτογραφια ωστε να τσιμπησεις να τον παρεις!!!!!παντως προσωπικα κοιτα να τον παρεις παο μια αντιπροσωπεια και ζητα μια εκπτωση (ολες οι αντιπροσωπειες αν τους ζητησεις κανουν εκπτωση 12%) και παρτον καινουργιο!!!! αν παρεις μεταχειρισμενο παλι κυνδυνευεις απ το ιδιο προβλημα!!!!
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-10, 01:44
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
και εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα ειναι ο δευτερος καθρευτης που πρεπει να αλλαξω και ενω πηρα τον μηχανικο μου (ο θεος να τον κανει) μου ειπε οτι ειναι απο την ζεστη (συστολη-διαστολη υγρου) περιμενε να κατεβει η θερμοκρασια και θα ξαναστρωσει μαλλον...ισχυει κατι τετοιο?επισης να πω οτι και ο δευτερος που εβαλα ειναι μεταχειρισμενος!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-10, 09:28
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
ΔΕΝ θα στρώσει και είναι γνωστό πρόβλημα στους καθρέπτες των Μ. Επίσης είναι από τα ανταλλακτικά που δεν πρέπει να αγοράζονται μεταχειρισμένα γιατί είναι πιθανό να βγάλουν το πρόβλημα.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-10, 11:04
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
υπάρχει λύση, αλλά θα πρέπει να συμβιβαστείς στο γεγονός πως δεν θα έχεις σκίαση στον καθρέφτη.
το ίδιο έπαθα και εγώ πριν μια εβδομάδα και όταν άκουσα την τιμή των 450 ευρώ τσατίστικα.
ανοίγεις τον καθρέφτη που ξεκουμπώνει εύκολα και βγάζεις το κρύσταλλο.
με ένα καλό κοπίδι κόβεις την φλαντζόκολα που είναι κολλημένα τζάμι και καθρέφτης και καθαρίζεις
το υγρό που υπάρχει ανάμεσα τους.
μεγάλη προσοχή στο κόλημα του κρύσταλου και του καθρέφτη, γιατί αν δεν πατάνε καλά το ένα με το
άλλο θα φεγγίζει το τζάμι στον καθρέφτη και δεν θα βλέπεις καλά.
είναι πολύ εύκολο και δεν νομίζω πως αξίζει να δώσει κανείς το συγκεκριμένο ποσό για μία σκίαση.
ακριβώς πρίν μια εβδομάδα το έκανα και όλα καλά και με 450 ευρώ στο πανταλόνι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-08-10, 15:32
Το avatar του χρήστη drum
drum Ο χρήστης drum δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Μηνύματα: 701
drum is on a distinguished road
..εχει συμβει σε αυτοκινητο Μ γνωστου μου.
τι εκανε? "χειρουργησε" τον καθρεφτη οπως λεει ο φιλος thomelef, κ στο νεο κρυσταλο προσθεσε μεμβρανη οπως βαζουμε στα τζαμια.
το αποτελεσμα? πολυ ικανοποιητικο κ ανεξοδο.
__________________
..δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι να αγαπάς τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...μόνο ένας, ο απόλυτος!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-08-10, 13:31
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drum Εμφάνιση μηνυμάτων
..εχει συμβει σε αυτοκινητο Μ γνωστου μου.
τι εκανε? "χειρουργησε" τον καθρεφτη οπως λεει ο φιλος thomelef, κ στο νεο κρυσταλο προσθεσε μεμβρανη οπως βαζουμε στα τζαμια.
το αποτελεσμα? πολυ ικανοποιητικο κ ανεξοδο.
καλη ιδεα φιλε μου το θεμα ειναι πως χειρουργεις τον καθρευτη??ειναι ευκολο?πως βγαινει απο την θεση του και πως βγαινει το τζαμι?λιγη βοηθεια να το κανω σωστα!!thanks
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-08-10, 22:55
Το avatar του χρήστη drum
drum Ο χρήστης drum δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Μηνύματα: 701
drum is on a distinguished road
δεν ειναι κ πολυ δυσκολο.
ξεκουμπωσε το πλαστικο που τον κραταει στη βαση κ μετα θα δεις μονος σου τα υπολοιπα.
στα δυο, στη μεση ξεκουμπωνει απο οτι ειδα κ στο δικο μου 46αρι.
__________________
..δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι να αγαπάς τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...μόνο ένας, ο απόλυτος!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-08-10, 10:07
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
οκ θα το δοκιμασω με εναν δικο μου και αναιβαζω φωτογραφιες με το αποτελεσμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-08-10, 13:50
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
παιδια ξερετε μεσα στον καθρευτη που εχει 2 κυκλωματακια τι ακριβως ειναι αυτα??δλδ εαν βαλω καθρευτη απο αλλο αυτοκινητο θελει τιποτα προγραμματισμο για να δουλεψουν αυτα στο δικο μου αυτοκινητο??η απλα τον βαζεις κουμπωνεις φυσσα και ολα καλα?εγω που τον εχω βγαλει τον καθρευτη τωρα παρατησρω οτι ολα δουλεβουν και χωρις αυτον (εκτος απο τον αισθητηρα βροχης αυτο δεν το δοκιμασα)..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.