Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 10-02-12, 10:50
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M535 E28 Εμφάνιση μηνυμάτων
του Μ3 θέλουν επανασχεδίαση για κουμπώσουν στους σωλήνες της εξάτμισης, εκτός αν βάλεις και καταλύτες από Μ3
επίσης θέλουν κατά τη γνώμη μου και κόλλημα οι μεταλλικές φλάντζες τους που βιδώνουν στην καφαλή για να σταθεροποιηθούν
θα βαλω και ολο το μεσαιο τμημα της εξατμισης (παλι απο μ3 321) με καταλυτες πανω....
οποτε ολα οκ ε?δεν θα θελει μετατροπες μετα....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 10-02-12, 10:55
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
νομίζω ότι το πάχος της εξάτμισης Μ3 από τους καταλύτες και πίσω είναι 2 * 63mm....οπότε αν είναι πιο στενή η δική σου θα χρειαστείς καινούρια
αλλά δεν είμαι σίγουρος, ρώτα το
αυτό που ξέρω είναι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να στενεύει πίσω
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 10-02-12, 12:31
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M535 E28 Εμφάνιση μηνυμάτων
νομίζω ότι το πάχος της εξάτμισης Μ3 από τους καταλύτες και πίσω είναι 2 * 63mm....οπότε αν είναι πιο στενή η δική σου θα χρειαστείς καινούρια
αλλά δεν είμαι σίγουρος, ρώτα το
αυτό που ξέρω είναι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να στενεύει πίσω
τι καινουργια θελω?
υπαρχουν 2 εκδοχες....
1)βαζω scheidmann και αλλαζω μονο καταλυτες(απο μ3) με το χειροποιητο τελικο μου
2) βαζω μ3 χταπ. με μεσαιο τμημα μ3 κομπλε(καζανακια-καταλυτες) παλι με το χειροποιητο τελικο.
πιστευεις σε ποια απο τις 2 θα εχω καποιο προβλημα?
ερωτηση:οταν λεμε μεσαιο τμημα κομπλε (αυτο θα παρω απο του μ3) δεν ενοουμε μεχρι και τις 2 σωληνες πισω που ενωνονται με το τελικο καζανακι?(δηλδ κατα σειρα 2 σωληνες μπροστα που ενωνονται τα χταποδια,μεσαια καζανακια,καταλυτες και 2 σωληνες πισω που ενωνονται με το τελικο).
ειμαι καπου λαθος σε αυτο?
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 10-02-12, 12:58
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
αγόρι εννοώ ότι δεν πρέπει να στενεύει η εξάτμισή σου πίσω
σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να ταιριάζουν οι διάμετροι των σωλήνων ή όσο πιο πίσω πας να μεγαλώνουν, όχι να μικραίνουν
δεν ξέρω τί κομμάτια θα πάρεις αλλά οι σωλήνες του καταλύτη δε φτάνουν μέχρι πίσω
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 10-02-12, 15:44
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M535 E28 Εμφάνιση μηνυμάτων
αγόρι εννοώ ότι δεν πρέπει να στενεύει η εξάτμισή σου πίσω
σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να ταιριάζουν οι διάμετροι των σωλήνων ή όσο πιο πίσω πας να μεγαλώνουν, όχι να μικραίνουν
δεν ξέρω τί κομμάτια θα πάρεις αλλά οι σωλήνες του καταλύτη δε φτάνουν μέχρι πίσω
εχεις δικιο...μετα τους καταλυτες εχει προσθετους σωληνες για το τελικο....
νομιζω θα χω θεμα.....πρεπει να κανω μετρησεις και στην εξατμιση μου και στο μεσαιο του μ3 πριν κανω κατι....
αν δεν αλλαξω ολο το μεσαιο τμημα και αλλαξω μονο τους καταλυτες (μ3) και κρατησω την δικια μου εξατμιση πανω,τα χταποδια του μ3 κουμπωνουν?
αν οχι παω για sciedmanmn...
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 10-02-12, 21:57
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
η ερωτηση μου προς τον schiedmann για αυτα:
http://rover.ebay.com/rover/0/e11051...TQ%3ADE%3A1123

hello!.is that equal length manifolds?how much external diameter is the tubes that goes to the engine?(6x ?).can you tell me shipping cost for athens greece?thank you!

και η απαντηση του:
Hello,it is 6x40 mm. The length is allways the same. The shipping costs 24,95 €.Kind Regards

να σημειωσω οτι βγαζει και 2ο τυπο χταποδιων τυπου ss (βλεπε φωτο)...
καταρχας ποιο χταποδι σου φαινεται πιο σωστο για το μοτερ μου απο τα 2 του schiedmann?
οπως και να χει μαλλον καταληγω στα schiedmann (το ποιο απο τα 2 θα με βοηθησεις και συ) για 4 λογους:
1) εχουν διαμετρο 40mm οπως απαντησε και ο ιδιος (ιδιο με του μ3 και λεπτοτερα απο τα ρεπλικα ss του εβαυ)
2)ειναι ισου μηκους αφου λεει οτι: The length is allways the same(στην αγγελια του αμα μεταφρασεις στα γερμανικα γραφει καπου:υπαρχει σαφη βελτιωση ακομα και στο χαμηλο ευρος στροφων).
3)δεν θα χρειαστει μετατροπες στην εξατμιση για να κουμπωσουν πανω (του μ3 εχουν πολυ ζορι για να μπουν οπως ειπε και ο μηχανικος μου-περισσοτερα λεφτα για τοποθετηση)
4)ειναι ειδικα σχειδιασμενα για το μοτερ μου που σημαινει ολο και κατι θα δωσουν ενω με του μ3 δεν ξερω τι μου ξημερωνει...(διαβασα με ξενα φορουμ οτι δεν υπαρχει καποια σημαντικη διαφορα οταν μπουν πανω στο 28αρι..)

