Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 30-08-09, 12:44
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν εβαλα προγραμμα και η αποκριση διορθωθηκε απο εκει οι γερμανοι το εβγαλαν (οταν το ειδαν μαλιστα εβαλαν τα γελια).

πρακτικα οπως εχει ξαναγραφτει, δεν κανει απολυτως τιποτα απο πλευρας χρονων ή βελτιωσης (αφου σε τετοιες συνθηκες το γκαζι μας ειναι ουτως ή αλλως εντελως ανοικτο).

αμφιβαλω αν καποιος με μικρου κυβισμου και ιπποδυναμης αυτοκινητο (οπου αναγκαστικα δουλευει πολυ το γκαζι) θα δει διαφορα.
σε πιο δυνατα αυτοκινητα που οδηγουνται με προσεκτικα και μικρα πατηματα στο γκαζι, σιγουρα θα δωσει αλλη αισθηση.
και επειδη οι περισσοτεροι εχουμε μαθει να οδηγουμε χωρις τσαρουχιες, αυτο το εξαρτημα μας "κοροϊδευει", χωρις να αλλαξουμε συνηθειες.

αν αρχισετε να μην ειστε "ευγενικοι" με το πενταλ και να το "τσαρουχωνετε", θα δειτε τα ιδια ακριβως αποτελεσματα. και δωρεαν μαλιστα...
(με τη δεουσα επιβαρυνση στην καταναλωση φυσικα, οπως ειπε και ο βασιλης)

Στάθη διαφωνώ, έπειτα από δοκιμή που έκανα στο αυτοκίνητο του Deepblue, και Sprint Booster on και off, μέσω του διακόπτη. Αρχικά το δοκίμασα στο off, πάτησα τέρμα στις 2000rpm και ένιωσα μια χ επιτάχυνση, τίναγμα προς τα εμπρός να το πω. Βάζουμε στο On το SB, και κάνω ακριβώς το ίδιο πράγμα, σανίδωμα. Ε, καμία σχέση πριν και μετά. Με το SB στο off, ένιωσα ότι το αυτοκίνητο απλά δεν με άκουγε, σαν να του έλεγα να κάνει κάτι και δεν το έκανε, έκανε ότι ήθελε, εννοώ ότι εγώ πάταγα τέρμα, αλλά αυτό δεν άνοιγε την πεταλούδα στο 100%, τουλάχιστον όχι την στιγμή που εγώ το ζήταγα.

Επίσης και σε αδύναμα αυτοκίνητα, όπως 316ti 1.6 για παράδειγμα, η διαφορά είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.

Επίσης, την δουλειά που κάνει το SB δεν μπορεί να την κάνει κανένα πρόγραμμα, στο βαθμό που την κάνει το SB. Τα προγράμματα λίγη δουλειά κάνουν σε αυτόν τον τομέα, της απόκρισης του γκαζιού.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-08-09, 12:59
Το avatar του χρήστη YAziDis
YAziDis Ο χρήστης YAziDis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1.197
YAziDis has a spectacular aura aboutYAziDis has a spectacular aura about
Αυτό το κουμπί που το βάζετε; Καμιά pic;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-08-09, 13:12
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
σεβαστη η αποψη σου και η εμπειρια σου.

εγω μιλαω παντα με τη δικη μου εμπειρια στο δικο μου αυτοκινητο.

στη δικη μου περιπτωση λοιπον το προγραμμα βελτιωσε πολυ την αποκριση. και στο Ρ500 αλλα ακομα περισσοτερο στο Ρ400 οπου πριν το αυτοκινητο συμπεριφεροταν σαν Ε200... (οκ υπερβαλω λιγο εδω..., ηταν ραθυμο παντως).

το οτι τα αυτοκινητα κανουν πλεον οτι θελουν τα ιδια και οχι οτι θελουν οι οδηγοι, ειναι δεδομενο. στο βωμο της ομαλης λειτουργιας, της βελτιστοποιησης της αποδοσης, της οικονομιας, οι κατασκευαστες εχουν τοποθετησει "μεγαλους αδελφους", οι οποιοι παιρνουν υπ' οψιν φυσικα τι θελει ο οδηγος, αλλα κυριως τι θελει ο κινητηρας, ωστε να λειτουργησει οπως θελει ο οδηγος. ε, καπου εκει εχει χαθει η αμεσοτητα. εχουν κερδηθει ομως πολλα και κυριως για τον απλο και μεσο οδηγο που αποτελει και το κυριο κομματι των πωλησεων και οχι για τον "ενθουζιαστ" (αν μας ονομασω εμας τους απαιτητικους ετσι).

