Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 22-02-18, 20:54
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο ωραια Νικο.
Ευχομαι να ηταν αυτο και να ηρεμησεις.
Να το βαλεις διαγνωστικο και να κανεις reset adaptations. Αν δεν το εχεις βαλει ηδη..
Εγω επειδη μενω σε νησι και γενικα το αμαξι ηταν καθαρα βολτας, δεν κοιταζα καταναλωση κτλ.. Ειχε παντως μια μικρη διαφορα μετα την επισκευη του βανος στις χαμηλες μεσαιες στροφες.. οσον αφορα την αποδοση..
Εγω οπως σου ειπα θα το εκανα διοτι το μοτερ σου εχει χλμ και αυτα τα Vanos seals γινονται απο λαστιχενια.. σαν πλαστικα..
Δεν υπαρχει προβλημα αμα το κανεις παραπισω και οχι αμεσα. Αλλα μην παρεις κινεζικα, παρε απο εκει που σου ειπα.
Σωληνακια υποπιεσης σεβρο διαχωριστη κτλ κτλ τα χεις αλλαξει?
Οχι δεν τα εχω αλλάξει. Τα υποπίεσης σολινακια που πάνε στο ηλεκτρικό για το πρωινό ξεκίνημα φαίνονται λίγο φθαρμένα απέξω. (Σαν να τρίβοντε λίγο) τα υπόλοιπα όλα δείχνουν φρέσκα. Την βαλβίδα CCV δεν ειμαι σίγουρος αν πρέπει να αλλάξω. Δεν εχω ομως τρομερή δύναμη ρουφήγματος όταν κάνω το τεστ με την τάπα λαδιού. Αν είχα πρόβλημα λογικά θα ρουφούσε σαν την ηλεκτρική σκούπα εκει.
Με την βόλτα που το έκανα δεν δείχνει να άλλαξε η κατανάλωση. Η στάθμη συνεχίζει να πέφτει και να μου δείχνει κατανάλωση υπερβολική σε σχεση με τα χιλιόμετρα που διανύει. Μου τρώει 1 χιλιόμετρο ανα 300μ περίπου.
Θα το τσεκάρω και καλύτερα, αρχίζω να πιστεύω ομως πως δεν ηταν αυτο τελικά.
Η εχω και άλλη τρύπα η πραγματικά δεν ξέρω μήπως εχει κανένα εγκεφαλικό τελικά.
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 22-02-18, 21:02
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
λογικά θέλει reset adaptation για να δουλέψει με τις καινούριες τιμές αφού ακόμα θυμάται ότι έβαζε αέρα και διόρθωνε το μείγμα, χωρίς reset θα πρέπει να κάνεις αρκετά χιλιόμετρα για να προσαρμοστεί. Μακάρι να ήταν απο εκεί
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 22-02-18, 22:51
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
λογικά θέλει reset adaptation για να δουλέψει με τις καινούριες τιμές αφού ακόμα θυμάται ότι έβαζε αέρα και διόρθωνε το μείγμα, χωρίς reset θα πρέπει να κάνεις αρκετά χιλιόμετρα για να προσαρμοστεί. Μακάρι να ήταν απο εκεί
Το έκανα reset με διαγνωστικό (εκτός αν εννοείς reset απο το Κατρανίδης ) και επίσης το έκανα και 30 χιλιόμετρα πιστεύω ειναι αρκετά για να δείξει τι συμβαίνει.
Πάει κάπως να διορθώσει αλλά οχι άψογα ακόμη.
Οι επιδώσεις του βέβαια παραμένουν στο πάτωμα προς το χειρότερο βέβαια.
Πιστεύετε πως αν λύσω το Vanos θα βρω ανταλακτικα σε συστήματά υδραυλικών?
Κάποιος ρε παιδιά που να γνωρίζει τις διαστάσεις απο τα λάστιχα και ακριβως υπάρχει ; Αν ναι ας μας τις δώσει εδώ να το ψάξω πριν το λύσω... ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 24-02-18, 19:15
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παιδιά καλησπερα. Τελικά δεν διόρθωσε τιποτα. Και ειδικά τώρα που έκλεισα και αυτην την διαρροή το μοτερ ξεφούσκωσε εντελώς. Έπιασε πάτο στις επιδώσεις... το μόνο που δεν εχω κάνει ακόμη ειναι η επισκευή Vanos. Λέτε να οφείλονται όλα απο εκει σε τόσο μεγάλο
βαθμό ;
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 25-02-18, 01:08
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Αποκλείεται να έχεις θεμα με το vanos και να μην χτυπάει τρέλα, ειδικά όταν είναι κρύο. Επισης ακομη λαι αν κανεις delete το vanos και πάλι το αυτοκίνητο θα πηγαίνει ικανοποιητικά και δεν θα έχει πολύ υψηλή κατανάλωση. Αν δεν το πας σε μηχανικό που γνωρίζει θα συνεχίσεις να αλλάζεις εξαρτήματα μπορεί και χωρις λογο.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 25-02-18, 11:22
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποκλείεται να έχεις θεμα με το vanos και να μην χτυπάει τρέλα, ειδικά όταν είναι κρύο. Επισης ακομη λαι αν κανεις delete το vanos και πάλι το αυτοκίνητο θα πηγαίνει ικανοποιητικά και δεν θα έχει πολύ υψηλή κατανάλωση. Αν δεν το πας σε μηχανικό που γνωρίζει θα συνεχίσεις να αλλάζεις εξαρτήματα μπορεί και χωρις λογο.