γειτονα μου ακουω την γνωμη σου!(την οποια θα λαβω σοβαρα υποψη).
αν διαφωνεις καπου σε ολα αυτα πες μου..(αντε στο τερμα ειμαστε.φτασαμε στην αποφαση τωρα.ενα κλικ πριν ειμαι...)
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 10-02-12, 22:02
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
να και η φωτο του 2ου τυπου schiedmann...
(δεν ξερω μου φαινονται πιο σωστα τα πρωτα.εσυ τι λες?)
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LEO328 : 21-04-12 στις 19:31
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 10-02-12, 22:10
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
η ερωτηση μου προς τον schiedmann για αυτα:
http://rover.ebay.com/rover/0/e11051...TQ%3ADE%3A1123

hello!.is that equal length manifolds?how much external diameter is the tubes that goes to the engine?(6x ?).can you tell me shipping cost for athens greece?thank you!

και η απαντηση του:
Hello,it is 6x40 mm. The length is allways the same. The shipping costs 24,95 €.Kind Regards

να σημειωσω οτι βγαζει και 2ο τυπο χταποδιων τυπου ss (βλεπε φωτο)...
καταρχας ποιο χταποδι σου φαινεται πιο σωστο για το μοτερ μου απο τα 2 του schiedmann?
οπως και να χει μαλλον καταληγω στα schiedmann (το ποιο απο τα 2 θα με βοηθησεις και συ) για 4 λογους:
1) εχουν διαμετρο 40mm οπως απαντησε και ο ιδιος (ιδιο με του μ3 και λεπτοτερα απο τα ρεπλικα ss του εβαυ)
2)ειναι ισου μηκους αφου λεει οτι: The length is allways the same(στην αγγελια του αμα μεταφρασεις στα γερμανικα γραφει καπου:υπαρχει σαφη βελτιωση ακομα και στο χαμηλο ευρος στροφων).
3)δεν θα χρειαστει μετατροπες στην εξατμιση για να κουμπωσουν πανω (του μ3 εχουν πολυ ζορι για να μπουν οπως ειπε και ο μηχανικος μου-περισσοτερα λεφτα για τοποθετηση)
4)ειναι ειδικα σχειδιασμενα για το μοτερ μου που σημαινει ολο και κατι θα δωσουν ενω με του μ3 δεν ξερω τι μου ξημερωνει...(διαβασα με ξενα φορουμ οτι δεν υπαρχει καποια σημαντικη διαφορα οταν μπουν πανω στο 28αρι..)

γειτονα μου ακουω την γνωμη σου!(την οποια θα λαβω σοβαρα υποψη).
αν διαφωνεις καπου σε ολα αυτα πες μου..(αντε στο τερμα ειμαστε.φτασαμε στην αποφαση τωρα.ενα κλικ πριν ειμαι...)
γείτονα εγώ θα τα έπαιρνα τα S-type για όλους τους λόγους που αναφέρεις και μόνος σου
καλή σχεδίαση,ίσου μήκους,σωστή διάμετρο και κουμπώνουν χωρίς πατέντες στην εξάτμισή σου
άλλωστε στα έδειξα από την αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 10-02-12, 22:12
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Απέφυγε τα αυτά, είπαμε αν θες να κάνει διαφορά το χταπόδι θέλεις να είναι ισομήκης οι αυλοί. Στην διάμετρο μην δίνεις πολύ σημασία, στο ίσο μήκος να δώσεις σημασία.
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 11-02-12, 12:46
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Απέφυγε τα αυτά, είπαμε αν θες να κάνει διαφορά το χταπόδι θέλεις να είναι ισομήκης οι αυλοί. Στην διάμετρο μην δίνεις πολύ σημασία, στο ίσο μήκος να δώσεις σημασία.
κατσε νικ να συννενοουμαστε.ποια να αποφυγω?ποια δεν σου αρεσουν και γιατι?
ειμεις λεμε για του schiedmman.αυτα δηλδ:http://rover.ebay.com/rover/0/e11051...TQ%3ADE%3A1123
τα οποια ειναι ισου μηκους και οι αυλοι ειναι ιδιοι αφου κουμπωνουν χωρις πατεντα!
τα replica ss ομως του ebay δεν ειναι ισου μηκους για αυτο θα προτιμησω τα schiedmman που ειναι!
εν τελει συμφωνεις εσυ με τα schiedmman που λεμε?τα οποια επαναλαμβανω εχουν τα χαρακτηριστικα αυτα που λες και συ.δεν καταλαβα αυτο που ειπες αποφυγε τα...
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.