στο τερμα γκαζι παντως επιμενω οτι δεν υπαρχει διαφορα. ειναι αντιθετο και στη θεωρια αν συνεβαινε κατι τετοιο.
στη διαδρομη απο το μηδεν εως το φουλ ισως το "μαραφετι" να ειναι πιο γρηγορο απο το ανθρωπινο ποδι. δεν θα διαφωνησω. αλλα δεν πιστευω οτι αν "στιβεις" το γκαζι εχει τρομερη διαφορα. και μιλαω για αισθηση παντα.
αν εχεις κανει μετρησεις με χρονομετρο και εχεις δει διαφορες, θα μου εκανε μεγαλη εντυπωση.

παντως σε καθε περιπτωση το κοστος του δεν ειναι απαγορευτικο ωστε να το δοκιμασει καποιος και να αποφανθει αν του αρεσει ή οχι.
εμενα παντως δεν μου αρεσε και μεχρι να το βγαλω εντελως το ειχα μονιμα κλειστο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-08-09, 13:16
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
σεβαστη η αποψη σου και η εμπειρια σου.

εγω μιλαω παντα με τη δικη μου εμπειρια στο δικο μου αυτοκινητο.

στη δικη μου περιπτωση λοιπον το προγραμμα βελτιωσε πολυ την αποκριση. και στο Ρ500 αλλα ακομα περισσοτερο στο Ρ400 οπου πριν το αυτοκινητο συμπεριφεροταν σαν Ε200... (οκ υπερβαλω λιγο εδω..., ηταν ραθυμο παντως).

το οτι τα αυτοκινητα κανουν πλεον οτι θελουν τα ιδια και οχι οτι θελουν οι οδηγοι, ειναι δεδομενο. στο βωμο της ομαλης λειτουργιας, της βελτιστοποιησης της αποδοσης, της οικονομιας, οι κατασκευαστες εχουν τοποθετησει "μεγαλους αδελφους", οι οποιοι παιρνουν υπ' οψιν φυσικα τι θελει ο οδηγος, αλλα κυριως τι θελει ο κινητηρας, ωστε να λειτουργησει οπως θελει ο οδηγος. ε, καπου εκει εχει χαθει η αμεσοτητα. εχουν κερδηθει ομως πολλα και κυριως για τον απλο και μεσο οδηγο που αποτελει και το κυριο κομματι των πωλησεων και οχι για τον "ενθουζιαστ" (αν μας ονομασω εμας τους απαιτητικους ετσι).

στο τερμα γκαζι παντως επιμενω οτι δεν υπαρχει διαφορα. ειναι αντιθετο και στη θεωρια αν συνεβαινε κατι τετοιο.
στη διαδρομη απο το μηδεν εως το φουλ ισως το "μαραφετι" να ειναι πιο γρηγορο απο το ανθρωπινο ποδι. δεν θα διαφωνησω. αλλα δεν πιστευω οτι αν "στιβεις" το γκαζι εχει τρομερη διαφορα. και μιλαω για αισθηση παντα.
αν εχεις κανει μετρησεις με χρονομετρο και εχεις δει διαφορες, θα μου εκανε μεγαλη εντυπωση.

παντως σε καθε περιπτωση το κοστος του δεν ειναι απαγορευτικο ωστε να το δοκιμασει καποιος και να αποφανθει αν του αρεσει ή οχι.
εμενα παντως δεν μου αρεσε και μεχρι να το βγαλω εντελως το ειχα μονιμα κλειστο.
Eδώ είναι που παίζει ρόλο η εμπειρία του καθενός...Σε Μ3 Ε46 που έχει τύχει να δοκιμάσω κανα 2 φόρες, η απόκριση του γκαζιού δεν έχει καμία σχέση με μη ///Μ μοτέρ. Ή ας πούμε και στο Ν52Β30, η απόκριση είναι καλή. Αλλά στους Μ54 η απόκριση δεν είναι καλή, όπως και στον Ν40 του 316ti που έχουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-08-09, 13:31
Το avatar του χρήστη panos90
panos90 Ο χρήστης panos90 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-12-2007
Μηνύματα: 212
panos90 is on a distinguished road
εγω ψηθηκα να το βαλω σε 2λιτρο valvetronic με διακοπτη φυσικα..