Να ξέρεις πως με αυτό που μου λες αν πραγματικά ισχύει μου έλυσες πολλες απορίες σχετικά με το Vanos και την καύση. Το δικό μου δεν χτυπάει, φθορά φυσιολογική εχει σίγουρα λογο χιλιομέτρων αλλά οχι σε βαθμό που να ακούγεται οτι εχει πρόβλημα στο αυτί. Άρα αν αποκλείσουμε και το Vanos τότε τι μας μένει ; Μας μένει μόνο να μετρήσω την συμπίεση. (Θεωρία που ανατρέπεται με το παρακάτω). Οι σκέψεις και ερωτήματα ομως ειναι δυο : γιατι το διαγνωστικό μου βγάζει απροσδιόριστη βλάβη στην θέση αισθητήρα εξαγωγής ; (Αισθητήρας εχει αλλαχθεί 2 φορές) και γιατι το αυτοκίνητο απο τις 20 φορές που θα το βάλω μπροστά τις δυο φορές συνεχόμενα θα πάει σφαίρα χωρις να καεί και Φούλ επιδώσεις και τις υπόλοιπες 18 σέρνετε ;
Τι ειδους βλάβη ειναι αυτην που δεν μπορεί να την πιάσει το διαγνωστικό ;
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 25-02-18, 17:44
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξέρεις πως με αυτό που μου λες αν πραγματικά ισχύει μου έλυσες πολλες απορίες σχετικά με το Vanos και την καύση. Το δικό μου δεν χτυπάει, φθορά φυσιολογική εχει σίγουρα λογο χιλιομέτρων αλλά οχι σε βαθμό που να ακούγεται οτι εχει πρόβλημα στο αυτί. Άρα αν αποκλείσουμε και το Vanos τότε τι μας μένει ; Μας μένει μόνο να μετρήσω την συμπίεση. (Θεωρία που ανατρέπεται με το παρακάτω). Οι σκέψεις και ερωτήματα ομως ειναι δυο : 1) γιατι το διαγνωστικό μου βγάζει απροσδιόριστη βλάβη στην θέση αισθητήρα εξαγωγής ; (Αισθητήρας εχει αλλαχθεί 2 φορές) και 2) γιατι το αυτοκίνητο απο τις 20 φορές που θα το βάλω μπροστά τις δυο φορές συνεχόμενα θα πάει σφαίρα χωρις να καεί και Φούλ επιδώσεις και τις υπόλοιπες 18 σέρνετε ;
Τι ειδους βλάβη ειναι αυτην που δεν μπορεί να την πιάσει το διαγνωστικό ;
Χα χα χα χα χα...
1) γιατί το διαγνωστικό είναι γιουνιβέρσαλ χωρίς σωστά δεδομένα...
2) γιατί Οι μηχανικοί σας είναι τρελοί για δέσιμο στην κυριολεξία....
Τα διαγνωστικά πιάνουν μόνο ηλεκτρονικές βλάβες, αλλοπρόσαλλες μετρήσεις των ηλεκτρονικών και διακοπές ηλεκτρονικών κυκλωμάτων.. Καμία μηχανική βλάβη δεν μπορεί να πιάσει το διαγνωστικό, και κανένα σφάλμα εγκεφάλου...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 25-02-18, 19:39
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Χα χα χα χα χα...
1) γιατί το διαγνωστικό είναι γιουνιβέρσαλ χωρίς σωστά δεδομένα...
2) γιατί Οι μηχανικοί σας είναι τρελοί για δέσιμο στην κυριολεξία....
Τα διαγνωστικά πιάνουν μόνο ηλεκτρονικές βλάβες, αλλοπρόσαλλες μετρήσεις των ηλεκτρονικών και διακοπές ηλεκτρονικών κυκλωμάτων.. Καμία μηχανική βλάβη δεν μπορεί να πιάσει το διαγνωστικό, και κανένα σφάλμα εγκεφάλου...
Το διαγνωστικό και ομως ειναι γνήσιο που βγάζει αυτην την βλάβη. Το διευκρίνησα σε ποιο πίσω ανάρτηση μου. Δεν μας ειπες ομως κάτι που δεν ξέρουμε, ουτε μας βοήθησε το σχόλιο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 25-02-18, 23:03
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Το διαγνωστικό και ομως ειναι γνήσιο που βγάζει αυτην την βλάβη. Το διευκρίνησα σε ποιο πίσω ανάρτηση μου. Δεν μας ειπες ομως κάτι που δεν ξέρουμε, ουτε μας βοήθησε το σχόλιο σου.
Το διαγνωστικό βγάζει κωδικό..
Μου τον γράφεις..
Μου γράφεις και τα καυσαέρια..
Μου γράφεις και τις στροφές κάθε κυλίνδρου χωριστά στο ρελαντί.
Απλά είναι τα πράγματα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 26-02-18, 01:22
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Το διαγνωστικό βγάζει κωδικό..
Μου τον γράφεις..
Μου γράφεις και τα καυσαέρια..
Μου γράφεις και τις στροφές κάθε κυλίνδρου χωριστά στο ρελαντί.
Απλά είναι τα πράγματα..
Το διαγνωστικό δεν βγάζει κωδικό πλέον. Έβγαζε τον p0171 και P0174 πριν. Γενικός τους έβγαζε όποτε ήθελε αυτούς τους κωδικούς. Δες ποιο πάνω τα σχόλια.
Για τος στροφές δεν σε κατανοώ τι εννοείς ! Εννοείς να σου γράψω στροφές απο κάθε κύλινδρο ξεχωριστά ; Σαν να μου λες άλλες στροφές φέρνει ο πρώτος και άλλες ο πέμπτος ή ο έκτος παράδειγμα..
Για τα μίγματα (καύσιμο) αν εννοείς τιμές απο bank 1 και bank 2 το κατανοώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.