Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 11-09-09, 13:49
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Χρησιμοποιώ Βαζελίνη για το ταμπλώ του αυτοκινήτου μου (για τα μαλακά τμήματα-αυτά που όταν τα πιέζεις υποχωρούν). Βρίσκω καταπληκτικό το αποτέλεσμα, αφού αφήνει μια γυαλάδα μάττ, αυτό δηλ που ακριβώς είναι το ζητούμενο, και όχι αυτές τις απαράδεκτες+υπερβολικές+έντονες γυαλάδες των γυαλιστικών που για να κοιτάξεις το ταμπλώ χρειάζεσαι γυαλία ηλίου!
Αλλά το θέμα είναι τα λαστιχα των θυρών και νομίζω ότι στο ίδιο θέμα εντάσσονται και διάφορα ψιλο-τσιμουχάκια που τοποθετούνται στισ συναρμογές σκληρών υλικών σε άλλα σημεία του αυτοκινήτου-π.χ. το δικό μου έχει τέτοια στα πίσω φώτα εκεί οπου "κάθονται" οι βάσεις τους. (Ε21 του 1977, οπότε έχω και μια πείρα...:τα αντίστοιχα λαστιχάκια κλπ του δικού μου είναι και πολυκαιρισμένα...εδώ οφείλω να πώ οτι το κλειστό γκαράζ είναι η νο 1 λύση)
Ο παλιός (και συνταξιούχος πλέον!) μηχανικός του αυτοκινήτου μου είχε πει για γλυκερίνη! την βρίσκει κανείς εύκολα στα φαρμακεία!
Εγώ βάζω σπρέυ σιλικόνης, απλά φροντίζω να αγοράζω καποια σπρέυ σχετικά γνωστών εταιρειών), και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Τα δε λαστιχάκια των πίσω φώτων μου, που είχαν σκληρύνει πολύ (οι άκρες τους που εξέχουν. Μέσα είναι σαν καινούρια), έχουν επανέλθει εντελώς. Φυσικά χρησιμοποιώ το σπρέυ συχνά!!!
Αν πάντως δοκιμάσει γλυκερίνει ας μου πει κι εμένα αν δουλεύει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη petroscf : 11-09-09 στις 13:51
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 12-09-09, 14:28
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Silicon oil. Το καλυτερο για τετοιες χρησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 12-09-09, 16:10
Το avatar του χρήστη a.samaro
a.samaro Ο χρήστης a.samaro δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-08-2009
Μηνύματα: 307
a.samaro will become famous soon enough
Ολες οι εταιρίες αυτοκινήτων έχουν στα αξεσουάρ συντήρησης των αυτοκινήτων τους
ειδικά προιόντα συντήρησης των ελαστικών μερών τους.
Αναφορικά με την Βαζελίνη και επειδή και εγώ την χρησημοποιούσα παλαιότερα (κάθε αρχη καλοκαιριού)
για προστασία στις τσιμούχες παραθυρων,πορτών,ταμπλώ κ.λ.π. σας προτείνω να ψάξετε στο διαδύκτιο για τα συστατικά της.
Θα δείτε οτι δεν αθώα όπως νομίζουμε.
Βαζελίνη= Γέλη (Τζέλ) Πετρελαίου ,Γέλη Παραφίνης. (Προσοχή! Μακροχρόνια χρήση της Προκαλεί Ξυροδερμία.)
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 12-09-09, 16:38
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα βάλει βαζελίνη στα λάστιχα θυρών σε προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα. Στην αρχή ήταν όλα ΟΚ. Μετά από λίγο καιρό όμως η βαζελίνη ξεραίνεται κολλάει στα λάστιχα και βρομίζει και θέλει καθάρισμα και ξαναβάλσιμο κλπ. Τελικά δεν πέτυχε και τιποτε γιατί και τα λάστιχα ξεράθηκαν.
Θα συμφωνήσω με το προηγούμενο post του panοz:
<<...Εγώ δε θα τα πείραζα. Ότι τους βάλεις επάνω είναι προσωρινό και μακροπρόθεσμα κάνει μεγαλύτερη ζημιά.>>.

Συμφωνώ απόλυτα konas kai panoz. Αυτά είναι πολύ προσωρινά ,όλοι η δουλεία ξεκινάει από την κατασκευή και ποιότητα στα λάστιχα κάθε αυτοκίνητου.
Εγώ πιστεύω οτι δεν χρειάζονται τίποτα,εκτός και αν οι συνθήκες επιβάλουν την Χρηση μιας σιλικόνης οταν υπαρχουν ενοχλητικοι τριγμοί.
Παντός ένα καλύτερο προϊόν από την βαζελίνη είναι η < γλυκερινη > πουλιέται στα φαρμάκια και κοστίζει φτηνά.
Κάνει τέλειο γυάλισμα στα λάστιχα στις ρόδες.

ΥΓ τα προϊόντα συντήρησης που χρησιμοποιεί στο εργοστάσιο ο κατασκευαστής εμείς δεν θα τα μάθουμε πότε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κυριακος : 12-09-09 στις 16:48
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 12-09-09, 16:50
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
[QUOTE=Αντώνης Ε36Μ42;266033]
Δεύτερος γύρος: Χρησιμοποίησα το σπρέϋ ΒΜW Rubber Care (P/N 83120301480). Τιμή λιανικής: 7.44 €. Πολιτισμός μιλάμε!

Αντώνη θα το πάρω και εγώ για δόκιμη....δεν πιστευω να ειναι σαν της Wurth?
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Rubber Care - Gel Stick (3.5oz).jpg (76,6 KB, 22 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κυριακος : 12-09-09 στις 16:59
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 12-09-09, 16:55
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Γλυκερίνη είναι αυτό που μου συνέστησε ο πωλητής απο την BMW. Η βαζελίνη δεν κάνει για εκεί, είναι για αλλού...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.