η αποκριση δεν ειναι καλη αν θες να πας γρηγορα αλλα για χαλαρες καταστασεις ειναι μια χαρα.

γι αυτο θα το παρω με διακοπτη και τελος!

ουτως η αλλως η τιμη του δεν ειναι καθολου απογορευτικη και οπως ακουγεται ειναι αξιοπιστο.

αν σχεδιαζετε group buy ισως περιμενω λιγο-ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-08-09, 13:37
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Aπο αλλο thread που ειχα γραψει επι του θεματος
Ιδιαιτερη βαση στο underline

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο να διορθωθει κατα 80% η αποκριση στο γκαζι με καποιο update εργοστασιακου προγραμματος,αλλά και παλι δεν ειναι σιγουρο απτην αποψη αν θα το εχουν διορθωσει απτο εργοστασιο.Δεν μπορει κανεις να στο πει αυτο

Στην δικια μου περιπτωση οταν ειχα πρωτoπαρει το αμαξι ηταν αποκαρδιωτικη η καθυστερηση.Πριν λιγους μηνες περασα το τελευταιο update που ειχε βγαλει το εργοστασιο μιας και δεν ηθελα πλεον το aftermarket προγραμμα,και ηθελα συγχρονως να βαλω και SB για να διορθωσω αυτο το θεμα.Δυστυχως δεν καταφερα να το βαλω εκεινη την ημερα αλλά οταν το καβαλησα για πρωτη φορα μετα το update,ειδα οτι δεν ειχε καμια σχεση η αποκριση στο γκαζι σε σχεση με παλιοτερα.Ισως να ετυχε στο συγκεκριμενο μοτερ-εγκεφαλο,ισως το εχουν διορθωσει σε ολα...δεν ξερω


Ασχετο μεν με την αποκριση του γκαζιου,σχετικο με τον εγκεφαλο.Ο εγκεφαλος του αυτοκινητου δεν ειναι σαν τα windows του υπολογιστη μας,καθε τρεις και λιγο πεταμε και ενα update και ολα οκ.Εχει συγκεκριμενο αριθμο επαναπρογραμματισμων και αν τον ξεπερασετε κλειδωνει αυτοματα και δεν μπορει καμια αντιπροσωπεια να τον ξεκλειδωσει.Αναγκαστικα πατε για εγκεφαλο.Γιαυτο μην τρελλενεστε με τα update.Αν δεν αντιμετωπιζετε καποιο προβλημα,μην θελετε απο μονοι σας να εχετε την τελευταια εκδοση.Δεν υπαρχει λογος
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-08-09, 14:10
Το avatar του χρήστη sak1100
sak1100 Ο χρήστης sak1100 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 145
sak1100 is on a distinguished road
τελικα τι αξιζει να βαλουμε (προγραμμα ή sb)?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-08-09, 14:16
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
SB, γιατί το πρόγραμμα πειράζει κι άλλες παραμέτρους. Το SB το βάζεις και το βγάζεις ότι ώρα θέλεις. (αυτή είναι η γνώμη μου έτσι; )
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-08-09, 14:20
Το avatar του χρήστη sak1100
sak1100 Ο χρήστης sak1100 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 145
sak1100 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
SB, γιατί το πρόγραμμα πειράζει κι άλλες παραμέτρους. Το SB το βάζεις και το βγάζεις ότι ώρα θέλεις. (αυτή είναι η γνώμη μου έτσι; )
ok ευχαριστω τον επομενο μηνα θα το περασω λογικα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-08-09, 14:47
chris z3 Ο χρήστης chris z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-01-2008
Μηνύματα: 263
chris z3 will become famous soon enough
το groyp buy....καλη ιδεα.........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.